Ιστιοπλοΐα: Χρυσό μετάλλιο στους Πασχαλίδη και Τριγκώνη

ιστιοπλοΐα

Ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο στην ιστιοπλοΐα χάρισαν στην Ελλάδα δυο Έλληνες αθλητές. Oι Ιορδάνης ΠασχαλίδηςΚώστας Τριγκώνης κατέκτησαν χρυσό μετάλλιο στα Τornado. Αυτή τη φορά ανέβηκαν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου στον αγώνα «CATA CUP 2017», που έγινε στον Άγιο Βαρθολομαίο της Καραϊβικής.

Η διοργάνωση αυτή ήταν επετειακή, η 10η στη σειρά, και έλαβαν μέρος οι νικητές των προηγούμενων αγώνων της σειράς «CATA CUP». Συνολικά έτρεξαν 47 σκάφη, ανάμεσά τους παγκόσμιοι πρωταθλητές και μεγάλοι ιστιοπλόοι που αγωνίζονται στο φημισμένο «Americas’ Cup».

Οι Πασχαλίδης-Τριγκώνης τερμάτισαν 1οι, 2οι, 3οι, 9οι, 5οι, 4οι, 8οι στις επτά ιστιοδρομίες και συγκέντρωσαν 23 βαθμούς, «πετώντας» την χειρότερη ιστιοδρομία τους που ήταν η τέταρτη. Την δεύτερη θέση κατέλαβαν οι Αργεντίνοι Γ.Σ. Κρουζ-Χ. Μαριάνο με 30 βαθμούς και την τρίτη οι Βέλγοι Π. Ντεμεσμάεκερ-Ο. Γκαλιάνι με 31 βαθμούς.