PDA

Επιστροφή στο Forum : Hellenic Seaways

Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6

citcoc
23-08-2010, 01:57 PM
Το 6 γιατι ομως???? Ας μην ξεχναμε και τα 2 συμβατικα που θα φτιαχτουν στην πορτογαλια!!!!!

High1
23-08-2010, 08:43 PM
Εγώ βλέπω και φέτος μια δύσκολη χρονιά (και μάλιστα απο νωρίς,τον Σεπτέβρη που θα μείνει μονό πλήρωμα) και απο το 2011 να καλυτερεύει η κατάσταση με την έλευση των 2 νέων πλοίων απο Πορτογαλία και του "wind" στο Αιγαίο;)

csa73
23-08-2010, 08:59 PM
http://www.theseanation.gr/news/ferries/eykolos-stoxos-ploio.htm

north waves
05-09-2010, 01:00 PM
http://www.greekshippingnews.gr/?q=node/6653

Ergis
06-09-2010, 11:49 AM
εχει ο μαρινακης μετοχες στην εταιρια;;;δεν το ηηξερα

HIGHSPEED 4
06-09-2010, 02:22 PM
επειδη αν καταλαβα καλα σε προηγουμενο ποστ γραφτηκε κατι για πιθανη φυγη του highspeed 6, μπορω να σας διαβεβαιωσω οτι με βαση αυτα τα δεδομενα που ισχυουν αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο!!!Μετα το Ηighspeed 5 η εταιρια σαν καλυτερο ταχυπλοο της εχει αυτη τη στιγμη το 6..Εριξαν πολλα λεφτα για τη μετασκευη του το εκαναν αστερι, ειναι μεγαλυτερης ταχυτητας του 4, και πανω απ ολα με κουβεντα απο ατομα με το πληρωμα του 6 οταν ταξιδεψα μου ειπαν οτι ειναι απολυτα ευχαριστημενοι και με το παραπανω με την φετεινη του πορεια!!!/δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να φυγει..και καμια τετοια προοπτικη

ελμεψη
09-09-2010, 08:20 PM
Σημερα με εκπληξη διαπιστωσα οτι στα κεντρικα γραφεια της Hellenic Seaways στη Ροδο (Απεναντι απο την εξοδο του κυριου λιμανιου) εχει τοποθετηθει μια μεγαλων διαστασεων διαφημιστικη πινακιδα που διαφημιζει τι αλλο το Νησος Ροδος.Μεχρι εδω ολα ωραια και καλα. Με λιγο περισσοτερο παρατηρηση διαπιστωσα κατι το οποιο δεν μου αρεσε καθολου. Η συγκεκριμενη πινακιδα που περιεχει το Νησος Ροδος περιειχε μορφοποιημενο το καραβι απο μια δικια μου φωτογραφια.Εννοειτε η φωτογραφια υπαρχει ανεβασμενη το διαδικτυο με τα στοιχεια μου και με email.Κανενας δεν με ρωτησε για την ουτε πηρε καμια αδεια παραχωρησης απο εμενα αλλα η πινακιδα αναρτηθηκε κανονικα. Και το κορυφαιο κοψανε-ραψανε την φωτο εκεινη την κολωνα φωτισμου δεν πηραν ειδηση οτι δεν ανηκει στο καραβι πανω απο τον πλωριαιο καταπελτη και την αφησανε μες την μεση. Μετα οσοι ανεβαζουμε φωτο με λογοτυπο φαρδυ πλατυ γινομαστε κακοι.Κανενας πλεον δεν σεβεται τον καραβολατρη:(

105294

105295

mike_rodos
09-09-2010, 08:29 PM
Δεν σου φτανέ ρε Νίκο η ΑΝΕΚ με τις φωτογραφίες στην ρεσεψιόν του ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. (λες και δεν θα ταξιδεύαμε για να τις δούμε) που ανήκουν σε σένα και στον αδελφό σου, οι 2 από τις 3 φώτο.. Τώρα σου βάλαν φώτο σου και σε πινακίδα... Πάντως αυτό θα έπρεπε να σε ανεβάζει... Τιμή σου φίλε γτ σημαίνει πως οι φώτο σου είναι κορυφαίες....

giorgos_249
09-09-2010, 08:44 PM
Και το να μπούνε στο σπίτι κάποιου κλέφτες θα πρέπει να τον ανεβάζει, γιατί πάει να πει πως έχει πολύ καλό σπίτι...... για να τον προτιμήσουνε:D:D

Το ίδιο είναι και εδώ. Όσο καλές και να είναι οι φωτογραφίες (ή τα μοντέλα του vs, προσωπική εμπειρία ) δεν παύει να είναι κλοπή. Και δεν νομίζω πως όταν σου κλέβουνε κάτι πρέπει να χαίρεσαι ειδικά αυτό για τα πνευματικά δικαιώματα....... Το λέω από προσωπική εμπειρία..........

Φιλικά πάντα.............

gasim
09-09-2010, 10:42 PM
ως φωτογράφος, συγγραφές, αλλά και καραβολάτρης, θα έλεγα τα εξής:

κακώς ή καλώς με τα πλοία είναι αρκετά δύσκολο να βγάλεις μια 'πρωτότυπη' ή 'δημιουργική' φωτογραφία. Να ψάξεις, δηλαδή τη λεπτομέρεια ή το ξεχωριστό. Η μεγάλη πλειοψηφία των φωτογραφιών είναι λίγο ή πολύ στατικές, και 'προβλέψιμες'. Αν βάλεις δέκα άτομα (όχι αναγκαστικά Pros) να τραβήξουν μια φωτογραφία ενός πλοίου στο λιμάνι, οι 8 φωτογραφίες θα βγούνε ίδιες, μέχρις παρεξηγήσεως ίδιες. Γιατί το μόνο που απαιτούν είναι να δεις μέσα από το κλείστρο και να πατήσεις το κουμπί. Δύσκολα θα βρεις φωτο που να ξεχωρίζει, είτε από την τοποθεσία και το background, είτε από το φωτισμό.

¶ρα ναι, κάποιος μπορεί να έχει μια φωτο, και μάλιστα αναρτημένη στο διαδίκτυο, και κάποις άλλος την άλλη ή την παραάλλη μέρα να βγάλει 'σχεδόν' την ίδια φωτογραφία.

Και κάτι τελευταίο. Βγάζουμε φωτογραφία ένα μοντέλο, και για να έχουμε τα δικαιώματα της φωτό, πρέπει να 'πληρώσουμε' το μοντέλο. Τα πλοία τα 'ρωτήσαμε' ποτέ? Οι εταιρείες στις οποίες ανήκουν τα πλοία δεν έχουν 'πνευματικά δικαιώματα' στο 'αντικείμενο' που αυθαίρετα επιλέξαμε να φωτογραφήσουμε?

¶ρα, ας καλμάρουμε λιγάκι. Ναι, αν η φωτό ήταν ξεχωριστής δημιουργίας, μοναδικής στιγμής και ιδιαίτερου κάλλους, τέτοιου ώστε να τη θέλει και το National Geographic, και μας τη βάλουνε σε ένα φτηνιάρικο διαφημιστικό, να θέσουμε θέματα 'πνευματικών' δικαιωμάτων. Ναι, αν γράψαμε ένα βιβλίο μοναδικό, και το βλέπουμε να το φωτοτυπούν αγγόγυστα αντί να το αγοράσουν, ας θέσουμε. Ναι, αν φτιάξαμε ένα CD και αντί να το αγοράσει κάποιος το αντιγράφει, και πάλι να θέσουμε. Αλλά για μια φωτο που μπορεί ο οποιοσδήποτε να τραβήξει οποιαδήποτε μέρα με το ίδιο αποτέλεσμα?

αυτά τα λίγα...

Apostolos
09-09-2010, 11:14 PM
Αφού ειναι τόσο φθηνοί και χρησιμοποιούν φώτο χαμηλότατης ποιότητας (όχι λήψης η ιδέας μην παρεξηγηθώ) απο ένα φόρουμ τι να πώ! Αντι να πουν έλα εδώ ρε φίλε, δώσμας την original εικόνα πάρε και ένα ταξιδάκι μπρος πίσω και όλοι μια χαρά θα ήταν...

BEN BRUCE
09-09-2010, 11:23 PM
Αυτο ειναι δουλεια του πρακτορειου και οχι της εταιρειας.Δεν νομιζω μια μεγαλη εταιρεια να εκανε κατι τετοιο.
Αλλα ο πρακτωρ δεν μπορουσε με το σουπερ γουαου κινητο,υποτιθεμενο, του να τραβηξει μια ωραιοτατη φωτο το βαπορι στο νησι των ιπποτων και να καμαρωνει κιολας?

gasim
10-09-2010, 08:47 AM
To πρακτορείο μπορεί να μην ξέρει καν. Ο γραφίστας την έκανε τη δουλειά...

BEN BRUCE
10-09-2010, 10:38 AM
Σωστο και αυτο!Αλλα αν ηταν σοβαρος γραφιστας απο σχολη θα επρεπε να τα ξερει αυτα τα πραγματα.Ενταξη ο πρακτωρ δεν ξερει τι κανει, ο γραφιστας ομως?

csa73
11-09-2010, 01:10 PM
Φίλε μου επίσης και εγώ έχω πάρει απο την ίδια γωνία λήψης απο την προβλήτα του τελωνείου και η κολώνα είναι ακριβέστατα στο ίδιο σημείο την επόμενη φορά θα την ανεβάσω να την δείς μιάς και οι λήψεις που έκανα απο το συγκεκριμένο σημείο ήταν περίπου 15.

mike_rodos
11-09-2010, 01:22 PM
Φίλε μου επίσης και εγώ έχω πάρει απο την ίδια γωνία λήψης απο την προβλήτα του τελωνείου και η κολώνα είναι ακριβέστατα στο ίδιο σημείο την επόμενη φορά θα την ανεβάσω να την δείς μιάς και οι λήψεις που έκανα απο το συγκεκριμένο σημείο ήταν περίπου 15.

Μωρέ μπράβο... θα μας κάνεις και μάθημα στο λιμάνι μας για τις γωνίες λήψεις... η φώτο αν παρατηρήσεις είναι από κάποιο ύψος τραβηγμένη και όχι από το λιμάνι... ακόμη και οι σκιές είναι ίδιες στα πλωριαία παράθυρα... Έχω την πινακίδα του πρακτορείου σε ανάλυση 4000*3000 αν θες να την δεις καλύτερα... Μήπως βγάλεις κανένα άλλο πόρισμα!

csa73
11-09-2010, 01:26 PM
Έλμεψη σε λένε Mike Rodos ή έχεις δυο ονόματα στο forum

mike_rodos
11-09-2010, 01:29 PM
Έλμεψη σε λένε Mike Rodos ή έχεις δυο ονόματα στο forum

Πρέπει να σου δώσω αναφορά για το πως με λένε?? Γνωρίζω πολύ καλά το θέμα.. Μιας και όλες τις φώτο τις βγάζουμε μαζί με τον Έλμεψη... Εξάλλου είναι κάτι που δεν σε αφορά... Δεν είναι η δική σου φώτο αυτή που σχολιάζουμε..! Απόρω φυσικά πως μπήκες στο κεντρικό λιμάνι για να βγάλεις φώτο.. εκτός και αν είσαι πράκτορας!

csa73
11-09-2010, 01:36 PM
Φίλε μου Έλμψης συγνώμη έκανα λάθος στην φώτο δέν διάβασα για την κολώνα πάνω απο τον καταπέλτη όντως εκεί έπεσε το πλοίο λίγες φορές μιάς και πιάνει στον Κολλοσσό και όχι στην θέση πισω απο το Blue Star όπου περιέχει τις δύο κολώνες στον φίλο Mike Rodos θα ήθελα να πώ cool δέν έβρισα κανέναν και αμέσως αναγνώρισα το foul που έκανα.

ελμεψη
11-09-2010, 02:02 PM

Κυριε csa73 ειπες κατι οτι εχει τραβηξει την ιδια φωτο απο το ιδο σημειο που τραβηξα και γω. Για να δεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις την ιδια φωτο και να σου λυθει η απορια τετοια γωνια ληψης δεν υπαρχει στην κολωνα και ουτε στο κεντρικο λιμανι οσο και να το προσπαθησεις(Το τελεωνειο δεν βλεπει στην ακαντια που δενει το νησος αλλα στην παλια πολη).Και σε καραβι δεμενο στην δεξια πλευρα του λιμανιου να ανεβεις πανω παλι δεν θα βγαλεις την ιδια.Η φωτο ειναι τραβηγμενη απο πλοιο εν κινηση και συγκεκριμενη ωρα.Απο την αρχη τονισα καποιες λεπτομεριες που ξεχωριζουν την φωτο και δεν την παραθεσα με αερολογιες. Την επομενη φορα που πας να την πεις και να το παιξεις εξυπνος σε καποιον φροντισε να παραθετεις τα στοιχεια (φωτο) που εχεις και μετα γραψε οτι θες και μην λες θα τα ανεβασω την επομενη φορα και οι ληψεις ειναι 15. Απο τα σημεια που ειπες καμια ληψη του Νησος δεν εχεις κανει γιατι πολυ απλα δεν φαινεται. Sorry για το off topic και ληγω εδω το θεμα που προεκυψε με τον csa73.

redhell
11-09-2010, 02:49 PM
Φίλε ελμεψη, εγώ προσωπικά με τις 20/20 διοπτριες των ματακίων μου βλέπω ότι η φωτογραφία του πρακτορείου έχει παρθεί τουλάχιστον 5 μετρά αριστερότερα από την δικιά σου φωτογραφία.

Η γωνία λήψης των δύο φωτο είναι κοντινή αλλά σαφέστατα διαφορετική.
(Βλέπε σημαιάκια... πλώρης - ιστού)

ελμεψη
11-09-2010, 03:05 PM
Φίλε ελμεψη, εγώ προσωπικά με τις 20/20 διοπτριες των ματακίων μου βλέπω ότι η φωτογραφία του πρακτορείου έχει παρθεί τουλάχιστον 5 μετρά αριστερότερα από την δικιά σου φωτογραφία.

Βαση του νομου των πιθανοτητων, οι πιθανοτητα να εχει τραβηχτει η ιδια φωτο, την ιδια μερα, απο το ιδιο καραβι, πολυ κοντα και τα 3 σημαιακια που ανεμιζουν στον αερα να ειναι ακριβως τα ιδια ειναι σχεδον μηδενικη.Δεν ξερω αν ασχολησε με την φωτογραφια αλλα οσοι ασχολουνται γνωριζουν οτι 1 μετρο να κουνηθεις και οχι 5 αλλαζει εντελως η εικονα.Δεν ισχυει αυτο που λες δυστυχως.

Akis Dionisis
11-09-2010, 03:06 PM

Mε το photoshop ξέρεις τι μαγικά μπορείς να κάνεις???
Με συγχωρείς, αλλά θα διαφωνίσω μαζί σου φίλε redhell.:rolleyes:

Για να φανταστείς εγώ παρατηρω την κολώνα που είπαν τα παιδιά νωρίτερα στο καταπέλτη της πλώρης!
Βγάζει μάτια..

csa73
11-09-2010, 03:19 PM
Κυριε csa73 ειπες κατι οτι εχει τραβηξει την ιδια φωτο απο το ιδο σημειο που τραβηξα και γω. Για να δεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις την ιδια φωτο και να σου λυθει η απορια τετοια γωνια ληψης δεν υπαρχει στην κολωνα και ουτε στο κεντρικο λιμανι οσο και να το προσπαθησεις(Το τελεωνειο δεν βλεπει στην ακαντια που δενει το νησος αλλα στην παλια πολη).Και σε καραβι δεμενο στην δεξια πλευρα του λιμανιου να ανεβεις πανω παλι δεν θα βγαλεις την ιδια.Η φωτο ειναι τραβηγμενη απο πλοιο εν κινηση και συγκεκριμενη ωρα.Απο την αρχη τονισα καποιες λεπτομεριες που ξεχωριζουν την φωτο και δεν την παραθεσα με αερολογιες. Την επομενη φορα που πας να την πεις και να το παιξεις εξυπνος σε καποιον φροντισε να παραθετεις τα στοιχεια (φωτο) που εχεις και μετα γραψε οτι θες και μην λες θα τα ανεβασω την επομενη φορα και οι ληψεις ειναι 15. Απο τα σημεια που ειπες καμια ληψη του Νησος δεν εχεις κανει γιατι πολυ απλα δεν φαινεται. Sorry για το off topic και ληγω εδω το θεμα που προεκυψε με τον csa73.

Εσύ απλά όχι το λήγεις αλλά το αναθερμαίνεις απλά έκανα λάθος και το διόρθωσα και εσύ απλά το παίζεις Master απλά για να μαθαίνεις να συγχωρείς απροσεξίες οι οποίες παραδέχονται το λάθος εχω να σου πώ το εξής: Όσα άτομα έχεις γνωρίσει στην ζωή σου τόσα πλοία έχω δεί στα 73 μου χρόνια στήν θάλασσα Out!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!

Maroulis Nikos
11-09-2010, 03:25 PM
Θα σας παρακαλέσω να μην συνεχίσουμε άλλο αυτήν την κουβέντα ακούστηκαν όλες οι απόψεις με σεβασμό απλά η συνεχισή τους μας βγάζουν εκτός θέματος.
Σε περίπτωση που κάποιος θίγεται μπορεί κάλιστα να μιλήσει με την εταιρεία απ ευθείας .

csa73
11-09-2010, 03:26 PM
Απο πλευράς μου το λήγω εδώ Respect Mr Administrator και συγνώμη δια την παρεξήγηση

Maroulis Nikos
13-09-2010, 02:32 PM
Αποτελεσματικό το πρόγραμμα «Ασφαλώς Πάμε Μαζί» της

HELLENIC SEAWAYS

Χρήσιμο και άμεσο αποδεικνύεται στην πράξη, στο πρώτο διάστημα λειτουργείας του το πρωτοποριακό για τους ταξιδιώτες πρόγραμμα ¶μεσης Ιατρικής Βοήθειας «Ασφαλώς Πάμε Μαζί» της Hellenic Seaways.

Το «Ασφαλώς Πάμε Μαζί» είναι ένα πλήρες πρόγραμμα ¶μεσης Ιατρικής Βοήθειας ειδικά σχεδιασμένο από την Hellenic Seaways σε συνεργασία με την INTERAMERICANγια όλους τους επιβάτες της Hellenic Seaways και ισχύει από την επιβίβαση τους στο πλοίο μέχρι και 7 ημέρες μετά το ταξίδι.

Η πρώτη περίοδος λειτουργίας του προγράμματος (18/06/2010-31/08/2010) υπήρξε ιδιαίτερα επιτυχημένη, με την αξιοποίηση των παροχών βοηθείας του «Ασφαλώς Πάμε Μαζί» που προσφέρθηκαν σε 1.180 επιβάτες. Πιο συγκεκριμένα, δώθηκαν 189 ιατρικές συμβουλές εν πλώ, 767 μετά το ταξίδι εντός Ελλάδος, 87 ιατρικές συμβουλές μετά το ταξίδι εκτός Ελλάδος, πραγματοποιήθηκαν 104 μεταφορές εντός Ελλάδος, 4 εκτός και τέλος καλύφθηκαν τα έξοδα μετακίνησης συγγενών λόγω έκτακτου συμβάντος σε 29 περιπτώσεις.

Το πρόγραμμα «Ασφαλώς Πάμε Μαζί» που προσφέρει η Hellenic Seaways εξασφαλίζει, εκτός από τις βασικές παροχές της ¶μεσης Ιατρικής Βοήθειας της INTERAMERICAN , μια σειρά επιπλέον παροχών που θα βοηθήσουν τον επιβάτη και την οικογένεια του να αντιμετωπίσουν ολοκληρωμένα τις συνέπειες ενός ενδεχόμενου ατυχήματος ή απρόοπτου περιστατικού υγείας.

Οι καλύψεις που παρέχονται αναλυτικά σε περίπτωση ασθένειας ή ατυχήματος του ταξιδιώτη είναι:

Υγειονομική μεταφορά παθόντος
Επιστροφή των μελών της οικογένειας που συνταξιδεύουν με τον παθόντα
Νοσοκομειακή περίθαλψη στο εξωτερικό
Φροντίδα των ανήλικων παιδιών του παθόντος επιβάτη
Εισιτήριο σε στενό συγγενή για να βρεθεί άμεσα κοντά στον παθόντα επιβάτη, αν αυτός νοσηλεύεται
Κάλυψη εξόδων διαμονής σε ξενοδοχείο για στενό συγγενή.

Η Hellenic Seaways, με το πρόγραμμα «ΑΣΦΑΛΩΣ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ» αποδεικνύει στην πράξη την συνεχή προσπάθεια για παροχή υψηλής ποιότητας υπηρεσιών θαλάσσιας μεταφοράς.

«ΑΣΦΑΛΩΣ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ» σε κάθε προορισμό μας.

Maroulis Nikos
23-09-2010, 01:36 PM
5 χρόνια στη γραμμή Χίου – Μυτιλήνης
Η Hellenic Seaways με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνει τη συμπλήρωση πέντε ετών παρουσίας στη γραμμή Πειραιά - Χίου - Μυτιλήνης. Η δρομολόγηση του νεότευκτου “Νήσος Μύκονος” στις 17 Σεπτεμβρίου του 2005 άλλαξε ριζικά τις συνθήκες ταξιδιού και συνέβαλε σημαντικά στην ανάπτυξη των δύο νησιών.
Η αντικατάσταση του δύο χρόνια αργότερα από το επίσης νεότευκτο “Νήσος Χίος” απέδειξε εμπράκτως τη δέσμευση μας για την παροχή υψηλού επιπέδου υπηρεσιών με πλοία νέας τεχνολογίας.
Στα πέντε χρόνια παρουσίας της εταιρίας μας στη γραμμή έχουμε μεταφέρει περισσότερους από 2.000.000 επιβάτες, περισσότερα από 227.000 οχήματα ιδιωτικής χρήσης και περισσότερα από 68.000 φορτηγά
Στο “επετειακό” δρομολόγιο της Παρασκευής πέντε τυχεροί επιβάτες κέρδισαν VIP εισιτήρια για δύο άτομα προς οποιονδήποτε από τους 30 προορισμούς που προσεγγίζουν τα πλοία μας.
Η εταιρεία ευχαριστεί τους επιβάτες που με την επιλογή τους κατέστησαν το “Νήσος Χίος” το δημοφιλέστερο πλοίο της γραμμής. Η εμπιστοσύνη του επιβατηγού κοινού αποτελεί κίνητρο για όλους μας, ώστε να υλοποιούμε καθημερινά τη δέσμευσή μας για συνεχή αναβάθμιση του στόλου και των υπηρεσιών μας.
Hellenic Seaways: Πάμε μαζί!

sylver23
30-09-2010, 08:15 PM
Στο site της hsw μπορείς να κάνεις virtual tour σε όλα τα πλοία της πλην των ro-ro και των Εξπρές Πήγασσος, Εξπρές Σαντορίνη και Hellenic Wind.
Δεν ξέρω εαν το έχουμε ξανα αναφέρει.

Express Pigasos
30-09-2010, 09:30 PM
μακαρι να χτιστουν και αλλα τετοια πλοια σαν το μυκονος...ξερουμε αν εχει στα σχεδια της η χελλενικ να φτιαξει καποιο καινουριο???

High1
30-09-2010, 09:33 PM
ξερουμε αν εχει στα σχεδια της η χελλενικ να φτιαξει καποιο καινουριο???

Χτίζοντε 2 πλοία σε ευρωπαική χώρα φίλε Pigase, με άκρα μυστικότητα για διοικητικούς λόγους!!;)

Captain_Nionios
30-09-2010, 09:41 PM
Τι ειναι τουτο; Αν ισχυει μιλαμε για πολυ σημαντικη ειδηση!!! Οι πηγες σου ειναι εγκυρες;

High1
30-09-2010, 09:43 PM
Νομίζω τα έχουμε ξαναπεί! Ανέτρεξε σε άλλα, συγκεκριμένα ποστ κι όχι εδώ και θα δείς!
Τέλος το off topic

Express Pigasos
30-09-2010, 09:44 PM
Χτίζοντε 2 πλοία σε ευρωπαική χώρα φίλε Pigase, με άκρα μυστικότητα για διοικητικούς λόγους!!;)

λες να μ αντικαταστησουνε ??? ;);)....καταλαβα γερμανια...

Captain_Nionios
30-09-2010, 09:44 PM
Οπα μια βομβα για τη Hellenic στο θεμα του Μυκονος, αλλη βομβα για το Λατω εδω περα!!! Φιλε μου εχουν σοβαρες πιθανοτητες αυτα που μας γραφεις;

dokimakos21
30-09-2010, 10:54 PM
Τι ειναι τουτο; Αν ισχυει μιλαμε για πολυ σημαντικη ειδηση!!! Οι πηγες σου ειναι εγκυρες;

Ισως και να ειναι αλη8εια..!!Το ειχε ξαναγραψει ο Αποστολος εδω (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=346144#post346144)..!
Για να δουμε....

NAXOS
01-10-2010, 07:07 AM
Μακαρι να ειναι αληθεια για τη ναυπησηση των δυο νεων πλοιων. Δεν μπορω ομως να καταλαβω "τη πληρη μυστικοτητα " με την οποια χτιζονται αν βεβαια χτιζονται. Γιατι ?? Εδω πλοια του πολεμικου ναυτικου παραγγελνονται και το ξερουν ολοι ,τα φερρυ θα εμεναν κρυφα ? Μακαρι να εχω αδικο.

Leo
01-10-2010, 07:12 AM
Στρατηγικοί στόχοι ? Ανταγωνισμός ? Δεν ξέρω, απλά υποθέτω.

Apostolos
01-10-2010, 04:32 PM
Φαίνετε ότι αρκετοί δέν μας διαβάζουν αρκετά, ή δέν μας πέρνουν στα σοβαρά. Ειμαστε οι μοναδικοί που έχουμε αναφέρει πληροφορίες για το θέμα και σήμερα είμαστε οι πρώτοι που αναφέρουμε περισσότερα σχετικά...
Αποκλειστικές πληροφορίες απο την shippax (http://www.shippax.se/)αναφέρουν ότι τα πλοία θα ακολουθήσουν το γενικό σχέδιο του Νήσος Χίος μα με αρκετές διαφορές που θα βελτιώσουν το τελικό αποτέλεσμα, αποτέλεσμα της μακρόχρονης εμπειρίας της εταιρίας στα πλοία αυτά. Τα πλοία θα έχουν ολικό μήκος 139 μ, μέγιςστο πλάτος 22,3μ και βύθισμα 5,3. Η ταχύτητα τους θα είναι γύρω στους 25 κόμβους και το μηχανικό σύνολο θα αποτελείτε απο το γνωστό σύστημα father & son με 2 Wartsila 12V46 και 2 6L46 συνολικής ισχύως 32,000 kW. Αυτό που θα ξεχωρίζει ειναι η διαμόρφωση της πρύμης με 2 καταπέλτες, ένας για το κύριο ντέκ οχημάτων και ένα πλευρικός στα αριστερά για το άνω car deck. 2 ακόμα car deck θα βρίσκονται κάτω απο το κυρίως με τον συνολικό αριθμό ΙΧ να φθάνει τα 450 τεμάχια. Οι επιβάτες θέρους θα φθάνουν τους 1700!
Περισσότερα σύντομα...

NFI
01-10-2010, 04:46 PM
Παντως και στο site της ENVC δεν αναφερει κατι σχετικο, αν και σε διαφορα σοβαρα sites με database εταιρειων αναφερονται για την Hellenic σαν pending newbuildings 2+1 ferries, Viano do Castelo - Portugal, παραδοση το 2012 και μια τιμη στα 60M USD το κομματι...

Apostolos
01-10-2010, 04:50 PM
Ειναι κάτι ιδιαίτερα θετικό για την ακτοπλοϊα και ελπίζουμε να γίνει πραγματικότητα. Αν γίνουν τελικά και τα 3 πλοία θα δώσουν ώθηση στην εταιρία και μια ποιότητα στο στόλο της.
Θα ήθελα να παρακαλέσω τους αγαπητούς χρήστες να μην ξεκινήσουμε συζητήσεις του τύπου "εγώ νομίζω πώς πρέπει να μπούν εδώ ή εκει" καθώς και για τις πιθανές ονομασίες τους. Όταν με το καλό ανακεινωθεί και επίσημα ίσως τότε να αφήσουμε την φαντασία μας να καλπάσει...

High1
03-10-2010, 08:34 PM
Απο τα απίστευτα, καθώς μόλις πριν 1 βδομάδα, άτομα του γραφείου της εταιρείας του, σχυρίζονταν ότι το πλοίο θα παρέμενε σε Πορτογαλικό ναυπηγείο!!:shock:
Όταν το άκουσα πριν 2 μέρες ότι έρχεται, πίστευα ότι κάποιος κάνει πλάκα, αλλά εδώ αποδυκνείεται ότι το πλοίο όντως έρχεται!!
Τί να πώ με αυτή την HSW??? Θα μας τρελάνει με τις αλλαγές τις και τον προγραμματισμό της!!!!!

giorgos_249
03-10-2010, 08:59 PM
Το ναυπηγείο ήτανε το ναυπηγείο στο οποίο κατασκευάζονται και τα δύο νεότευκτα της εταιρείας, το Vianna do Castello. Τώρα γιατί δεν παρέμεινε εκεί δεν το γνωρίζω.

greco
05-10-2010, 07:44 PM
Και ποιός σου είπε, φίλε μου καλέ, ότι κατασκευάζονται? Εγώ απ'ότι γνωρίζω, και το γνωρίζω πολύ καλά, ακόμη δεν έχει παραγγελθεί ούτε το σιδηρο-υλικό για την κατασκευή τους.

giorgos_249
05-10-2010, 08:04 PM
Τα είπαμε εδώ
1. http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=346144#post346144 (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=346144#post346144)
2. http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=121034&page=2 (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=121034&page=2)
και όχι μόνο...............

greco
06-10-2010, 01:17 AM
Φίλε μου καλέ, θα μου επιτρέψεις να επιμείνω στην άποψή μου. Από την υπογραφή των συμβολαίων ναυπήγησης μέχρι την υλοποίηση των πλοίων είναι πολύ μακρύς ο δρόμος. Δεν αντιλέγω πως υπάρχει συμφωνία μεταξύ της HSW και των Πορτογαλικών ναυπηγείων του VIANA DE CASTELLO.
Λέω απλά πως δεν έχει ξεκινήσει ακόμη η κατασκευή, και πως ακόμα δεν έχουν παραγγελθεί τα απαραίτητα υλικά για το ξεκίνημα της ναυπήγησης.
¶ποψή μου δε, και μακάρι να βγω ψεύτης, αυτά τα πλοία δεν πρόκειται ποτέ να κατασκευαστούν εκεί. Αυτά προς το παρόν. Όταν και εάν υπάρξουν νέα, εδώ είμαστε πάλι.

mike_rodos
07-10-2010, 09:31 PM
Φήμες μέσα από το Νήσος Ρόδος αναφέρουν πως το πλοίο θα διπλαρωθεί στη γραμμή της Δωδεκανήσου για να υπάρχει καθημερινή σύνδεση και να αποκτηθεί εμπυστοσύνη από τις μεταφορικές. Εμένα μου φάνηκε σαν αστείο...

xidianakis
07-10-2010, 10:22 PM
Φήμες μέσα από το Νήσος Ρόδος αναφέρουν πως το πλοίο θα διπλαρωθεί στη γραμμή της Δωδεκανήσου για να υπάρχει καθημερινή σύνδεση και να αποκτηθεί εμπυστοσύνη από τις μεταφορικές. Εμένα μου φάνηκε σαν αστείο...
το πλοιο ειδικα για Παρο ειναι πιο ακριβο απο τα μπλε αστερια οσον αφορα την τιμη για τα φορτηγα/μηχανηματα.
και για Ροδο ομως (δεν εχω σχεση μεχρι εκει κατω), εχω ακουσει απο ατομα της πιατσας πως τους συμφερει καλυτερα η μπλου σταρ.

Ergis
08-10-2010, 03:06 PM

εγω παλι εχω ακουσει οτι το πλοιο δεν θα ξεχειμωνιασει καν γιατι δεν δουλευει καθολου στην κω και την ροδο........αν το διπλωσει με το ΑΡΙΑΔΝΗ θα ηταν καλη περιπτωση και με μια καλη τιμολογιακη πολιτικη ισως να κερδιζε την εμπιστοσυνη των μεταφορικων.οτι και αν γινει εγω ευχομαι στα πληρωματα και των 2 πλοιων καλη επιτυχια να εχουν και καλα ταξιδια γιατι πανω απολα ειναι ο ανθρωπος

mike_rodos
08-10-2010, 03:19 PM
εγω παλι εχω ακουσει οτι το πλοιο δεν θα ξεχειμωνιασει καν γιατι δεν δουλευει καθολου στην κω και την ροδο........αν το διπλωσει με το ΑΡΙΑΔΝΗ θα ηταν καλη περιπτωση και με μια καλη τιμολογιακη πολιτικη ισως να κερδιζε την εμπιστοσυνη των μεταφορικων.οτι και αν γινει εγω ευχομαι στα πληρωματα και των 2 πλοιων καλη επιτυχια να εχουν και καλα ταξιδια γιατι πανω απολα ειναι ο ανθρωπος

Συμφωνώ μαζί σου... Και ίδια έχω ακούσει... Αλλά αυτά ακριβώς είπαν μέσα από το πλοίο στον οδηγό της εταιρείας στην οποία εργάζομαι. Kαι συγκεκριμένα προχθές το βράδυ...

csa73
08-10-2010, 04:07 PM
Εγώ έχω ακούσει ότι το πλοίο σαν γραμμή πάει καλά ειδικά το καλοκαιράκι έκανε ζημιά στην Blue Star πάντως σε ταξίδι μου με Νήσος Ρόδος πλήρωσα εγώ και ιχ 109 ευρώ και επιστροφή με Blue Star 2 139 euro για τα φορτηγά δεν ξέρω αλλά υποθέτω ότι δύσκολα οι επαγγελματίες θα εμπιστευτούν ένα μοναχοβάπορο στην γραμμή επομένος για να μπαίνουν αυτοί που μπαίνουν σημαίνει low cost. To Αριάδνη έφυγε πρίν 30 λεπτά για νέο μόλο Δραπετσώνας για 20 ήμερη επισκευή και επιστροφή στήν Ιταλία για Σκάντζες.

mike_rodos
08-10-2010, 04:16 PM
Εγώ έχω ακούσει ότι το πλοίο σαν γραμμή πάει καλά ειδικά το καλοκαιράκι έκανε ζημιά στην Blue Star πάντως σε ταξίδι μου με Νήσος Ρόδος πλήρωσα εγώ και ιχ 109 ευρώ και επιστροφή με Blue Star 2 139 euro για τα φορτηγά δεν ξέρω αλλά υποθέτω ότι δύσκολα οι επαγγελματίες θα εμπιστευτούν ένα μοναχοβάπορο στην γραμμή επομένος για να μπαίνουν αυτοί που μπαίνουν σημαίνει low cost. To Αριάδνη έφυγε πρίν 30 λεπτά για νέο μόλο Δραπετσώνας για 20 ήμερη επισκευή και επιστροφή στήν Ιταλία για Σκάντζες.

Oι τιμές πλέον στα φορτηγά είναι οι ίδιες και για τις 2 εταιρείες.!

DimitrisT
12-10-2010, 03:48 PM
Τρ. Πειραιώς: Απόκτηση μετοχών της Hellenic Seaways (http://www.marinews.gr/pub/category.asp?lang=gr&page=1&catid=5&contentid=13104)

Πηγή: marinews.gr

nikosdet
13-10-2010, 02:59 AM
Τρ. Πειραιώς: Απόκτηση μετοχών της Hellenic Seaways (http://www.marinews.gr/pub/category.asp?lang=gr&page=1&catid=5&contentid=13104)

Πηγή: marinews.gr

Η Τρ.Πειραιώς δεν είχα ξαναγοράσει από τη Sea Star λίγο καιρό πριν άλλο ένα 11%; ¶ρα πλέον ελέγχει το 20% της εταιρείας, ή απλώς τώρα είναι η τυπική επικύρωση εκείνης της συμφωνίας;

DimitrisT
13-10-2010, 09:51 AM
Σύμφωνα με την naftemporiki (http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1880834) πρόκειται για νέα αγορά και το ποσοστό της Πειραιώς φτάνει στο 19.09 %

nikosdet
13-10-2010, 10:14 AM
Σύμφωνα με την naftemporiki (http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1880834) πρόκειται για νέα αγορά και το ποσοστό της Πειραιώς φτάνει στο 19.09 %

Ναι, το διάβασα κι εγώ! Βέβαια το ποσοστό πρέπει να είναι τώρα 19,996%, αλλά δεν έχει και διαφορά.
Πλέον έχει ακόμη περισσότερο ενδιαφέρον η υπόθεση καθώς η Sea Star ελέγχει άμεσα το 14,7% και πλέον ο "έλεγχος" έρχεται μέσω της ΑΝΕΚ.

El Greco
13-10-2010, 11:02 AM
poli apla i pireos mazevi metoxes gia logariasmo kapion pelati ston opion tha poulisi sto tellos olo to paketo.

Apostolos
13-10-2010, 12:39 PM
Ρέστη? Βαρδινογιάννη? Ολα θα δίξουν στην ΓΣ της ΑΝΕΚ στης 30 του μήνα...

El Greco
14-10-2010, 10:47 AM
agorazi apo to vardinogianni gia to vardinogianni??? ligo diskolo

High1
14-10-2010, 06:57 PM
Η ακτοπλοία-γενικά-είναι ένας γρίφος για δυνατούς λύτες!! Και ο Βαρδινογιάννης είναι απο τους δυνατούς παίχτες!
Το παν είναι να βγεί η εταιρεία αλώβητη, χωρίς να έχουμε τραγικές καταλήξεις του παρελθόντος,γιατί έχει πολύ δυνατό brand name που άφησαν προίκα οι προκάτοχοι της εταιρείας (Στρίντζης-Λασκαρίδης), με ότι αυτό συναιπάγεται...!;)

mike_rodos
15-10-2010, 07:54 PM
Σε 15 ημέρες τελειώνουν τα δρομολόγια του Νήσος Ρόδος και η εταιρεία κρατάει κλειστά τα χαρτιά της...

opelmanos
15-10-2010, 07:59 PM
Σε 15 ημέρες τελειώνουν τα δρομολόγια του Νήσος Ρόδος και η εταιρεία κρατάει κλειστά τα χαρτιά της...
Mήπως γίνει καμια έκπληξη και το δούμε στην σκάντζα του Χίος ??

Akis Dionisis
16-10-2010, 01:15 AM
Mήπως γίνει καμια έκπληξη και το δούμε στην σκάντζα του Χίος ??
Ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται...:rolleyes:

giorgos_249
24-10-2010, 10:43 PM
Για τους φίλους της εταιρείας:

112467

apollo_express
24-10-2010, 11:27 PM
Μήπως κάποιος γνωρίζει την τιμή (ευρώ / ώρα) που έχει το ιντερνετ στο higspeed 5?

sylver23
01-11-2010, 06:11 PM
Φτάσαμε 1/11 και ακόμα δεν έχουν ανακοινωθεί τα δρομολόγια απο και προς Ικαροσαμία.

Στο site της HSW έχουν αναρτήσει ένα πίνακα δρομολογίων με υποσημείωση για τροποποιημένο δρομολόγιο στις 2/11. Σύμφωνα με τον πίνακα αυτό θα έπρεπε απο 3/11 να ισχύουν τα δρομολόγια του πίνακα κανονικά.
Στο online συστημα κρατήσεων όμως δίνει διαφορετικά δρομολόγια (οπως και στο openseas) και αυτά μέχρι 6/11.
Στο κεντρικό πρακτορείο της Hsw στον Εύδηλο ακόμα δεν έχουν περαστεί δρομολόγια και δεν μπορούν να κοπούν εισητήρια οπως μου είπε ο πατέρας μου που βρίσκεται εκεί.

Για να δούμε πότε θα το θυμηθούνε...

ffyiannis
01-11-2010, 10:06 PM
Φτάσαμε 1/11 και ακόμα δεν έχουν ανακοινωθεί τα δρομολόγια απο και προς Ικαροσαμία.

Στο site της HSW έχουν αναρτήσει ένα πίνακα δρομολογίων με υποσημείωση για τροποποιημένο δρομολόγιο στις 2/11. Σύμφωνα με τον πίνακα αυτό θα έπρεπε απο 3/11 να ισχύουν τα δρομολόγια του πίνακα κανονικά.
Στο online συστημα κρατήσεων όμως δίνει διαφορετικά δρομολόγια (οπως και στο openseas) και αυτά μέχρι 6/11.
Στο κεντρικό πρακτορείο της Hsw στον Εύδηλο ακόμα δεν έχουν περαστεί δρομολόγια και δεν μπορούν να κοπούν εισητήρια οπως μου είπε ο πατέρας μου που βρίσκεται εκεί.

Για να δούμε πότε θα το θυμηθούνε...
κοινώς ,όπως λέει το τραγούδι,"με μιά πιρόγα......"
δυστυχώς η μητροπολιτική ελλάδα για μία ακόμη φορά απαξιώνει τα πανέμορφα νησιά μας για έναν ακόμη χειμώνα!!!!!!

despo
01-11-2010, 10:20 PM
Και καλά η εταιρεία μόνη της είναι, δεν έχει ανταγωνιστή, ο,τι θέλει κάνει. Αυτό το ρημάδι το κράτος που βρίσκεται ?. Υπουργεία, νομάρχες, περιφερειάρχες, γραμματείς (Αιγαίου που σταματήσανε τον Πρωτέα επειδή δεν τους έφεραν εγγυητική) που βρίσκονται ?. Και όλα αυτά λίγες μέρες πριν τις εκλογές ...

ffyiannis
01-11-2010, 10:27 PM
Και καλά η εταιρεία μόνη της είναι, δεν έχει ανταγωνιστή, ο,τι θέλει κάνει. Αυτό το ρημάδι το κράτος που βρίσκεται ?. Υπουργεία, νομάρχες, περιφερειάρχες, γραμματείς (Αιγαίου που σταματήσανε τον Πρωτέα επειδή δεν τους έφεραν εγγυητική) που βρίσκονται ?. Και όλα αυτά λίγες μέρες πριν τις εκλογές ...
αφού το έργο το έχουμε ξαναδεί.τα γνωστά ναζάκια της κάθε εταιρείας για να πάρει ακριβότερα τα δρομολόγια σαν "άγονα".
όσον αφορά τούς "έντονα γραμμένους" θα σου απαντήσω και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις.το άλλο με τον τοτό το ξέρεις?????

sylver23
01-11-2010, 10:32 PM
Το καλό είναι οτι στα δρομολόγια του (συμφωνα με τον πίνακα δρομολογιων της hsw) θα προσεγγίζει και Αγιο και Φούρνους.Επίσης θα είναι και πιο γρήγορο σε 2 δρομολόγια επιστροφής χωρίς προσεγγίσεις σε Σύρο και Μύκονο και σε ένα ακόμα επιστροφής χωρίς Μύκονο

despo
01-11-2010, 10:38 PM
Μα παίρνει επιδότηση (γι'αυτό το λόγο άλλαξε και το ιδιοκτησιακό καθεστως σε Αιγαίο πέλαγος), αλλοίμονο να μην έπιανε. Τωρα όσον αφορά τη μη προσέγγιση σε Μύκονο/Σύρο σε καποια δρομολόγια πρώτη φορά το ακούω.

despo
02-11-2010, 10:15 AM
Πέρας 'συναγερμού' αφου τα πλάνα (επιτελους) άνοιξαν και το πλοίο φευγει σημερα στις 12.00. Βλέπω 3 προσεγγίσεις στους Φούρνους τη βδομάδα, ενω πράγματι έχουν 'κοπεί' η Μύκονος και η Συρος σε καποιες επιστροφές.

f/b delfini
02-11-2010, 04:43 PM
Τα σημάδια του παρελθόντος. (http://www.flickr.com/photos/50882056@N05/5139502865/)

ελμεψη
09-11-2010, 10:04 PM
Θα ηθελα να μαθω γιατι σε περιπτωση που εχει καποιος εισητηριο προσφορας (Ροδο-Πειραια 19 euro) και το δρομολογιο ακυρωνεται με ευθυνη της ΕΤΑΙΡΙΑΣ ο επιβατης δεν μπορει να ταξιδεψει με το εισητιριο ιδιας αξιας στο επομενο ταξιδι και και να μπορει μονο σε δρομολογιο που ισχυει η εν λογω προσφορα ή να πρεπει να πληρωσει τη διαφορα στα ναυλα? Σε μια γραμμη που η αντιπαλη εταιρια εχει το μεγαλυτερο μεριδιο στην πιτα των επιβατων και οχηματων οι λεπτομερεις αυτες δεν συνεισφερουν στην προσελκυση κοινου. Οσο και να θελουν καποιοι να στηριξουν τις νεες προσπαθειες ορισμενες καταστασεις τυος στρεφουν στις σιγουρες και αξιοπιστες λυσεις!

DimitrisT
17-11-2010, 02:43 PM
Σερφάρισμα εν πλω!
Στα Νήσος Μύκονος & Νήσος Χίος σας παρέχουμε δωρεάν τη χρήση δορυφορικού Wi Fi. Σύντομα και στα υπόλοιπα πλοία μας!

Πηγή: http://www.facebook.com/pages/Hellenic-Seaways-Official-Fan-Page/130274897004963#!/pages/Hellenic-Seaways-Official-Fan-Page/130274897004963?v=wall

GiannisV
18-11-2010, 04:38 PM

Δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα ήταν που ήταν το σύστημα απόγεινε τώρα με τα νέα μέτρα της τρόικας και της οικονομικής κρίσης.

sg3
19-11-2010, 02:14 PM
παρατηρω στο site της εταιριας οτι μεχρι 28-2-11 στα δρομολογια σαρωνικου το αγκιστρι υπαρχει (καθημερινα εκτος τριτης και πεμπτης)!ο ποσειδων δεν θα κανει ετησια ή θα την κανει τις μερες τριτη και πεμπτη ή θα τον δουμε να σταματαει απο ανοιξη? (για να κανει δρομολογιο ο απολλωνας στο αγκιστρι δεν το κοβω!)

mike_rodos
01-12-2010, 09:38 PM
Μία ερώτηση μέχρι πότε η Hellenic θα έχει το Νήσος Ρόδος στο σύστημα περασμενο και τελευταία μέρα θα το αφερεί? Όλες τις μέρες με την απεργία γινόταν, δίνοντας την εντύπωση πως το πλοίο είναι έτοιμο, αλλά και σήμερα πάλι δεν αναχωρήσε από Πειραιά και είναι περασμένο πάλι για την Παρασκευή... Από τους φίλους - μέλη του φόρουμ επισκέπτες της επισκευαστικής ζώνης ξέρουμε κάτι?

Leo
01-12-2010, 09:58 PM
Από τη Παρασκευή αρχίζει Μιχάλη, αυτό είναι επιβεβαιωμένο. Από εκεί και πέρα θα δούμε τισ ανακοινώσεις της εταιρείας και το openseas.

Maroulis Nikos
15-12-2010, 04:26 PM
Δελτίο Τύπου

H Hellenic Seaways ενημερώνει το επιβατικό κοινό ότι λόγω της απεργίας της Π.Ν.Ο., τα δρομολόγια των πλοίων μας θα παραμείνουν ανεκτέλεστα στις 15/12/2010. Από την Πέμπτη, 16 Δεκεμβρίου τα δρομολόγια της εταιρείας μας θα εκτελεστούν κανονικά προς όλους τους προβλεπόμενους προορισμούς.
Για περισσότερες πληροφορίες ή/και κρατήσεις μπορείτε να απευθυνθείτε στο κεντρικό μας πρακτορείο στον Πειραιά (τηλ. 210 41 99 000), στον ταξιδιωτικό σας πράκτορα ή/και στο site της εταιρείας: www.hsw.gr (http://www.hsw.gr/)

Πειραιάς, 15 Δεκεμβρίου 2010

sunbird
24-01-2011, 11:57 AM
Με μεγάλο ενδειαφέρον αναμένουμε τις εξελίξεις στήν HSW μετά τήν μη καταβολή της δόσης τών 25 εκ. ευρώ απο την ANEK πρός την MINOAN για την αγορά του πακέτου 33% μετοχών περίπου τής HSW ,με αποτέλεσμα την υπαναχώρηση της ΜΙΝΟΑΝ απο την σύμβαση με την ΑΝΕΚ.
Μένει να δούμε εάν επιτέλους η εταιρεία θα πλεύσει σε ήρεμες θάλλασες κάποια στιγμή
απο δω και πέρα, και ποιός θα ηγηθεί της εταιρείας και αν θα συνεχιστεί η αναπτυξιακή πορεία της .

Apostolos
24-01-2011, 12:11 PM
Πιθανότατα θα ενταχθεί σε κάποιο άλλο σχήμα που θα μετέχουν παραπάνω απο μια εταιρίες της ακτοπλοϊας. Θεωρούμε δεδομένο οτι ο Emanuele δεν επιθυμεί την συμετοχή του στην ακτοπλοϊα αλλα και ότι την εταιρία την ζητάν αρκετοί μνηστήρες πλην όμως το χρήμα δέν υπάρχει ή δεν δίνετε με ευκολία...

georginio
31-01-2011, 04:52 PM
Επειδη πολλα εχουν υποθει και εχουν γραφτει....και επειδη δυστυχως εχει γινει μπαλακι μεταξυ τριων εταιρειων η συγκεκριμενη εταιρεια...εγω θα πω αυτα που ξερω και που ειναι 100% εγκυρα!
1ον:ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ Ο κ.ΓΚΡΙΜΑΛΝΤΙ ΜΕ ΤΟΝ κ.ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗ(και εννοω συμφωνιες κατω απο το τραπεζι)
2ον:Αφου εχει χασει τον ελεγχο η Ανεκ(προς το παρων) και οχι ο κ.Βαρδινογιαννης τα πλοια Αρτεμης και Αριαδνη ειναι πολυ πιθανον να γυρισουν στην εταιρεια τους
3ον:Ναυλωση Αριαδνη απο Μινωικες δεν παιζει γιατι ο κ.Γκριμαλντι δεν ειναι ο μεγαλομετοχος της εταιρειας
4ον:Ναι!Η μπλου σταρ εχει καταθεσει προταση για την αποκτηση η ναυλωση του Αριαδνη!
5ον:Τα πληρωματα της Χελλενικ τα διαχειρίζεται ακομα η Ανεκ
6ον:Το Νησος Μυκονος παραμενει στον στολο της Αιγαιον Πελαγος
7ον:Γινονται διαπραγματευσεις που οδηγουν σε νεα συμφωνια...πιο συμφερουσα(και θα δειτε τι εννοω στο μελλον)και παιζονται πολλα
8ον:Mηχανολογοι και Διευθυντες ειναι της Ανεκ

Τωρα θελω να μου απαντησει καποιος σε αυτο....

Γιατι ενω ο κ.Βαρδινογιαννης εχει δωσει 45μυρια στον κ.Γκριμαλντι και εχει κανει αγορα των Highspeed6 και Hellenic Wind,πωληση των Highspeed 2 και 3(τα οποια ηταν προβληματικα και τα εδωσε σε καλη τιμη),μετασκευη του Voyager σε Ροδος και πολλα ανοιγματα...να μην μπορουσε να δωσει αλλα 25μυρια ενω ειχε κανει Α.Μ.Κ στην Ανεκ για να καταβαλει το ποσο?

Ευχαριστω

sg3
31-01-2011, 09:18 PM
4ον:Ναι!Η μπλου σταρ εχει καταθεσει προταση για την αποκτηση η ναυλωση του Αριαδνη!

μακαρι να δουμε την αριαδνη στην μπλου σταρ και λογικα στην γραμμη των χανιων!
οποιος απ τους φιλους μπορει ας ''ντυσει'' το αριαδνη στα χρωματα της μπλου σταρ <ευχαριστω>

speedrunner
31-01-2011, 10:19 PM
2ον:Αφου εχει χασει τον ελεγχο η Ανεκ(προς το παρων) και οχι ο κ.Βαρδινογιαννης τα πλοια Αρτεμης και Αριαδνη ειναι πολυ πιθανον να γυρισουν στην εταιρεια τους

Δεν νομίζω ότι η ναύλωση του ¶ρτεμις είναι τόσο απλή όσο του Αριάδνη καθώς με αυτή την ναύλωση η ΑΝΕΚ έχει πάρει μια επιδοτούμενη γραμμή οπότε δεν το βλέπω τόσο εύκολο να γυρίσει στα χρώματα της HSW αν δεν τελειώσει η ναύλωση!!!

MILTIADIS
03-02-2011, 03:22 PM
3ον:Ναυλωση Αριαδνη απο Μινωικες δεν παιζει γιατι ο κ.Γκριμαλντι δεν ειναι ο μεγαλομετοχος της εταιρειας

34% MINOAN/Grimaldi
16% SEA STAR(ANEK/Βαρδινογιαννης)
11% τραπεζα πειραιως
Ετσι ειναι αυτη τη στιγμη η κατασταση..

Ergis
03-02-2011, 03:26 PM
34% MINOAN/Grimaldi
11% τραπεζα πειραιως

Μιλτο,με μπερδεψες λιγο...απο τα ποσοστα που ανεφερες λειπει ενα 39%
σε ποιον ανοικει αυτο;
σευχαριστω

MILTIADIS
03-02-2011, 03:30 PM
Σε μικρομετοχους Εργη..υπηρχαν και υπαρχουν και αυτοι.Στα μεγαλια κεφαλια αναφερομουν.

georginio
03-02-2011, 03:57 PM
Ομως φιλε Μιλτο αυτοι στηριζουν τον Βαρδινογιαννη...πιστεψε με.!;)

MILTIADIS
03-02-2011, 04:01 PM
Πολυ πιθανο να τον στηριζουν και καλα θα το κανουν,αλλα εγω μαθαινω οτι ο γκριμαλντι ετοιμαζεται να αυξησει το ποσοστο του και τον ελεγχο μεσα στην εταιρεια και εν συνεχεια να την ξαναπουλησει σε πολυ λιγο καιρο με μεγαλυτερο κερδος..θα κανει οτι κανει δηλαδη τωρα με τις ΜΙΝΩΙΚΕΣ,αλλα σε μικροτερη κλιμακα βεβαια.Αυτο πιστευω το ποιος αποφασιζει εδω και μερικες εβδομαδες φαινεται και απο την''επιστροφη''στην ΑΝΕΚ των 2 ΚΡΗΤΗ που ειχαν μπει στη θυγατρικη ΑΙΓΑΙΟΝ και απο την εγκαταλειψη του ΑΡΙΑΔΝΗ.

georginio
03-02-2011, 04:54 PM
Πολυ πιθανο να τον στηριζουν και καλα θα το κανουν,αλλα εγω μαθαινω οτι ο γκριμαλντι ετοιμαζεται να αυξησει το ποσοστο του και τον ελεγχο μεσα στην εταιρεια και εν συνεχεια να την ξαναπουλησει σε πολυ λιγο καιρο με μεγαλυτερο κερδος..θα κανει οτι κανει δηλαδη τωρα με τις ΜΙΝΩΙΚΕΣ,αλλα σε μικροτερη κλιμακα βεβαια.Αυτο πιστευω το ποιος αποφασιζει εδω και μερικες εβδομαδες φαινεται και απο την''επιστροφη''στην ΑΝΕΚ των 2 ΚΡΗΤΗ που ειχαν μπει στη θυγατρικη ΑΙΓΑΙΟΝ και απο την εγκαταλειψη του ΑΡΙΑΔΝΗ.

ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

Δεν ενδιαφερεται για τις γραμμες Αιγαιου ο κ.Γκριμαλντι και καλα κανει!Δεν εχουν το ψωμι που εχουν οι γραμμες Πατρας-Ιταλιας!Και αυτες οι γραμμες τον καινε!Πριν παρει τις Μινωικες,ηθελε την Ανεκ(τοτε ο κ.Βαρδινογιαννης ειχε μεγαλο ποσοστο στις Μινωικες...το ποσοστο που του ειχε πουλησει ο κ.Λασκαριδης).Τοτε η Μινωικες ηταν σαν "μια" με την Χελλενικ.Ο κ.Βαρδινογιαννης ''εκανε" τον κ.Γκριμαλντι να παρει τις Μινωικες για να μην χασει την εταιρεια του(μεσω χρηματιστηριου).Αφηνει την Ανεκ,αγοραζει τις Μινωικες και δινει στον κ.Βαρδιν. ενα ποσοστο στην Χελλενικ που τον εκανε τον κυριο μετοχο!Μετα,ο κ.Βαρδιν. ηθελε και το υπολοιπο της Χελλενικ και εγινε μια πολυ κακη συμφωνια.125μυρια για 33%?Γιατι ομως?.....Ο κ.Γκριμαλντι εδινε αυτο το ποσοστο με λιγοτερα λεφτα αλλα....με ορο!!!!....να δωσει μεγαλο ποσοστο απο τις γραμμες Ιταλιας η Ανεκ στις Μινωικες!Ο κ.Βαρδιν. αρνηθηκε και εγινε η πρωτη συμφωνια!Τωρα ομως τα δεδομενα αλλαξαν....και χαλασε η πρωτη συμφωνια με σκοπο να γινει η δευτερη...αλλα...λιγο διαφορετικη!!!Τι περιεχει?θα δειξει!!!Κατι εχω μαθει(και το εχω πει)αλλα μονο που δεν με τουφεκισαν καποια μελη απο το φορουμ...Ειναι ετσι τελικα?Ο χρονος θα δειξει!!!Λοιπον,οσο αναφορα αυτα που εγραψες φιλε μου Μιλτο εχω να σου πω οτι η Αιγαιον Πελαγος ηταν και σαν συμβαση που τελειωνε 31 Ιανουαριου.Επισης το Ιεραπετρα γυριζει στην Λανε αλλα για το Αριαδνη...κανεις δεν ξερει τι γινεται!!!Εγω εχω ενα να πω...καποιο λακο εχει η φαβα που η Ανεκ και ο κ.Βαρδινογιαννης δεν ανησυχουν για τις εξελιξεις!!!Για σκεφτειτε το λιγο!

Ergis
03-02-2011, 05:08 PM
Για το ΑΡΙΑΔΝΗ εμαθα απο μια γαλλικη ιστοσελιδα οτι θα παει για τριτη σερι χρονια ναυλωση στο Αλγερι.....τωρα το ποτε δεν ηταν σαφες.....:(

georginio
03-02-2011, 05:22 PM
Εργη ευχαριστα νεα!Η κουκλαρα φοραει ξανα το κοκκινο κραγιον της!

MILTIADIS
03-02-2011, 05:34 PM
Κατι εχω μαθει(και το εχω πει)αλλα μονο που δεν με τουφεκισαν καποια μελη απο το φορουμ...Ειναι ετσι τελικα?Ο χρονος θα δειξει!Εγω εχω ενα να πω...καποιο λακο εχει η φαβα που η Ανεκ και ο κ.Βαρδινογιαννης δεν ανησυχουν για τις εξελιξεις!!!Για σκεφτειτε το λιγο!
Το πρωτο αν υπονοεις αυτο για τη γραμμη του Ηρακλειου και τα παλατια ειναι προφανες οτι εκτος του οτι δεν πωλουνται λεφτα δεν υπαρχουν.
Εδω αφησαν δυο μηνες απληρωτους τους εργαζομενους ειναι δυνατον να μην υπαρχει λακος στη φαβα?σ αυτο συφωνω..
Και ειναι προφανεστατο απ αυτο και μονο οχι μονο το οτι η ΑΝΕΚ ανησυχει τελικα,αλλα και οτι βρισκεται σε δυσμενεστατη θεση..

georginio
03-02-2011, 05:46 PM
Το πρωτο αν υπονοεις αυτο για τη γραμμη του Ηρακλειου και τα παλατια ειναι προφανες οτι εκτος του οτι δεν πωλουνται λεφτα δεν υπαρχουν.
Εδω αφησαν δυο μηνες απληρωτους τους εργαζομενους ειναι δυνατον να μην υπαρχει λακος στη φαβα?σ αυτο συφωνω..
Και ειναι προφανεστατο απ αυτο και μονο οχι μονο το οτι η ΑΝΕΚ ανησυχει τελικα,αλλα και οτι βρισκεται σε δυσμενεστατη θεση..

Ποιος σου ειπε οτι οι εργαζομενοι εμειναν απληρωτοι?Και 2 μηνες ειδικα?Το μονο που εγινε ηταν να καθηστερησει για 5 μερες η καταθεση των χρηματων στους λογαριασμους των εργαζομενων!!!Και αυτο???Λογω αλλαγης τραπεζας!!!!;););)Το 2010 εδειξε οτι ολες οι εταιρειες εχασαν μεγαλα ποσα....αλλα η Ανεκ τα λιγοτερα...

hsw
03-02-2011, 06:33 PM
Για το ΑΡΙΑΔΝΗ εμαθα απο μια γαλλικη ιστοσελιδα οτι θα παει για τριτη σερι χρονια ναυλωση στο Αλγερι.....τωρα το ποτε δεν ηταν σαφες.....:(

Εργη ευχαριστα νεα!Η κουκλαρα φοραει ξανα το κοκκινο κραγιον της!

Τελικά ρε παιδιά τι θα γίνει με την Αριάδνη; Θα ναυλωθεί στην Αλγερία ή θα γυρίσει στη Hellenic Seaways??? Αν ισχύει το δεύτερο, μήπως ξέρετε σε ποια γραμμή θα δρομολογηθεί;

Ergis
03-02-2011, 06:36 PM
Εγω την ειδηση την βρηκα σε εννα γαλλικο site.Δεν γνωριζω κατι παραπανω.
Νομιζω ομως οτι ο georginio ξερει καλυτερα πως εχουν τα πραγματα...
ο χρονος θα δειξει:D

georginio
03-02-2011, 08:13 PM
Στην Αλγερια θα παει σχεδον σιγουρα.....και λεω σχεδον γτ ποτε δεν ξερεις τι γινεται!!!Το οτι γυρισε στην Χελλενικ ειναι γεγονος αλλα κανεις δεν εχει μαθει....αν δρομολογηθει πουθενα!

DimitrisT
04-02-2011, 10:39 AM
Παραμένει η HSW στη γραμμή του Βορείου Αιγαίου (http://www.kounoupi.gr/epikairotita/750-nisos-mykonos-hsw.html)

πηγή:kounoupi.gr

Giovanaut
04-02-2011, 10:54 AM
Πολυ με στενοχωρει που αυτο το βαπορι το εχουνε μπαλακι....!!!
Φοβαμαι μηπως απαξιωθει τελειως και γνωρισει παροπλισμο...!!!

Το κραγιον θα μπει, αλλα θα λαμψει...???

csa73
04-02-2011, 03:40 PM
Από πλήρωμα εντός του πλοίου οι οδηγίες είναι Ν.Μ.Δ και απόλυση του πληρώματος το μόνο που μένει να δούμε το αιτιολογικό της απόλυσης για να βγάλουμε συμπεράσματα.

trelaras
04-02-2011, 03:51 PM
34% MINOAN/Grimaldi
11% τραπεζα πειραιως

Ποσοστό στην εταιρία δεν έχει κ η οικογένεια Στρινζη?

georginio
04-02-2011, 04:24 PM
Εξελίξεις.... εξελίξεις και πάλι εξελίξεις!!!Μου την δίνει στα νεύρα οταν κάθε μέρα μαθαίνω απο κάτι καινούριο;)... αλλά δυστυχώς είναι κάτι που αναιρεί το προηγούμενο:mad:.Η ναύλωση του Αριάδνη τελείωσε στην Ανεκ, αλλά μπορεί να παραμείνει στο Πέραμα μέχρι το καλοκαίρι:(:(:(... δηλαδή μέχρι να πάει στην Αλγερία όπου είναι ναυλωμένο από τέλη Μαΐου μέχρι τέλη Αυγούστου. Επίσης έχει παρακμασει τόσο πολύ η Ζώνη Περάματος που υπάρχει περίπτωση να μην αλλαχθούν ούτε τα σινιάλα!ΕΛΕΟΣ! Πάντως το συμπέρασμα είναι ότι το πλοίο είναι στην Χελλενικ(τώρα για πόσο? κανείς δεν ξέρει!)

georginio
04-02-2011, 04:26 PM
Από πλήρωμα εντός του πλοίου οι οδηγίες είναι Ν.Μ.Δ και απόλυση του πληρώματος το μόνο που μένει να δούμε το αιτιολογικό της απόλυσης για να βγάλουμε συμπεράσματα.

Απόλυση πληρώματος ή και προσωπικού(γραφείων)?Ν.Μ.Δ????Τι σημαίνει?

georginio
04-02-2011, 04:30 PM
Ποσοστό στην εταιρία δεν έχει κ η οικογένεια Στρινζη?

Αν εχει,θα εχει μικρο ποσοστο...Παντως με σιγουρια παραμενει αφεντικο της εταιρειας η Sea Star Capital(γιατι εχει και την Πειραιως με το πλευρο της).Παντως οι διαπραγματευσεις δειχνουν οτι τελικα θα γινει η πωληση των μετοχων στην Ανεκ,αλλα η συμφωνια θα ειναι λιγο διαφορετικη!

trelaras
04-02-2011, 04:40 PM
Αν εχει,θα εχει μικρο ποσοστο...Παντως με σιγουρια παραμενει αφεντικο της εταιρειας η Sea Star Capital(γιατι εχει και την Πειραιως με το πλευρο της).Παντως οι διαπραγματευσεις δειχνουν οτι τελικα θα γινει η πωληση των μετοχων στην Ανεκ,αλλα η συμφωνια θα ειναι λιγο διαφορετικη!

Τι είδους συμφωνίας ξέρεις?

gnikles
04-02-2011, 04:51 PM
Παραμένει η HSW στη γραμμή του Βορείου Αιγαίου (http://www.kounoupi.gr/epikairotita/750-nisos-mykonos-hsw.html)

πηγή:kounoupi.gr
Αυτά είναι καλά νέα!!!

Ergis
04-02-2011, 04:56 PM

Υπαρχει σεναριο αντικαταστασης του ΟΛΥΜΠΙΑ ΠΑΛΑΣ με το ΑΡΙΑΔΝΗ;;:confused:

georginio
04-02-2011, 05:10 PM
Τι είδους συμφωνίας ξέρεις?

Ειναι απλες λεπτομερειες!Θα σας πληροφορησω οταν μαθω!

andreasermones
04-02-2011, 07:42 PM
το πιο πιδανο ειναι να γινει οπως τα λεει ο φιλος μας...δεν βοηθαει καμια εταιρια απο τις δυο. Ο μεν Γκριμαλντι το βλεπει και σαν αποσβεση ενος τμηματος απο τα κεφαλαια που εχει επενδυσει, ο δε βαρδινογιαννης επιτελους εξυγχρονιζει το στολο του...οποτε θα γινει αλλα μενει να δουμε τις διαφορες!

NAXOS
05-02-2011, 07:42 AM
ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΜΕ ΑΣΤΕΡΑΚΙ???????????

georginio
05-02-2011, 01:49 PM
Moνο με αστερακι της Sea Star μπορει να το δουμε....και οχι μονο αυτο!

T.ΓΙΑΝΝΗΣ
09-02-2011, 02:13 PM
Το όλο παιχνίδι είναι πολύ καλά στημένο. Χειμώνα έχομε άρα γιατί να πληρώσει το δάνειο η Α.Ν.Ε.Κ. ? Τα βαπόρια στης Η.S.W. είναι στο παθητικό. Τον μερικό έλεγχο τον έχει ούτως η άλλος ο Βαρδινογιάννης μέσω της seastarκαι της Πειραιώς. Ο Grimaldi δεν βλέπει να υπάρχει ενδιαφέρον για πώληση του ποσοστού από επενδυτές. Κανένας δεν θα ενδιαφερθεί για αγορά αυτού του ποσοστού στην ουσία χωρίς τον απόλυτο έλεγχο. Μέχρι το καλοκαίρι λοιπόν θα διαπραγματευτούν το τίμημα πιο χαμηλά από την αρχική συμφωνία λόγω κρίσης, άρα θα πάνε σε πέναλτη και θα ξαναμπεί στο παιχνίδι με μέτοχο την Α.Ν.Ε.Κ. και απόλυτο έλεγχο από τον Βαρδινογιάννη, γλυτώνοντας από το παθητικό του χειμώνα και μειώνοντας προφανών το ποσό της αρχικής συμφωνίας.

Giovanaut
09-02-2011, 02:23 PM
Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι, ο φαινομενικα ζημιωμενος ισως να ειναι και ο τελικα κερδισμενος...!!!

despo
09-02-2011, 02:29 PM
Δεν ξέρω τι εννοείς λέγοντας οτι τα πλοία είναι παθητικά, αλλά δεν θα συμφωνούσα με τα γραφόμενα σενάρια.

T.ΓΙΑΝΝΗΣ
09-02-2011, 02:37 PM
Όλες οι εταιρείες είναι στο κόκκινο και ειδικά το χειμώνα. Γιατί λοιπόν να επωμιστεί το χρέος αυτό της συγκεκριμένης περιόδου??

T.ΓΙΑΝΝΗΣ
09-02-2011, 02:40 PM
Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι, ο φαινομενικα ζημιωμενος ισως να ειναι και ο τελικα κερδισμενος...!!!

Αυτό νομίζω και εγώ ότι θα δείξει ο χρόνος!!!

speedrunner
10-02-2011, 12:19 AM
TEΛΙΚΑ ΤΟ HS4 ΣΤΗ ΠΑΡΟΝΑΞΙΑ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΑΠΟ 9 ΙΟΥΝ ΕΩΣ 4 ΣΕΠΤ 11
07.30 ΚΑΙ 17.15 ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΑΠΟ 16/3 ΤΟ 5 ΣΤΟ ΠΑΡΟ -ΝΑΞΟ-ΙΟ-ΘΗΡΑ 07.30 ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ 17.00 ΑΠΟ ΘΗΡΑ

ΑΠΟ 9/6 ΤΟ 5 ΠΡΩΙ ΙΟ-ΘΗΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ-ΜΥΚΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟ 6 ΠΡΩΙ ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ-ΜΥΚΟΝΟ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΔΥΤΙΚΕΣ

ΤΟ 1 ΣΠΟΡΑΔΕΣ

ΤΟ FC3 ΑΠΟ ΡΑΦΗΝΑ ( ΑΠΟ 9 ΙΟΥΝ) ΓΙΑ ΤΗΝΟ-ΜΥΚΟΝΟ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ-ΤΡΙΤΗ-ΠΕΜΠΤΗ-ΣΑΒΒΑΤΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΝΑΞΟ . ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝΟ -ΜΥΚΟΝΟ.

ΤΟ ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΠΑΡΟ-ΚΩ-ΡΟΔΟ.

Ο ΠΗΓΑΣΟΣ ΣΠΟΡΑΔΕΣ.

ΑΥΤΑ ΚΑΤΑΤΕΘΗΚΑΝ ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΑΣ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΔΥΟ ΑΛΛΑΓΕΣ . ΤΟ 5 ΠΡΩΙ ΣΥΡΟ ΤΗΝΟ ΜΥΚΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΕΡΙΦΟ ΣΙΦΝΟ ΜΗΛΟ ΚΑΙ ΤΟ 6 ΙΟ ΘΗΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΣΥΡΟ ΤΗΝΟ ΜΥΚΟΝΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ. SORRY

Νομίζω ότι αυτά είναι τα ποιό σωστά δρομολόγια που θα μπορούσε να βγάλει η εταιρία, γιατι νομίζω ότι ενα HS απο Ραφήνα για την φετινή χρονιά με τα τόσα πλοία που θα έχει θα ήταν τελέιως λάθος κίνηση!!!

parianos
10-02-2011, 09:18 PM
Ποτε θα μαθουμε για τα δρομολογια των πλοιων της εταιρειας hellenic seaways για το Πασχα;

sunbird
20-02-2011, 10:46 AM
Κοιτόντας σήμερα την ιστοσελίδα mediashiping είδα σε χθεσινό (19/2/11 - 17:53') θέμα πωλήσεις πλοίων της ελληνικής ακτοπλο'ι'ας λόγω τής πτώσης της κίνησης (ελέω οικονομικής κρίσης) ,και λόγω της αύξησης κόστους των καυσίμων .Στο συγκεκριμένο θέμα αναφέρει λοιπόν ότι πωλείται ο μισός σχεδόν στόλος πλοίων της hsw (Αριάδνη, Νήσος Ρόδος, high speed 1, και το Νήσος Χίος!!!!) γνωρίζει κάποιος περισότερα ?

BULKERMAN
20-02-2011, 10:52 AM
Κοιτόντας σήμερα την ιστοσελίδα mediashiping είδα σε σημερινό θέμα πωλήσεις πλοίων της ελληνικής ακτοπλο'ι'ας λόγω τής πτώσης της κίνησης (ελέω οικονομικής κρίσης) ,και λόγω της αύξησης κόστους των καυσίμων .Στο συγκεκριμένο θέμα αναφέρει λοιπόν ότι πωλείται ο μισός σχεδόν στόλος πλοίων της hsw (Αριάδνη, Νήσος Ρόδος, high speed 1, και το Νήσος Χίος!!!!) γνωρίζει κάποιος περισότερα ?

Το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ?????????????

sunbird
20-02-2011, 10:56 AM
Το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ?????????????
Τήν ίδια απορία είχα και εγω ,γι' αυτό έγραψα αν γνωρίζει κάποιος περισότερα .

sg3
20-02-2011, 01:44 PM
αν πουληθει το νησος χιος αφηνει την νελ μονη της στη γραμμη(που για την νελ ειναι η δικη της γραμμη , οπως ανεκ χανια , μπλου σταρ 12νησα κυκλαδες κλπ)
ετσι παιζεται η κοινη φιλοσοφια για να μπορουν ολοι να επιβιωσουν: ο καθενας στην γραμμη του- ουτε εγω ερχομαι στη δικη σου ουτε εσυ στη δικη μου-

georginio
20-02-2011, 09:56 PM
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!Ειδικα το Χιος!Για το Χαισπιντ 1 ναι,για το Αριαδνη(μονο ναυλωση),αλλα για το Χιος?Οσο για το Ροδος...εμαθα οτι ειναι πουλημενο απο την στιγμη που μπηκε Ροδο!Απλα η συμφωνια ειχε ορο,να παραμεινει το πλοιο μεχρι τελη 2011 αν δεν κανω λαθος στην Χελλενικ!(μακαρι να ειναι απλες φημες)

giorgos_249
20-02-2011, 10:05 PM
Οσο για το Ροδος...εμαθα οτι ειναι πουλημενο απο την στιγμη που μπηκε Ροδο!
ALGERIE FERRIES ??? Λεμε τωρα μηπως γιατι ειχε ξανααναφερθει στο παρελθον εδω στο φορουμ αλλα οχι για πωληση........

georginio
20-02-2011, 10:19 PM
Η Τυνησία,η Αλγερια εχουν πολυ ψωμι το καλοκαιρι!Και δινουν και καλα λεφτα για ναυλωσεις!Εγω ξερω οτι Μαιο φευγει ο Βενιζελος και το Αριαδνη και τελη Μαιου υπαρχουν παρα πολυ λιγες πιθανοτητες να φυγει ο Ελυρος η το Λατω!(αμα τελικα φυγει το Ελυρος...η Ανεκ θα παρει τοσο χρημα...που θα φτασει κοντα στην αποσβεση του πλοιου).Τωρα....οσο αναφορα το Ροδος,ειχα ακουσει για Σκανδιναβια η Ιταλια(πωληση).Αυτο το ηξερα απο τοτε που μπηκε το πλοιο στην Ροδο.Ισχυει ομως ακομα?Η χαλασε η συμφωνια?

Ergis
21-02-2011, 11:44 AM
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!Ειδικα το Χιος!Για το Χαισπιντ 1 ναι,για το Αριαδνη(μονο ναυλωση),αλλα για το Χιος?Οσο για το Ροδος...εμαθα οτι ειναι πουλημενο απο την στιγμη που μπηκε Ροδο!Απλα η συμφωνια ειχε ορο,να παραμεινει το πλοιο μεχρι τελη 2011 αν δεν κανω λαθος στην Χελλενικ!(μακαρι να ειναι απλες φημες)

Η Τυνησία,η Αλγερια εχουν πολυ ψωμι το καλοκαιρι!Και δινουν και καλα λεφτα για ναυλωσεις!Εγω ξερω οτι Μαιο φευγει ο Βενιζελος και το Αριαδνη και τελη Μαιου υπαρχουν παρα πολυ λιγες πιθανοτητες να φυγει ο Ελυρος η το Λατω!(αμα τελικα φυγει το Ελυρος...η Ανεκ θα παρει τοσο χρημα...που θα φτασει κοντα στην αποσβεση του πλοιου).Τωρα....οσο αναφορα το Ροδος,ειχα ακουσει για Σκανδιναβια η Ιταλια(πωληση).Αυτο το ηξερα απο τοτε που μπηκε το πλοιο στην Ροδο.Ισχυει ομως ακομα?Η χαλασε η συμφωνια?

η μια βομβα μετα την αλλη....
Υπομονη και θα δουμε...
ΧΑΛΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ.....:(:(:(:(

Giovanaut
22-02-2011, 08:48 PM
Για το ΡΟΔΟΣ, ειχα ακουσει περσυ κι εγω οτι ειναι πουλημενο...!!!

andreasermones
22-02-2011, 11:40 PM
απο το κακο στο χειροτερο παει ο στολος μας...κρατανε τα παλια κ φευγουν ολοκαινουργια πλοια-στολιδια

sunbird
27-02-2011, 01:05 PM
Και νεώτερο δημοσίευμα σήμερα 27/2/11 του marinews με τίτλο (πωλητήριο σε επιβατηγά ακτοπλο'ι'κά για να πληρωθούν τα δάνεια των εταιρείων) απο άρθρο της καθημερινής αναφέρει και πάλι προς πώληση πλοία της hsw νήσος χίος-high speed1-αριάδνη (αυτή την φορά λείπει το νήσος ρόδος) .

xidianakis
27-02-2011, 01:12 PM
Και νεώτερο δημοσίευμα σήμερα 27/2/11 του marinews με τίτλο (πωλητήριο σε επιβατηγά ακτοπλο'ι'κά για να πληρωθούν τα δάνεια των εταιρείων) απο άρθρο της καθημερινής αναφέρει και πάλι προς πώληση πλοία της hsw νήσος χίος-high speed1-αριάδνη (αυτή την φορά λείπει το νήσος ρόδος) .

mipws giati exei pouli8ei hdh??:confused::roll:

owner
07-03-2011, 09:18 AM
ΕΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΔΕΣΑΝΕ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΜΑΖΙ ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΛΟΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΗΣΣΟΣ ΧΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΙΑΝΔΗ.ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΛΟΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΟΥΜΕ.

georginio
07-03-2011, 09:40 AM
Τα λαθος "ανοιγματα" εφεραν τις εταιρειες να βαζουν πωλητηριο στα πλοια τους.Παντως η Χελλενικ δεν εχει τοσα χρεη ωστε να να πουλησει Χιος και Αριαδνη!Ολα τα πλοια απο την στιγμη που ναυπηγουνται εχουν την τιμη τους!Την κριση δεν την εχει μονο η Ανεκ και η Χελλενικ για να πουλησουν πλοια.Τις εχουν και η Ατιικα αλλα και οι Μινωικες και σε χειροτερο βαθμο.Απλα εχουν παρα πολυ καλο προφιλ ωστε να μην το δειχνουν!Οταν αρχιζουν να πιεζουν οι τραπεζες και οταν σταματησουν να δινουν αβερτα δανεια θα γινει ο χαμος!Η Χελλενικ ειναι μια εταιρεια ρισκο γιαυτο και η Ανεκ εκανε πισω!Ολοι την θελουν αλλα κανενας για παντα!Απο την αλλη εγω πιστευω...οτι μια εφημεριδα δεν μπορει να "χαντακωνει" ετσι τις Ακτοπλοικες!300 εκτ. η Αττικα?Απο που και ως που?Και δεν εχει βουηξει ο τοπος?Εδω για 50 εκλεισε η G.A.!Εχει ανταποκριτη στο λογιστηριο?Μην τρελαθουμε κιολας!

Κωστάκης
09-03-2011, 01:37 PM
Η ραφήνα για το καλοκαίρι θα βολευτεί με το CF3
http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2011/0906_0409taxkykl_gr.pdf

rjjjh2004
09-03-2011, 02:02 PM
Πάλι δεν προγραμμάτισαν απογευματινό δρομολόγιο τις Παρασκευές για Ίο - Θήρα... Απαράδεκτοι!

Κωστάκης
09-03-2011, 02:09 PM
Ενταξει δεν χρειαζεται να κάνουμε και έτσι για ενα απογευματινό δρομολόγιο. Μπορεί να υπάρξει απο άλλα πλοία (Blue Star Ferries, Aegean Speed Lines, Sea Jets, Anek Lines [Ιεραπετρα, Πρέβελης])
Τι να πούμ δηλαδη εμεις οιΡαφηνιότες για το Highspeed. μπορει κανεις να ταξιδέψει είτε παρασκευή πρωι είτε Σάββατο πρωι. Θα ήταν πολύ δύσκολο για τον προγραματισμό των δρομολογίων να κάνει απογευματινό δρομολόγιο για Ίο-Θήρα.

rjjjh2004
09-03-2011, 02:18 PM
Το σκεπτικό μου είναι ότι με ένα απογευματινό ταχύπλοο για Ίο - Θήρα, μπορούν και αυτά τα νησιά να έχουν τους εκδρομείς του Παρασκευο- σαββατοκύριακου... Αυτό συνέβαινε κανονικότατα μέχρι και το 2009 και συμβαίνει και φέτος μέχρι αρχές Ιουνίου. Πέρσι ξαφνικά έπαψε (ενώ μπορούσε με μια μικρή αλλαγή στον προγραμματισμό να εξακολουθήσει) κυρίως λόγω του ανταγωνισμού με τη γνωστή ανταγωνίστρια εταιρία ταχυπλόων. Δεδομένου ότι φέτος το Speedrunner II έχει πωληθεί και θα δρομολογηθεί σε ενδοκυκλαδικά, είναι πράγματι δύσκολο να προγραμματισθεί ταχύπλοο στη γραμμή για απογευματινό δρομολόγιο. Παρόλα αυτά οι απαιτήσεις του τουρισμού δεν πρέπει να αγνοηθούν!!!

speedrunner
09-03-2011, 03:37 PM
Αυτά που ξέραμε δηλαδή...
Όσο γι απογευματινό δρομολόγιο για Ίο - Σαντορίνη δεν νομίζω ότι θα έβγαινε η εταιρία ακόμη και αν είχε κάποιο διαθέσιμο ταχύπλοο.

ΥΓ. το Speedrunner II δεν έχει πωληθεί, αλλα έχει ναυλωθεί απο πρακτορείο της Κρήτης για εκδρομές προς την Σαντορίνη!!!

Maroulis Nikos
23-03-2011, 06:29 PM
Τιμητική διάκριση έλαβε η HELLENIC SEAWAYS από την Ομοσπονδία Χιακών Σωματείων Αττικής στην ετήσια εκδήλωση τιμής Χιακών προσωπικοτήτων που φιλοξενήθηκε στο πλοίο «ΝΕΦΕΛΗ» το Σάββατο 19 Μαρτίου.

Μιλώντας στους πολυπληθείς παρευρισκόμενους ο πρόεδρος της ΟΧΣΑ κος Αργύρης Κοκκινάκης ευχαρίστησε την HELLENIC SEAWAYS για την προσφορά της στην πραγματοποίηση της εκδήλωσης στη δύσκολη συγκυρία που βιώνει η χώρα μας, αλλά και για την αδιάλειπτη στήριξή της στο νησί, προσθέτοντας ότι «με το «Νήσος Μύκονος» παλαιότερα και το «Νήσος Χίος» τώρα, η HELLENIC SEAWAYS εξυπηρετεί κατά τον καλύτερο τρόπο τη γραμμή Πειραιάς – Χίος και αντίστροφα».

Διαβάστε περισσότερα στο ακόλουθο link :
http://www.nautilia.gr/new/site/index.php?option=com_content&view=article&id=308:-------hellenic-seaways&catid=45:2010-09-14-08-55-21&Itemid=98

Maroulis Nikos
15-04-2011, 07:04 AM
Με μεγάλες προσφορές για επιβάτες και οχήματα υποδέχεται το Πάσχα η HELLENIC SEAWAYS και μας προσκαλεί να ταξιδέψουμε στα ελληνικά νησιά όπως πάντα με άνεση, ταχύτητα και άριστη εξυπηρέτηση.

Τα ταχύπλοα και τα συμβατικά πλοία της HELLENIC SEAWAYS είναι έτοιμα για να μεταφέρουν τους επιβάτες τους σε περισσότερους από 35 δημοφιλείς πασχαλινούς προορισμούς μέσα σε λίγες ώρες και με τιμές που ξεκινούν από €15 κατ’ άτομο σε όλους τους προορισμούς εκτός των νησιών του Σαρωνικού όπου οι τιμές ξεκινούν από €8,5 κατ’ άτομο!

Το «Νήσος Μύκονος» για Σύρο, Μύκονο, Σάμο, Ικαρία & Φούρνους, το «Νήσος Χίος» για Χίο & Μυτιλήνη και τα Highspeed & FlyingCats της HELLENIC SEAWAYS για Κυκλάδες, Σαρωνικό και Βόρειες Σποράδες δίνοντας στο επιβατικό κοινό ευρεία επιλογή προορισμών, δρομολογίων και προσφερόμενων ναύλων. Η HELLENIC SEAWAYS σχεδίασε τις φετινές πασχαλινές προσφορές της ανταποκρινόμενη με ευαισθησία στις ανάγκες και τις δυνατότητες της εποχής, με γνώμονα όπως πάντα την καλύτερη εξυπηρέτηση των επιβατών της.

Για την εταιρεία, αποτελεί προτεραιότητα η διατήρηση των καλών σχέσεων εμπιστοσύνης που έχουν αναπτυχθεί με το επιβατικό κοινό χάρη στην αξιοπιστία των υπηρεσιών της και τον σεβασμό που δείχνει προς τους ανθρώπους και τις κοινότητες που εξυπηρετούνται από τα πλοία της.

Γι’ αυτό, και φέτος το Πάσχα, Πάμε Μαζί σε Σύρο, Μύκονο, ¶νδρο, Τήνο, Πάρο, Νάξο, Ίο, Σαντορίνη, Χίο, Μυτιλήνη, Εύδηλο, Αγ. Κήρυκο, Φούρνους, Καρλόβασι, Βαθύ, Σκιάθο, Γλώσσα, Σκόπελο, Αλόννησο, Αγ. Κωνσταντίνο, Βόλο αλλά και Κρήτη, Αίγινα, Αγκίστρι, Μέθανα, Πόρο, Ύδρα, Ερμιόνη, Σπέτσες, Πόρτο Χέλι!

Πιο συγκεκριμένα, τα δρομολόγια και οι προσφορές της HELLENIC SEAWAYS για το Πάσχα περιλαμβάνουν:

Διαβάστε περισσότερα στο ακόλουθο link :
http://www.nautilia.gr/new/site/index.php?option=com_content&view=article&id=357%3A-----35-------hellenic-seaways&catid=45%3A2010-09-14-08-55-21&Itemid=98

despo
15-04-2011, 03:54 PM
Αυτό το εκλαμβάνω καθαρά σαν επικοινωνιακό τρυκ, διότι και για Ικαρία/Σάμο, αλλά και και Χίο/Μυτιλήνη, που έψαξα δεν υπάρχει ιχνος προσφοράς !!!

Leo
15-04-2011, 03:59 PM
Αυτά, όπως είναι λογικό, τα μαθαίνουν πρώτοι οι πράκτορες, που τα αγοράζουν κιόλας πρώτοι . Εμείς βλέπουμε ότι υπάρχουν προσφορές για περιορισμένες θέσεις μόνο.

despo
15-04-2011, 04:23 PM
Μα υποτίθεται, οτι υπάρχει διάταξη που λέει οτι θα γίνεται έλεγχος ταυτοτήτων κατα την είσοδο στα πλοία κλπ. Οι πράκτορες σε τι όνομα έχουν βγάλει τα εισιτήρια ?. Αν και εμένα προσωπικά αυτά τα περι ελέγχου ταυτοπροσωπίας, μου θυμίζουν τα εισιτήρια των αστικών συγκοινωνιών που γράφουν οτι δεν πρεπει να μεταβιβάζονται και άλλα που ακούμε απο τους διάφορους άσχετους.

rjjjh2004
18-04-2011, 12:36 PM
Αν κάποιος από το φόρουμ κατόρθωσε να βρει εισιτήριο σε προσφορά, ας το δηλώσει παρακαλώ!!!

Flying Dolphin XVII
02-12-2012, 10:54 PM
Λοιπόν, προσπαθώντς να επανεκκινήσω το θέμα της εταιρείας, να πω ότι κάθε μέρα με εκπλήσσει η φοβερή "στρατηγική" που ακολουθεί. Προσωπικά, μου δίνει την εντύπωση ότι είναι ξέφραγο αμπέλι έρμαιο στα χέρια άλλων (της ΑΝΕΚ ; ). Δε μπορώ να καταλάβω ούτε και να αιτιολογήσω με οποινδήποτε τρόπο την ολοένα και αυξανόμενη επιεχείρηση μείωσης του συγκοινωνιακού έργου της εταιρείας , όπως την παρολίγο ( ; ) αποχώρηση από τη γραμμή του Σαρωνικού. Όποιος έχει αντίθετη άποψη ας μου το πεί για τί εγώ βλέπω κάτι που το χαρακτηρίζει μια φράση: ό,τι να 'ναι!

Ergis
04-12-2012, 04:17 PM
Λοιπόν, προσπαθώντς να επανεκκινήσω το θέμα της εταιρείας, να πω ότι κάθε μέρα με εκπλήσσει η φοβερή "στρατηγική" που ακολουθεί. Προσωπικά, μου δίνει την εντύπωση ότι είναι ξέφραγο αμπέλι έρμαιο στα χέρια άλλων (της ΑΝΕΚ ; ). Δε μπορώ να καταλάβω ούτε και να αιτιολογήσω με οποινδήποτε τρόπο την ολοένα και αυξανόμενη επιεχείρηση μείωσης του συγκοινωνιακού έργου της εταιρείας , όπως την παρολίγο ( ; ) αποχώρηση από τη γραμμή του Σαρωνικού. Όποιος έχει αντίθετη άποψη ας μου το πεί για τί εγώ βλέπω κάτι που το χαρακτηρίζει μια φράση: ό,τι να 'ναι!

Η διαφορα αναμεσα στην ΑΝΕΚ και τον ομιλο Grimaldi καλα κρατει αποτι φαινεται.
Ο ιταλος εχει επανειλημμένως τονισει οτι το αιγαιο δεν τον απασχολει.
Ενα δειγμα απο το κλιμα που επικρατει στην εταιρια μπορουμε να παρουμε απο την Ε1 που βρισκεται το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ, κρεμώντας τους κατοικους της γραμμης Ικαρια-Σαμος
(Το παρασκηνιο της δρομολογησης του βεβαια ειναι μεγαλο....)
Το μονο που θα μπορουσαμε να πουμε οτι τιμα την εταιρια του ειναι το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ,και αυτο με αισθητα μειωμενες ταχυτητες.
Αυτη η εταιρια ολοενα μας εκπλησει,μου δινει την αισθηση οτι θελει να "ξεφορτωθει" τα πλοια της με καθε τροπο.
Η εποχη που διανύουμε ειναι δυσκολη και οι αποφασεις πρεπει να ειναι γενναίες απο δω και περα
Εμεις ευχομαστε το καλυτερο και οπως εχω πολλακις πει.....ο χρονος θα δειξει....

131258131259

Flying Dolphin XVII
04-12-2012, 06:05 PM
Η διαφορα αναμεσα στην ΑΝΕΚ και τον ομιλο Grimaldi καλα κρατει αποτι φαινεται.
Ο ιταλος εχει επανειλημμένως τονισει οτι το αιγαιο δεν τον απασχολει.
Ενα δειγμα απο το κλιμα που επικρατει στην εταιρια μπορουμε να παρουμε απο την Ε1 που βρισκεται το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ, κρεμώντας τους κατοικους της γραμμης Ικαρια-Σαμος
(Το παρασκηνιο της δρομολογησης του βεβαια ειναι μεγαλο....)
Το μονο που θα μπορουσαμε να πουμε οτι τιμα την εταιρια του ειναι το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ,και αυτο με αισθητα μειωμενες ταχυτητες.
Αυτη η εταιρια ολοενα μας εκπλησει,μου δινει την αισθηση οτι θελει να "ξεφορτωθει" τα πλοια της με καθε τροπο.
Η εποχη που διανύουμε ειναι δυσκολη και οι αποφασεις πρεπει να ειναι γενναίες απο δω και περα
Εμεις ευχομαστε το καλυτερο και οπως εχω πολλακις πει.....ο χρονος θα δειξει....

131258131259
Μωρέ εμείς να το ευχηθούμε αλλά οι υπεύθυνοι τι κάνουν. Μια αδιαφορία σε όλες τις εκφάνσεις της επικρατεί.. Η ουσία είναι ότι εκεί που λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει και μια ο Ιταλός, μια η ΑΝΕΚ την έχουν κάνει μπαλάκι την εταιρεία. Η ανεξαρτητοποίηση είναι ο μόνος δρόμος αλλιώς θα χάσουνε και τα αυγά (Νήσος... οτιδήποτε) και τα πασχάλια (Highspeed κ.λπ...) Όσο για το ότι ο χρόνος θα δείξει, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

despo
04-12-2012, 06:22 PM
Εγω πάντως οτι είχα ακούσει απο άνθρωπο της εταιρείας, οτι το Ν. Μύκονος δεν βγαίνει με τίποτα ειδικά τους χειμερινούς μήνε, για τον λόγο αυτό δρομολόγησαν πέρυσι το Ιεράπετρα.

rjjjh2004
05-12-2012, 03:05 PM
Γνωρίζει κανείς τα σχέδια της εταιρίας ως προς τα High Speed για την επόμενη σαιζόν;

Maroulis Nikos
17-01-2013, 07:39 AM
Γνωρίζει κανείς τα σχέδια της εταιρίας ως προς τα High Speed για την επόμενη σαιζόν;

Ξεκινάνε όπως πέρσυ εκτός απρόοπτου δύο εβδομάδες το Πάσχα και απο μέσα Ιουνίου και μέχρι αρχές Σεπτέμβρη.
Η άλλη πληροφορία είναι ότι αλλάζει κτίρια φεύγει τον άλλο μήνα απο εκεί και αυτό με επιφύλαξει τα κτίρια της θα τα πάρει η Cosco.

despo
17-01-2013, 12:23 PM
Κι'αλλη αλλαγή των γραφείων τους ; Είναι η 3η η' 4η φορά που θα αλλάξουν, κοντεύουμε να χάσουμε το λογαριασμό !

Ergis
17-01-2013, 02:56 PM
Aν δεν κάνω λάθος όταν στην εταιρία επικρατούσε μια σχετική ηρεμία ετοιμαζόταν καινούριο κτήριο δίπλα σε αυτό της ΑΝΕΚ στον Πειραιά.

Express Pigasos
17-01-2013, 02:59 PM
Aν δεν κάνω λάθος όταν στην εταιρία επικρατούσε μια σχετική ηρεμία ετοιμαζόταν καινούριο κτήριο δίπλα σε αυτό της ΑΝΕΚ στον Πειραιά.

Kαι διπλα στα πρωτα της γραφεια..στο κτιριο του Καραγιωργη!

Αγιος Γερασιμος
22-01-2013, 10:03 AM
Εκεινο που ακουστηκε οτι η ΗSW μετακομιζει και παει σε αλλο κτηριο δεν ισχυει.Ηταν απλος μια φημη.Σε συναντηση που ειχα με προσωπα της εταιρειας τους ρωτησα αν θα αλλαξουν Κτηριο και με κοιτουσαν με μια απορεια....(Τι)???Τα Γραφεια Της HSW Θα παραμεινουν οπως εχουν επ'αοριστον.Καμια Αλλαγη.

hsw
15-02-2013, 10:59 AM
Υπάρχει καμία πληροφορία σχετικά με τα καλοκαιρινά δρομολόγια της εταιρείας και κυρίως των Highspeed; Ξέρω ότι είναι ακόμα νωρίς αλλά έχουν ανακοινωθεί τα δρομολόγια όλων των ταχυπλοων εκτός από αυτών.. Όπως πάντα τελευταία στιγμή τα βλέπω πάλι να ανακοινώνονται και μετά από όλα τα υπόλοιπα..

xidianakis
15-02-2013, 03:01 PM
Υπάρχει καμία πληροφορία σχετικά με τα καλοκαιρινά δρομολόγια της εταιρείας και κυρίως των Highspeed; Ξέρω ότι είναι ακόμα νωρίς αλλά έχουν ανακοινωθεί τα δρομολόγια όλων των ταχυπλοων εκτός από αυτών.. Όπως πάντα τελευταία στιγμή τα βλέπω πάλι να ανακοινώνονται και μετά από όλα τα υπόλοιπα..

HS4 tha bgei gia Pasxa kai meta isws diakopsei.
ta ypoloipa ksekinoun10-15 Iouniou.

hsw
16-02-2013, 04:43 AM
Ναι, αλλά το θέμα είναι για που. Θα έχουν πάλι φέτος διπλά δρομολόγια; Ειδικά η Συροτηνομυκονία δε θυμάμαι να είχε πάει και πολύ καλά πέρσι..

Apostolos
20-02-2013, 10:21 PM
Στον επόμενο μήνα λέγεται πως θα γίνει η αποσυρση της HSW απο το Σαρωνικό και η μεταβίβαση των πλοίων

Express Pigasos
20-02-2013, 10:31 PM
Παντως μ εκανε εντυπωση που εβγαλε τα προγραμματα για τις Σποραδες και εχει τα fc 5 και fc 6 πανω..τι να σημαινει αυτο αραγε....

Flying Dolphin XVII
21-02-2013, 09:57 PM
Η εταιρεία ανακοίνωσε τα δρομολόγια (http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2013/2704_0705taxkykl_gr.pdf) των Highspeed και του Flyingat 4 για το Πάσχα .

speedrunner
22-02-2013, 06:36 AM
Την στιγμή που όλες οι εταιρίες (-ΝΕΛ & ΚΔΚ) έχουν ανακοινώσει όλα τα δρομολόγια της σεζόν, η HSW μόλις τώρα ανακοίνωσε τα δρομολόγια του Πάσχα, απλά τραγική!!!!!

Giannis G.
01-03-2013, 02:01 PM
Μετά την πρόσκρουση του Ν.Χιος ίσως αυτη η ερώτηση ακουστεί αστεία..
Έχει ακουστεί αν γίνει φέτος η εκδρομή για Τήνο απο Χίο-Μυτιλήνη;

GiannisV
02-03-2013, 11:25 PM
Μετά την πρόσκρουση του Ν.Χιος ίσως αυτη η ερώτηση ακουστεί αστεία..
Έχει ακουστεί αν γίνει φέτος η εκδρομή για Τήνο απο Χίο-Μυτιλήνη;

Στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σκοινί...

Captain_Nionios
02-03-2013, 11:30 PM
Εγινε περυσι μια στραβη, σιγουρα πολυ κοστοβορα και για τους εμπλεκομενους ψυχοφθορα. Δε νομιζω ομως οτι θα πρεπει καποιο απο τα δυο αδερφα βαπορια να μην ξαναπροσεγγισει στην Τηνο... Αν ηταν ετσι δεν θα πηγαιναν σε σχεδον κανενα λιμανι.

proussos
25-03-2013, 09:15 AM
Κάτι νέο ξε-φυτρώνει...

ιθακη
25-03-2013, 09:17 AM
εμ βέβαια, αφού έχει σήμα, σήμα καμπάνα.......!!!!!!!!!!

rafina-lines
25-03-2013, 09:59 AM
Τελικά με λαχανί φόντο οι μπάντες και άσπρα γράμματα, και όχι άσπρο φόντο με λαχανί γράμματα?? Το προτιμούσα ανάποδα, γιατί θα θύμιζαν τα άσπρα νεότευκτα όπως πρωτόρθαν τότε... Πριν 10+ χρόνια. Δεν πειράζει όμως, έστω κι έτσι, καλορίζικα!!! :-) Η αρχή έγινε από το HIGHSPEED 6?? Άκουσα χτες ότι και στο FLYINCAT 4 ξεκίνησε η μετάλλαξη... ;-)

sylver23
25-03-2013, 01:44 PM
Δηλαδή πλέον δεν θα λένε ότι ''πήγα με το ταχύπλοο της Vodafone'' ;

rafina-lines
25-03-2013, 02:32 PM
Ναι, επιτέλους θα σταματήσει αυτή η γελοία έκφραση λες κι η Vodafone έχει καράβια!!! Αν και θα πάρει τη θέση της η αντίστοιχη με την Cosmote. Βέβαια υπάρχει κι η αμυδρή ελπίδα τώρα με τη νέα αλλαγή να καταλάβει επιτέλους ο κόσμος ότι τα κινητά δεν έχουν στόλο κι αυτά δεν είναι παρά μονάχα διαφημίσεις!!! Αλλά οι πιθανότητες είναι μικρές στη χώρα που ζούμε.... :apologetic:

sylver23
25-03-2013, 03:21 PM
Πιο πιθανό θεωρώ να νομίζουν ότι πουλήθηκε η Vodafone στη Cosmote... Σαν να τα ακούω..'' Πουλήθηκε η Vodafone στη Cosmote-Αντε ρε σοβαρά; - ναι, αφού αλλάξανε και σινιάλα τα πλοία της"

sunbird
25-03-2013, 04:36 PM
Τα σινιάλα στίς τσιμινιέρες τών ταχύπλοων της hsw νομίζω θα παραμείνουν στα χρώματα τής εταιρείας (κόκκινο με άσπρα τα δελφίνια), και έτσι κατά κάποιο τρόπο θα είναι κατανοητό πλέον ότι τά σινιάλα της εταιρείας ουδεμία σχέση έχουν μέ τίς εταιρείες κινητής τηλεφωνίας .

rafina-lines
25-03-2013, 04:55 PM
Χα-χα!!! Καλά, πολύ καλό, Sylver!!! Άμα γίνει κι αυτό, ε, τότε είναι ανεπίδεκτοι μάθησης! Ας ελπίσουμε να γίνει αυτό που λέει ο Sunbird. Ίσως έτσι καταλάβουν επιτέλους τι συμβαίνει... :o

artmios sintihakis
26-03-2013, 10:24 PM
Το ''Κατσουλακι 4'' πράσινοοοοοοοοοοοο??????Μπλιαααααααααααααααααααααα ααααααχ!!!!

giorgos_249
26-03-2013, 10:58 PM
Πάντοτε σιχαινόμουν τις διαφημίσεις στις μπάντες πλοίων........Τις έβρισκα αηδιαστικές, με κορυφαία αυτή της LG στο ΘΕΟΦΙΛΟΣ από πλευράς ασχήμιας.......Ομολογώ όμως ότι στα ταχύπλοα της HSW μου άρεσε το κόκκινο, καθώς έδενε με το πλοίο.......Τώρα δε μου αρέσει να είναι όλο το πλοίο πράσινο - λαχανί και οι τσιμινιέρες κόκκινες.....Βεβαια αυτό είναι προσωπική άποψη, δε σημαίνει ότι επειδή δεν αρέσει σε έναν θα πρέπει να μη γίνει !

Να πούμε λοιπόν ότι το FC 4 έχει βαφτεί άσπρο από τη μέση και πάνω !

Giovanaut
28-03-2013, 12:22 AM
Πιο πιθανό θεωρώ να νομίζουν ότι πουλήθηκε η Vodafone στη Cosmote... Σαν να τα ακούω..'' Πουλήθηκε η Vodafone στη Cosmote-Αντε ρε σοβαρά; - ναι, αφού αλλάξανε και σινιάλα τα πλοία της"

RESPECT.... ;)

roussosf
28-03-2013, 08:08 AM
θα πρασινίσει..........ο Πειραιάς
ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

karavofanatikos
28-03-2013, 09:14 AM
θα πρασινίσει..........ο Πειραιάς
ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Επιτέλους εκδίκηση μέσα στην έδρα του αιώνιου αντιπάλου!!!

Express Pigasos
28-03-2013, 09:35 AM
Επιτέλους εκδίκηση μέσα στην έδρα του αιώνιου αντιπάλου!!!

τι λετε ρε "γατακια"??? -34 σας λεει τιποτα εφετοοοο? Τι σας εκανε ο καημενος ο Αλαφουζο 12...ζητατε εκδικηση μεσω των highspeed? Traaagic :sour::sour::sour::sour::sour:

Ergis
28-03-2013, 03:13 PM
τι λετε ρε "γατακια"??? -34 σας λεει τιποτα εφετοοοο? Τι σας εκανε ο καημενος ο Αλαφουζο 12...ζητατε εκδικηση μεσω των highspeed? Traaagic :sour::sour::sour::sour::sour:

απλώς να κάνω μια υπενθύμιση οτι ο πρόεδρος (Μαρινάκης) έχει μετοχές και στην hsw.....

roussosf
28-03-2013, 03:37 PM
το -34 με το -1 δεν εχει καμμια διαφορα αλλα εχουν ένα κοινό που μετράει το (-)
λογω κρισης όμως κρατα μικρο καλάθι
ΥΓ ορα Κυπρος

Express Pigasos
28-03-2013, 04:17 PM
καλα πλακα εκανα... μακαρι να ηταν ολα τα προβληματα μας η μπαλα και αν θα βαφτουν πρασινα τα highspeed..αν και βασικα λαχανι θα βαφτουν οπως φαινεται..

Aquaman
28-03-2013, 06:41 PM
Αντιαισθητικο το λαχανι για μεσο μεταφορας..ειτε ειναι αμαξι ειτε βαπορι!

speedrunner
28-03-2013, 06:43 PM
Καμία καινούρια φωτογραφία απο την πρόοδο των εργασιών για την αλλαγή των χρωμάτων δεν έχουμε???

High1
29-03-2013, 05:12 PM
Ρε παιδιά, ας πληρώσει τους ναυτικούς της πρώτα και ας τα κάνει και μαύρα!!! Στο χρώμα κολλήσαμε?? Ισα-ισα που θα ανανεωθεί και το λιμάνι με νεα χρώματα! Ελεος.............

ιθακη
30-03-2013, 02:16 AM
Καμία καινούρια φωτογραφία απο την πρόοδο των εργασιών για την αλλαγή των χρωμάτων δεν έχουμε???

μα δεν υπάρχει καμία πρόοδος εργασιών, τουλάχιστον μέχρι σήμερα που πήγα κάτω βόλτα.... τα τρία μεγάλα είναι ακόμα κόκκινα (με εξαίρεση 1τμ στην δεξια μεριά της πρύμης του 6) και τα γατιά είναι ακόμα κόκκινα....

Είχαν βγάλει όμως μάνικες και έπλεναν εξωτερικά το 5

Express Pigasos
30-03-2013, 08:34 AM
Στο 3 εχουν σβησει το vodafone..στο 4 εχουν αρχισει οι πιο πολλες δουλειες..δηλαδη εχουν σβησει σε πολλα σημεια το κοκκινο... θα φανε λαχανο το κοκκινο :p

karavofanatikos
08-04-2013, 02:35 PM
Η εταιρεία ανακοίνωσε τα δρομολόγια των ταχυπλόων για Κυκλάδες για όλη την καλοκαιρινή περίοδο, αλλά και μέχρι τις 8 Σεπτεμβρίου που θα δέσουν! (Highspeed 4,5,6 & Flying Cat 4)

http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=926 (http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=926)

roussosf
16-04-2013, 01:58 PM
πρσινισε το λιμάνι
http://www.tinianews.gr/2013/04/high-speed.html
τυχαιο ?
δεν νομιζω:fat:

sunbird
28-04-2013, 06:45 PM
Oσον αφορά την ανακατάταξη στα δρομολόγια της εταιρείας νομίζω ότι είναι σε σωστή κατεύθυνση
και μένει να αποδειχθεί εκ του αποτελέσματος.
Πάντως το σημαντικό γεγονός πιστεύω είναι το ξύπνημα από το λήθαργο της εταιρείας, στό να διεκδικεί
μερίδιο από την αγορά πλέον με ανταγωνιστικό τρόπο, και έστω με αυτή την κίνηση δείχνει ότι είναι ακόμη ζωντανή.
Το δρομολόγιο του Ν. μύκονος κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να αναχωρεί απο την προβλήτα που βρίσκετε έναντι του ΗΣΑΠ και όχι απο το σημείο στήν ακτη βασιλειάδη για λόγους κυρίως μάρκετινγκ και προσβασιμότητας απο τόν ΗΣΑΠ.

Flying Dolphin XVII
28-04-2013, 07:36 PM
Oσον αφορά την ανακατάταξη στα δρομολόγια της εταιρείας νομίζω ότι είναι σε σωστή κατεύθυνση
και μένει να αποδειχθεί εκ του αποτελέσματος.
Πάντως το σημαντικό γεγονός πιστεύω είναι το ξύπνημα από το λήθαργο της εταιρείας, στό να διεκδικεί
μερίδιο από την αγορά πλέον με ανταγωνιστικό τρόπο, και έστω με αυτή την κίνηση δείχνει ότι είναι ακόμη ζωντανή.
Το δρομολόγιο του Ν. μύκονος κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να αναχωρεί απο την προβλήτα που βρίσκετε έναντι του ΗΣΑΠ και όχι απο το σημείο στήν ακτη βασιλειάδη για λόγους κυρίως μάρκετινγκ και προσβασιμότητας απο τόν ΗΣΑΠ.
Πες τα φίλε!!

Panos80
09-05-2013, 06:58 PM
Εχω την εντυπωση οτι εκει στην hsw πρεπει να κοιταξουν λιγο τις ωρες δρομολογιων του Απολλωνα κυριως γιατι δε βγαινουν. Το πλοιο εδω και καιρο εχει πολλες καθυστερησεις οι οποιες ειδικα τη Δευτερα του Πασχα εφτασαν την 1 ωρα και 30 λεπτα.

KABODETHS
03-06-2013, 06:58 AM
http://www.arxipelagos.com/2013/06/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B7%CF%83%C E%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B3-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%B3%C E%B9%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81/#.UawiXNJHKSo

Ilias 92
04-06-2013, 12:03 AM
http://www.arxipelagos.com/2013/06/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B7%CF%83%C E%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B3-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%B3%C E%B9%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81/#.UawiXNJHKSo

Ίδια τσέπη...:apologetic:

KABODETHS
20-06-2013, 08:33 PM
http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=99

Ergis
20-06-2013, 09:58 PM
http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=99

Αν ο Στρίτζης έχει την υποστήριξη που είχε και απο τον Λασκαρίδη νομίζω οτι μπορεί να κάνει μεγάλα πράγματα στην εταιρία...

Δεν θεωρώ την επιλογή τυχαία

Captain_Nionios
21-06-2013, 12:30 AM
Πιστευω οτι η νεα ηγεσια θα πρεπει να σκεφτει σοβαρα την ετησια δραστηριοποιηση του Νησος Μυκονος. Δεν γινεται αυτο το βαπορι να ειναι κομπαρσος στην ακτοπλοια. Ακομα και μεσα στην κριση θεωρω πως καπου μπορει να βρει ρολο...

Η καταναλωση του αν το βαπορι πηγαινει αργα δεν ειναι τοσο μεγαλη. Ολο ακουμε στην πιατσα οτι τα νεα βαπορια καινε τον αμπακο, οτι οι καταναλωσεις ειναι εξωφρενικες κτλ. Αν το βαπορι ταξιδευει με 25+ κομβους καιει περιπου 5 τονους την ωρα που οντως ειναι πολυ μεγαλο νουμερο, αν ομως ταξιδευει με 19 χρησιμοποιωντας τις δυο μηχανες του πεφτει περιπου στους 2.2 τονους την ωρα.

Γιατι να μην πηγαινει Ικαροσαμια το Χειμωνα, τεσσερα δρομολογια την εβδομαδα, να παιρνει την επιδοτηση στα τρια απο αυτα και να ταξιδευει με 19 κομβους; Με την προυποθεση βεβαια οτι οι τιμες θα ειναι ανθρωπινες και χαμηλοτερες απο το "γρηγορο" παρελθον του. Πλεον ο κοσμος εχει προσαρμοστει στα νεα δεδομενα, δε νομιζω οτι θα απαιτησει καποιος να ταξιδευει με 25 κομβους. Ας βγαζει λοιπον ολο το χρονο με αξιοπρεπεστατα 19αρια και για ενα διμηνο του καλοκαιριου ας κανει 6 δρομολογια την εβδομαδα με 24 κομβους.

Μακαρι να το τολμησουν.

giorgos_249
21-06-2013, 02:57 AM
Πάντως για να το κάνει αυτό, και να πέσουν και αρκετά οι τιμές, πρέπει να πάει από λιμάνι της Ανατολικής Αττικής . Ραφήνα λοιπόν και μόνο..... Ετσι θα γλιτώσει και αρκετό χρόνο ταξιδιού, και καύσιμα.....

Γιατί όχι Λαύριο; Απλά γιατί δεν έχει σύνδεση....

Takerman
21-06-2013, 08:09 AM
Πιστευω οτι η νεα ηγεσια θα πρεπει να σκεφτει σοβαρα την ετησια δραστηριοποιηση του Νησος Μυκονος. Δεν γινεται αυτο το βαπορι να ειναι κομπαρσος στην ακτοπλοια. Ακομα και μεσα στην κριση θεωρω πως καπου μπορει να βρει ρολο...

Η καταναλωση του αν το βαπορι πηγαινει αργα δεν ειναι τοσο μεγαλη. Ολο ακουμε στην πιατσα οτι τα νεα βαπορια καινε τον αμπακο, οτι οι καταναλωσεις ειναι εξωφρενικες κτλ. Αν το βαπορι ταξιδευει με 25+ κομβους καιει περιπου 5 τονους την ωρα που οντως ειναι πολυ μεγαλο νουμερο, αν ομως ταξιδευει με 19 χρησιμοποιωντας τις δυο μηχανες του πεφτει περιπου στους 2 τονους την ωρα.

Γιατι να μην πηγαινει Ικαροσαμια το Χειμωνα, τεσσερα δρομολογια την εβδομαδα, να παιρνει την επιδοτηση στα τρια απο αυτα και να ταξιδευει με 19 κομβους; Με την προυποθεση βεβαια οτι οι τιμες θα ειναι ανθρωπινες και χαμηλοτερες απο το "γρηγορο" παρελθον του. Πλεον ο κοσμος εχει προσαρμοστει στα νεα δεδομενα, δε νομιζω οτι θα απαιτησει καποιος να ταξιδευει με 25 κομβους. Ας βγαζει λοιπον ολο το χρονο με αξιοπρεπεστατα 19αρια και για ενα διμηνο του καλοκαιριου ας κανει 6 δρομολογια την εβδομαδα με 24 κομβους.

Μακαρι να το τολμησουν.

Η ταχύτητα δεν αντικατοπτρίζει όπως λογικά θα έπρεπε και τις τιμές. Παράδειγμα, το ΧΙΟΣ που πάει (πήγαινε) "κομμένο" για Χίο-Μυτιλήνη, τα ναύλα είναι τσουχτερά. Πειραιάς-Μυτιλήνη 188 μίλια με ένα ενδιάμεσο λιμάνι 1, την Χίο, διάρκεια ταξιδιού 11 ώρες. Πειραιάς-Καρλόβασι 175 μίλια με ενδιάμεσα λιμάνια 3, Σύρο, Μύκονο, Εύδηλο, διάρκεια ταξιδιού 8,5 ώρες (γκαζωμένο). Δείτε τις τιμές στα link από κάτω.
http://www.hellenicseaways.gr/media/naylologia2013/gr/nSymMyt_2013_1_gr.pdf
http://www.hellenicseaways.gr/media/naylologia2013/gr/nSymKar_2013_1_gr.pdf

Captain_Nionios
21-06-2013, 03:18 PM
Το Πειραιας-Χιος-Μυτιληνη ειναι 152+53= 205 ν.μ.

Το Πειραιας-Συρος-Μυκονος-Ευδηλος-Καρλοβασι ειναι 82+18+46+27= 173 ν.μ.

Λιγο πανω λιγο κατω δεν θα τα χαλασουμε αλλα η Μυτιληνη ειναι γυρω στα 30 ν.μ. μιλια περισσοτερα και οι τιμες ειναι χαμηλοτερες απο το Καρλοβασι για το οποιο δεν πρεπει να ξεχναμε οτι η δρομολογηση ειναι εποχιακη και δεν εχει περασει και το λουκι του Χειμωνα.

Αν γενικα πρεπει να πουμε την αποψη μας για τις τιμες συμφωνω και 'γω οτι γενικοτερα τα ακτοπλοικα εισητηρια πλην λιγων εξαιρεσεων ειναι ακριβα.

Ομως οι τιμες της HSW για Χιο ειναι κοντα στις κατηγοριες των κοινοχρηστων χωρων με τις τιμες των Χανιων ενω στις καμπινες ειναι κατα βαση χαμηλοτερες. Ομως τα Χανια απεχουν μολις 4 ναυτικα μιλια παραπανω, τα βαπορια της γραμμης πηγαινουν 18-18.5 κομβους πλεον και βεβαια τα Χανια απο μονα τους σε πληθυσμο ξεπερνουν το αθροισμα Χιου-Μυτιληνης (156.000 κατοικοι εναντι 138.000 κατοικων), ενω εξυπηρετουν τουλαχιστον το μισο Ρεθυμνο (το οποιο εχει συνολικα 85.000) που δεν εχει καραβι. Αν στη σαφη πληθυσμιακη διαφορα προσθεσουμε τη διαφορα σε τουρισμο και στη γεωργικη παραγωγη της Κρητης τοτε θα δουμε πως οι τιμες της γραμμης Χιου-Μυτιληνης σε σχεση με αλλες μακρινες γραμμες ειναι αξιοπρεπεις. Οτι η κουρασμενη τσεπη μας θα τις ηθελε μικροτερες ειναι κατι με το οποιο συμφωνω απολυτα αλλα ας κανουμε και τις συγκρισεις για να εχουμε πιο σαφη εικονα.

Για να γυρισουμε ομως στην Ικαροσαμια και με την προυποθεση οτι το βαπορι θα την εξυπηρετει ολο το χρονο με τεσσερα δρομολογια, θα παιρνει επιδοτηση στα τρια απο αυτα, θα ταξιδευει με 19 κομβους και θα "γκαζωνει" μονο το καλοκαιρι, τοτε οι τιμες που θα μου φαινονταν λογικες ειναι.

Πειραιας-Ικαρια:

Οικονομικη: 33 (παρουσα τιμη 35)
Αεροπορικη οικονομικης: 35 (παρουσα τιμη 43)
Αεροπορικη διακεκριμενης: 39 (παρουσα τιμη 49)
Καμπινα ΑΒ4 Εσωτερικη: 52 (παρουσα τιμη 68.5)
Καμπινα ΑΒ2 Εσωτερικη: 60 (παρουσα τιμη 68.5, δεν ξερω αν ειναι λαθος ο τιμοκαταλογος)
Καμπινα Α2 Εξωτερικη: 65 (παρουσα τιμη 90)

Πειραιας-Σαμος:

Οικονομικη: 36 (παρουσα τιμη 45)
Αεροπορικη οικονομικης: 38 (παρουσα τιμη 50)
Αεροπορικη διακεκριμενης: 42 (παρουσα τιμη 53)
Καμπινα ΑΒ4 Εσωτερικη: 57 (παρουσα τιμη 78)
Καμπινα ΑΒ2 Εσωτερικη: 65 (παρουσα τιμη 78, δεν ξερω αν ειναι λαθος ο τιμοκαταλογος)
Καμπινα Α2 Εξωτερικη: 70 (παρουσα τιμη 95)

Takerman
21-06-2013, 05:32 PM
Δεν αντιλέγω με το σκεπτικό σου (σωστό & σεβαστό) και όπως είπες απόψεις εκφράζουμε. Αν παρατήρησες τις τιμές απο τα link, η Ικαροσαμία έχει πιο ακριβό το ναύλο του επιβάτη και φτηνότερα τα ΙΧ ενώ στη Μυτιλήνη είναι το αντίθετο. Η ουσία είναι όπως είπες κι εσύ, ότι για τα σημερινά δεδομένα δεν αντέχει η τσέπη μας. Με το καλημέρα από τον Πειραιά μια τριμελής οικογένεια με ΙΧ θέλει ένα 500άρικο μόνο εισιτήρια.
ΥΓ: Ο μεγαλύτερος όγκος κηπευτικών στην Κρήτη είναι από Ιεράπετρα και Ηράκλειο.

Captain_Nionios
21-06-2013, 05:46 PM
...ΥΓ: Ο μεγαλύτερος όγκος κηπευτικών στην Κρήτη είναι από Ιεράπετρα και Ηράκλειο.

Μα δεν ειπα οτι εχουν το μεγαλυτερο ογκο κηπευτικων της Κρητης, αλλα οτι πιστευω πως επειδη η Κρητη συνολικα εχει μεγαλη παραγωγη τα Χανια και το μισο Ρεθυμνο εχουν μεγαλυτερο ογκο αγροτικων προιοντων απο Χιο και Μυτιληνη, ασχετα αν εχουν λιγοτερο απο Ηρακλειο και Λασιθι.

Takerman
21-06-2013, 08:18 PM
Μα δεν ειπα οτι εχουν το μεγαλυτερο ογκο κηπευτικων της Κρητης, αλλα οτι πιστευω πως επειδη η Κρητη συνολικα εχει μεγαλη παραγωγη τα Χανια και το μισο Ρεθυμνο εχουν μεγαλυτερο ογκο αγροτικων προιοντων απο Χιο και Μυτιληνη, ασχετα αν εχουν λιγοτερο απο Ηρακλειο και Λασιθι.

Δε θα τα χαλάσουμε εκεί φίλε Διονύση. Εννοούσα από θέμα κίνησης των λιμανιών Ηρακλείου-Χανίων.

thanos75
25-06-2013, 07:58 AM
Πολύ ωραία η κουβέντα που έχει ανοίξει και γενικά νομίζω πως η αλήθεια είναι κάπου ανάμεσα σε όλα αύτά. Οπωσδήποτε το ΜΥΚΟΝΟΣ θα πρέπει να πάψει να παίζει ως αμοιβό αλλά να βρει το ρόλο του σε ετήσια δρομολόγηση. Ήδη πολλές εταιρίες και πλοία πνέουν τα λοίσθια και έχω την αίσθηση πως τα ακτοπλοικά κενά θα πληθαίνουν. Εννοείται πως το ιδανικότερο και οικονομικότερο σενάριο για το πλοίο θα ήταν η δρομολόγηση του σε ετήσια βάση στη γραμμή Σύρου-Μυκόνου-Ικαρίας-Σάμου, κατά προτίμηση από Ραφήνα-γιατί όχι και με επιδότηση. Υπάρχουν όμως και άλλες γραμμές στις οποίες το πλοίο θα μπορούσε να σταθεί άνετα (απογευματινό π.χ. Παροναξίας-Ίου- Σαντορίνης). Επιπλέον για μένα θα έπρεπε και το Αριάδνη να βρει κάποιο ρόλο στην ακτοπλοια μας. Ποιός αμφιβάλει πως εάν π.χ τις ημέρες που έχει δρομολόγιο το Λατώ για Χανιά είχε και το Αριάδνη, πολλοί περισσότεροι θα προτιμούσαν το δεύτερο. Ή γιατί όχι να παραμείνει στη γραμμή Χίου-Μυτιλήνης- με προέκταση προς Θεσ/νικη ίσως και κάποια αναπροσαρμογή των δρομολογίων όλου του στόλου. Γενικά η εταιρία έχει μερικά από τα πιο αξιόλογα συμβατικά που κυκλοφορούν στα νερά μας, τα οποία μπορούν ακόμα και σε αυτές τις δύσκολες εποχές να προσφέρουν πολλά

Maroulis Nikos
18-07-2013, 10:19 PM
http://www.nautilia.gr/new/site/index.php?option=com_videoflow&amp;task=play&amp;id=54 HSW συνέντευξη τύπου 9 Ιουλίου 2013

KABODETHS
23-07-2013, 08:47 PM
στην χθεσινή ΓΣ έγινε τίποτα ενδιαφέρον?

profitis
31-07-2013, 10:59 AM
Από 20/08 ως και 25/08 η εταιρεια δεν έχει ανοίξει τα πλάνα της για το δρομολόγιο Ηράκλειο - Νάξος! Ξέρουμε τι ακριβως σχεδιάζει; θέλω να ανεβω συγκεκριμενα εκεινες τις μερες και μου καθυστερει τον προγραμματισμο μου αυτο το πραγμα :P

karavofanatikos
31-07-2013, 11:19 AM
Φίλε profiti τα δρομολόγια είναι αναρτημένα. Συγκεκριμένα το Highspeed 5 θα εκτελέσει δρομολόγιο τη Δευτέρα 19/8, την Παρασκευή 23/8, την Κυριακή 25/8 & τη Δευτέρα 26/8 από Ηράκλειο στις 09:45 με άφιξη στη Νάξο στις 13:15.

karavofanatikos
05-08-2013, 03:10 PM
H Hellenic Seaways ανακοίνωσε μία σειρά νέων εκτπώσεων για τα πλοία της Highspeed 4 & Highspeed 6 οι οποίες προόκειται να διαρκέσουν από 20 Αυγούστου έως και 29 Σεπτεμβρίου!

Αναλυτικά:

Από τις 20 Αυγούστου έως τις 8 Σεπτεμβρίου ταξιδέψτε με τα Highspeed με τις νέες προσφορές μας.
Από Δευτέρα έως Πέμπτη από Πειραιά για :
Πάρο
Εισιτήριo Επιβάτη σε Οικονομική Θέση € 40,
Εισιτήριο ΙΧ > 3,70 μ. € 60
Νάξο
Εισιτήριo Επιβάτη σε Οικονομική Θέση € 43,
Εισιτήριο ΙΧ > 3,70 μ € 63
Ίο
Εισιτήριo Επιβάτη σε Οικονομική Θέση € 45,
Εισιτήριο ΙΧ> 3,70 μ € 65
Σαντορίνη
Εισιτήριo Επιβάτη σε Οικονομική Θέση € 49,
Κάθε Παρασκευή - Σάββατο -Κυριακή κερδίστε έκπτωση 20% στο εισιτήριο της επιστροφής με την ταυτόχρονη έκδοση των εισιτηρίων αναχώρησης και επιστροφής

Από τις 9 Σεπτεμβρίου έως τις 29 Σεπτεμβρίου ταξιδέψτε με τα Highspeed με τις νέες προσφορές μας.

Κάθε Δευτέρα και Πέμπτη από και προς Πειραιά για :
Πάρο
Εισιτήριo Επιβάτη σε Οικονομική Θέση € 40,
Εισιτήριο ΙΧ > 3,70 μ € 60
Νάξο
Εισιτήριo Επιβάτη σε Οικονομική Θέση € 43,
Εισιτήριο ΙΧ > 3,70 μ € 63
Ίο
Εισιτήριo Επιβάτη σε Οικονομική Θέση € 45,
Σαντορίνη
Εισιτήριo Επιβάτη σε Οικονομική Θέση € 49,

Κάθε Παρασκευή - Σάββατο -Κυριακή κερδίστε έκπτωση 20% στο εισιτήριο της επιστροφής με την ταυτόχρονη έκδοση των εισιτηρίων αναχώρησης και επιστροφής

karavofanatikos
17-10-2013, 08:02 PM
Ανακοινώθηκαν τα δρομολόγια των ταχυπλόων της εταιρείας από 16/4/2014 έως 29/9/2014 !!!!

Αναλυτικά εδώ: http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=926

captain sot
17-10-2013, 08:20 PM
Γιατί τόσο νωρίς; Πέρυσι τα έβγαλε τελευταία!

thanos75
18-10-2013, 08:59 AM
Γιατί τόσο νωρίς; Πέρυσι τα έβγαλε τελευταία!

Ίσως γιατί τα έβγαλε και η Seajets και θέλει με κάποιον τρόπο να φανεί ομοίως ανταγωνιστική σε συγκεκριμένες γραμμές

LOS
18-10-2013, 01:38 PM
Διότι 1ον τα ανακοίνωσε η SeaJets εδώ και μερικές εβδομάδες(στα ενδοκυκλαδικά θα γίνει σφαγή) και 2ον άλλαξε και η διοίκηση και μάλλον εχει καλύτερα ρεφλέξ. Βέβαια μέχρι τον Απρίλιο πολλά μπορούν να έχουν αλλάξει από πλάνα δρομολογίων μέχρι και πλοία να έχουν πωληθεί:distrust:

captain sot
18-10-2013, 01:45 PM
Δηλαδή υπάρχει και πιθανότητα να ξαναμπεί το flyingcat 3 σε κάποια γραμμή...

LOS
18-10-2013, 02:18 PM
Σίγουρα πιστεύω θα μπεί σε κάποια γραμμή ή θα πουληθεί. Δε νομίζω να περάσει και ουσιαστικά 3ο χρόνο εκτός δράσης. Υπάρχουν πάντως γραμμές που για ένα 2μηνο θα μπορούσε να δουλέψει καλά.

captain sot
18-10-2013, 03:18 PM
Ναι θα μπορούσε για παράδειγμα να πάει στην θέση του 4 στην Ραφήνα και να πάει το 4 από Πειραιά προς δυτικές. Όλα αυτά σενάρια αν δεν πουληθεί το πλοίο φυσικά.

hsw
19-10-2013, 01:33 AM
Εγώ σκέφτομαι ότι μπορεί να μπει και Σαρωνικό, αφού πάει το 6 Σποράδες. Η αλήθεια είναι πως συνδυασμός 1 και 3 για Σαρωνικό θα ήταν πολύ καλός, καλύτερος απ' το φετινό με το 1 και το 6.

Βέβαια όπως έχει γραφτεί μπορεί να έχει κατεστραμμένες μηχανές οπότε να μην ξαναμπεί πουθενά.

LOS
19-10-2013, 01:46 AM
Έχουμε ξεφύγει από το Θέμα της HSW:fat: αλλά για ΔΥτικές δεν υπάρχει καμία περίπτωση. Όντως ο Σαρωνικός είναι ένα πιθανό αρκετά. Μάλλον προτεραιότητα της εταιρείας θα είναι να το διώξει και αυτό και το 1.

giorgos_249
19-10-2013, 02:23 AM
Ναι θα μπορούσε για παράδειγμα να πάει στην θέση του 4 στην Ραφήνα και να πάει το 4 από Πειραιά προς δυτικές. Όλα αυτά σενάρια αν δεν πουληθεί το πλοίο φυσικά.

Αντιστροφα ισως ναι, να μπει το 3 Δυτικες....Το 4 εχει βρει σταθερο ρολο στη Ραφηνα που προβλεπεται να ειναι για πολλα χρονια ακομη αφου φετος εσπασε τα ταμεία !

opelmanos
07-11-2013, 11:06 PM
βρε παιδια να ρωτήσω κατί ασχετο. τι κωδικο και τι μαρκα χρώματος χρησημοποιουν τα πλοια της εταιρειας για το σκούρο μπλε αναφέρομαι γνωρίζει μηπως κανενας?

Apostolos
10-11-2013, 09:23 PM
Jotun ειναι η μπογιά και δέν την πουλάν στα χρωμματοπωλεία

Akis Dionisis
11-11-2013, 04:07 PM
Λογικά ένα από αυτά θα είναι το μπλε σκούρο της εταιρίας...
http://www.jotun.com/ww/en/b2b/colours/Powder-colours/?colorsearch=Jotun#

Apostolos
12-11-2013, 10:33 PM
Ειναι ιδιαίτερη απόχρωση και γίνεται κατόπιν παραγγελίας της εταιρίας

Ilias 92
05-12-2013, 11:45 AM
Πληθαίνουν οι φήμες που μιλούν για πώληση στους Πορτογάλους του Εξπρές Σαντορίνη και του Hellenic Wind. Λογική εξέλιξη μετά από τόσα χρόνια συνεχών ναυλώσεων, όμως η ιδία η εταιρεία και οι τοπικοί φορείς των Αζορών κάνουν λόγο και για νέες ναυπηγήσεις.

Espresso Venezia
23-12-2013, 11:32 AM
Να πούμε ότι με την πώληση για scrap των HELLENIC MASTER και HELLENIC TRADER, ουσιαστικά η HSW μένει χωρίς κανένα πλέον Φ/Γ-Ο/Γ στο στόλο της, μιας και όπως και να το κάνουμε το ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ δεν μπορεί να θεωρηθεί ως τέτοιου είδους πλοίο (αυτό δηλαδή που κοινώς αποκαλούμε Ro/Ro).

Πριν από τα MASTER και TRADER είχαν φύγει για scrap το HELLENIC CARRIER το 2010 και το HELLENIC SAILOR το 2012.

parianos
04-02-2014, 08:00 PM
Απο το περιοδικο "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" στη σελιδα 104 του τευχους Φεβρουαριου γραφει ενα αρθρο : " Στην Hellenic Seaways κυριαρχουν σκεψεις για τον επανακαθορισμο των δρομολογιων το ερχομενο καλοκαιρι. Επειτα απο κρητικες παραινεσεις, η εταιρεια σκεφτεται να δρομολογησει το ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ Ηρακλειο-Σαντορινη, γραμμη με εντονη εποχικοτητα και ιδιαιτερο ανταγωνισμο. Αν υλοποιηθει αυτο το σεναριο, τοτε στη γραμμη Βολος-Σποραδες θα δουμε το ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΛΛΑΣ και στη γραμμη Αγιος Κωνσταντινος-Σποραδες το ΕΞΠΡΕΣ ΣΚΙΑΘΟΣ".

LOS
04-02-2014, 08:11 PM
Μόνο ναυλωμένο φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

giorgos_249
04-02-2014, 08:15 PM
Το αριαδνη - στις δηλωσεις - Πειραιά - Σαντρορίνη - Ρέθυμνο..... << Πες μας τι πίνεις εσύ και δε μας δίνεις >> , που λέει και το τραγούδι :o:o

Και το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ Ραφήνα - λετε να γινει το μεγάλο μου προσωπικό όνειρο πραγματικότητα ;;

Giannis G.
04-02-2014, 08:32 PM
Εδώ μπηκε στην Τήνο, στο Ρεθυμνο θα κωλοσει;; :P
Μακαρι και για το Μυκονος!!

KABODETHS
04-02-2014, 10:59 PM
αρκεί να υπάρχει ο γιατρός για να το πάει...

Ilias 92
04-02-2014, 11:37 PM
ΜΠΡΑΒΟ ΚΥΡΙΕ ΜΑΚΗ!!!
Η Αριάδνη μπορεί στο Ρέθυμνο να βγάλει ένα καλό καλοκαίρι χωρίς ταλαιπωρία όπως στην Αλγερία, για χειμώνα δεν υπάρχει περίπτωση, δεν βγαίνει.
Όμως η δήλωση για δρομολόγηση του Μύκονος δεν είναι καλή,ναι στην Ραφήνα αλλά όχι Α-Τ-Μ εκεί έχει πολλούς.

capten4
05-02-2014, 02:12 AM
Η δηλωση του Μυκονος δεν ξερουμε αν ειναι.. .."αληθινη", δεδομενου οτι παντα υπαρχει η τακτικη " χτυπαμε 10 να πιασουμε τα 7'...., αν και πιο πολυ πιστευω οτι αυτο ισχυει για το Αριαδνη....Οσο για το "πολλα"...και αυτο σχετικο...-1 το Πηνελοπη, και ισως ΚΑΙ το μπλε εποχιακο,δεδομενου οτι ειναι σχεδον σιγουρο οτι οι Δυτικες θα γινουν μπλε....Ισως και για αυτο να εγινε η δηλωση του Μυκονος....ισως και οχι....το οτι εχει την δυναμη να παρει την γραμμη, την εχει...το ποσο θελει ειναι το θεμα....μαλλον θα την παρει....αλλα θα ισχυει απο 1η Νοεμβριου φυσικα

speedrunner
05-02-2014, 07:39 AM
... δεδομενου οτι ειναι σχεδον σιγουρο οτι οι Δυτικες θα γινουν μπλε.....

Τι εννοείς????

capten4
05-02-2014, 08:12 AM
Δεν νομιζω οτι θελει πολλη σκεψη !....ολα προς τα εκει συντεινουν....

plori
05-02-2014, 08:42 AM
βλέπεις δηλαδή την blue star για της Δυτικές ?

giorgos_249
05-02-2014, 01:18 PM
Μα η ΑΡΙΑΔΝΗ στο Ρέθυμνο δε νομίζω πως χωράει ! Εδώ το ΕΛΛΗ Τ έβγαινε πάντα με ανάποδα επειδή δε μπορούσε να γυρίσει , η ΑΡΙΑΔΝΗ τι θα κανει δηλαδη ;; Εκει ειναι πιο στενά κι από τη Χίο !

Παρτε μια φωτο του ΕΛΛΗ να βγαίνει με ανάποδα, και όλος ο κόσμος στο λιμάνι να το χαζεύει , στα πρώτα του δρομολόγια !

Παντως στο κομματι Πειραια - Σαντορίνη θα κανει θραύση , όπως έκανε κάποτε το Ρόδος στην Πάρο.....

152247

Ilias 92
05-02-2014, 01:54 PM
Μα η ΑΡΙΑΔΝΗ στο Ρέθυμνο δε νομίζω πως χωράει ! Εδώ το ΕΛΛΗ Τ έβγαινε πάντα με ανάποδα επειδή δε μπορούσε να γυρίσει , η ΑΡΙΑΔΝΗ τι θα κανει δηλαδη ;; Εκει ειναι πιο στενά κι από τη Χίο !

Το Αριάδνη χωράει ξεκάθαρα άλλωστε δεν είναι ηλίθιοι να το δηλώνουν για την πλάκα τους.
Το Έλλη βγήκε μια φορά (δεν ξέρω για άλλη ?) ανάποδα για να τιμήσειτον κόσμο που συγκεντρώθηκε να το χαιρετήσει στην πρώτη του αναχώρηση όχι γιατί δε χωρούσε. Υπάρχει και το Google Earth να μετρήσει όποιος έχει αμφιβολίες.

giorgos_249
05-02-2014, 04:35 PM
Συνέχεια με ανάποδα έβγαινε το ΕΛΛΗ . Τωρα το ΑΡΙΑΔΝΗ ειναι πολύ οριακά στο Ρέθυμνο - ειναι πιο στενα από τη Χίο το Ρέθυμνο , με τη δική σου λογικη που αναφέρεις τοτε και στο μεσα της Μυκονου χωράει πχ υπο την παραδοχη οτι θα ειναι ο καπτα-διαμαντης που θα το φερει στο ρεμετζο ενα μετρο από πλώρα και ενα μετρο από πρύμα, προφανως βεβαια για μια φορα μπορει να γινει αλλα ομως οχι να γινεται σύστημα αυτό....

Παναγιώτης
05-02-2014, 07:01 PM
Για να μην μιλάμε στον αέρα ας δούμε την πορτολάνα του Ρεθύμνου
152249
Βλέπουμε οτι η μπούκα έχει πλάτος λιγότερο από ένα στάδιο (ένα στάδιο 1/10 του μιλίου δηλαδή 185 μέτρα) αφού έχει ρηχά στα βόρεια του νότιου μόλου. Το Αριάδνη έχει μήκος μεταξύ καθέτων 175 μέτρα ενώ το Έλλη Τ μήκος μεταξύ καθέτων 130 μέτρα.

Ειναι δύσκολο ρεμέτζο ειδικά με καιρό αφού οπως διαβάζουμε στον πιλότο:

"Ο λίμενας ειναι ασφαλής με όλους τους ανέμους εκτός των βορέιων, βορειοανατολικών και νοτίων εντάσεως μεγαλύτεης των 8 μποφώρ, κατά τη διαρκεια των οποίων ο εισπλους και εκπλους πλοίων μεγάλου βυθίσματος ειναι επικίνδυνος, λόγω των ανοιχτά των νοτίων άκρων του λιμενα αβαθών"

LOS
05-02-2014, 09:57 PM
Η δήλωση του Ν.Μύκονος και του Αριάδνη σίγουρα είναι για τα μάτια του κόσμου. Δε νομίζω η HSW να ενδιαφέρεται πραγματικά για αυτές τις γραμμές. Το Ν.Μύκονος σίγουρα ΔΕ βγαίνει οικονομικά σε αυτή τη γραμμή με αντιπάλους που καίνε τα μισά πετρέλαια και με τις οικονομικές δυνατότες του επιβάτη σήμερα. Το μόνο που ίσως και να βγεί είναι ένα δρομολόγιο Τήνο-Μύκονο με προέκταση σε Ικαρο-Σαμία αλλά με τη προυπόθεση ότι δε θα υπάρχει ανταγωνιστής από τον Πειραιά.

thanos75
10-02-2014, 12:45 PM
Η δήλωση του Ν.Μύκονος και του Αριάδνη σίγουρα είναι για τα μάτια του κόσμου. Δε νομίζω η HSW να ενδιαφέρεται πραγματικά για αυτές τις γραμμές. Το Ν.Μύκονος σίγουρα ΔΕ βγαίνει οικονομικά σε αυτή τη γραμμή με αντιπάλους που καίνε τα μισά πετρέλαια και με τις οικονομικές δυνατότες του επιβάτη σήμερα. Το μόνο που ίσως και να βγεί είναι ένα δρομολόγιο Τήνο-Μύκονο με προέκταση σε Ικαρο-Σαμία αλλά με τη προυπόθεση ότι δε θα υπάρχει ανταγωνιστής από τον Πειραιά.

Για τα μάτια του κόσμου δεν νομίζω ότι είναι, σίγουρες όμως δεν είναι σε καμία περίπτωση. Πιστεύω πως απλά η HSW και η νέα διοίκησή της αναζητεί τρόπους να κεφαλαιοποιήσει την παρουσία της ΑΡΙΑΔΝΗΣ εντός Ελλάδος και όχι μέσω ναύλωσης, ενώ παράλληλα πιστεύω πως μελετά τα δεδομένα της Ραφήνας μετά και την αποχώρηση της ΠΗΝΕΛΟΠΗΣ προκειμένου να δει εάν χωρούν 2 καρπούζια στην ίδια μασχάλη: δηλαδή και Ικαροσαμία και ο,τι αρπάξουμε από Ανδροτηνομυκονία φέτος που θα είναι με 1 πλοίο λιγότερο. Το τί θα γίνει στο τέλος μένει να το δούμε....

rafina-lines
10-02-2014, 02:09 PM
Για τα μάτια του κόσμου δεν νομίζω ότι είναι, σίγουρες όμως δεν είναι σε καμία περίπτωση. Πιστεύω πως απλά η HSW και η νέα διοίκησή της αναζητεί τρόπους να κεφαλαιοποιήσει την παρουσία της ΑΡΙΑΔΝΗΣ εντός Ελλάδος και όχι μέσω ναύλωσης, ενώ παράλληλα πιστεύω πως μελετά τα δεδομένα της Ραφήνας μετά και την αποχώρηση της ΠΗΝΕΛΟΠΗΣ προκειμένου να δει εάν χωρούν 2 καρπούζια στην ίδια μασχάλη: δηλαδή και Ικαροσαμία και ο,τι αρπάξουμε από Ανδροτηνομυκονία φέτος που θα είναι με 1 πλοίο λιγότερο. Το τί θα γίνει στο τέλος μένει να το δούμε....

Θάνο, έτσι ακριβώς είναι, κι αν λάβουμε υπόψη μας και την πιθανότητα να χάσουμε το ΙΘΑΚΗ ήδη από φέτος, το ενδεχόμενο αυτό προς όφελος της HSW πιστεύω ότι αυξάνεται... Να δούμε όμως τι θα γίνει στο τέλος, όπως λες κι εσύ. :)

LOS
10-02-2014, 09:04 PM
Οι δηλώσεις αυτές είναι για την επόμενη σαιζόν που πιθανότατα θα υπάρχει και το νέο της Golden Star στη Ραφήνα.

rafina-lines
11-02-2014, 12:33 AM
Οι δηλώσεις αυτές είναι για την επόμενη σαιζόν που πιθανότατα θα υπάρχει και το νέο της Golden Star στη Ραφήνα.

Σωστό αυτό, αλλά στο λιμάνι φαίνεται σα να τρέχουν πιο γρήγορα οι εξελίξεις... :)

noulos
12-02-2014, 11:43 AM
Σωστό αυτό, αλλά στο λιμάνι φαίνεται σα να τρέχουν πιο γρήγορα οι εξελίξεις... :)
Δηλαδή; Υπάρχει ενδεχόμενο για το Ν. Μύκονος από φέτος;
Η αλήθεια είναι ότι δύσκολα δεν θα ενδιαφερθεί κάποιος να "πάρει τη θέση" της Πηνελόπης.

rafina-lines
12-02-2014, 01:05 PM
Δηλαδή; Υπάρχει ενδεχόμενο για το Ν. Μύκονος από φέτος;
Η αλήθεια είναι ότι δύσκολα δεν θα ενδιαφερθεί κάποιος να "πάρει τη θέση" της Πηνελόπης.

Ναι, έτσι επικρατεί στην πιάτσα του λιμανιού, φίλε μου... :)

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?440-%CD%DE%F3%EF%F2-%CC%FD%EA%EF%ED%EF%F2-Nissos-Mykonos&p=523559#post523559

noulos
12-02-2014, 01:13 PM
Ναι, έτσι επικρατεί στην πιάτσα του λιμανιού, φίλε μου... :)

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?440-%CD%DE%F3%EF%F2-%CC%FD%EA%EF%ED%EF%F2-Nissos-Mykonos&p=523559#post523559
Μόλις το διάβασα και εκεί! :cocksure: Ευχαριστώ.
Και έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες. Σε περίπτωση που έρθει από φέτος και πιο χαλαρά θα είναι τα πράγματα όσον αφορά στον ανταγωνισμό και θα έχει ίσως αποκτήσει το δικό του κοινό για του χρόνου που θα γίνεται (όπως δείχνουν τα πράγματα) ένας μικρός χαμός.

rafina-lines
12-02-2014, 01:27 PM
Σε περίπτωση που έρθει από φέτος και πιο χαλαρά θα είναι τα πράγματα όσον αφορά στον ανταγωνισμό και θα έχει ίσως αποκτήσει το δικό του κοινό για του χρόνου που θα γίνεται (όπως δείχνουν τα πράγματα) ένας μικρός χαμός.

Αυτό ακριβώς!!! Είναι πιστεύω το συμπέρασμα της συζήτησής μας όσον αφορά τη δρομολόγηση του ΜΥΚΟΝΟΣ εδώ. :)

SteliosK
17-03-2014, 12:40 PM
Στην τελική ευθεία βρίσκονται οι διαπραγματεύσεις για τη θαλάσσια σύνδεση της Σμύρνης με τη Θεσσαλονίκη, όπως αναφέρει η Καθημερινή της Κυριακής. Η γραμμή που θα συνδέει τις δύο πόλεις και θα εξυπηρετεί κυρίως φορτηγά διεθνών μεταφορών θα εκμεταλλευτεί η Hellenic Seaways.

Η σύνδεση των δύο πόλεων θα ξεκινήσει πολύ σύντομα τη λειτουργία της σύμφωνα με διπλωματικές πηγές που επικαλείται η Καθημερινή, ενώ ενισχύει την ήδη σημαντικά αναβαθμισμένη σχέση Ελλάδας – Τουρκίας. Ενδεικτικό, είναι το γεγονός ότι στο διάστημα 2009-2013 ο όγκος των διμερών συναλλαγών διπλασιάστηκε στα 4,25 δισ. Ευρώ αλλά και το γεγονός ότι η γειτονική χώρα αποτελεί τον μεγαλύτερο εξαγωγικό προορισμό της Ελλάδας.

Από την ελληνική πλευρά, το υπουργείο Μεταφορών, αν και είναι θετικό για τη συμφωνία, διαμηνύει ότι αυτή θα πρέπει να τηρεί όλους τους κανονισμούς της Ε.Ε.. Στο μεταξύ, η τουρκική πλευρά έχει θέσει τρια αιτήματα τα οποία αφορούν στις άδειες διέλευσης, το αφορολόγητο πετρέλαιο και τη δυνατότητα να λειτουργούν Τούρκοι τράκτορες στον χώρο εκφόρτωσης, τα οποία αν και δεν μπορούν να ικανοποιηθούν πλήρως δεν πρόκειται να προκαλέσουν σημαντικά προβλήματα στη συμφωνία.

http://www.nautilia.gr/news (http://www.nautilia.gr/new/site/index.php?option=com_content&view=article&id=1279:-hellenic-seaways&catid=45:2010-09-14-08-55-21&Itemid=98)

avvachrist
17-03-2014, 05:49 PM
Πολύ καλή κίνηση! Το θέμα είναι με ποιο βαπόρι θα εκμεταλλευτεί την γραμμή τώρα...

Akis Dionisis
18-03-2014, 01:56 AM
Ποια πλοία έχει αυτή τη στιγμή διαθέσιμα η εταιρία ??