PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία σε Ναυτιλιακό γραφείο (Work in a Shipping office)

Σελίδες : 1 [2]

Morgan
29-01-2007, 20:31
μα ετσι δεν ειναι ρε Μιχαλη?τοσος κοσμος ανησυχει για τι θεση θα παρει και με τι φραγκα πριν καν ακουμπησει, ή περασει την πορτα της εταιρειας...και δεν μιλαω για τον παραπανω φιλο.
ενα γενικο φαινομενο καυτηριαζω.

Mookie
30-01-2007, 17:51
thanks ,παιδια.....

με διαφωτησατε.....

εχω προτασει να φυγω για κορεα οποτε μαλλον θα δεχτω....

οσο για το τρουπωμα εκανα την ερωτηση παραπανω διοτι σε καθε interview σε ρωτανε ''poso to μαλλι''....

για να εχω μια ιδεα

Morgan
30-01-2007, 20:07
καλο ταξιδι φιλαρακι...
τρουπωμα και τι τρουπωμα!!
για το μαλλι ολοι ρωτανε, αλλα οταν ειναι να το δωσουν...

Mookie
31-01-2007, 13:32
με την διαφορα οτι δεν δινω, ζηταω να μου δωσουν....... το μαλλι....

και αυτο ρωτησα .... αν εχετε ιδεα το ποσο ειναι το μαλλι....

αναρωτιεμαι το δικο σου το τρουπωμα πως εκατσε απο γνωστο, φιλαρακι?

μαλλον δεν εχεισ ιδεα για τι μαλλι....

και η αληθεια λεγεται με απλα λογια..

οποτε απλη ερωτηση εκανα και περιμενα απλη απαντηση και οχι ειρωνικα σχολια....

nikstef
31-01-2007, 17:56
καλως ηρθες στην παρεα μας συναδελφε...
πολλα παιδια ειναι στην δικη σου περιπτωση, πες μου κατι εχεις τελειωσει στρατιωτικο...? για βοηθησε , και πες μου και την ηλικια σου (σορρυ αν ακουγομαι σαν την Βεφα αλλα πρεπει να μαθω).............

θ. εχε στο νου σου οτι καποια τμηματα σε ναυτιλιακες ειναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΑ απο μια κατηγορια υποψηφιων, γιατι απλα καλυπτονται απο συγκεκριμενες ειδικοτητες.

παραμενω στην διαθεση σου

KALISPERA SE OLOUS STO FORUM,
AGAPITE MORGAN, 8A I8ELA NA SOU PW OTI SYMFWNW MAZI SOU STA PERISSOTERA, OXI OMWS APOLYTA K OXI SE OLA. TELOS, 8A I8ELA NA SOU KANW MIA ERWTISI NA MOU PEIS TI GNWMI SOU.

KAT'ARXAS , NA SE ENIMERWSW OTI EIMAI APOFOITOS TOU PAPEI, TOY NAYTILIAKOY K AYTON TON KAIRO KANW METAPTYXIAKO STO NAYTILIAKO TOU PAPEI. ETSI ZW TA PRAGMATA APO MESA. TAYTOXRONA DOULEYW SE MIA MIKRI TANKER OWNER. TO ZHTHMA EINAI OTI EPSAXNA GIA DOULEIA PERIPOU 4 MHNES, K AFOU EIXA STEILEI PANW APO 100-150 CV's K PERASA PANW APO 10-12 SYNENTEY3EIS TELIKA VRIKA TIN...POLYPO8HTH DOULEIA TOU...GRAMMATEA. TO WRARIO K O XAMHLOS MIS8OS + THN "TAPEINWTIKH 8ESH" EINAI A3EPERASTA PROVLHMATA. APO THN ALLH OPSH EIMAI "EYGNWMWN" DIOTI DEN EIXA PROYPHRESIA K EKPLHRWMENES STRATIWTKES YPOXREWSEIS. TA 2 TELEYTAIA MALISTA HTAN K OI LOGOI POU OPWS EIPES K ESY DEN ME EPAIRNAN STIS ALLES DOULEIES.

OSON AFORA TA SEMINARIA, EXW STO CV MOU 5-6 SEMINARIA TOU PAPEI K ENA SEMINARIO DIARKEIAS 1 XRONOU STO CHARTERING, PAR;OLA AYTA TA GRAFEIA BROKERS ZHTOUN MONO EMPEIROUS, DEN 8ELOUN TRAINEES.

TO SHMANTIKO (APO THN MIKRH MOU EMPEIRIA) EINAI H KALH XRHSH PC's (TO ECDL DEN PAIZEI SPOUDAIO ROLO PISTEYW) K OI KSENES GLWSSES, K FYSIKA TA AGGLIKA.

PRAGMATIKA DEN GNWRIZW TI NA KANW MORGAN, DOULEYW EDW 2 MHNES, DYSARESTHMENOS DEN EIMAI ALLA OYTE K EYXARISTIMENOS FYSIKA. H AGORA EINAI DYSKOLH K AKOMH K AN A3IZEIS KATI PARAPANW DEN TO EKTIMOUN, TOULAXISTON OXI EYKOLA. NA MEINW STH DOULEIA MIAS K EINAI H MONADIKH POU VRHKA (AFOU DEN EXW STRATO K EMPEIRIA) H NA SHKWSW AGKYRA?

PS1: OSO GIA TO PTYXIA K TO MELLONTIKO METAPTYXIAKO DEN EDWSAN K KAMIA IDIAITERH SHMASIA SE OSES MYNENTEY3EIS PHGA, MALLON ADIAFORO TOUS HTAN, TO PROSPERASAN K PHGAN KATEY8EIAN STO 8EMA THS EMPEIRIAS.

PS2: MHPWS TELIKA EINAI PROTIMOTERO NA GRAPSW STO CV PSEMMATA OTI DH8EN EXW EKPLHRWMENES STRATIWTIKES YPOXREWSEIS K AN ME PAROUN SE KAMIA DOULEIA, OTAN ER8EI H WRA NA PAW STRATO NA PARAITH8W GIA PROSWPIKOUS LOGOUS????

PS3: EXEIS POLY DIKIO GIA THN YPOMONH K THN EPIMONH STHN ANAZHTHSH DOULEIAS K STIS SYNENTEY3EIS.

PS4: 8A XARW NA DW APANTISEIS K SXOLIA KA8'OTI EIMAI NEOS STO XWRO K STO FORUM.

Morgan
31-01-2007, 19:03
που την ειδες την ειρωνια ρε φιλε?συγνωμη που δεν σου δωσαμε και φορολογικη δηλωση και που δεν ειμαστε και ακριβεις .
επειδη ομως δεν θελω να το τραβηξω θα σου πω τα εξης..
τα χρηματα διαφερουν απο εταιρεια σε εταιρεια. υπαρχουν ανθρωποι με τα προσοντα σου που παιρνουν σε γραφειο με δ/ξ ακομα και 1200 ευρω.μην με ρωτησεις καθαρα-βρωμικα, δεν εισαι χαζος..

υπαρχουν αλλοι με τα ιδια, που παιρνουν 3,500 χιλιαρικα. αρα τι θες να σου πω? ζητα οτι εσυ νομιζεις και οχι οτι θες να πεις γιατι νομιζεις οτι αυτο θελουν να ακουσουν
και αν ειχες διαβασει εστω και λιγα απο οσα εχουν γραφτει απο μενα και απο τον τροπο που λειτουργω με οσους ρωτανε εδω, θα ειχες καταλαβει οτι "φιλαρακι"δεν μπηκα με γνωστο αλλα αφου εστειλα καμμια 100 βιογραφικα, περασα 5-10 συνεντευξεις, πηγα σε 2 γραφεια ως δοκιμαστικος, και βλεποντας του κοσμου τις μαλακιες και τους αεριτζηδες, ειχα την τυχη να μπω σε μια εταιρεια που φυσουσε. το θεμα ειναι η τυχη , η επιμονη και η υπομονη και να ξερεις να βλεπεις μπροστα. μπροστα δεν βλεπεις οταν η πρωτη σου ερωτηση ειναι ποσα θα παιρνω και οχι τι σκατα θα κανω εκει μεσα και αν μπορω να το κανω.

αντε γιατι εχει ψαρωσει πολυς κοσμος με τα χλιδατα της ναυτιλιας και τα φραγκα που παιζουν και εχετε καβαλησει καλαμι και εχετε και απαιτησεις για "αμεσες απαντησεις"..

επειδη εγω το θεμα δεν θα το σκοτωσω , οτι θες με π.μ.

Morgan
31-01-2007, 19:42
KAT'ARXAS , NA SE ENIMERWSW OTI EIMAI APOFOITOS TOU PAPEI, TOY NAYTILIAKOY K AYTON TON KAIRO KANW METAPTYXIAKO STO NAYTILIAKO TOU PAPEI. ETSI ZW TA PRAGMATA APO MESA. TAYTOXRONA DOULEYW SE MIA MIKRI TANKER OWNER. TO ZHTHMA EINAI OTI EPSAXNA GIA DOULEIA PERIPOU 4 MHNES, K AFOU EIXA STEILEI PANW APO 100-150 CV's K PERASA PANW APO 10-12 SYNENTEY3EIS TELIKA VRIKA TIN...POLYPO8HTH DOULEIA TOU...GRAMMATEA. TO WRARIO K O XAMHLOS MIS8OS + THN "TAPEINWTIKH 8ESH" EINAI A3EPERASTA PROVLHMATA. APO THN ALLH OPSH EIMAI "EYGNWMWN" DIOTI DEN EIXA PROYPHRESIA K EKPLHRWMENES STRATIWTKES YPOXREWSEIS. TA 2 TELEYTAIA MALISTA HTAN K OI LOGOI POU OPWS EIPES K ESY DEN ME EPAIRNAN STIS ALLES DOULEIES.

φιλε καλησπερα,

προσωπικες αποψεις..

καταρχας πρεπει και εσυ και ολα τα παιδια που εχουν τελειωσει το παπει η αλλο πανεπιστημιο, και δεν εχουν δοντι, να καταλαβουν οτι η ναυτιλα ειναι πολυ βαρβαρη περιοχη - και αυτο ανεξαρτητα απο τι περιμενεις ή ακους κατα την διαρκεια των σπουδων σου. αυτη ειναι αντιμετωπιση σε ολους τους μη-βαπορισιους.\εμενα με εσωσε το γεγονος οτι ειχα το διπλωμα και ειχα τελειωσει αδσεν.
ταπεινωτικη δουλεια δεν υπαρχει ουτε μεσα σε εισαγωγικα. υπαρχει σκατα δουλεια αλλα οχι ταπεινωτικη. εγω ξεκινησα με 100,000 δρχ σε ενα γραφειο 2χ3 στον πειραια και πιστεψε με μονο η μαφια (η και η μαφια) εκει ηταν.

αυτο που πρεπει να καταλαβεις ειναι οτι αρχικα θα εχεις αυτη την αντιμετωπιση αλλα πρεπει να καταλαβαινεις και ολας οτι εχεις στοχο να πας καλυτερα και αλλου. ολα αυτα ειναι προσωρινα και επιβαλλεται να μαθεις οτι μπορεις σε καθε θεση και παραλληλα να ψαχνεις αλλου χωρις φοβο και παθος.

πρεπει να ξερεις επισης οτι πολλοι περιμενουν τα ψαρια καλη ωρα να τα παρουν τσαμπα...υπαρχουν πολλα @%#$ στον πειραια και στα βορεια.

ΒΑΖΕ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΟΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ¨ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ¨ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ο στρατιωτικο και η εμπειρια ειναι δικαιολογιες στην πλειοψηφια των περιπτωσεων για α.) να μην σε παρουν β.) να σου δωσουν λιγα λεφτα.

OSON AFORA TA SEMINARIA, EXW STO CV MOU 5-6 SEMINARIA TOU PAPEI K ENA SEMINARIO DIARKEIAS 1 XRONOU STO CHARTERING, PAR;OLA AYTA TA GRAFEIA BROKERS ZHTOUN MONO EMPEIROUS, DEN 8ELOUN TRAINEES. συνεχισε την προσπαθεια αν σο αρεσει αυο το κοματι. θα κατσει καποια στιγμη ιδιαιτερα κοντα στο καλοκαιρι που καποιοι θα θελουν να πανε αδεια.

PRAGMATIKA DEN GNWRIZW TI NA KANW MORGAN, DOULEYW EDW 2 MHNES, DYSARESTHMENOS DEN EIMAI ALLA OYTE K EYXARISTIMENOS FYSIKA. H AGORA EINAI DYSKOLH K AKOMH K AN A3IZEIS KATI PARAPANW DEN TO EKTIMOUN, TOULAXISTON OXI EYKOLA. NA MEINW STH DOULEIA MIAS K EINAI H MONADIKH POU VRHKA (AFOU DEN EXW STRATO K EMPEIRIA) H NA SHKWSW AGKYRA? κανε οτι νοιωθεις. αν δεν αισθανεσαι καλα και δεν καιγεσαι για λεφτα καντην. σου ξαναλεω ομως οτι σκατοδουλειες ολοι καναμε λιγο-πολυ.
εγω θα την εκανα οταν εφτανα στο αμην ή εβρισκα αλλη δουλεια.
συνεχισε να στελνεις CV.

PS1: OSO GIA TO PTYXIA K TO MELLONTIKO METAPTYXIAKO DEN EDWSAN K KAMIA IDIAITERH SHMASIA SE OSES MYNENTEY3EIS PHGA, MALLON ADIAFORO TOUS HTAN, TO PROSPERASAN K PHGAN KATEY8EIAN STO 8EMA THS EMPEIRIAS.

γιατι σε ηθελαν στο τσαμπα και δεν θελουν τιποτα αλλο απο γραμματεα-στο χερι σου ισως ειναι να τους δειξεις αλλα εκτος αν εχεις προισταμενο...της...πλακας. αλλιως φυγε συντομα.

PS2: MHPWS TELIKA EINAI PROTIMOTERO NA GRAPSW STO CV PSEMMATA OTI DH8EN EXW EKPLHRWMENES STRATIWTIKES YPOXREWSEIS K AN ME PAROUN SE KAMIA DOULEIA, OTAN ER8EI H WRA NA PAW STRATO NA PARAITH8W GIA PROSWPIKOUS LOGOUS????

δεν στο συνιστω- μια φορα το εκανα, με βρηκανε γιατι ειχα καλοθελητη ex-boss αλλα μολις εφυγα βρηκα την δουλεια που πραγματικα ηθελα.
παντως μην πας στρατο με την ελπιδα οτι μετα θα βρεις δουλεια στο χαλαρο. μην παραμυθιαζεσαι.αστο φλου...

εγω παντως δουλεια βρηκα εχοντας αναβολη για ακομα 3 χρονια και επειδη ηθελαν να με παρουν με πηραν!!!! αρα δεν παιζει..ασε που οταν τλειωνει η αναβολη σου μπορει να θες απο μονος σου και να χεις φυγει νωριτερα (καπιταλισμος=ελευθ.αγορα λεμε τωρα) ή να εισαι τοσο καλος που να θελουν να σε κρατησουν και μετα ή να σου προσφερουν δουλεια εξω και να μην πας κ.ο.κ....

γενικα στον στρατο λεμε οχι οχι οχι!! χαχαχα

Kyriakos
01-02-2007, 09:40
...και αυτο ρωτησα .... αν εχετε ιδεα το ποσο ειναι το μαλλι....
......

...και η αληθεια λεγεται με απλα λογια..

αντε γιατι εχει ψαρωσει πολυς κοσμος με τα χλιδατα της ναυτιλιας και τα φραγκα που παιζουν και εχετε καβαλησει καλαμι και εχετε και απαιτησεις για "αμεσες απαντησεις"..

επειδη εγω το θεμα δεν θα το σκοτωσω , οτι θες με π.μ.

Η αλήθεια λέγεται με απλά λόγια, αλλά αν έχεις τα δεδομένα, γιατί αν ήταν μόνο από τα τυπικά προσόντα, δεν θα έκαναν ιnterview. Και ότι και να πεις, αυτοί στα όρια που θέλουν θα κινηθούν. Το σημαντικό είναι να μπορείς να αξιολογείς τον εαυτό σου, και να τα ζητάς. Με αυτό, άλλοι θα σε λογαριάσουν και άλλοι θα γελάσουν.

Και φυσικά, είναι και το τί θα κάνεις, τί ευθύνη θα έχεις κτλ. και κατά πόσο θα είσαι καλός στην δουλειά σου, που δεν εξασφαλίζεται από τα τυπικά προσόντα.

Και τα "χλιδάτα" της ναυτιλίας έχουν ένα υπέροχο ταλέντο να συνδιάζονται με την κακομοιριά...

Mookie
01-02-2007, 12:55
morgan kai kyriako,Thanks για τις απαντησεις.

Νομιζω οτι οι δυο τελευταιες απαντησεις μου εδωσαν μια σαφη εικονα για το τι παιζει τελικα στην ναυτιλια.

:)

'' Σοφος δεν ειναι αυτος που ξερει πολλα αλλα αυτος που ξερει χρησιμα πραγματα''

Michael
05-02-2007, 15:06
μα ετσι δεν ειναι ρε Μιχαλη?τοσος κοσμος ανησυχει για τι θεση θα παρει και με τι φραγκα πριν καν ακουμπησει, ή περασει την πορτα της εταιρειας...και δεν μιλαω για τον παραπανω φιλο.
ενα γενικο φαινομενο καυτηριαζω.

Γενικά πάντα μιλώντας, συμφωνώ. «Λογισμός δε όκνον φέρει», δηλάδη όσο το σκέφτεσαι και το περιεργάζεσαι ένα θέμα, εν προκειμένω την εργασία, κάπου αρχίζεις και βάζεις πολές παραμέτρους και πολλά αν και τελικά χάνεις το νόημα και τον σκοπό και δεν κάνει τίποτα από το περιφέρεσαι στο ίδιο σημείο. Όποτε η καλύτερη λύση να πιαστείς από τον τροχό που γυρίζει ή το κάρο που τρέχει (ή ό,τι άλλη παρομοίωση) και αφού πιαστείς σιγά σιγά, ανάλογα με τις συνθήκες, βολέυεσαι καλύτερα.
Ειδικά για όσους δεν έχουν περάσει από τα βαπόρια και δεν έχουν λίγο δει και ζήσει τα πράγματα σε real time και σε πραγματικές συνθήκες, πολλές φορές (αν και όχι πάντοτε) πιστευούν ότι θα παν στην ναυτιλιακή εταιρέια και περίπου θα γίνουν εφοπλιστές... (και αυτό ισχύει σε πολλά επαγγέλματα, ειδικά αν κάποιος έχει τελειώσει κανένα πανεπιστημιο ή μαστερ ή ΜΒΑ). Δυστυχώς ή ευτυχώς όμως κανέις δεν σου δίνει τσάμπα λεφτά... Ε, η αλήθεια είναι πως όταν έλεγα πως είμαι ναυτικός και πολύ περισσότερο όταν έλεγα την εταιρεία που δούλευα συχνά με βλέπαν ως κάποιον με πολλά λεφτά και ας ήμουνα ενάς πτωχός πλην τίμιος δόκιμος. Μερικές φορες μάλιστα μου είχαν ζητήσει να μεσολαβήσω για να βάλω τα παιδία τους στην εταιρείασε μια καλή θέση! Δεν ξέρω αν κατάλαβαν ποτέ ότι εγώ ήμουν ένας απλός ναυτικός και ότι δεν ήμουν κάποιος που απλά δεν ήθελε να τους βοηθήσει. Anyway...
Στην στην αμοιβή πρέπει κανείς πάντως να υπολογίζει και άλλα πράγματα εκτος από τον βασικό. Π.χ. εκπαίδευση από την εταιρία, εμπειρία, το καλό όνομα της εταιρέιας στην αγορά, συνθήκες εργασίας κτο.

Michael
05-02-2007, 15:09
Σόρυ αν δόθηκε λάθος εντύπωση, καμμία διάθεση για ειρωνία._

Morgan
05-02-2007, 18:23
Μιχαλη συμφωνω με τα παραπανω- ειναι πολυ καθαρα

Kyriakos
07-02-2007, 13:37
Ε, η αλήθεια είναι πως όταν έλεγα πως είμαι ναυτικός και πολύ περισσότερο όταν έλεγα την εταιρεία που δούλευα συχνά με βλέπαν ως κάποιον με πολλά λεφτά και ας ήμουνα ενάς πτωχός πλην τίμιος δόκιμος. Μερικές φορες μάλιστα μου είχαν ζητήσει να μεσολαβήσω για να βάλω τα παιδία τους στην εταιρείασε μια καλή θέση! Δεν ξέρω αν κατάλαβαν ποτέ ότι εγώ ήμουν ένας απλός ναυτικός και ότι δεν ήμουν κάποιος που απλά δεν ήθελε να τους βοηθήσει.

Εντυπωσιαζόντουσαν γιατί είχαν στο μυαλό τους τις παραδοσιακές ναυτιλιακές...

Στην στην αμοιβή πρέπει κανείς πάντως να υπολογίζει και άλλα πράγματα εκτος από τον βασικό. Π.χ. εκπαίδευση από την εταιρία, εμπειρία, το καλό όνομα της εταιρέιας στην αγορά, συνθήκες εργασίας κτο.

Ναι μεν, αλλά τα περισσότερα από αυτά τα βλέπεις μετά την συμφωνία, στην πραγματική τους διάσταση.

Morgan
09-02-2007, 23:42
Εγω ως εργαζομενος στο γραφειο , ειχα αρκετη ζητηξη για να μπει καποιος συναδελφος σε καποια θεση (οχι σε γραφειο αλλα στο πλοιο)....ο καθενας δυστυχως εχει μια εικονα ιδανικη για τον χωρο και η αληθεια οντως ειναι μονο απο μεσα.

Οσον αφορα το τι πρεπει εκτος απο τα λεφτα να μπορει να σου προσφερει μια εταιρεια ειναι επισης γεγονος οτι τα περισσοτερα τα βλεπεις αμα μπεις. Εκτος απο την περιπτωση που εισαι ηδη "φτασμενος" οποτε τα διαπραγματευεσαι και τα ρωτας ολα πριν πεις ή σου πουν το ναι.

ypoploiarxos
11-02-2007, 10:09
katarxin kalhmera se olous eimai ypoploiarxos molis teleiwsa to kesen,psaxnw douleia sthn aktoploia ,se krouazieroploia ,se skafoi , kai se grafeia ,alla otan lew oti eimai ypoploiarxos oloi theloun na me mparkaroun diladh oloi oi dromoi odigoun sta forthga eki pou arxisa eki pistevw oti tha teleiwsw.den kserw einai diskolw na breis douleia se grafeio.

Morgan
19-02-2007, 23:03
ειναι αλλα αμα εχεις υπομονη και επιμονη βρισκεις.
τωρα ειναι και θεμα απαιτησεων οικονομικων...
παντως αν το διαπραγματευτεις (ενα δυο ταξιδια και μετα γραφειο πχ) ειναι ακομα καλυτερο

tintin
23-03-2007, 01:06
Γεια σας Παιδιά,

Είμαι απόφοιτος του τμήματος Ναυτιλιακών Σπουδών του ΠΑ.ΠΕΙ. Πριν λίγο καιρό τελείωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις και σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να μπαρκάρω για κάποιο χρονικό διάστημα. Θέλω να το κάνω περισσότερο για την εμπειρία. Να δω πως λειτουργεί εν πλω ένα πλοίο και πως συμπεριφέρεται το πλήρωμα γενικότερα. Το δίλημμα μου είναι αν αξίζει να αφιερώσω κάποιους μήνες από τη ζωή μου γι’ αυτό το σκοπό. Δηλαδή είναι κάτι το οποίο θα με βοηθήσει ουσιαστικά, αν στο μέλλον πιάσω δουλειά στα γραφεία μιας Ναυτιλιακής;
Απ’ ότι έχω δει υπάρχουν πολλά μέλη του site με αρκετή εμπειρία στο χώρο της ναυτιλίας και πραγματικά θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας πριν πάρω μια τελική απόφαση.
Ευχαριστώ πολύ!!

Petros
23-03-2007, 08:31
Γεια σου παιδι, καλως ηρθες.

Σε καμια περιπτωση δε θα θεωρηθει χασιμο χρονου η παραμονη σου σε ενα καραβι. Προερχομαι απο παρομοιο background με το δικο σου και αυτο που μου λειπει περισσοτερο (οσο και να προσπαθω και οσο και να διαβαζω κτλ), ειναι η εμπειρια πανω σε πλοιο.

Σε οποιοδηποτε τμημα ναυτιλιακης εταιρειας (ή εταιρειας που ασχολειται με τη ναυτιλια: brokers, agents κτλ) και να εργαστεις (operations, ism, chartering, spares, technical κτλ), σε καθε περιπτωση η εμπειρια σε καραβι θα σε βοηθησει. Για το ποιο θα ηταν το καταλληλο χρονικο διαστημα, θα το κρινεις και ο ιδιος οταν θα εισαι πανω στο καραβι.

Εχω βρεθει σε καραβια καποιες φορες ως επισκεπτης, αλλα φυσικα ειναι εντελως διαφορετικα να εισαι μελος του πληρωματος και να βιωσεις ολη τη ζωη πανω στο καραβι και ολες τις εργασιες που γινονται (loading/discharging, bunkering, mooring, various audits & inspections, navigation etc...).

Θα παρεις εδω πιθανοτατα και αλλες γνωμες απο εμπειρους ναυτικους που μπορει να ειναι διαφορετικες. Προσωπικα εστω και 2-3 μηνες θελω να παω σε καραβι οταν κανονιστει.

Michael
26-03-2007, 17:31
Γεια σας Παιδιά,

Είμαι απόφοιτος του τμήματος Ναυτιλιακών Σπουδών του ΠΑ.ΠΕΙ. Πριν λίγο καιρό τελείωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις και σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να μπαρκάρω για κάποιο χρονικό διάστημα. Θέλω να το κάνω περισσότερο για την εμπειρία. Να δω πως λειτουργεί εν πλω ένα πλοίο και πως συμπεριφέρεται το πλήρωμα γενικότερα. Το δίλημμα μου είναι αν αξίζει να αφιερώσω κάποιους μήνες από τη ζωή μου γι’ αυτό το σκοπό. Δηλαδή είναι κάτι το οποίο θα με βοηθήσει ουσιαστικά, αν στο μέλλον πιάσω δουλειά στα γραφεία μιας Ναυτιλιακής;
Απ’ ότι έχω δει υπάρχουν πολλά μέλη του site με αρκετή εμπειρία στο χώρο της ναυτιλίας και πραγματικά θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας πριν πάρω μια τελική απόφαση.
Ευχαριστώ πολύ!!
Φίλε γειά σου και καλωσήρθες,
Η προσωπική μου άποψη είναι πως εξαρτάται απο το που ακριβως θέλεις να εργασθείς. Υπάρζουν τμήματα σε μια ναυτιλιακή εταιρία που δεν χρειάζεται ιδιαίτερη εμπειρία απο τα πλοία και τμήματα στα οποία αυτό κρινειται μάλλον απαραίτητο. Π.χ. στο operation είναι μάλλον απαραίτητο, ενώ στο λογιστήριο όχι. Ύστερα είναι και το άλλο θέμα. Με ποιά ιδιότητα θα μπαρκάρεις; Στα ποντοπόρα πολύ δύσκολά θα βρεις θέση ακόμα για τζόβενο. Στα της ακτοπλοΐας θα βρεις αλλά πρέπει να το ψάξεις λίγο.
Πάντως αν τελικά αποφασίσεις να μπαρκάρεις θα δεν παεί και τσάμπα αφού και λεφτα θα πάρεις και μια διαφορετική εμπειρία ζωής.
Ό,τι πιο ειδικό θες να συζητήσουμε πάντως εδω είμαστε.

Azzos
27-03-2007, 13:08
Kalimera Paidia,
exo arketo kairo na mpo sto forum.....ala kalio arga para pote.
Ego ksekinisa apo thn ADSEN Aspropyrgou san mhxanikos kai meta apo 2 xronia 8alasia ipiresia kai 1 xrono se paximetrisis (paroti ton ogko mou), tora doulebo se mia polie8niki pou eksoplizi mixanimata sta ploia (propeles, mpompes, timonia , k.a) sto sthma twn polisewn kai newn polisewn (Aftermarket/Newsales).

Kalh synexeia

Chreng
11-04-2007, 20:37
Καλησπέρα παιδιά,
πρόσφατα ανακαλυψα το site και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον. Θα ήθελα τη συμβουλή-καθοδήγήση σας. Είμαι απόφοιτος της ΑΔΣΕΝ(τότε) Χανίων Μηχ. Είμαι Β' Μηχανικος συμπληρωμένος για Πρώτος και το καλοκαίρι τελειώνοντας το ΚΕΣΕΝ θα έχω και το δίπλωμα.΄Ολη μου η θητεία είναι σε Tankers. Σκέφτομαι για κάποιο μεταπτυχιακό ή bachelor πιθανότατα στο εξωτερικό (Αγγλία) με σκοπό να δουλέψω σε κάποιο γραφείο. Μπορείτε να με συμβουλέψετε σχετικά? Πιστεύω θα βοηθήσει, ή θα είναι καλύτερα να μπαρκάρω τώρα που θα πάρω και το δίπλωμα ώστε να ''βαπτιστώ'' κιόλας Πρώτος? Μήπως δηλαδή ή περαιτέρω σπουδές δεν είναι και πολύ ''απαραίτητες'' δεδομένου της θαλάσσιας εμπειρίας μου,6 χρόνια, και του διπλώματος του Α΄Μηχ? Σίγουρα ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, οι απαιτήσεις αλλάζουν και οποιοδήποτε ''χαρτάκι'' βοηθάει, αλλά μήπως πρέπει να ρίξω βάρος στην εμπειρία πλέον σαν Α΄Μηχ? Βέβαια δεν θα έχω πάντα την ευχαίρεια των σπουδών αφου είμαι ήδη 32 ετών. Ευχαριστώ παιδιά...

journeyman
21-05-2007, 17:33
Kalispera kai sygnomi gia ta greeklish mou(tha epanorthoso syntoma!)
Eimai neos sto forum kai tha ithela na dwsw sygxaritiria se osous asxolithikan me auto mias kai den pisteua pote oti yparxei tosi diathesi gia allilovoitheia!
Sto thema mas twra: eimai anthypoploiarxos (sx.Argostoliou) kai exw ergasiaki empeiria se tanker apo to 99 pou teleiwsa sxoli ews to 2003 san anth/rxos.Exw parei ton A' kyklo tou Yp/rxoy sto KESEN alla diekopsa logo provlimatos oikogeneiakou.Den ithela omws na taksidepsw allo kai etsi psaxtika na afisw pisw tis spoudes mou kai na asxolitho me kati allo.Etsi epiasa douleia se mia megali etaireia me ypologistes kai eimai ekei 3 xronia.
Tha me endiefere poly na doulepso se nautiliako grafeio (den exw protimisi gia kapoio tmima) kai psaxno genikos aggelies alla den vlepo antapokrisi.Na po oti meno Patra kai den tha eixa provlima na anevw kai stin Athina gi'auto.Kserw episis oti tha itan kalo na parw kai tou Yp/rxou to diploma alla ta oikonomika mou den mou epitrepoun na anevw Athina MONO gi'auto ton logo.Etsi tha itan protimotero na ta syndyasw (douleia+KESEN).
Auto omws pou rwtaw einai an kata tin gnomi sas tha prepei na synexisw na psaxno gia douleia se auton ton tomea (nautiliaka) i an tha eprepe na stamatisw logo megalou diastimatos apoxis.

Euxaristw ek ton proterwn gia ton xrono sas.

Journeyman

P.S. Yparxei section sto forum me aggelies se nautiliaka grafeia stin Ellada?

fermat
18-06-2007, 11:05
Είχα ποστάρει κάπου αλλού , τώρα ποστάρω εδώ και ελπίζω να το δει κάποιος.Είμαι Πληροφορικός κατηγορίας ΠΕ-19 ΑΕΙ Πληροφορική.Μπορεί κάποιος αν είναι εύκολο να μου πει τι εργασία κάνει ένας Πληροφορικός σε μια Ναυτιλιακή;:(

Morgan
18-06-2007, 12:59
edw koitakses ??? http://forum.naytilia.gr/showthread.php?t=173
exei oti xreiazesai gia na deis pou mporeis na mpeis an kai einai aytonohto . to tmhma einai to I.T.

p.s. otan postareis se lathos shmeia , 3 pragmata ginontai :
a.kleidwma thematos
h'
b.diagrafh post
h'
c. kaneis den prosexei thn erwthsh sou

nala
19-06-2007, 10:37
Διαβασα οσο πιο προσεκτικα μπορουσα τα προυγουμενα ποστς και θελω να καταθεσω και εγω την αποψη μου.

ΘΕΜΑ Α ΕΡΓΑΣΙΑ
Οσο αφορα την καλυψη θεσεων στο γραφειο η προσωπικη μου εμπειρια λεει πωσ υπαρχει διασταση των οσων λεγονται και των οσων γινονται. Δηλαδη ενω οι περισσοτερες ετερειες λενε πως θελουν νεα παιδια με σπουδες δραστηρια με ανοικτο νου κτλ, τελικα επιλεγουν βαπορισιους. Η γνωμη μου ειναι οτι εχουν μεγαλυτερη εμπιστοσυνη σε αυτους μιας και οι περισοτερς διοικησεις ειναι παλιοι ναυτικοι..... Βεβαι θελουν και νεα παιδια γιατι τα νεα παιδια ξεκινανε με 700-800 ευρω και οχι με το πεντοχιλιαρο τοθ πλοιαρχου. Τελευταια η ταση ειναι οι γραμματικοι και οσο παει πεφτει εκπτωση και ανθυποπλοιαρχοι..... Δηλαδη 2000-3000. Αυτος για μενα ειναι ο λογος. Αλλα παλι στρεφονται στους βαπορισιους. Αν δειτε τισ αγγελιες ολες λενε ...θαλασσια υπηρεσια θα θεωρηθει προσων.....

Οσο για αυτους ποθ ειναι ηδη δευτεροι η γραμματικοι, δεν το συζηταω να πανε να παρουν το διπλωμα του πρωτοθ η του καπετανιου και μετα γραφειο.... Οσο για τους σπουδαγμενους.... υπομονη 5-7 χρονια απο την αρχη ποθ θα πιασοθν δουλεια και μετα να ελπιζουν μισθους πανο απο 2000.

ΘΕΜΑ Β. ΠΑΠΕΙ

Με το θεμα αυτο εχω ασχοληθει παρα πολυ και γνωριζω προσωπα και πραγματα. Οσα εχεται ηδη γραψει παραπανω ειναι σωστα. Το προβλημα δεν ειναι του ΠΑΠΕΙ, ειναι των ιδιων των σχολων ΕΝ, που δεν εχουν ακομα καθοριστει αν ειναι ΑΕΙ η οχι. Αρα αν ειναι ΑΕΙ τοτε με κατατακτηριες μπαινεις στο ΠΑΠΕΙ στο δευετερο ετος για δευτρο πτυχιο και φυσικα μπορεις νακανεις και μεταπτυχιακο χωρις να πας στο προπτυχιακο. Αν ομως δεν ειναι τοτε τα πραγματα μπερδευονται πολυ. Οι διοικουντες του ΠΑΠΕΙ γενικα ηθελαν και θελουν πλοιαρχους στο πανεπιστημιο και γιαυτο φροντισαν νομοτυπα να παρακαψουν τα διαδικαστικα και να παρουν μερικους. Ομως στην ελλδα που ειμαστε σημερα αυτοι διωκονται για παραβαση καθοκοντος...... (Το κατω απο πιες συνθηκες εγιναν αυτα, ειναι μεγαλη ιστορια). Εγω προσωπικα (μιας και εχω γνωση απο το περιεχομενο σπουδων σχολων ΕΝ, προ και μετα πτυχιακου ΠΑΠΕΙ οτι το δικαιοτερο θα ηταν να δεχοταν το πανεπιστημιο στο προπτυχιακο κανονικα τους πλοιαρχους με κατατακτιριες και στο μεταπτυχιακο κανονικα αλλα με ενα χρονο η ενα εξαμηνο παραπανω σαν προπαρασκευαστικα. Πιστεψτε με ειναι πολυ διαφορετικο να ξερεις διεθνεις κανονισμους απο το να ξερεις την θεωρια του Nash για τα παιγνια η ακομα τη ταση για ΣΔΙΤ στη ναυτιλια.

ΘΕΜΑ 3. Η γυναικα ειναι παρα μα παρα πολυ καλη στην δουλεια της και εγω προσωπικα θα τις προτιμουσα. Θε θετω περιορισμους σε θεσεις και παραδοσιακα προπυργια. Καλιστα θα ειχα στο γραφειου μου (αν ειχα δικη μου ετερεια) γυναικα για ο,τι τμημα ειχα αναγκη. Φυσικα να πληρουσε τις προδιαγραφες μορφωσης εμπειριας κτλ. Το μονο μειονεκτημα που ομως ειναι και το σημαντικοτερο ειναι η ιδια η φυση της γυναικας-μαμας-συζηγου κτλ....Οσες επιτυχημενες γυναικες στην ναυτιλια ξερω ειναι ολες μα ολες μονες.... τα συμπερασματα δικα σας.!! Οι αλλες η απλως ειναι γραμματεις η απλως φυεγουν μετα απο 5-10 χρονια δουλειας.

tintin
13-07-2007, 13:00
Καλησπέρα και από μένα. Διάβασα το συγκεκριμένο τόπικ από την αρχή με προσοχή διότι με ενδιαφέρει άμεσα. Συγκράτησα αρκετές συμβουλές.

Είμαι απόφοιτος του Τμήματος Ναυτιλιακών σπουδών του ΠΑ.ΠΕΙ., πρόσφατα τελείωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις και ψάχνω για δουλειά στη Ναυτιλία εδώ και ένα μήνα περίπου. Εργασιακή εμπειρία έχω, αλλά δυστυχώς όχι στο χώρο της Ναυτιλίας, όπου είχα σκοπό να δουλέψω προς το τέλος των σπουδών μου αλλά λόγω διαφόρων συγκυριών αυτό δεν ήταν εφικτό.

Το CV μου το άλλαξα αρκετές φορές μέχρι να καταλήξω σε ένα μοντέλο που μου φαίνεται αρκετά καλό με δεδομένο αυτά που έχω κάνει.

Μέσα από κουβέντες καθώς και πληροφορίες που έχω βρει στο Διαδίκτυο, πιστεύω ότι θα μου ταίριαζε μια θέση στο chartering, στο operations ή στο S&P. Βέβαια, όταν μπω στο χώρο κάποια στιγμή είναι πολύ πιθανόν να αλλάξω αρκετές απόψεις για αρκετά πράγματα.
Αυτό που με ενδιαφέρει αρχικά, είναι να μπω, αν μπορέσω, σε ένα τμήμα όπου θα μπορέσω να δω και να μάθω πολλά πράγματα. Ποιο τμήμα θα ήταν καταλληλότερο γι’ αυτό?? Κατά την άποψή σας

Επίσης, έχω εκδώσει και Ναυτικό φυλλάδιο στην περίπτωση που χρειαστεί να ταξιδέψω για κάποιο χρονικό διάστημα, με σκοπό να είμαι πιο λειτουργικός και αποδοτικός μέσα σε μια εταιρία (π.χ. για το τμήμα operations).

Έχω στείλει περίπου 200 βιογραφικά. Την προηγούμενη βδομάδα είχα 3 συνεντεύξεις και περιμένω τηλέφωνο και από τις 3 για δεύτερο interview. Θα δείξει… Έχω περιθώριο να ψάχνω μέχρι και Σεπτέμβρη.

Από αρχικούς μισθούς τι ποσά περίπου παίζουν?

sonia24
13-07-2007, 13:49
Τωρα για το καταλληλοτερο τμήμα τι να σου πω…εξαρταται τι θελεις και τι σε τραβαει. Οπου κα να πας θα ξεκινησεις να μαθαινεις απο την αρχη πραγματα, το θεμα ειναι να μπορεσεις να εχεις την ευελιξια να πας και σε αλλο ποστο να δεις σφαρικα το θεμα της μεταφορας. Αν και εγω κανω πωλησεις, για μενα το καλυτερο τμημα ειναι το operation, ακριβως γιατι ειναι η καρδια της μεταφορας οπου και ευελπιστω να παω καποια στιγμη.

Michael
13-07-2007, 15:46
Μέσα από κουβέντες καθώς και πληροφορίες που έχω βρει στο Διαδίκτυο, πιστεύω ότι θα μου ταίριαζε μια θέση στο chartering, στο operations ή στο S&P. Βέβαια, όταν μπω στο χώρο κάποια στιγμή είναι πολύ πιθανόν να αλλάξω αρκετές απόψεις για αρκετά πράγματα.
Αυτό που με ενδιαφέρει αρχικά, είναι να μπω, αν μπορέσω, σε ένα τμήμα όπου θα μπορέσω να δω και να μάθω πολλά πράγματα. Ποιο τμήμα θα ήταν καταλληλότερο γι’ αυτό?? Κατά την άποψή σαςΓια το οπερατιον χλωμό το βλέπω.. Για κανένα λιγότερο ναυτικό τμήμα νομίζω πως τα πράγματα είναι καλύτερα και με περισσότερες προοπτικές ανέλιξης.

Από αρχικούς μισθούς τι ποσά περίπου παίζουν?
Δεν γνωρίζω ποιά είναι η προυπηρεσία σου, αλλά μην περιμένεις και πάρα πολλά. Τουλάχιστον στην αρχή. Εξαρτάται και από τι θα κάνεις και πόσο χρήσιμός θα είσαι. Πάντως το βασικό είναι να "τρουπώσεις"! Άμα "τρουπώσεις" και λεφτά θα βγάζεις και προυπηρεσία θα γράφεις και εμπειρία θα μαζεύεις. Μέτα αν βρεις κάτι καλύτερο αλλάζεις.

tintin
14-07-2007, 19:51
Δεν γνωρίζω ποιά είναι η προυπηρεσία σου, αλλά μην περιμένεις και πάρα πολλά. Τουλάχιστον στην αρχή. Εξαρτάται και από τι θα κάνεις και πόσο χρήσιμός θα είσαι. Πάντως το βασικό είναι να "τρουπώσεις"! Άμα "τρουπώσεις" και λεφτά θα βγάζεις και προυπηρεσία θα γράφεις και εμπειρία θα μαζεύεις. Μέτα αν βρεις κάτι καλύτερο αλλάζεις.[/quote]

Συμφωνώ μαζί σου! Αρχικά πρέπει να "τρουπώσει" κανείς και μετά ανάλογα με την τους στόχους του, τις ικανότητες του και με λίγη τύχη (πάντα βοηθάει αυτούς που έχουν υπομονή και επιμονή) κάτι θα γίνει.¨

Όσο για την προϋπηρεσία μου, κατα τη διάρκεια των σπουδών μου δούλευα σε Part-time, κυρίως, δουλείες όπου κατέληγα να έχω μια υπεύθυνη θέση.

Sonia και Μichael, σας ευχαριστώ για τις απόψεις και τις συμβουλές σας. Με βοηθουν πολύ, ιδιαίτερα τώρα που δεν έχω τόση μεγάλη εμπειρία στο χώρο.

tintin
15-07-2007, 09:43
Επίσης, αρχίζω και στέλνω σε εταιρίες του εξωτερικού που ζητάνε trainees.
Bέβαια, δεν ξέρω τι πιθανότητες έχω να λάβω κάποια απάντηση από κει, αλλά δεν έχω να χάσω τίποτα...

Petros
15-07-2007, 15:02
Εννοειται οτι δεν εχεις να χασεις τιποτα. Μη σου πω δεκα φορες καλυτερα. Τσεκαρε κ το θεμα περι εργασιας στο εξωτερικο που εχει ανοιχτει, να παρεις μια ιδεα.

tintin
15-07-2007, 17:47
Εννοειται οτι δεν εχεις να χασεις τιποτα. Μη σου πω δεκα φορες καλυτερα. Τσεκαρε κ το θεμα περι εργασιας στο εξωτερικο που εχει ανοιχτει, να παρεις μια ιδεα.

OK! Θα το κοιτάξω.

tintin
15-07-2007, 19:07
Μια ερώτηση ρε παδια.. Γιατί σε όσα interview έχω πάει μέχρι τώρα μια απο τις ερωτήσεις που μου κανουν παντα ειναι η εξης: "Έχετε κάποιον συγγενή στο χώρο της Ναυτιλιας?
Εγω προσωπικά δεν έχω, αλλά αν έχει κανείς, μετράει τόσο πολύ ώστε να βρει δουλειά σε εταιρία στην οποία δεν έχει συγγένεια με κανέναν???:confused:

sonia24
16-07-2007, 08:23
Μια ερώτηση ρε παδια.. Γιατί σε όσα interview έχω πάει μέχρι τώρα μια απο τις ερωτήσεις που μου κανουν παντα ειναι η εξης: "Έχετε κάποιον συγγενή στο χώρο της Ναυτιλιας?
Εγω προσωπικά δεν έχω, αλλά αν έχει κανείς, μετράει τόσο πολύ ώστε να βρει δουλειά σε εταιρία στην οποία δεν έχει συγγένεια με κανέναν???:confused:

αυτο δεν το ξερω.εμενα δε με εχουν ρωτησει ποτε κατι τετοιο. το μονο που με ρωτανε ειναι: πως και αποφασισατε να ασχοληθειτε με τον κλαδο της ναυτιλιας; επειδη ειναι ενα κλειστο κυκλωμα σας ρωταμε.

τωρα αν αυτο σημαινει "μηπως εχετε κανενα συγγενη που σας προωθει;" ειλικρινα δεν ξερω. παντως, οι γνωριμιες μετρανε 100%. και μη σου πω αν εχεις και συγγενεις, φιλους κλπ. που κανουν εισαγωγες-εξαγωγες, εκει σε εχουν στα ωπα-ωπα. :D

Morgan
16-07-2007, 08:38

emena den me xoun rwthsei pote - exw perasei ouk oliges synenteykseis...alla den!
sinithws to posa xrhmata perimenw zhtane na mathoun

Michael
16-07-2007, 13:37
emena den me xoun rwthsei pote - exw perasei ouk oliges synenteykseis...alla den!
sinithws to posa xrhmata perimenw zhtane na mathoun
Ε ναι, αλλά έσυ θεωρείσαι ναυτικός. Δηλαδή είσαι του συναφιού μας .....!
Γενικά οι γνωριμίες παίζουν ρόλο. Μπορεί κάποιος να μάθει άμεσα ποιός είναι αυτός που έρχεται να τον βάλουμε αναμεσά μας. Επίσης το αν κάποιος έχει προηγούμενη σχέση με την ναυτιλία μπορέι να σημαίνει και το τελικά τι μπορούμε να περιμένουμε απ' αυτόν.

τιντιν και έμεις ευχαριστούμε. Χαρά μας να πούμε να την αποψή μας και αν μπορούμε να βοηθήσουμε με αυτήν.
Όσον αφορά την εργασία στο εξωτερικό, προσωπική μου άποψη, νομίζω πως είναι καλύτερα, ειδικά για αρχή. Πολλές φορές και τα λεφτά μπορεί να έιναι πιο καλά. Ύστερα αν δεν σ' αρέσει και θες να γυρίσεις ελλάδα έχεις την προυπηρεσία στο εξωτερικό. Νομίζω πως είναι ένα ατού παραπάνω. Μπορεί ίσως να είναι λίγο παραπάνω το αγχός για το "που θα πάω τώρα, αν θα τα καταφέρω με την γλώσσα κτλ", αλλά όλα αυτά ισχύουν οπουδήποτε και ότι δήποτε και να κάνει κανείς και ύστερα νομίζω πως στα βαθιά μαθαίνει κανείς να κολυμπά...
Καλή σταδιοδρομία πάντως.

tintin
17-07-2007, 10:58
Γενικά οι γνωριμίες παίζουν ρόλο. Μπορεί κάποιος να μάθει άμεσα ποιός είναι αυτός που έρχεται να τον βάλουμε αναμεσά μας. Επίσης το αν κάποιος έχει προηγούμενη σχέση με την ναυτιλία μπορέι να σημαίνει και το τελικά τι μπορούμε να περιμένουμε απ' αυτόν.

Κατι τετοιο σκεφτομουν και γω, νομιζω οτι ειναι το πιο λογικο συμπερασμα.

τιντιν και έμεις ευχαριστούμε. Χαρά μας να πούμε να την αποψή μας και αν μπορούμε να βοηθήσουμε με αυτήν.
Όσον αφορά την εργασία στο εξωτερικό, προσωπική μου άποψη, νομίζω πως είναι καλύτερα, ειδικά για αρχή. Πολλές φορές και τα λεφτά μπορεί να έιναι πιο καλά. Ύστερα αν δεν σ' αρέσει και θες να γυρίσεις ελλάδα έχεις την προυπηρεσία στο εξωτερικό. Νομίζω πως είναι ένα ατού παραπάνω. Μπορεί ίσως να είναι λίγο παραπάνω το αγχός για το "που θα πάω τώρα, αν θα τα καταφέρω με την γλώσσα κτλ", αλλά όλα αυτά ισχύουν οπουδήποτε και ότι δήποτε και να κάνει κανείς και ύστερα νομίζω πως στα βαθιά μαθαίνει κανείς να κολυμπά...
Καλή σταδιοδρομία πάντως.

Το εξωτερικο θα ηταν μια ιδανικη περιπτωση αυτη τη στιγμη. Βεβαια αν συμβει κατι τετοιο σιγουρα θα έχω, οπως λες, αρκετη αγωνια στην αρχη οσων αφορα την προσαρμογη. Πιστευω ομως πως θα μπορεσω να τα καταφερω. Αλλωστε εχω γεννηθει και εχω μεγαλωσει στο εξωτερικο και αφου καταφερα να προσαρμοστω στο (τότε) Ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα πιστευω πως θα μπορεσω να ανταποκριθω και κει, αν με το καλο μου κατσει τετοια περιπτωση. Ιδωμεν...

tintin
17-07-2007, 11:06
το μονο που με ρωτανε ειναι: πως και αποφασισατε να ασχοληθειτε με τον κλαδο της ναυτιλιας; επειδη ειναι ενα κλειστο κυκλωμα σας ρωταμε.

και μενα μου την κανουν αυτη την ερωτηση!!:)

τωρα αν αυτο σημαινει "μηπως εχετε κανενα συγγενη που σας προωθει;" ειλικρινα δεν ξερω. παντως, οι γνωριμιες μετρανε 100%. και μη σου πω αν εχεις και συγγενεις, φιλους κλπ. που κανουν εισαγωγες-εξαγωγες, εκει σε εχουν στα ωπα-ωπα. :D

Εννοειτε πως οι γνωριμιες μετρανε πολυ, για να μπεις. Απο κει και περα όμως, πολλα πραγματα εξαρτωνται και απο τον εαυτό σου. Ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον:)

Morgan
17-07-2007, 11:27
Ε ναι, αλλά έσυ θεωρείσαι ναυτικός. Δηλαδή είσαι του συναφιού μας .....!

Nai exeis dikio - den to eixa skeftei etsi giati isws gia emena opws kai gia pollous allous , to na ergasthw se ena naytiliako grafeio (estw kai ths plakas gia arxh eidika; to troupwma pou legame) , htan apolyta fysiologiko .
Gia tis gnwrimies, dystyxws h eytyxws , prepei pali na sumfwnhsw an kai pali proswpika , den epaiksan kapoion rolo. Symptwseis kai tyxh merikes fores einai arketa shmantikoi paragontes gia na ksekinhseis mia stadiodromia. Apo ekei kai pera einai sto diko sou xeri to an tha steriwseis.
Kynhgi xreiazetai gia na mpeis , thelisi kai apofasisthkothta kai ola ginontai...

y.g. an arxisoume na milame gia ergasia sto ekswteriko kai epeidh tha vgoun wraia pragmata as pame sthn analogh enothta - edw kalytera na meinei apokleistika gia ta ellhnika grafeia.

Michael
17-07-2007, 11:33
και μενα μου την κανουν αυτη την ερωτηση!!:)

Εννοειτε πως οι γνωριμιες μετρανε πολυ, για να μπεις. Απο κει και περα όμως, πολλα πραγματα εξαρτωνται και απο τον εαυτό σου. Ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον:)
Κανείς δεν θα πληρώσει κάποιον αν δεν έχει να κερδίσει απ' αυτόν. Και για να κερδίσει θα πρέπει αυτός να έχει γνώσεις, ικανότητες, εμπειρία και όρεξη για δουλειά. Το αν απλά είναι γνωστός ή συγγεννής κάποιου μπορέι να παίζει ρόλο στο δημόσιο, ένεκα των ψήφων γαρ, (τούλαχιστον εκτός ασεπ), αλλά στον ιδιωτικό τομέα κανείς δεν θα βάλει κάποιον να κάνει μια δουλειά την οποία απλά δεν μπορεί να κάνει και επιπλέον να τον πληρώνει κιόλας, διότι απλούστατα τα δίνει από την τσέπη του τα λεφτά και όχι από τις τσέπες των φορολογούμενων... Ε, αν τώρα τύχει να συνυπάρχουν τα προσόντα και η γνωριμία, εντάξει, τύχαμε στην περίπτωση. Αλλά θέσεις πάντα υπάρχουν για όσους θέλουν και μπορούν. Αν ανοίξει κανέις την ναυτεμπορική π.χ. συνέχεια αγγελίες βλέπει. Αν μπορούσαν να λύσουν το πρόβλημα με γνωριμίες δεν θα βάζαν αγγελίες..

tintin
17-07-2007, 15:03
y.g. an arxisoume na milame gia ergasia sto ekswteriko kai epeidh tha vgoun wraia pragmata as pame sthn analogh enothta - edw kalytera na meinei apokleistika gia ta ellhnika grafeia.

δικιο εχεις Morgan, θεματα-αποριες για το εξωτερικο στο αναλογο τοπικ πριν παρασυρθουμε εδω...:)

Morgan
20-07-2007, 09:38
Κανείς δεν θα πληρώσει κάποιον αν δεν έχει να κερδίσει απ' αυτόν. Και για να κερδίσει θα πρέπει αυτός να έχει γνώσεις, ικανότητες, εμπειρία και όρεξη για δουλειά. Το αν απλά είναι γνωστός ή συγγεννής κάποιου μπορέι να παίζει ρόλο στο δημόσιο, ένεκα των ψήφων γαρ, (τούλαχιστον εκτός ασεπ), αλλά στον ιδιωτικό τομέα κανείς δεν θα βάλει κάποιον να κάνει μια δουλειά την οποία απλά δεν μπορεί να κάνει και επιπλέον να τον πληρώνει κιόλας, διότι απλούστατα τα δίνει από την τσέπη του τα λεφτά και όχι από τις τσέπες των φορολογούμενων... Ε, αν τώρα τύχει να συνυπάρχουν τα προσόντα και η γνωριμία, εντάξει, τύχαμε στην περίπτωση. Αλλά θέσεις πάντα υπάρχουν για όσους θέλουν και μπορούν. Αν ανοίξει κανέις την ναυτεμπορική π.χ. συνέχεια αγγελίες βλέπει. Αν μπορούσαν να λύσουν το πρόβλημα με γνωριμίες δεν θα βάζαν αγγελίες..

To an einai kapoios gnwstos h'syggenhs paizei rolo dystyxws pantou. Apo ta naytiliaka grafeia ws ta mparka. poses fores den etyxe na paei paidi na mparkarei, na tou poun den exoume kai sto kapaki na vrei sthn idia etaireia mesw theiou/ksadelfou/filou.

H megalh diafora einai to kata poso tha kataferei na stathei kapou. akoma kai an mpei me meson, poso aksios/aksia tha einai na meinei kai na antapokrithei.

Michael
23-07-2007, 13:42
To an einai kapoios gnwstos h'syggenhs paizei rolo dystyxws pantou. Apo ta naytiliaka grafeia ws ta mparka. poses fores den etyxe na paei paidi na mparkarei, na tou poun den exoume kai sto kapaki na vrei sthn idia etaireia mesw theiou/ksadelfou/filou.

H megalh diafora einai to kata poso tha kataferei na stathei kapou. akoma kai an mpei me meson, poso aksios/aksia tha einai na meinei kai na antapokrithei.
Ναι, συμφωνώ εν μέρει. Στην αρχή ίσως σε πολλες εταιρείες να παίζει ρόλο η γνωριμία. Αλλά νομίζω πως αν υπάρχουν τα προσόντα αργά ή γρήγορα θα μπορέσει κάποιος να βρει μια δουλειά. Για θέσεις που δεν απαιτουν ιδιαίτερα προσόντα εντάξει μπορεί κάποιος να ευνοηθεί. Αλλά αν κάπού χρειάζωνται εξειδικευμένες γνώσεις, πως θα βάλεις έναν που δεν μπορεί να ανταποκριθεί; Στο βαπόρι μπορούν να πουν πως ό,τι δεν κάνει ο ένας ανθυποπλοίαρχός θα το κάνει ο άλλος. Και να πουν οκ στείλτον μέσα και θα μάθει. Τώρα όμως που τα πράγματα συνέχεια σφίγγουν με τις επιθεωρήσεις και τα πρόστιμα πόσο εύκολο είναι να το λέει κανείς αυτό και ιδιαίτερα όσο οι θέσεις είναι πιο υπεύθυνες και απαιτούν συγκεκριμένες δεξιότητες, γνώσεις και εμπειρία; Ποιός παίρνει την ευθύνη αν αυτός κάνει καμμιά χοντράδα;
Ύστερα αν θέλεις τώρα, άμεσα ένα π.χ. υποπλοίρχο που να ξέρει π.χ. από φράμο, θα στείλεις το γνωστό που δεν γνωρίζει ή τον άγνωστο που παρουσιάζεται με προυπηρσία και γνώσεις και ίσως και καλές συστάσεις; Το ίδιο και για μια θέση στο γράφειο, αν θες π.χ. έναν λογιστή που να ξέρει τα αμερικανιικά πρότυπα, θα προσλάβεις κάποιον που ξέρει το ΓΛΣ επειδή είναι απλά γνωστός;
Ε, αν όμως τύχει να συμπέφτουν τα προσόντα και οι γνωριμίες, εντάξει το θεωρώ πολύ αναμενόμενο κάποιος να προτίμήσει αυτόν που τον γνωρίζει και που κάποιος εγγυάται για αυτόν...

Morgan
23-07-2007, 19:48
Ποιός παίρνει την ευθύνη αν αυτός κάνει καμμιά χοντράδα;
Ύστερα αν θέλεις τώρα, άμεσα ένα π.χ. υποπλοίρχο που να ξέρει π.χ. από φράμο, θα στείλεις το γνωστό που δεν γνωρίζει ή τον άγνωστο που παρουσιάζεται με προυπηρσία και γνώσεις και ίσως και καλές συστάσεις; Το ίδιο και για μια θέση στο γράφειο, αν θες π.χ. έναν λογιστή που να ξέρει τα αμερικανιικά πρότυπα, θα προσλάβεις κάποιον που ξέρει το ΓΛΣ επειδή είναι απλά γνωστός; ...

τα εχουμε δει ολα Μιχαλη, δυστυχως.
Ολα αυτα ομως που συζηταμε δεν σημαινουν οτι τα παιδια και οι νεοι στον χωρο δεν πρεπει να το παλευουν .
οπως μπηκαν πολλοι και μαλιστα παρα πολλοι χωρις βυσμα ετσι μπορουν να μπουν και αυτοι. οπως εχω πει αλλου, ειμαι 100% κατα του βυσματος και πολλες φορες η "υποχρεωση" σε οποιον σε χωνει βγαινει τελικα σε κακο.

ας στελνουν τα παιδια βιογραφικα παντου ακομακαι εκει που δεν ζητανε (εμενα οταν με πηραν δεν ειχαν αγγελια στην εφημεριδα) , και μετα ολα ειναι στα χερια και στα ποδια τους

Michael
25-07-2007, 10:44
http://forum.naytilia.gr/images/icons/icon14.gif

Morgan
26-07-2007, 22:38
φιλος μολις βρηκε δουλεια μεσω γραφειου "κεφαλοκυνηγων" ....

ενα βιογραφικο εστειλε και ακολουθησε τηλεφωνο μερικες ημερες μετα . το παλικαρι εχει εμπειρια στα κονταινερς οπου και ταξιδεψε, η θεση ομως που ειναι ανοιχτη ηταν σε εταιρεια με δ/ξ. ολα μαθαινονται φτανει να θες και να την παλευεις.

nbutterfly
20-11-2007, 21:40
Μπορεί κάποιος να μου πει ποιές είναι οι αρμοδιότητες του τμήματος S&Q? Γιατί πολύ συχνά προτιμούνται ναυτικοί για αυτό το τμήμα?

Petros
20-11-2007, 22:31
Το συγκεκριμενο τμημα εχει τις εξης βασικες αρμοδιοτητες:

1) Εσωτερικοι ελεγχοι πλοιων και τμηματων της εταιρειας σε σχεση με το Συστημα Ασφαλους Διαχειρισης της καθε εταιρειας. Συνταξη και προωθηση των εγχειριδιων του συστηματος στα πλοια και στην εταιρεια τα οποια περιεχουν καταγεγραμμενες και ελεγμενες διαδικασιες σχετικα με την ασφαλεια του προσωπικου, του περιβαλλοντος και της περιουσιας. (Σε κατανοητη / απλη γλωσσα συνηθως Αγγλικη).

2) Συνεχης βελτιωση του Συστηματος Ασφαλειας μετα απο παρατηρησεις/προτασεις/επισημανσεις ναυτικων/υπαλληλων της εταιρειας/ εξωτερικων επιθεωρητων/ industry best practices etc. (το λεγομενο continuous/continual improvement).

3) Αναλυση ατυχηματων/σημαντικων 'near misses' και circulation of lessons learnt to the fleet (συγνωμη για τα Αγγλικα αλλα μερικοι οροι εκφραζονται καλυτερα στη συγκεκριμενη γλωσσα).

4) Αναλυση και ληψη διορθωτικων ενεργειων σε περιπτωσεις μη συμμορφωσεων / παρατηρησεων / ευρηματων σχετικα με το Συστημα Διαχειρισης Ασφαλειας που επισημαινονται απο εσωτερικους-εξωτερικους επιθεωρητες-port state control officers-vetting inspectors (tankers) κτλ.

5) Ελεγχος εγγραφων του Συστηματος (χρηση σωστων και ενημερωμενων εγγραφων απο καθε πλοιο-τμημα) και συνεχης διορθωση / ανανεωση των εγχειριδιων ασφαλειας / ποιοτητας.

6) Προσπαθεια διαρκους βελτιωσης της ασφαλειας και της ποιοτητας υπηρεσιων της εταιρειας, με οποιον τροπο και αν αυτη εκφραζεται (εκπαιδευση ναυτικων, γενικως αποδεκτες διαδικασιες σχετικα με την ασφαλεια, προωθηση 'Πολιτισμου Ασφαλειας' πανω στα πλοια κτλ).

7) Συντονισμος και παροχη βοηθειας στα πλοια απο το συγκεκριμενο τμημα (και οχι μονο φυσικα) σε περιπτωση εκτακτης αναγκης, καθως και συνεχης βελτιωση των διαδικασιων εκτακτης αναγκης και γυμνασιων εκτακτης αναγκης.

8) Παροχη βοηθειας ( συμβουλες και προωθηση απαραιτητων υλικων σε συνεργασια με το τμημα Supply/Forwarding) προς τα πλοια σε οτιδηποτε εχει να κανει με την ασφαλεια και την προστασια του περιβαλλοντος.

9) Αμεση προσβαση στη διευθυνση της εταιρειας (management) για συζητηση θεματων ασφαλειας και εγκριση αναγκαιων πορων.

10) Ενεργος συμμετοχη στα Management Meetings οπου τιθενται / αναλυονται απο το τμημα τα σχετικα θεματα με την ασφαλεια, την ποιοτητα υπηρεσιων και λαμβανονται σχετικες αποφασεις διορθωσης/βελτιωσης του συστηματος και των διαδικασιων.

11) Ελεγχος συμμορφωσης με τις Διεθνεις και τοπικες συμβασεις / κανονισμους (SOLAS, ISM CODE, ISPS CODE ect.) και ληψη διορθωτικων ενεργειων σε περιπτωσεις μη συμμορφωσης.

12) Φροντιδα για ελεγχο και εκδοση/επεκταση/ανανεωση πιστοποιητικων σε σχεση με την ασφαλεια (Safety Management Certificate, Document of Compliance) απο τριτους (Flag administration/class/ROs etc)

13) Επειδη σιγουρα θα ξεχασω κατι: Το συγκεκριμενο τμημα ασχολειται με ολα και επιβλεπει τα παντα! Οτιδηποτε εχει να κανει με διαδικασιες και τροπο λειτουργιας του πλοιου ή της εταιρειας. Ειναι τμημα διοικησης με πολλες ευθυνες και πολλες αρμοδιοτητες.

Ναυτικοι προτιμωνται γιατι γνωριζουν τη λειτουργια του πλοιου, τις ασφαλεις διαδικασιες, τις συνθηκες κτλ. Επισης μονο καποιος εμπειρος ναυτικος μπορει να κανει επιθεωρηση ασφαλειας πανω στο πλοιο διοτι γνωριζει τη γεφυρα ή το μηχανοστασιο, τον τροπο λειτουργιας ενος καραβιου και οτιδηποτε αλλο χρειαζεται ωστε η επιθεωρηση του να προσδωσει 'προστιθεμενη αξια' στην εταιρεια εντοπιζοντας μη συμμορφωσεις και βρισκοντας τις απαραιτητες λυσεις.

nbutterfly
20-11-2007, 22:47
Ευχαριστώ παααααρα πολύ,νομίζω ότι πιο ολοκληρωμένη απάντηση δε θα μπορούσα να λάβω!Και τώρα καταλαβαίνω γιατί προτιμούν ναυτικούς... ;):D
Και τι δεν κάνει αυτό το τμήμα...!!!

CHS
21-11-2007, 09:38
Φυσικά όλα τα παραπάνω που σωστά ανάφερε ο Petros ισχύουν για μια καλώς οργανωμένη εταιρεία.

Δυστυχώς σε πολλές μικρές εταιρείες, αυτά υπάρχουν μόνο στα χαρτιά.

Με ένα Αρχι-βιολί και ενα Αρχι-μπουζούκι δεν γίνεται ορχήστρα;)

Petros
21-11-2007, 10:52
Σωστο αλλα καλο ειναι να ξερουμε τις υποχρεωσεις (που σιγουρα και καποιες θα ξεχασα) ωστε να μπορουμε τουλαχιστον να κανουμε τα πιο απαραιτητα.

Petros
21-11-2007, 11:00
Ξεχασα επισης να αναφερω και τις συνθηκες υγειινης επι του πλοιου και φυσικα θεματα υγειας και γενικου well-being/recreation.

Παντα μιλωντας για το τι πρεπει να εχουμε υποψιν μας. Το τι γινεται...κατα συνειδηση του καθενος.

Apostolos
21-11-2007, 17:35
Για εμένα το καλύτερο εφόδιο είναι η πραγματική εμπειρία πάνω στο πλοίο! Μετά την απόκτηση όλλων των διπλωμάτων Πλοιάρχου και έχοντας άριστη γνώση Αγγλικής και εφόσον έχει ασχοληθεί πραγματικά σε θέματα operation & chartering να καταφέρει να εργαστεί πάνω απο όλους σε ενα γραφείο. Αυτόν δέν τον πιάνει κανένα Πανεπιστήμιο

Morgan
21-11-2007, 21:11
Ξεχασα επισης να αναφερω και τις συνθηκες υγειινης επι του πλοιου και φυσικα θεματα υγειας και γενικου well-being/recreation.

Παντα μιλωντας για το τι πρεπει να εχουμε υποψιν μας. Το τι γινεται...κατα συνειδηση του καθενος.

Πετρο εβαλα την απαντηση σου και εδω : http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=173

Eβαλα και κατι για το operation (στα αγγλικα)

Morgan
21-11-2007, 21:18
Για εμένα το καλύτερο εφόδιο είναι η πραγματική εμπειρία πάνω στο πλοίο! Μετά την απόκτηση όλλων των διπλωμάτων Πλοιάρχου και έχοντας άριστη γνώση Αγγλικής και εφόσον έχει ασχοληθεί πραγματικά σε θέματα operation & chartering να καταφέρει να εργαστεί πάνω απο όλους σε ενα γραφείο. Αυτόν δέν τον πιάνει κανένα Πανεπιστήμιο

καπως ετσι ειναι αλλα α. δεν σημαινει πως οποιος δεν εχει θαλασσια εμπειρια δεν μπορει να εξελιχθει σε πολυ καλο operator ή vetting / safety manager / security officer κ.τ.λ. η εμπειρια οπως και να εχει ομως στο πλοιο μετραει σε πολλους τομεις της δουλειας μας.

β. πολλα "εφοσον" (αγγλικα - ενασχοληση=εμπειρια) ανεφερες αλλα και το πιο βασικο , δηλαδη το διπλωμα του Α' Πλοιαρχου. Αυτα δεν ειναι ουτε ευκολα ουτε γινονται πλεον και με μεγαλη συχνοτητα ... δεν υπαρχει κοσμος.

Petros
22-11-2007, 08:39

Καλημερα σας.

Γιατι chartering για το συγκεκριμενο τμημα Αποστολε? Η διαχειριση ασφαλειας και η εξειδικευση του προσωπικου του τμηματος πιστευω μπορουν (μαλλον και πρεπει) να ειναι ανεξαρτητες απο το commercial κομματι.

Μπορει να χρειαζεται μεγαλη εμπειρια ο DPA αλλα αν μπλεξει και με το chartering (ή τουλαχιστον αν πρεπει να επεμβαινει και εκει) θα μπερδευονται πολυ οι αρμοδιοτητες.

Τη γνωμη σας...

Morgan
22-11-2007, 19:45
για το Safety & Quality δεν ειναι απαραιτητες γνωσεις chartering/operation .
Δεν σχετιζονται αυτες οι δουλειες μεταξυ τους αλλαμ νομιζω οτι ο Αποστολος το εννοουσε αλλιως (πιο γενικα).
Για το προαναφερομενο τμημα, αυτο που χρειαζεται ειναι διαβασμα , επισκεψεις στα πλοια , καλη νοοτροπια και συνεργασια με τα πλοια. Η δουλεια μαζι με πιο εμπειρους ειδικα στις πρωτες επιθεωρησεις (αν κανει καποιος) ειναι απαραιτητη.

Apostolos
22-11-2007, 19:54
Με κάλυψες! Δέν θέλω φυσικά να θίξω τους έχοντες πανεπιστημιακά διπλώματα ναυτιλιακών. Καμιά φορά οι ναυτικοί χριάζονται και τους τεχνοκράτες! Απλά δέν μου αρέσει να βλέπω ναυτιλιακά γραφεία με άτομα που δέν έχουν ανέβει κάν το γκανγκουε...

Petros
23-11-2007, 10:57
Ανεφερα οτι και σε αυτο το τμημα το να εισαι ναυτικος ειναι απαραιτητο (τουλαχιστον για τις ηγετικες θεσεις). Για την αναμειξη στο chartering του τμηματος S&Q ειχα τη διαφωνια.

Το αν πιστευεις οτι ολα τα ναυτιλιακα πανεπιστημια δεν θα επρεπε να υπαρχουνε ειναι αλλο θεμα. Παντως διαφορετικος ο κυκλος σπουδων των ναυτικων με των αυτον των παιδιων που σπουδαζουν ναυτιλιακα. Ο καθενας στον τομεα του και που εξειδικευεται. Αν καποια εταιρεια βαλει αποφοιτο ναυτιλιακων καπετανιο, ειναι (κακη μεν) αλλα επιλογη της. (Τραβηγμενη περιπτωση για χαρη παραδειγματος).

Οι σπουδες ναυτιλιακων ειναι κυριως για οικονομικη / εμπορικη διαχειριση και σε αυτο το κομματι εργαζονται και πολλοι ναυτικοι. Γενικα μπλεκει ο ενας στα χωραφια του αλλου οποτε υπευθυνος ειναι ο προσωπαρχης της καθε εταιρειας να βαλει τα καταλληλα ατομα στις καταλληλες θεσεις (φυσικα θα ηταν προτιμητεο να εχει καποιες σπουδες human recource management και να μην ειναι ναυτικος, αλλα παλι κατ' επιλογην της εταιρειας ειναι ολα).

Morgan
24-11-2007, 03:36
mperdeythka ma thn Megaloxari (oxi to vapori) :P

Petros
24-11-2007, 20:29
Τι λεω παραλογο?

Morgan
25-11-2007, 18:01
δεν ειπα οτι λες κατι παραλογο απλα δεν καταλαβα , ακριβως τι ειπες :PPPPPP

Petros
26-11-2007, 07:53
θεσεις). Διαφορετικος ο κυκλος σπουδων των ναυτικων με των αυτον των παιδιων που σπουδαζουν ναυτιλιακα. Οι σπουδες ναυτιλιακων ειναι κυριως για οικονομικη / εμπορικη διαχειριση και σε αυτο το κομματι εργαζονται και πολλοι ναυτικοι. Γενικα μπλεκει ο ενας στα χωραφια του αλλου οποτε υπευθυνος ειναι ο προσωπαρχης της καθε εταιρειας να βαλει τα καταλληλα ατομα στις καταλληλες θεσεις

Το συζηταμε και για ενα ενα τμημα αν θελετε (παντα υποκειμενικα).

Morgan
26-11-2007, 14:29
ayto akrivws pou les einai poly alitheia kai to pio shmantiko to thematos eragsia se grafeio kai ergasia naytikwn se grafeio.
oi spoudes (oi aneksarthtes apo tis AEN/KESEN) exoun ws kyria kateythinsi thn oikonomikh diaxeirish ths etaireias/ploiou kai vlepoun ayth, aneksarthta apo thn praktikh zwh epi tou ploiou kai thn praktikothta tou thematos.
ayto apotelei kai shmeio "sygkroushs" kai gia ayto opoios kataferei na ta syndiasei kai ta dyo exei polles pitahnothtes epityxias.
ayto den shmainei pws opoios den einai naytikos tha apotyxei alla kai oute oti opoios einai naytikos tha petyxei sthn douleia sthn steria.eei na kanei se ppio tmhma eisai.

genika oso ligoteroi naytikoi menoun sthn thalassa toso ligoteroi tha menoun kai sta grafeia, toso to ploio tha ginetai prissotero ena diagramma me kampyles, me limit up kai down , kai toso h zwh alla kai o xeirismos ths kathimerinhs leitourgias tou tha ginetai pio dyskolh gia osous doulebvoun me ayto (to ploio) entos kai ektos tou.

Petros
26-11-2007, 15:07
Πανω απο 10 χρονια χρονια θελεις Χρηστο για να τα συνδυασεις και τα δυο (σπουδες, θαλασσια υπηρεσια και εμπειρια σε γραφειο κτλ).

Morgan
26-11-2007, 16:36
panw katw nai - alla mhn ksexnas oti oute prepei na exeis thn 10xronh empeiria ths thalassas oute tipota. Gia tis etaireies polles fores arkei (eytyxws - dystyxws) na "erxesai" apo thn thalassa...
egw teleiwsa to 98 sxolh, taksidepsa 2 xronia ws aksiwmatikos , doulepsa kai ergasthika sthn ellhnikh etaireia gia sxedon 5 xronia...ta ypoloipa ta ksereis...

an exeis ftasei omws kapetanios den spoudazeis eykola an kai exw diko mou kollhto 31 etwn me teleiwmeno to PA.Pei kai doulevei hdh eksw se grafeio.
thelish thelei kai programmatismo alla kai tromerh wrimothta gia thn hlikia pou kaleitai o kathenas na parei apofaseis - ayto eidika einai poly dyskolo.

nbutterfly
04-12-2007, 17:08
Ειμαι λιγο μπερδεμενη με το εξης:Ειμαι αποφοιτη των Ναυτιλιακων Σπουδων του Παπει και εχω στειλει cv σε διαφορες ναυτιλιακες χωρις ωστοσο να αναφερω πουθενα την "προτιμηση" μου για καποιο συγκεκριμενο τμημα, ακριβως επειδη δεν εχω προυπηρεσια σε ναυτιλιακες εταιρειες και δε γνωριζω τι ακριβως κανουν σε καθε τμημα ξεχωριστα και συνεπως δεν εχω κριτηρια τα οποια θα λαμβανα υπ'οψη για να εκδηλωσω καπου συγκεκριμενα το ενδιαφερον μου.Ειναι λαθος αυτο?Θα επρεπε να δηλωσω οπωσδηποτε καπου συγκεκριμενο ενδιαφερον?Οι ναυτιλιακες δλδ χρειαζεται να γνωριζουν οταν δουν το cv σε ποιο τμημα "θελω" να παω?Εχω διαβασει το σχετικο οδηγο τμηματων μιας ναυτιλιακης επιχειρησης,ωστοσο χωρις προυπηρεσια πως ειναι δυνατον να ειμαι σε θεση να γνωριζω σε ποιο τμημα θα μπορεσω να ανταπεξελθω καλυτερα ή εστω ποιο τμημα με ελκυει περισσοτερο? :confused:

Morgan
04-12-2007, 17:52
poly swsth aporia - ayto pou ekana egw einai:
iksera oti thelw na doulepsw se grafeio kai pws to safety kai to purchasing den mou kanoun (logw diplwmatos ploiarxou apo sxolh den phgaina teleiws sta tyfla- esy tha koitas pio oikonomika tmhmata). ara ti mas menei? operations / chartering. chartering den ithela , ara operations.
otan estelna cv se ploiokthtria elega assistant operations( apeiros).
otan estelna cv allou (px brokerage) afou etsi kai alliws ithela na xwthw kai psaxnomoun , elega p.x. assistant broker k.o.k.
to vasiko einai na mhn perioristeis sto psaksimo sou kai na deis apo mesa ti sou aresei.
psaxne se diafores etaireies diaforwn dratsthriothtwn kai vaze thn "protimhsh" sou mexri ayth na ginei pragmatikh PROTIMHSH

nbutterfly
04-12-2007, 19:11
Συνεπως ηταν λαθος μου τοσο καιρο που εστελνα cv χωρις να εκδηλωνω καποιο συγκεκριμενο ενδιαφερον?Αυτο προσμετραται αρνητικα απο τις ναυτιλιακες?Γιατι οπως ειναι ευνοητο,δε μπορω σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα να ξαναστειλω cv αυτη τη φορα ομως με εκδηλωση ενδιαφεροντος σε συγκεκριμενο τμημα...

sonia24
06-12-2007, 10:56
Συνεπως ηταν λαθος μου τοσο καιρο που εστελνα cv χωρις να εκδηλωνω καποιο συγκεκριμενο ενδιαφερον?Αυτο προσμετραται αρνητικα απο τις ναυτιλιακες?Γιατι οπως ειναι ευνοητο,δε μπορω σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα να ξαναστειλω cv αυτη τη φορα ομως με εκδηλωση ενδιαφεροντος σε συγκεκριμενο τμημα...

να σου πω τη δική μου αποψη: κατ' αρχην, δεν το ηξερες απο την αρχη οτι επρεπε να δηλωσεις συγκεκριμενο τμημα. εγω στη θεση σου θα το ξαναεστελνα. Ποτε δεν ξερεις...δε θεωρω οτι ειναι τοσο αυστηρα τα πραγματα στην Ελλαδα που να θεωρησουν οτι εισαι ανευθυνη...

Morgan
06-12-2007, 18:24
na ksanasteileis - mhn koitas leptomereies - kai kathe toso na stelneis...

nbutterfly
10-01-2008, 12:28
Ok ηθελα να ρωτησω αν ειναι λαθος στη συνοδευτικη επιστολη να δηλωνω ενδιαφερον για 2 τμηματα στην εταιρεια και οχι μονο σε ενα. Πχ "Θα ενδιαφερομουν να εργαστω σαν βοηθος στο τμημα Προμηθειων ή στο τμημα "S&Q"

Morgan
10-01-2008, 17:40
Koita , milas gia dyo diaforetika tmhmata twn opoiwn oi drasthriothtes den moiazoun/symvadizoun.
Otan omws ksekinas na psaxneis (kai na psaxnesai) pitahnon ayta ta pragmata na dikaiologithoun kai sthn ousia na tous voithiseis ki'ollas "kalyptontas kapoia trypa" pou mporei na xoun ekeinh thn stigmh.

Kanto kai mhn exeis oute fovo oute pathos...kai mhn agxwnesai, an den kaneis lathi den tha mporeseis na matheis kai na veltiwtheis - Oso pernaei o kairos tha sou fainontai pio ksekathara ta pragmata kai sthn anazhthsh ergasias .

Petros
11-01-2008, 23:14
Ok ηθελα να ρωτησω αν ειναι λαθος στη συνοδευτικη επιστολη να δηλωνω ενδιαφερον για 2 τμηματα στην εταιρεια και οχι μονο σε ενα. Πχ "Θα ενδιαφερομουν να εργαστω σαν βοηθος στο τμημα Προμηθειων ή στο τμημα "S&Q"

Γιατι εχεις διαλεξει αυτα τα δυο τμηματα? Δεν εκφραζω εκπληξη ή αντιρρηση απλα θα ηθελα να μου πεις τα κριτηρια σου.

nbutterfly
12-01-2008, 19:16
To παραδειγμα μου ηταν εντελως τυχαιο, η ερωτηση μου εστιαζετο στο αν σε γενικες γραμμες θεωρειται κακο, στη συνοδευτικη επιστολη να γινεται εκδηλωση ενδιαφεροντος για 2 τομεις . ;)

Petros
12-01-2008, 19:31
Οχι αν και το βρισκω λιγο περιεργο για αρχη να διαλεγεις και τμηματα. Οπως το βλεπει ο καθενας.

nbutterfly
13-01-2008, 13:56
Δεν ειπε κανεις οτι διαλεγω τμηματα και δε καταλαβαινω τι το περιεργο ειχε η ερωτηση μου.Εαν καποιος εχει σπουδασει ΗR ή οικονομικα (δε μιλαω και παλι για τον εαυτο μου) ειναι κακο να εκδηλωνει ενδιαφερον σε 2 τομεις μιας εταιρειας?Και οταν λεω "εκδηλωνει ενδιαφερον" δεν εννοω οτι απαιτει να δουλεψει μονο σε αυτους τους τομεις, εννοω οτι πολυ απλα γνωστοποιει μια επιθυμια του.Ειναι κατι τετοιο μεμπτο?
Αλλωστε το παρον site υπαρχει για να βοηθα τον κοσμο και να επιλυει αποριες.

Petros
13-01-2008, 16:33
Τιποτα δεν ειναι μεμπτο, εξαρταται πως θα διατυπωσεις το καθετι στο βιογραφικο ή στο συνοδευτικο γραμμα. Τη γνωμη μου ειπα (ειναι κ για αυτο το φορουμ).

Michael
14-01-2008, 14:50
Ας το δούμε πιο σφαιρικά.
Αν εστιάσεις σε ένα μόνο τμήμα τότε μειώνεις τις πιθανότητες να προσληφθεί σε τυχόν άλλο που υπάρχει κενή θέση.
Δημιουργεί όμως την εντύπωση ότι έχεις ξεκαθάρίσει τι ακριβώς επιθυμείς και πως προφανώς είσαι καλύτερα προετοιμασμένος και με μεγαλύτερη όρεξη.
Αν επιλέξεις πολλά τμήματα που έιναι φαινομενικά άσχετα μεταξύ τους ή ζητάς μια θέση όπου να 'ναι, τότε αυξάνεις μεν την πιθανότητα να βρείς μια θέση, αλλά από την άλλη φαίνεται σαν να μην ξέρεις τι θέλεις ή σαν να ψάχνεις απεγνωσμένα για μια δουλειά σαν κάποιον που δεν μπορέι να βρει πουθενά αλλού (και η δεύτερη σκέψη αυτού διαβάζει την αίτηση είναι "γιατί; ποιό είναι το πρόβλημα;") και επιπλέον δείχνεις να το έχεις μεγάλη αναγκη και επομένως είσαι εύκολο θύμα εκμετάλλευσης.
Νομίζω όμως μεγάλο ρόλο παίζει το πως αιτιλογείς το ενδιαφέρον για ένα ή για πολλά τμήματα και αναφέρεις τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα σου που είναι αναγκάια για την κάθε θέση. Αν αναφέρεις π.χ. ότι θες μια θέση σε ένα μόνο τμήμα, διότι δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου τα άλλα και νοιώθεις ανίκνος να εργαστείς σε αυτά, αντιλαμβάνεσαι ότι δεν έιναι ό,τι το καλύτερο. Αν όμως δηλώνεις ότι είναι ένας τομέας που απλά σε ελκύει περισσότερο απ΄τους υπόλοιπους και στον οποίο έχεις εμπειρία ή ειδική εκπάιδευση ή έχεις εκπονήσει εργασίες και μελέτες,τότε είναι διαφορετικά.
Αντίστοιχα, αν λες πως ενδιαφέρεσαι για περισότερους τομείς, διότι τους βρίσκεις π.χ. ενδιαφέροντες εξίσου και τα προσόντα σου ίναι εξίσου επαρκή, ή διότι απλά κάνεις τα πρωτα σου βήματα και σε ενδιαφέρει να δεις διάφορες πλευρες του επαγγέλματος σου κτλ και παλί οκ.
Τέλος υπάρχει και ο τρίτος δρόμος. Να αναφέρεις 2-3 τμήματα που ενδιαφέρεσαι και έχεις τα προσόντα, αλλά να ξεχωρίζεις ένα συγκεκριμένο που σε ενδιαφέρει για κάποιους λόγους περισσότερο ή έχεις πιο ταιριαστα προσόντα.
Εν τέλει εξαρτάται από το:

τί θέλεις εσυ να κάνεις στο μέλλον και πως αυτό σε εξυπερετεί
ποίο τμήμα σου αρέσει
για ποίο τμήμα έχεις απαιτούμενα τυπικά και ουσιαστικά προσόνταΗ απόφαση είναι δίκη σου.
Επίσης μην ξεχνάς ότι παίζει ρόλο και ποιός είναι αυτός που αξιολογέι την αίτηση και πως αντιλαμβάνεται την συγκεκριμένη στιγμή αυτά που γράφεις.
Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλόν αγώνα.

Invaderas
22-03-2008, 23:29
Kalispera se olous kai oles. Sygxoriste me an oi apories mou einai ligo afelis. Eimai stin ilikia pou prepei na parw kapoies apofaseis gia to melon mou, opote prepei siga siga na apofasisw ti 8a dilwsw .. Skeftomai loipon na akolou8isw naftiko epagelma mias kai i 8alassa einai h agapi mou kai apo oso kserw exei kai kala xrimata..
Epidi ta proigoumena post de me kalipsan toso 8a i8ela ti simvouli sas mias kai eiste to mono mesw ploroforishs.

Oi sxoles pou 8a me endieferan einai oi ekshs

AEN (efkoli isagogi sti sxoli) gia to opoio kserw arketa pragmata, gia kariera sti 8alassa me poly kala lefta kai empiries.

TEI (sxetika metria pros diskoli isagogi) Nafpigikis, mias kai trelenomai gia skafh.

Panepistimio Aigaiou (diskoli isagogh)sto tmima naftilias kai epixirimatikwn ypiresiwn gia douleia se naftiliaki etairia.

Tora kaka ta psemata emena me endiaferei na vgazw kai polla xrimata.Alla de 8a i8ela na eimai sinexia sta karavia.. i zwi einai mikri... oxi pws 8a me xalousan merikoi mines gia empiria kai xrimata alla 8a protimousa kai grafeio :) Tora ws apofitos tou TEI nafpigikis ti eidous ergasias 8a mporousa na vrw? Se grafeio 8a ginotan? kai an nai me posa xrimata? Mipos 8a ginotan na eimai se grafeio kai na pernw kai dikes mou douleies apeksw? :D Kai apo panepistimio egaiou ti prooptikes exw? Efxaristw

Asterias
23-03-2008, 05:16
Φίλε μια γρήγορη απάντηση, αν και θα σε ενημερώσουν και καλύτερα οι πιο ειδικοί είναι πως με το Πανεπιστήμιο Αιγαίου (αν έχεις τελειώσει ναυπηγική)θα σου ανοιχτούν άλλοι ορίζοντες και πιο εύκολη πρόσβαση σε κάποιο γραφείο.

Επειδή δεν κατάλαβα καλά, έχεις τελειώσει Ναυπηγική σκέφτεσαι και την ΑΕΝ και το Αιγαίο ή τώρα δίνεις?

Αλλιώς εγώ προσωπικά θα σου έλεγα ΑΕΝ με τα χίλια βγες να ταξιδέψεις να ζήσεις αυτά που προσφέρει το επάγγελμα και βλέπεις. Ως απόφοιτος ΑΕΝ μπορείς να κάνεις περισσότερα πράγματα με ένα μεταπτυχιακό ή κάτι άλλο.

Invaderas
24-03-2008, 19:58
File likio eimai akoma :)

φουντουλακης νικολαος
31-03-2008, 11:57
αγαπητε μοργκαν

καλημερα.με λενε νικο ειμαι 36 ετων και πριν 4 χρονια παρατησα τα βαπορια και εργασθηκα σε μια ναυτιλιακη εταιρια απο την οποια εφυγα μετα την εξαγορα της απο μια ουκρανικη εταιρια.
αναζητω θεση ανθ/χου αλλα οι γνωριμιες μου δεν απεδωσαν αφου η εταιρια που δουλευα ως ανθ/χος 5 χρονια εχει μικρυνει τον στολο της αρκετα.
αν γνωριζεις εταιριες πυν εχουν φορτηγα πλοια και χρησιμοποιουν ελληνες ανεξαρτητου τονναζ και ταξιδιων θα σου ημουν υποχρεωμενως να με ενημερωνες,ευχαριστω για το χρονο σου και καλο μηνα
Ειναι αληθεια ότι πολλοι απο εμας που αρχισαμε -μετα την σχολη εμποροπλοιαρχων , να ταξιδευουμε σε μικρα η' μεγαλα βαπορια (δεν εχει σημασια) , εχουμε "αποσυρθει" προωρα και τωρα πια παρεχουμε τις υπηρεσιες μας στα γραφεια.

Παλιοτερα ηταν αδιανοητο, αν δεν ειχες φτασει τουλαχιστον στον βαθμο του υποπλοιαρχου μην πω του καπετανιου να δουλευεις εκτος της θαλασσας.
Οι εποχες αλλαξαν, οι οροι εργασιας επισης και φυσικα η μορφωση των στελεχων του εμπορικου ναυτικου θεωρηται υψηλοτερη απο προηγουμενες εποχες.
Ενας σιγουρο πως ρολο εχει παιξει και το κοστος των χαμηλοτερων βαθμων που απασχολουνται στα γραφεια. Π.χ. ενας πλοιαρχος σε εταιρεια με τανκερς παιρνει πανω κατω 4500 Ε τον μηνα.
Ενας αντιστοιχος ανθυποπλοιαρχος με πανεπιστημιακο διπλωμα γυρω στα 3 παρα κατι. Η διαφορα ειναι μεγαλη.

ποσοι απο εσας που εργαζεστε σε γραφεια αυτη την στιγμη ηστε και ναυτικοι, και τι ειδικοτητα?

ειναι σημαντικο να δουμε οτι μια ολοκληρη γενια νεων ναυτικων εχει οδηγηθει εξω απο τα πλοια , και να γνωρισουμε τους λογους.

εγω για να κανω την αρχη ειμαι ανθυποπλοιαρχος, εχω συγκεντρωσει υπηρεσια για γραμματικος (αλλα χλωμο το βλεπω το ΚΕΣΕΝ) και ελπιζω καποια στιγμη να τελειωσω και το πανεπιστημιο.

Morgan
12-04-2008, 13:32
αγαπητε μοργκαν

αν γνωριζεις εταιριες πυν εχουν φορτηγα πλοια και χρησιμοποιουν ελληνες ανεξαρτητου τονναζ και ταξιδιων θα σου ημουν υποχρεωμενως να με ενημερωνες,ευχαριστω για το χρονο σου και καλο μηνα

μια πληρης λιστα με εταιρειες υπαρχει στο www.ship.gr - κανε αναζητηση εκει.

προσεχε που ποσταρεις για να παιρνεις γρηγορα απαντησεις (εδω ειναι για ποιους απο εμας εργαζομαστε σε ναυτιλιακα γραφεια)

gagarin
17-04-2008, 21:22
Σε λίγους μήνες θα έχω το δίπλωμα του 2ου μηχανικού και από ξένες γλώσσες έχω μόνο το FCE στα Αγγλικά (αν και έχω φτάσει μέχρι το proficiency)και το basico στα Ισπανικά.
Για γραφείο δεν έχω τα απαραίτητα χαρτιά αλλά έχω ακούσει από διάφορες κουβέντες με συναδέλφους ότι με το δίπλωμα του B' Mηχ. προσλαμβάνουν σε P&I club και άλλα παρόμοια αρκεί να μείνεις για εκπαίδευση λίγους μήνες στην στεριά.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω πληροφορίες και όσοι ξέρουν κάτι παραπάνω ή το κρατάνε για την πάρτη τους ή έχει δουλέψει σπασμένο τηλέφωνο.
Γνωρίζει κάποιος από εδώ μέσα παραπάνω πληροφορίες;
Αν δεν θέλει να τις γράψει δημόσια artyw@freemail.gr

uddox
17-04-2008, 21:58
Φίλε Γκαγκαριν,

έχω πολλά να σου προτείνω, αλλά το σοβαρότερο είναι να πάρεις το Α.
Ελπίζω να μην με θυμηθείς, με το αντίθετο

gagarin
18-04-2008, 09:02
Toυ Α' είναι δύναμη ειδικά τώρα που λένε πως αναγνωρίζεται και σαν δίπλωμα ΤΕΙ πιάνεις αρχιμηχανικός σχετικά εύκολα, αλλά επειδή αργώ ακόμα και το ναυτικό επάγγελμα δεν μου προσφέρει τις προκλήσεις που μου προσέφερε στην αρχή συν ότι η οικογένεια τα αλλάζει όλα θα κάνω την κίνηση μόλις πάρω του Β'.
Αν ξέρεις κάτι για τώρα πες μου δημόσια ή σε email.
thx

harry_24
04-06-2008, 00:55
Καλησπέρα θα ήθελα εαν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με το freight collection υπάγεται στο chartering και μισθολογικά που κυμαίνεται?

ευχαριστώ

Morgan
04-06-2008, 08:27
http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=173

to freight & collection department den to exw synanthsei pouthena ws kommati tou chartering department.
Einai eite aneksarthto eite ws kommati enos eyryterou Operations & Administration department. Dhladh: oi operators na kanoun kai to freight ta heating claims, ta deviation & detention claims , alla ta Demurrages na ta kanei ena ksexwristo tmhma pou frontizei kai epivevaiwnei kai thn paralavh tou naylou.

eksairetiko kai poly endiaferon tmhma me mis8ous " analogws prosontwn "

Dimitris Bouzos
06-08-2008, 21:39
το τι μισθο παιρνεις ειναι συναρτηση α.εταιρειας β.προσθετων προσοντων γ. θεσης που παιρνεις στην εταιρεια κτλ.Και μιλαμε παντα για εταιρεια με δεξαμενοπλοια.

οι καλυτεροι μισθοι οπως ειναι λογικο υπαρχουν οταν εχεις ενα πτυχιο πανεπιστημιου, και δουλευεις σε μεγαλη εταιρεια ή σε καλο τμημα (πχ operations/safety + quality).

ο βοηθος Operations (ανθυποπλοιαρχος με πανεπιστημιο) παιρνει γυρω στα 1300-1400 Ε.
Operator ανθυποπλοιαρχος με πανεπιστημιο γυρω στα 2500-3200 Ε αναλογα την εταιρεια και τον προισταμενο.
ανθυποπλοιαρχος που εργαζεται σε "μη-ναυτικο" τμημα (πχ purchasing )μπορει να αρχισει με 700 Ε και να κολλησει εκει.

που εργαζεται ο φιλος σου, σε τι τμημα..?
MORGAN θελω να σε ρωτησω σε ποιο πανεπηστημιο μπορω να κανω μεταπτυχειακο σε OPERATION OR SHIPPING και ποιο αξιζει καλυτερα... ειμαι ανθυποπλοιαρχος στην εταιρια του ΩΝΑΣΣΗ.. κ μετα απο αυτο λεω για καποια αλλη δουλεια σαν επιθεωρητης φορτιων SGS - INTERTANK που εχει να κανει με επιθεωρησεις φορτιων στα δεξαμενοπλοια.. αν ξερεις κατι γι'αυτα και τι μπορω να κανω στη συνεχεια... σ'ευχαριστω..

nala
07-08-2008, 09:27
kalimera, exo anaferthei kai paliotera sto thema ayto , alla me thn eykeria ayth tha ksanapo tin apopsi mou. Loipon,

Distixos sthn elliniki naytiliaki agora to topio eine tholo. pezoun misthoi apo 650 eos kai 10000 kai mporei kai parapano. To disaresto eine oti ayta ta noumera eine aneksartitos prosonton, malon simbadizoun me thn thesi pou exei kaneis kai fisika analoga me thn eteria. sthn doulia mou exo ypalilo me metaptixiako naytiliako sto operation me mistho tou xiliarikou, kai exo enan allon asxeto me metaptixiako dia allilografias pou pernei 3500, eine sto oikonomiko dpt.

exo kai alla paradeigmata, px. IT Manager se kali eteria peripou 5000, kai IT Mngr se mapa eteria 900.

allo paradeigma, kapetanios operator 9000, kai boithos tou apo panepistimio mistho xiliarikou.

mporo na grapso polla akoma, alla den exei noima. Genika tha mporousame na poume oti h naytilia plironei kala. omos ola eine thema tixis kai eterias.

prepi na exei kalo ksekinima kai na allakseis eteries arketes fores, mexri na pouliseis ton eayto sou, eppaggelmatika enoite, sosta.

eine diskoli agora h naytilia. Ego as poume thn letrava kai exo kanei thisies na mpo kai na ekselixtho, tora eime sxedon kala, alla mexri tora exo trabiksei polla basana. an me rotouses simera meta apo polla xronia pou exo sthn naytilia, den tha ixa thn idia gnomi, malon tha elega oti prepi na eine kaneis prosextikos prin apofasisei.

Bebea yparxoun kai doulies kai theseis me polla lefta, mhn to ksexname ayto, alla aytes eine gia ligous kai meta apo xronia kai sinithos me gnosto.

episis genika h thalasia ypiresia eine megalitero proson apo to panepistimio. an exeis kai kana ptixio kalo eine alla den eine kai to telio.

ayta. Yparxei mia apogoiteysh sta osa grafo alla pistepste me exo 16-17 xronia sto xoro kai exo dei polla.

Dimitris Bouzos
08-08-2008, 17:14
Καλως σας βρηκα και εγω. Με λενε Σπυρο και ειμαι Operation Manager σε μια γνωστη εταιρεια με tankers. Και εγω δεν εχω τελειωσει τους κυκλους για του γραμματικου, αλλα ειμαι πλεων 10 χρονια σε ναυτιλιακες, οποτε δεν χρειαζεται. Οτι χρειαζεται καποιος απο συμβουλες λογω πειρας θα μπορουσα να βοηθησω αρκετα.

ΣΠΥΡΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΨΑΧΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.. ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΗ Η ΘΕΣΗ..
ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ ΣΕ ΓΝΩΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ ΔΕΞΑΜΕΝΟΠΛΟΙΑ..
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Dimitris Bouzos
08-08-2008, 18:10
KAI KATI ΑΛΛΟ ΣΤΟ OPERATION DEPARTMENT ΕΚΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ ΜΕ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ/ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΤΛ. ΤΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΕΙΑΚΟ ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟ ΠΟΙΑ.. ΠΑΠΕΙ ΑΞΙΖΕΙ? ΤΙ ΜΕΤΡΑΕΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ..
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ IST - SBE STUDIES ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ MSC ΜΑRITIME OPERATION & SHIPPING ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ?

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ..

MORGAN ΕΣΥ ΤΙ ΣΟΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙΣ??

Anastasiam
10-08-2008, 01:09
Γεια σας,

Έχω διαβάσει πολλά posts στο forum αυτό και δυστυχώς ως τώρα δεν έχω διαβάσει κάποιο που να απαντάει στις δικές μου απορίες και να μου λύνει τα δικά μου διλήμματα καθώς δεν είμαι καν απόφοιτη ακόμα και δεν έχω δουλέψει ποτέ στη ζωή μου.. Μόλις τελείωσα το τρίτο έτος και μπαίνω στο τέταρτο στο τμήμα Ναυτιλιακών στο ΠΑ.ΠΕΙ. και έχω αρχίσει να κοιτάω για μεταπτυχιακά προγράμματα του εξωτερικού. Σκέφτομαι εαν οι συνθήκες μου το επιτρέψουν να γίνω broker. Μήπως θα μπορούσε κανείς να μου προτείνει τον ακριβή τομέα στον οποίο θα με συνέφερε να κάνω το μεταπτυχιακό μου προκειμένου να έχω περισσότερες ευκαιρίες στην αγορά εργασίας;

Ευχαριστώ πολύ

Morgan
11-08-2008, 18:17
KAI KATI ΑΛΛΟ ΣΤΟ OPERATION DEPARTMENT ΕΚΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ ΜΕ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ/ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΤΛ. ΤΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΕΙΑΚΟ ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟ ΠΟΙΑ.. ΠΑΠΕΙ ΑΞΙΖΕΙ? ΤΙ ΜΕΤΡΑΕΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ..
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ IST - SBE STUDIES ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ MSC ΜΑRITIME OPERATION & SHIPPING ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ?

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ..

MORGAN ΕΣΥ ΤΙ ΣΟΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙΣ??

Den einai aparaithto pws zhtane metaptyxiako… shmasia exei esy na thn kynhgas (thn douleia kai thn eykaireia) kai na stelneis cv pantou kai ana takta xronika diasthmata!
Mhn ksexnas pws pleon ta metaptyxiaka den einai kati to idiaitero , kai safws o Peiraias einai mia kalh epilogh (an gineis apodektos) … des to sxetiko thema

Morgan
11-08-2008, 18:18
Σκέφτομαι εαν οι συνθήκες μου το επιτρέψουν να γίνω broker.

Ti broker ennoeis Anastasia?

Morgan
11-08-2008, 18:19
ΣΠΥΡΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΨΑΧΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.. ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΗ Η ΘΕΣΗ..
ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ ΣΕ ΓΝΩΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ ΔΕΞΑΜΕΝΟΠΛΟΙΑ..
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Des analytika kai apo thn arxh ta themata pou yparxoun kai eidika to thema me ta tmhmata ths naytiliakhs etaireias..

gia eidikes apories , edw eimaste

Dimitris Bouzos
11-08-2008, 18:42
thnks morgan.. gnwrizw oti ta metaptyxiaka den lene k tipota gia to grafeio..
alloste den matheneis kati sugekrimeno k den eidikeusai se kapoio tmhma..
h 8alassia yphresia k oi empeiries mporoun na se kanoun polu kalutero arxikapetanio apo to na kaneis ena metaptyxiako..
apla einai to ti zhtaei kathe etairia..

thnks..

Morgan
22-08-2008, 17:39
a. Fysika kai o misthos einai analoga thn thesh
b. Kai oi dyo pou exoun metaptyxiako exoun kanei kati shmantiko – den katalavainw giati krineis ton ena axrhsto kai ton allo oxi. An yparxei disfora stis ikanothtes ayto exei na kanei OXI me tis spoudes alla tis pragmatikes dynatothtes tou kathena. Me apla logia, o "asxetos" den einai axrhstos logo tou "metaptyxiakou dia allhlografias"…
c. Den lamvaneis ypopsin sou (kai ayto einai krima) to stoixeion ths sygkyrias h ellhnisti "timing"… thelei kai tyxh kai symptwsh gia na vretheis sthn swsth thesh sthn swsth wra k katasynepeia sta xontra paketa.
d. Ena ptyxio h enas vathmos den kanoun panta ton swsto kai aksio YPALLHLO GRAFEIOU
e. To paradeigma gia to IT den to katalava… den ikseres / den ksereis pws kapoioi plhrwnoun kapoioi oxi? PSAKSIMO THELEI KAI KHNYGI!!! Ayto leme sta paidia edw mesa… na mhn stamathsoun pote na exoun ta matia tous anoixta.
f. Kapetanios operator me 9000 den yparxei poythena – Ops manager mporei. OPERATOR OXI! O voithos me posa thes na arxisei? Egw arxisa me 730 eurw….. Isa kai omoia einai oloi? H sygkrish einai atyxhs…
g. Thelei panta psaksimo..
h. An me rwtages meta apo 10 xronia pou eimai se grafeia 9sxedon) an tha dialega kati allo kai an tha protimousa na eimai Ploiarxos A k na taksideyw tha sou elega OXI! Den yparxei kalyterh douleia apo thn naytilia. Einai apo tis dyskoles kai oxi gia olous. Opoios pistepsei oti tha vgalei lefta se 2 nyxtes einai gelasmenos.
i. Den xreiazontai pswnia kai kavalhmenoi ston xwro- exoume arketous…. (den milaw gia sena fysika) . Thelei epimonh kai synexh veltiwsh. O xronos einai o kalyteros symmaxos kai oi sxeseis pou xtizeis to diavathrio gia na matheis kai na ekselixtheis.
j. Den xreiazetai gnwstos ; o gnwstos einai h eykolh lysh
k. H talassia yphresia einai megalo proson + to panepisthmio megalo avantaz

Kalh synexeia

Morgan
22-08-2008, 17:43
ta metaptyxiaka einai anagkaia gia thn ergasia sto grafeio eidika otan xtypas pio pshles theseis.
pairneis gnwseis k trofh gia skepsh pou den mporeis na exeis me to day-to-day...

mazeye kai as einai kai roges

Baz
22-08-2008, 20:56
ta metaptyxiaka einai anagkaia gia thn ergasia sto grafeio eidika otan xtypas pio pshles theseis.
pairneis gnwseis k trofh gia skepsh pou den mporeis na exeis me to day-to-day...

+ 100

Θα μου επιτρέψετε να συμφωνήσω απόλυτα με το παραπάνω....

costantinos_k
26-08-2008, 23:18
Gia sas paidia exw parei tou ploiarxou edw kai ena xrono, doulebpsa stin SGS kai stin BV. Twra doulebw se limani se ena tmima Shipping & Chartering (opws to exoun onomasei oi idioi). Ta xrimata einai patos ligotera apo protoeti dokimou - Den tin palebo pleon ,psaxnw gia Operator exw stilei kamia 15aria CV se sxetikes aggelies tis Nau...kis. Mipos kserei kanenas kapou allouy pou dimosievontai aggelies ??? :( :(

Morgan
26-08-2008, 23:59
tradewinds.no

halcyon recruitment
faststeam (h kapws etsi)

costantinos_k
30-08-2008, 12:31
καλημέρα παιδιά,
Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει : Τι κάνει ο SNP BROKER in SHIPPING Co και τι προσόντα χρειάζονταί για να καλήψεις τη θέση ?

Υ.Γ. Sorry εαν το κανω Post εδώ αλλά το αντίστοιχο θέμα είναι κλειδωμένο

NiCk_ChIoS
30-08-2008, 22:46
μπορεί κάποιος που ήδη δουλεύει σε ναυτιλιακή της ποντοπόρου να μου πει εαν μπορεί ένας γραμματικός με εμπειρία σε δ/ξ και vlcc , με μεταπτυχικό στο εξωτερικό , να βρεί εύκολα δουλειά έξω? τί πόστα είναι δυνατόν να πετύχει κάποιοσ με τέτοια προσόντα? από που να ξεκινήσω το ψάξιμο?

thanx...

Morgan
17-09-2008, 17:48
Nick kalhspera,

Ksekinhse to psaksimo vasika apo to sxetiko themataki tou forum me ta tmhmata ths etaireias + ta "vasika prosonta" pou apaitountai gia kathe ena apo ayta…
Ekei, kai sto topic pou eimaste tha vreis akoma dieythinseis recruitment offices sto ekswteriko.
Pantws san genikh apanths : nai, ena atomo me ayth thnperigrafh exei polles periptwseis apasxolhshs se panw apo ena tmhmata mia naytiliakhs etaireias.

consultant24
27-09-2008, 20:03
Παιδιά γειά σας!:)

Παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον το φόρουμ εδώ και καιρό,

Προέρχομαι απο ναυτική οικογένεια και πάντα ήθελα να δουλέψω σε ναυτιλιακή εταιρεία.Δυστυχώς δεν κατάφερα να περάσω στο Παπει-ναυτιλιακά και η αμέσως επόμενη επιλογή μου ήταν Διοίκηση Επιχειρήσεων του Τει πειραιά.Τώρα που αποφοίτησα όπως καταλαβαίνετε έχω μπεί στη διαδικασία έρευνας εργασίας και πρώτη μου προτεραιότητα αποτελούν οι ναυτιλιακές εταιρείες.Προς το παρών έχω πάει αυτοπροσώπως σε 4 μεγάλες ναυτιλιακές και μου είπαν οι αρμόδιοι ότι θα με καλέσουν μέσα στην εβδομάδα για συνέντεξη.

Όσον αφορά τα θετικά του βιογραφικού μου θεωρώ ότι είναι το γεγονός πως έχω ήδη δουλέψει σαν βοηθός διευθυντή σε μεγάλη εταιρεία αλλά άσχετου κλάδου,είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής Mba και επίσης η πτυχιακή μου και προπτυχιακή σχετίζεται με θέματα ναυτιλίας.Φυσικά το proficiency και pc literacy είναι εκ των ουκ άνευ.

Εάν έχετε την καλοσύνη θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάποιες απορίες που έχω:

Ποιές είναι οι κανονικές ώρες εργασίας ΝΕ; 8:00-16:00;

Σε ποιά τμήματα μπορεί να απασχοληθεί κάποιος σαν και εμένα;

Ισχύει ο βασικός μισθός (740 ευρώ) για κάποιον που δεν έχει εμπειρία;

Τέλος,είχα μια προσφορά για δίμηνο εργασίας απο μία ναυτιλιακή εταιρεία και τους απάντησα ότι επιφυλάσσομαι να απαντήσω άμεσα γιατί ψάχνω να δουλέψω σε μόνιμη βάση.Από ότι μου είπαν είναι απασχόληση για την απόκτηση εμπειρίας,πως την βλέπετε αυτή τη προοπτική;

Morgan
27-09-2008, 20:26
1. αναλογως το τμημα - αλλα να υπολογιζεις 08.00-17.00
2. σε καποια τμηματα οικονομικης φυσεως (δες τμηματα εταιρειας σε σχετικο θεμα)
3. ο βασικος ειναι βασικος κ για ολους , σου ευχομαι να πας γρηγορα ψηλοτερα
4. εγω θα πηγαινα για να το γραψω στο βιογραφικο μου και ταυτοχρονα θα εψαχνα για το μονιμα.

consultant24
27-09-2008, 20:43
4. εγω θα πηγαινα για να το γραψω στο βιογραφικο μου και ταυτοχρονα θα εψαχνα για το μονιμα.

Xμμ,δηλαδη 9ωρο για τον βασικό;Για να το λες πάντως σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρεις!4.Θα εξαρτηθεί απο την εξέλιξη που θα έχουν οι συνεντεύξεις,αν δεν με προσλάβουν οι άλλες ναυτιλιακές μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου.

Σ΄ευχαριστώ πολύ! ;-)

Mike-Kilo
30-09-2008, 14:31
1. το 17.00 να είσαι πολύ χαρούμενος εάν το πετύχεις
3. σχετικά με τον μισθό όταν δεν έχεις "σοβαρή προυπηρεσία" είναι ο βασικός με ίσως κάτι παραπάνω αλλά όμως μετά αν εξελιχθείς ανεβαίνει ικανοποιητικά.
4. όταν πρωτοξεκινάς οι επιλογές και ευκαιρίες να ξεκινήσεις είναι σχετικά λίγες. Όμως μετά όσο μπαίνεις στον ΄χώρο και γνωρίζεσαι σίγουρα θα βρεις και καλύτερες ευκαιρίες.

consultant24
30-09-2008, 14:49
1. το 17.00 να είσαι πολύ χαρούμενος εάν το πετύχεις
3. σχετικά με τον μισθό όταν δεν έχεις "σοβαρή προυπηρεσία" είναι ο βασικός με ίσως κάτι παραπάνω αλλά όμως μετά αν εξελιχθείς ανεβαίνει ικανοποιητικά.
4. όταν πρωτοξεκινάς οι επιλογές και ευκαιρίες να ξεκινήσεις είναι σχετικά λίγες. Όμως μετά όσο μπαίνεις στον ΄χώρο και γνωρίζεσαι σίγουρα θα βρεις και καλύτερες ευκαιρίες.

Eντάξει βρε,εάν ξεκινάω 8:00 η ώρα το λογικό είναι να δουλεύω το πολύ μέχρι τις 17:00 τώρα αν μιλάμε για αργότερα ίσως να έχεις δίκιο. :)

4.Δεν ξέρω,πιστεύω ότι όταν είσαι νέος,με ιδέες και με όρεξη έχεις θέση στο χώρο.Από ότι καταλαβαίνω δίνεις μεγάλη βαρύτητα στις γνωριμίες.Μάλλον ο χώρος λειτουργεί πολύ με συστάσεις ε

Mike-Kilo
30-09-2008, 15:00
μα δεν λέω το πολύ μέχρι πέντε αλλά οι περισσότερες εταιρείες σε "κρατούν" μέχρι αρκετά αργότερα(δεν θέλω να σε απογοητεύσω σε αυτόν τον τομέα, πάντως υπάρχουν κ εξαιρέσεις).

Δεν δίνω ιδιαίτερη βάση στις γνωριμίες αν και αυτές είναι που μετράνε πιο πολύ αλλά όταν πρωτοξεκινάς είσαι γενικά "ψαρωμένος" χωρίς να γνωρίζεις τον χώρο της ναυτιλίας. Απλά αργότερα γνωρίζεις τον χώρο(και φοβερές γνωριμίες να μην έχεις) και είσαι πιο "μέσα" στα πράγματα.

Θέση στον χώρο πάντα υπάρχει εδώ κυκλοφορούν άσχετοι κ με τις πιο υψηλές θέσεις.

Eντάξει βρε,εάν ξεκινάω 8:00 η ώρα το λογικό είναι να δουλεύω το πολύ μέχρι τις 17:00 τώρα αν μιλάμε για αργότερα ίσως να έχεις δίκιο. :)

4.Δεν ξέρω,πιστεύω ότι όταν είσαι νέος,με ιδέες και με όρεξη έχεις θέση στο χώρο.Από ότι καταλαβαίνω δίνεις μεγάλη βαρύτητα στις γνωριμίες.Μάλλον ο χώρος λειτουργεί πολύ με συστάσεις ε

sonia24
30-09-2008, 16:39
Είναι συγκεκριμένες οι εταιρείες που τηρουν το 8ωρο και συγκεκριμένες εκείνες οι οποιες σου πληρωνουν τις οποιες υπερωριες προκυψουν (μπορω να δωσω παραδειγματα). Πιστευω οτι ο κανονας προσπαθει να γενικευθει, δηλαδη το 8ωρο να τραβαει 1-2 ωρες παραπανω (στην καλυτερη), αναλογα βεβαια τι ωρα ξεκινας το πρωι (8:00 η 9:00). Οσο για το μισθο, και παλι συγκεκριμενες εταιρειες σου αναγνωριζουν πτυχιο, προυπηρεσια κλπ., σε αλλες μολις δουν οτι εισαι καινουριος, σου κοβουν μια ταριφα 700-750 ευρω , και φυσικα αν εισαι "συστημενος", εισαι και ευνοημενος (εξυπακουεται).

Η αρχη ειναι παντα αρχη, το θεμα ειναι να δικτυωθεις στην πορεια. Ειναι σημαντικο να δημιουργησεις θετικες εντυπωσεις σε γενικοτερο πλαισιο, γιατι ο χωρος ειναι κλειστος και σε πεταει ευκολα εξω, αλλα δυσκολα σε ξαναδεχεται παλι.

consultant24
30-09-2008, 17:00
Εκτιμώ τα post σας παιδιά,να είστε καλά!

Εγώ όσο και να θέλουν να με κρατήσουν παραπάνω οι ναυτιλιακές το αργότερο μέχρι 17:30 πρέπει να έχω φύγει λόγω μεταπτυχιακού οπότε γλυτώνω την διαφυγόντα επιβάρυνση εκ των πραγμάτων γιατί όπως μου τα λέτε προσπαθούν να στο επιβάλλουν στη πορεία.

Εγώ ξέρω από τη δική μου εμπειρία ότι όλες οι εταιρείες προσπαθούν να γλυτώσουν την αναγνώριση οποιουδήποτε πτυχίου όμως είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός να τους απαντήσεις ανάλογα και να τους δώσει να καταλάβουν τι περνάει και τι όχι.Εν κατακλείδι όλα τα λαμβάνουν υπόψη απλά δεν στο λένε..

Το ότι ο χώρος είναι κλειστός το γνωρίζω απο τον πατέρα μου που είναι ναυτικός,όπως μου έχει όμως, όταν είσαι νέος με ιδέες είσαι πολύ πιο ελκυστικός για μία ναυτιλιακή εταιρεία παρά για οποιαδήποτε άλλη συμβατική.

Υ.Γ. Έχω διαπιστώσει ότι ένας επιπλέον παράγοντας που είναι πολύ σημαντικός για τις ναυτιλιακές εταιρείες φαίνεται ότι είναι να βρίσκεται ο τόπος κατοικίας σου σε κοντινή απόσταση.

Morgan
30-09-2008, 17:25
Xμμ,δηλαδη 9ωρο για τον βασικό

den eipa ayto...

den einai ypoxrewtiko na ksekinhseis apo to vasiko

Morgan
30-09-2008, 17:26
μα δεν λέω το πολύ μέχρι πέντε αλλά οι περισσότερες εταιρείες σε "κρατούν" μέχρι αρκετά αργότερα(δεν θέλω να σε απογοητεύσω σε αυτόν τον τομέα, πάντως υπάρχουν κ εξαιρέσεις).

eksartatai to tmhma

Eng
25-11-2008, 17:29
Παιδια να σας περασω σε ενα αλλο επιπεδο?
Τι θα λεγατε να λειπεις 298 μερες απο τις 360 μακρια απο την οικογενεια σου σ' ενα drydock που δεν το ξερουν ουτε και οι χαρτες?
Μαλλον ξεφευγω ετσι? Anyhow,
Να βλεπετε τα πραγματα και απο αλλη σκοπια οχι μονοπλευρα. Ωραριο vs χρηματα? ή Καριερα vs 2-3 ωρες παρα πάνω? Προσωπικα επιλεγω τη μεση οδο να εργαζομαι τοσο ωστε να ειναι ολα και ολοι (οσο γινεται) ισορροπημένα/οι.
Βεβαια όλα ειναι προσωπικες επιλογες του καθενος.

Kyriakos
30-11-2008, 21:34
Τι θα λεγατε να λειπεις 298 μερες απο τις 360 μακρια απο την οικογενεια σου σ' ενα drydock που δεν το ξερουν ουτε και οι χαρτες?
.........
Βεβαια όλα ειναι προσωπικες επιλογες του καθενος.

298 μέρες x 100 Ευρώ/ημέρα = 29.800 Ευρώ.

2500 τον μήνα x 14 = 35.000 Ευρώ

=> 64.800 τον χρόνο

Καλή επιλογή εφόσον αντέχεις να λείπεις, και την δουλεία στο Drydock. Υποθετικά πάντα.

Δεν γράφω άλλα, γιατί θα σου την πέσουν οι ανύπαντρες!!

Eng
03-12-2008, 13:44
Εισαι πολυ κακος Κυριακο....;);)
Αυτο ειναι μια αληθεια και σιγουρα ειναι απο τις δουλειες που πραγματικα τα λεφτα τα αξιζεις!
Παρολα αυτα πολυ ευκολα μπορεις να χασεις τη θεση σου γιατι ο ρουφιανισμος ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!

Kyriakos
03-12-2008, 14:17
Εισαι πολυ κακος Κυριακο....;);)
Αυτο ειναι μια αληθεια και σιγουρα ειναι απο τις δουλειες που πραγματικα τα λεφτα τα αξιζεις!

Δυστυχώς, το αν αξίζεις τα λεφτά κρίνεται εκ του αποτελέσματος (βλέπε επιθεωρήσεις...) και όχι από την δουλειά που έχεις ρίξει - και δεν φαίνεται...

Παρολα αυτα πολυ ευκολα μπορεις να χασεις τη θεση σου γιατι ο ρουφιανισμος ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!

Άρα είσαι σε μεγάλη εταιρία που κυριαρχούν τα εσωτερικά λόμπυ. Θα μπορούσες να πάς σε μία μικρή να ήσουν άρχοντας και να έχεις και το δικαίωμα να υπερασπιστείς τον εαυτό σου, αλλά προτίμησες το Prestige...

Μμμ, Μμμ - εγώ δουλεύω στην Super Shipping με τον Καπτα-Παραδάκη τον Γυρολεφτά... (ΤΩΡΑ γίνομαι κακός...;))

..και αυτό προσωπική επιλογή...

(Σε πειράζω, εε...)

Καλό κουράγιο, και πήγαινε και για κάνα "κούρεμα"... το αξίζεις...

Eng
03-12-2008, 17:33
Φιλε Κυριακο δεν δουλευω για κανενα.....
Εχω δικο μου γραφειο και με φωναζουν οι ναυτιλιακες για Hull Supervisor...
Οσο για το κουρεμα...την κοτσιδα μου την εκοψε ο στρατος...
Καλο κουραγιο και καλη συνεχεια σε σενα!!
Που ξερεις ισως καμια φορα η εταιρεια σου με παρει σε καμια επισκευη...

Kyriakos
04-12-2008, 07:56
Φιλε Κυριακο δεν δουλευω για κανενα.....
Εχω δικο μου γραφειο και με φωναζουν οι ναυτιλιακες για Hull Supervisor...
Οσο για το κουρεμα...την κοτσιδα μου την εκοψε ο στρατος...
Καλο κουραγιο και καλη συνεχεια σε σενα!!
Που ξερεις ισως καμια φορα η εταιρεια σου με παρει σε καμια επισκευη...

Έκρινα λάθος λοιπόν, είσαι η εξαίρεση. Αυτά που περιγράφω όμως είναι μια συνηθισμένη κατάσταση που λόγω ανάγκης (?) ανέχονται πολλοί.

Επίσης, διάβασε πάλι το μήνυμα έχοντας υπόψη οτί δεν ειρωνεύομαι, απλά πειράζω λίγο, πάντα καλοπροαίρετα, και ενώ ξέρω οτί μπορεί να το διαβάζουν και άλλοι που να τους αφορά περισσότερο.

Eng
04-12-2008, 12:49
Το καλο ειναι οτι και οι δυο εχουμε εμπειρια σε ναυτιλιακες απλα η δικη μου εμπειρια βασιζεται σε διαστημα μολις ενος χρονου που εκατσα σαν βοηθος αρχιμηχανικου. Εκει πραγματικα ειδα αυτο το lobby. Ενας αλλος συναδελφος στην ιδια θεση με μενα δεν φανταζεσαι τι ελεγε στον αρχιμηχανικοτου fleet του (η εταιρεια ειχε 4 fleet dry συν ενα ακομα fleet dry newbuilding που σημαινει οτι το καθε fleet εχει fleet manager - αρχιμηχανικους - βοηθοι - γραμματεις). Θαψιμο να δεις!!!

lngstas
09-01-2009, 19:34
Καλημερα και καλη χρονια να εχουμε.Ειμαι εν ενεργεια ναυτικος με το διπλωμα του υποπλοιαρχου, σε υγραεριοφορα πλοια ,αλλα και με μπαρκα σε φορτηγα(handymax, capesize), χημικα, πετρελαιοφορα, με συνολικη υπηρεσια 6 ετων.Περα ομως απο αυτη την υπηρεσια, και με την κατοχη διπλωμα 2 γλωσσων και εκμαθηση 3ης, διπλωμα υπογιστων και μια σειρα απο διαφορα σεμιναρια απο τις εταιρειες, δεν κατεχω τιποτε αλλο..εννοω πτυχιο πανεπιστημιακο..Κατα την γνωμη σου μπορω με αυτα τα προσοντα να αναζητησω εργασια σε ναυτιλιακη εταιρεια? Θαθελα επισης αν σου ειναι ευκολο μια πληροφορια σχετικα με το μεταπτυχιακο του πα.πει,γνωριζεις μηπως τους κανονισμους εισαγωγης?Καμια αλλη πληροφορια με μεταπτυχιακα σε πανεπιστημια εδω στην ελλαδα(ιδιωτικα και μη), πανω στον ναυτιλιακο τομεα, τα οποια να αναγνωριζονται κατα την γνωμη σου απο τις εταιρειες΄?Δυστηχως θελω να αποφυγω την παρκολουθηση στο εξωτερικο..Συγγνωμη αν κουρασα και ευχαριστω.

Iasonas
11-01-2009, 20:05
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΤΙΑΚΟ ΣΑΣ ΤΟΠΟ!
ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΕ ΝΕ.
ΕΙΜΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ,ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗΓΟΡΙΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΙΜΑΙ ΝΟΜΙΚΟΣ ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ,ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ, ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ,ΣΕ ΠΟΙΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΝΕ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.
ΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ?
ΚΑΘΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ!:)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

Michael
12-01-2009, 15:22
Νομίζω πως τα πράγματα είναι πολύ απλά:

Αποφασίζεις ότι τελικά θα γίνεις... δικηγόρος,
Μεταπτυχιακό στο ναυτικο δίκαιο στην αγγλία,
Άσκηση σε δικηγορικό γραφείο με ειδίκευση στην ναυτιλία,
Λήψη άδειας και καλή σταδιοδρομία!

giwrgos33
25-01-2009, 16:54
Καλησπέρα στους ναυτικούς εδώ..

Μία ερώτηση να κάνω και αν είμαι τελείως εκτός θέματος σας ζητάω συγνώμη.......

Η κοπελιά μου δούλευε σε ναυτιλιακό γραφείο (average adjusters νομίζω ήταν) και ενδιαφέρετε να συνεχίσει να εργάζεται( έκλεισε το γραφείο αυτό)

Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να βοηθήσει,να δώσει κάποια κατεύθυνση ;
Γιατί της αρέσει πολύ ο τομέας της ναυτιλίας και θα ήθελα να εξαντλήσει τις όποιες δυνατότητες έχει να εργαστεί σε αυτόν τον τομέα,πριν κοιτάξει κάτι τελείως διαφορετικό..

Σας ευχαριστώ πολύ

newfish
27-01-2009, 20:56
Παιδια καταρχιν καλως σας βρηκα ειμαι καινουργιος στο χώρο θα θέλα να μάθω τι μισθοι παιζουν σε εταιρίες του ν89 για θεσεις γραφειου π,χ β.λογιστη

Kwsths
05-02-2009, 04:53
Kalispera..onomazomai kwsths eimai foititis 2etos sto bca college sto shipping k me apasxolei arketa i upo8esh 'douleia'..prwta ap ola 8a h8ela na rwtisw an gnwrizete to sugekrimeno kolegio k an nai ti gnwmi exete g auto se sxesi me alla adistoixa kolegia i k me to papei..???episeis 8a h8ela narwtisw an mporw na doulepsw se kapoio nauthliako grafeio part time parallila me tn sxoli san ekpaideush,praktiki, na apoktisw kapoies gnwseis gurw apo to adikeimeno pou 8elw na asxoli8w kai fusika ws proergasia gia to cv mou..???ka8ws k ti 8esi 8a mporousa na exw se mia nautiliaki me tis gnwseis pou exw ws twra???exw akousei pws polla paidia douleuoun se tetoia grafeia k 8a i8ela tn apopsi sas ws eidikoi...euxaristw ek twn proterwn kwsths!!;)

sea world
05-02-2009, 16:30
kalhspera.Ki egw bca teleiwsa kai metaptixiako sto ekswteriko ekana,alla gia na mpw ekei pou mpika hthele gnwrimies!!
Opote koita ti gnwrimies exeis kai ekmetalleusou tes!!;)

bon
05-02-2009, 17:14
Γεια σας παιδια,

καλως σας βρηκα στο αριστα εμπεριστατομενο site σας.

Ο λογος που εγγραφθηκα στο φορουμ σας ειναι πολυ σημαντικος για μενα και καθε απαντηση σας θα μου φανει ιδιαιτερα πολυτιμη.

Ειμαι μηχανολογος μηχανικος με μετπτυχιακο πανω σε διοικηση χρηματοοικονομικων υπηρεσιων. Σε επιπεδο εργασιακης εμπειριας εχω στελεχωσει εταιριες στο κομματι πωλησεων και marketing.
Ανεκαθεν ως hobby ειχα την τεχνολογια , ειχα ταση στην εφευρεση και στην καινοτομια, στον εναλλακτικο τροπο σκεψης και στο να βλεπω καποια πραγματα εξω απτο κουτι.
Ετσι λοιπον οδηγηθηκα στο ΙΤ industry οπου τελευταια στελεχωσα με τιμη και ορεξη μια πολυ μεγαλη πολυεθνικη εταιρεια που ολοι γνωριζεται και οι περισσοτεροι εχετε ως κομματι του υπολογιστη σας το προιον της. (Δεν θα ηθελα να αναφερθω δημοσια στο ονομα της για ευνοητους λογους...pm me οποιος θελει)
Καποια στιγμη μου ανακοινωθηκε οτι η θεση που μου αρεσε και ειμουνα αποτελεσματικος σε αυτη, οτι κλεινει πανευρωπαικα, οτι το panemea project κλεινει...και πραγματι εκλεισε..Το decision making της εταιρειας ητανε σε regional επιπεδο, μιας και το γραφειο εδω πολυ μικρο (6 ατομα), οποτε δεν μου ητανε δυνατη η παραμονη μου σε εναλλακτικη θεση. Οι θεσεις περιορισμενες στο απολυτο minimum και ΄περικοπη απο οπου μπορουμε᾽ λογικη...
Την τελευταια περιοδο ανηκω στην γνωστη μαζα ατομων που βρεθηκαν εξαπηνης και ψαχνονται για το μελλον τους..

Ερχομενος στο προκειμενο, ψαχνοντας σε εταιρειες-συνεργατες
(παντα στο χωρο της πληροφορικης), μεσα στις λιγοστες θεσεις που ανοιγουν σε αυτον τον κλαδο, μου ηρθε μεσω headhunter μια προταση απο μια μεγαλη πολυεθνικη ναυτιλιακη εταιρεια για να στλεχωσω το τμημα πωλησεων σε key accounts. Για να μπορεσω να φτασω σε επιπεδο συνεντευξης με τον sales manager επρεπε να περασω απο διαφορα ψυχομετρικα τεστ, αλλα μη εχοντας τιποτα να χασω και οι θεσεις στο IT μηδαμινες λεω..και δεν το κανω τι εχω να χασω... Ευτυχως στα τεστ πηγα καλα καθως και στις hr συνεντευξεις..

Εφτασε λοιπον η στιγμη της κυριας συνεντευξης που δειχνει να πηγε καλα, εφτασε η στιγμη που πρεπει να αποφασισω εγω για μενα αν πρεπει να κανω την στροφη απτο κομματι της πληροφορικης στο κομματι της ναυτιλιας.

Οπως προειπα μου αρεσει να βλεπω τα πραγματα οριζοντια, να μην κολλαω στο καθετο. Σκεπτομενος διαπιστωσα οτι η ναυτιλια, οι μεταφορες γενικοτερα ειναι πισω απο ολα. Πισω απο αυτο δεν υπαρχει τιποτα αλλο, σου δινεται η δυνατοτητα να βλεπεις ολες τις αγορες στο πρωτολυο επιπεδο. Απτην αλλη η πληροφορικη ειναι το hobby μου και οταν σου αρεσει κατι το κανεις καλα. Αλλα ανεβαινοντας στην εταιρικη σκαλα διαπιστωνεις οτι δεν κανεις με τεχνολογια αλλα με box moving..δεν σου δινεται η θεα της ναυτιλιας, δεν εχεις το δυνειτικο παραθυρο της ευκαιριας, μενεις μεσα σε μια εταιρικη σκαλα μονο...

Πραματικα θα ηθελα τις αποψεις σας, ειναι κατι που πρεπει να αποφασισω αμεσα και οποια αποκεντρικη αποψη, ιδιως απο ατομα που γνωριζουν τον χωρο, ιδιαιτερα χρησιμη.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
:)

fotini86
20-02-2009, 21:29
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα για αυτό και είπα να προσθέσω και εγώ την γνώμη μου...

Έχοντας λοιπόν όλες τις βάσεις και τις προϋποθέσεις για δουλειά έρχεται ο καιρός για την ανάληψη καθηκόντων!!! έρχεται ο καιρός να εφαρμόσουμε στην πράξη όλα όσα μάθαμε σε θεωρητικό επίπεδο. Προσωπικά όσο ασχολούμαι με το αντικείμενό μου τόσο πιο ενδιαφέρον γίνεται.

Ακόμα το πιο ωραίο είναι ότι κάθε μέρα στον ναυτιλιακό χώρο είναι και μία διαφορετική μέρα... παρόλο που το ωράριο καμιά φορά είναι λίγο περίεργο. Καλώς η κακώς το πλοίο στην θάλασα δεν έχει σαββατοκύριακα και ωράρια!!

rosenrot
25-02-2009, 17:42
Καλησπέρα σε όλους. Συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που κάνετε εδώ μέσα. Πιστεύω ότι βοηθάτε πολυ κόσμο ανοίγοντας τους τα μάτια σε πολλά πράγματα. Θα ήθελα να μάθω αν μπορεί κάποιος με πτυχίο από ΑΤΕΙ Μηχανολογίας (Μηχανολόγος Μηχανικός ΤΕ κοινώς) να εργαστεί στον τομέα της ναυτιλίας. Είτε στην στεριά είτε στην θάλασσα και με τι αντικείμενο. Επίσης αν τα παρπάνω δύνανται τότε ποιες είναι οι προοπτικές και οι δίοδοι εξέλιξης στον τομέα αυτό. Στον λιγοστό χρόνο που έχω στην διάθεση μου λόγω δουλειάς (δυστυχώς) προσπάθησα να βρω κάτι αντίστοιχο στο φόρουμ σας αλλά δεν τα κατάφερα. Ίσως να μην έψαξα αρκετά. Ελπίζω στην ανταπόκριση σας. :)

Eng
25-02-2009, 21:33
Καλησπέρα σε όλους. Συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που κάνετε εδώ μέσα. Πιστεύω ότι βοηθάτε πολυ κόσμο ανοίγοντας τους τα μάτια σε πολλά πράγματα. Θα ήθελα να μάθω αν μπορεί κάποιος με πτυχίο από ΑΤΕΙ Μηχανολογίας (Μηχανολόγος Μηχανικός ΤΕ κοινώς) να εργαστεί στον τομέα της ναυτιλίας. Είτε στην στεριά είτε στην θάλασσα και με τι αντικείμενο. Επίσης αν τα παρπάνω δύνανται τότε ποιες είναι οι προοπτικές και οι δίοδοι εξέλιξης στον τομέα αυτό. Στον λιγοστό χρόνο που έχω στην διάθεση μου λόγω δουλειάς (δυστυχώς) προσπάθησα να βρω κάτι αντίστοιχο στο φόρουμ σας αλλά δεν τα κατάφερα. Ίσως να μην έψαξα αρκετά. Ελπίζω στην ανταπόκριση σας. :)

Καλησπέρα στον νεο φιλο και να σε καλωσορίσω στο..χωρο μας! Λοιπον αγαπητε μου φιλε, υπαρχουν διεξόδοι για σενα σαν Μηχανολογος. Καταρχην να βαλουμε την εξης βάση, θα ασχοληθείς με το τεχνικό κομμάτι της ναυτιλίας. Αυτό χωρίζεται σε δυο κομμάτια, στο ναυπηγικό και στο μηχανολογικό. Μπορείς λοιπόν να ξεκινησεις σε ενα γραφειο ναυπηγικό που να αναλαμβάνει επισκευες, ομως ο χωρος περιορίζεται στην επισκευή του πλοίου από τη σκοπιά της μεταλλικής κατασκευής. Η άλλη λύση, αν και λίγο δυσκολη, είναι να κάνεις αιτηση σε ναυτιλιακή ως βοηθός αρχιμηχανικού, ομως φοβαμε οτι οι ελπίδες σου δεν ειναι πολλές (εκτος και αν εχεις ακρη ;)). Συνήθως σαν βοηθοί πηγαίνουν άτομα είτε απο Πολυτεχνείο είτε με μεγάλη εμπειρια στο χωρο των επισκευων - δηλαδη σε ναυπηγικά γραφεία. Αν λοιπόν θα ήθελες να ασχοληθείς σ'αυτό το χωρο να ξερεις οτι ειναι αρκετά δυσκολά και χρειαζεται κουραγια. Εξαρτάται από το τιμημα που εισαι διατεθημένος να πληρώσεις και τους στοχους που εχεις στη ζωή σου. Ελπίζω να σου εδωσα κάτι σαν βάση απο κει και πέρα μπορείς να με ρωτήσεις οτι τυχών απορίες εχεις.

rosenrot
27-02-2009, 14:12
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για την απάντηση. Θα μπορούσες να μου περιγράψεις το αντικείμενο της εργασίας και των δύο τομέων που μου ανέφερες; Του ναυπηγικού στις επισκευές και του μηχανικού (στο καράβι αν κατάλαβα καλά). Επίσης με βάση τι μισθό (εμπειρικά πάντα) ξεκινάνε αυτές οι δουλειές;

Eng
27-02-2009, 15:13
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για την απάντηση. Θα μπορούσες να μου περιγράψεις το αντικείμενο της εργασίας και των δύο τομέων που μου ανέφερες; Του ναυπηγικού στις επισκευές και του μηχανικού (στο καράβι αν κατάλαβα καλά). Επίσης με βάση τι μισθό (εμπειρικά πάντα) ξεκινάνε αυτές οι δουλειές;

Λοιπον στο κομματι των επισκευων το πρωτο - πρωτο που μπορεις να κανεις χωρις να υπαρχει ιδιαιτερη εξειδίκευση είναι οι παχυμετρήσεις. Σ'αυτή τη δουλειά θα λέγαμε πως εχεις ενα μηχανημα υπερήχου και μετρας τα πάχη των λαμαρινων σ'ενα βαπορι οταν είναι επισκευή. Η δευτερη περιπτωση είναι να μπείς σε κάποιο από τα συνεργεία που υπάρχουν στο Πέραμα και να εργαστείς σαν βοηθός του μαστορα σε πιο ελευθερη εννοια. Τωρα προοπτικές και των δυο δρομων, θα ελεγα οτι είναι στο χερι σου αλλά σε γενικό πλαίσιο είναι αυτές οι δουλειές που θα σε κάνουν να πάς υποψήφίος για μια θεση βοηθού αρχιμηχανικού. Πόσο διαστημα? Το λιγοτερα μια 3 ετια σε επισκευές. Τωρα μισθοί, στις παχυμετρήσεις σαν "πρωτάρης" είναι περιπου 500Ε. και καπου 45Ε. τη μερα extra οταν εισαι στο εξωτερικό. Οταν πάρεις το Level 2 στις παχυμετρήσεις ο μισθος παίζει από 800 - 900Ε. και κάπου στα 80-90Ε τη μερα στο εξωτερικό. Βεβαια αυτά παίζουν και ανάλογα την εταιρία που θα εργαστείς. Τωρα αν εισαι σε ενα συνεργείο στο Περαμα σα βοηθός, ο μισθός είναι λίγο πολύ στα ίδια χωρις ομως τα extra του εξωτερικού. Αυτά ως προς τη μια πλευρά.
Τωρα στο αλλό κομμάτι σαν Βοηθός αρχιμηχανικού εκεί θα είσαι σε κάποια Ναυτιλιακή υπάλληλος και θα κάνεις διαφορες εργασίες αλλές φορές γραφείο αλλά αν εισαι καλός μπορεί να έχεις και τη τύχη να βγείς επισκευή σε καποιο βαπόρι σε ναυπηγείο. Σίγουρα το Μηχανοστασιο του βαποριού θα είναι ο χώρος εργασίας σου κατα το 85%. Από τη μικρότερη βίδα μέχρι τα εμβολοχιτώνια και τις αντλίες, οχι οτι θα λύνεις μηχανές μεσα στο μαυρόλαδο (που για μενα αυτό ειναι το σχολείο) αλλά κάνεις παρακολούθηση της επισκευής. Τωρα η δουλειά του Αρχιμηχανικού.. Να σου πω - οπως μου είχε πει καποιος και μενα οταν ξεκινησα - στην Επισκευή είσαι ο Αρχων Όλων, είσαι ο αντιπρόσωπος του πλοιοκτήτη και της εταιρίας. Δεν θελω να επεκταθώ γιατί είναι κάτι που δεν είναι η ωρα του για να αναφερθώ. Πάντως αν περάσεις όλες τις κλίμακες και εχεις την τυχη να εισαι Αρχιμηχανικός, τοτε θα μπορείς να πεις οτι εφτασες και καπου, και εκει σου ανοιγονται άλλες πορτες. οσο για τους μσθούς σε μια Ναυτιλιακή σαν βοηθός παίζουν απο 900 - 1200Ε συν (αλλά οχι πάντα σε όλες) κάποιο extra γυρω στα 80Ε.
Τωρα κάτι τελευταιο, υπάρχει και η επιλογή να γίνεις Δοκιμος Μηχανής και σε 6 μηνες (τοσο ηταν στη δική μου περιπτωση) να πάρεις του 3ο Μηχανικού χωρις εξετασεις και να ξεκινησεις μια καριερα σαν Ναυτικός στη Θαλασσα.
Απο σενα εξαρτάται τη θέλεις και που βλέπεις τον εαυτό σου. Ελπίζω να σε κατατόπισα κάπως!

rosenrot
28-02-2009, 08:44
Ενδιαφέρον αυτο για Δόκιμος Μηχανής. Επειδή έιμαι άσχετος όμως εντελώς με την θάλασσα μπορείς να μου πεις ποιες είναι οι αρμοδιότητες του Δόκιμου Μηχανικού; Επίσης υπάρχει κάποιος περιορισμός στην ηλικία για αυτήν την ειδικότητα;Και αφού πάρεις του 3ου
Μηχανικού από εκεί και πέρα τι κάνεις; Πώς εξελίσεσαι; Ανεβαίνεις ιεραρχικά και μισθολογικά;Φαντάζομαι αποκτάς και άλλες αρμοδιότητες.

Altair
29-03-2009, 12:52
Καλησπέρα σε όλους!
Έστω ότι κάποιος έχει τελιώσει βασικό πτυχίο και μεταπτυχιακό στο Πολυτεχνείο (αλλά όχι στος ναυπηγούς) κι έχει πάρει μια "θεωρητική μηχανολογική" κατάρτιση.
Τι ευκαιρίες του ανοίγονται στη ναυτιλία;
(εκτός από γραμματεική υποστήριξη;:confused:)

Altair
30-03-2009, 13:53
Ευχαριστώ για την ανάπτυξη που δώσατε στο θέμα. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα και όχι μόνο στο ξεκίνημα.
Δουλεύω εδώ και ένα χρόνο στο τεχνικό τμήμα ναυτιλιακής και τα λεφτά είναι αρκετά καλά.
Αυτό που ξέχασα να διευκρινίσω είναι ότι είμαι γυναίκα, οπότε εκ των πραγμάτων δε θα μπορούσα να μπαρκάρω σε ένα bulker με πλήρωμα 36 Φιλιππίνους.
Ως εκ τούτου έχω κολλήσει στην απίστευτη ρουτίνα της γραμματείας.
Και απλά αναρωτιέμαι αν μπορώ κάπως να ξεκολλήσω από αυτή την κατάσταση (να κάνω κάτι άλλο) σε αυτήν ή σε άλλη εταιρία.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω γνωριμίες στο χώρο για να μου δώσουν κάποια συμβουλή (είτε να προχωρήσω, είτε να κάτσω εκεί που κάθομαι)

Michael
30-03-2009, 14:29
Έχεις κοιτάξει την πιθανότητα να εργαστείς σε κάποιον νηογνώμωνα;
Αν η ειδικότητά σου είναι αυτή της μηχανολόγου νομίζω πως δεν θα είναι πολύ δύσκολο να βρεις μια θέση.

anastasia-pat
02-04-2009, 16:45
geia sas
eimai foititria tou panepistimiou aigaiou..kai thelw na kanw fetos praktiki kai skeftomoun 2 epiloges gia nautiliakes epixeiriseis i stin xio opou einai i sxoli mou i stin athina..den kserw poia na epileksw giati apo tin mia skeftomai oti stin xio gia praktiki einai pio eukola(ta wraria) alla apo tin alli isws na min exei diasindeseis me tin athina kai auto tha einai gia mena ena megalo meion..:(kai kati allo se ena xrono teleiwnw tin sxoli mou(naytilias kai epixeirimatikwn ypiresiwn) kata tin gnwmi sas poia metaptuxiaka tha mporousan na einai kala..sas euxaristw poli

fotini86
02-04-2009, 21:48
Αναστασία και γω τελείωσα το ΤΝΕΥ τον περασμένο Ιούνιο - 2008 (ορκωμοσία τον Δεκέμβρη του '08). :p Και γω συμμετείχα στα προγράμματα πρακτικής άσκησης και πραγματικά αξίζει η προσπάθεια. Κοίτα στην Χίο δεν υπάρχουν ναυτιλιακές εκτός από 2. Το ένα είναι ένα γραφειάκι που ανήκει στον Cpt. Tsako και ασχολείται με crewing. Βασικά δεν ασχολείται ακριβώς, απλά στο γραφείο είναι ενας κυριούλης για να βλέπει πρώτος τα παιδιά που έχουν σκοπό να φύγουν εκπαιδευτικά ταξίδια από τις Ακαδημίες της Χίου ή της Οινούσας ή απλά για να εξυπηρετεί κάποια πράγματα στο νησί. Και η δεύτερη είναι μια μικρή με 2 Bulk Carriers όπου και δουλεύει μια φίλη μου. Αυτά όσο ήμουν εγώ εκεί και εκτός αν εσύ έχεις βρει κάτι, τότε αλλάζει....

Πέρα από αυτά, επειδή πέρασα και γω από τις σκέψεις που κάνεις και συ εγώ προτείνω να επιλέξεις τον Πειραιά για πρακτική γιατί έτσι θα σου δωθεί η ευκαιρία για κάτι πιο σοβαρό μόλις τελειώσεις το Παν/μιο. Η εταιρεία θα δει πως δουλεύεις, τις προσδοκίες σου... και να σε σίγουρη ότι θα σε έχει στα υπόψιν της.

Για μεταπτυχιακό είναι λίγο γενική η ερώτησή σου. Εάν θέλεις να συνεχίσεις πάλι στα ναυτιλιακά εδώ στην Ελλάδα δεν έχεις και πολλές επιλογές εκτός από το ΠΑΜΕ του Αιγαίου και του ΠΑΠΕΙ. Εάν ενδιαφέρεσαι για εξωτερικό εκεί αλλάζει το πράγμα. Πάντως μην διστάσεις να ζητήσεις την γνώμη των καθηγητών στο ΤΝΕΥ. Εγώ είχα μιλήσει με την Κ. Θανοπούλου και μου έδωσε αρκετές πληροφορίες. Μην ξεχνάς πως αυτήν την στιγμή διδάσκει στο Πανεπιστήμιο του Newcastle και ότι για 7 χρόνια δίδασκε στο Cardiff και γενικότερα ότι είναι από τους πιο αξιόλογους καθηγητές.

anastasia-pat
03-04-2009, 03:52
se euxaristw para polu ma para polu..kai egw eixa skopo na rwtisw tin k thanopoulou..skeftomoun to metaptuxiako mou na min toso me nautiliaka kati isws me nautiko dikaio sundiasmenes metafores k.a..na se rwtisw esy kaneis metaptyxiako an oxi sou itan eukolo na vreis na vreis douleia???sorry an se kourazw apla thelw na gnwrizw ligo ti ginetai stin agora..kai pali se euxaristw para polu gia tis plirofories sou...

fotini86
03-04-2009, 09:06
Καλημέρα!!

Όχι Αναστασία δεν κάνω μεταπτυχιακό. Πίστεψέ με η δουλειά μετράει πολύ περισσότερο από ένα Μεταπτυχιακό ακόμα και αν γίνεται στο καλύτερο Παν/μιο. Αν και είχα και γω στο νου μου να κάνω μεταπτυχιακό όταν τελείωνα γιατί έλεγα ότι μια που είμαι στο κλίμα των εργασιών και των διαβασμάτων να συνεχίσω... Αλλά τελικά μετά από ώριμη σκέψη και πολλές συζητήσεις κατάλαβα πως ήμουν πολύ λάθος. Απλά πρέπει να σκεφτείς πια η χρησιμότητα του Μεταπτυχιακού μετά τις προπτυχιακές σπουδές. Θα είναι σε αυτό που πραγματικά θα θέλεις να ασχοληθείς; Εγώ πραγματικά από τότε που έπιασα δουλειά έχω αναθεωρήσει πάρα πολλές φορές για κάποια πράγματα που σκεφτόμουν. Και τώρα τελαυταία έχει γίνει πολύ της μόδας το μαστερ μετά το Παν/μιο....

Πέρα από όλα αυτά σκοπός μου δεν είναι να σε επηρεάσω στην τελική απόφασή σου.... απλά πρέπει να σκεφτείς τι πραγματικά θέλεις.

Στο δεύτερο ερώτημά σου - όσον αφορά για το αν βρήκα εύκολα δουλειά - η αλήθεια είναι ότι έπεσα σε περίεργο καιρό, βλέπεις μόλις είχε ξεσπάσει η όλη ιστορία με την οικονομική κρίση και είχαν παγώσει οι περισσότερες δουλειές. Παρόλα αυτά όμως και μετά από πολύ υπομονή και επιμονή τα κατάφερα και τώρα είμαι σε μια εταιρεία στον Πειραιά.

anastasia-pat
03-04-2009, 10:05
kalimera
egw skeftomoun ta katsw ena xrono na psaksw douleia kai meta pou thelw na kanw metaptuxiako alla ksereis oloi se anxwnoune( kai pou pas xwris metaptuxiako, kai ta pragmata einai poli duskola xwris ena deutero ptuxio k.a pou stadar ta exeis akouseis)..pragmatika meta apo para poli kairo akousa kati poli euxaristo oti kapoios me epimoni ta katafere..pragmatika mpravo einai para poli entharitiko se ena diastima pou akous mono disaresta pragmata kai apoliseis..elpizw na xeis mia para poli kali stadiodromia..emena toulaxiston me voithiseis para poli akousa kai mia deuteri apopsi apo mia foititria pou exei teleiwsei kai eide tin agora ergasias..se euxaristo paraaaaaaaaaaa pollliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

fotini86
03-04-2009, 13:23
Ναι η αλήθεια είναι πως ναι με όλα αυτά λογικό να αγχώνεσαι...αλλά ξέρεις κάτι; εμείς το προκαλέσαμε αυτό το πράγμα με τα 2 μεταπτυχιακά.... γιατί ο καθένας που τελειώνει το παν/μιο τρέχει αμέσως για το μεταπτυχιακό του με αποτέλεσμα να αναίβει το επίπεδο... Πλέον το να έχεις ένα μεταπτυχιακό δεν λέει και πολλά.... εννοώ δεν χτυπάει στον άλλον σαν κάτι διαφορετικό. Τέλος πάντων ότι και να κάνεις μην ακούς και πολλά γιατί το μόνο που καταφέρνεις είναι να αγχώνεσαι...

Altair
03-04-2009, 16:31
Το μεταπτυχιακό καλό είναι: Αν ξεκινάς τώρα, σε ανεβάζει μάνι μάνι πάνω από το βασικό. Επιπλέον, κάνει το βιογραφικό να δείχνει πιο πλούσιο - τραβάει την προσοχή. Τέλος, αυτός που έχει στρωθεί να πάρει μεταπτυχιακό είναι συνήθως συνεπής και εργατικός.

Από κει και πέρα... Στην εργασία καλέισαι να αποδείξεις ποιος/ ποια είσαι από το απόλυτο 0. Κανένας αρχιμηχανικός ή καπετάνιος δε πρόκειται να σου χαριστεί επειδή έχεις μεταπτυχιακό! (εκτώς αν έχεις τον υπουργό μπάρμπα)
Κι έχουν δίκιο: αν π.χ. το boiler αποκτήσει μια τεράστια ρωγμή, εσύ θα ξέρεις γιατί αστόχησε ο χάλυβας, αλλά ο μάστορας θα ξέρει πώς να το φτιάξει και τελικά αυτός θα σώσει την κατάσταση, το ναύλο και την εταιρία.

Η γνώμη μου πάντως είναι, να δουλέψεις ένα χρόνο, να δεις τις ανάγκες της αγοράς και πώς συνδέονται μ' αυτά που σ' αρέσουν, και να διαλέξεις το μεταπτυχιακό σου. Μη το αφήσεις όμως περισσότερο. Όσο τ' αφήνεις, σ' αφήνει...

seiker
09-05-2009, 00:26
ΑΝΖΗΤΩ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΕ ΠΛΟΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΕΝ ΠΛΩ ΚΑΛΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

lefterismare
30-07-2009, 12:23
ρε παιδιά υπάρχει διαφορά μεταξύ charterer και broker?

fotini86
30-07-2009, 13:43
ρε παιδιά υπάρχει διαφορά μεταξύ charterer και broker?

nai yparxei..

charterer einai o naulwths/fortwths kai broker einai aytos o opoios mesolavei kai kata mia ennoia ''fernei se epafi'' ta duo meri gia na epiteyxthei mia naylwsh

ElisTa
31-07-2009, 11:17
Καλησπερα σε ολους!
Εχει καιρο που διαβαζω τα θεματα σας αλλα μολις πριν λιγες μερες εγινα μελος στην παρεα σας.
Εγω λοιπον απο πτυχια εχω BSc business administration/international business και MSc Electronic Business. Δουλευω ηδη 5 χρονια σε εταιρια οχι ναυτιλιακη και πριν λιγο καιρο ξεκινησα στο SBE για ενα πτυχιο BSc στα ναυτιλιακα.
Ο μισθος που παιρνω ειναι αρκετα καλος αλλα δουλευω πολλες ωρες. Σκεφτομαι σε ενα χρονο να κοιταξω δουλειες σε ναυτιλιακες μιας και θα ξερω και πεντε πραγματα παραπανω για τον κλαδο.

Θα ηθελα να μου πειτε σε ποια τμηματα θα μπορουσα να εργαστω (θα μου αρεσε το chartering πιστευω) και περιπου τι μισθο θα μπορουσα να παρω ετσι ωστε να συντηρουμαι μονη μου. Να σας πω εδω οτι μενω και δουλευω εκτος Αθηνων.

Ευχαριστω εκ των προτερων και καλα μπανια σας ευχομαι!

Panetoimos
07-08-2009, 21:15
Gia sas. Poly oraio forum!. Ήθελα να ρωτήσω το εξής έχω πτυχίο και μεταπτυχιακο σε ασχετο κλαδο με την ναυτιλια ομως στο παρελθον δουλεψα σε μεγαλη ναυτιλιακη εταιρια για 4 χρονια σε marine department (vetting, inspections ,registry,drydocks) για να παρω μια ιδεα τοy τι γινεται.
Mετα εκανα το ΜΒΑ in Finance και δουλεψα σε project management σε διαφορες εταιριες,ομως επειδη αυτο που ηθελα παντα ηταν το chartering αλλα ΠΟΤΕ δεν ειχα την ευκαιρια να μπω (μου ελεγαν διαφορες δικαιολογιες) οταν πρωτο ξεκινησα το 1994 . Το 2008-2009 εδωσα για to ICS in chartering -full certification . Εκανα μερικα interviews και παντα απο γνωριμια (ειναι τρομερα δυσκολο να ανοιξει οποιαδηποτε πορτα χωρις) αλλα χωρις να μου γινει καποιο offer se τμημα chartering η post fixture, ακομη και οταν τους ειπα οτι με ενδιαφερει να αποκτησω εμπειρια και τα λεφτα ειναι δευτερευουσης σημασιας ,για ενα διαστημα θα το εκανα ακομη και χωρις αμοιβη αρκει να μπω ξανα στο χωρο.

Τι θα μπορουσα να κανω τωρα ,γιατι απο αγγελιες εχω απαντησει μεχρι τωρα σε πανω απο 90 καθως και εχω στειλει το c.v μου σχεδον σε ολες τισ ναυλιακες που υπαρχουν . Και βεβαια στην Ελλαδα ζητουν trainee με εμπειρια , πως γινεται αυτο? θα ηθελα τη γνωμη σας στα παραπανω.

Ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων

Leo
08-08-2009, 07:26
Φίλε μου,

η περιγραφή σου τα λέει όλα. Το Chartering είναι το income μιας εταιρείας και όλοι είναι κουμπωμένοι, διστακτικοί και προσεκτικοί. Το πως οι Έλληνες εφοπλιστές έγιναν πολλοί και αυτό ενίοτε οφείλεται και σε ατασθαλίες στελεχών Ναυτιλιακών γραφείων που σιγά-σιγά εξυπηρετούσαν δικά τους συμφέροντα και όχι του εργοδότη τους.....

Διάβασα στο post σου ότι κατέχεις αρκετά μεγαλόσχημα πτυχία και αυτά, ως είναι φυσικό, τα αναφέρεις στα cv που στέλνεις στις εταιρείες. Είναι ίσως δύσκολο να μπεις στο chartering μιας μεγάλης εταιρείας, γιατί εκεί υπάρχουν άνθρωποι εκ των έσω που ετοιμάζονται και τεστάρονται πολλά χρόνια, όπως είναι εξ ίσου δύσκολο να μπεις σε μια μικρή εταιρεία, όταν έχεις πολλές περγαμηνές. Στις μικρές εταιρείες οι άνθρωποι που βλέπουν τα cv φοβούνται τα πολλά πτυχία σκεπτόμενοι αντίστροφα. Δηλαδή, πόσα θα ζητήσει τώρα αυτός.... και θα μείνει? Αν μας την κοπανήσει σε κάνα χρόνο πάλι θα τρέχουμε κλπ κλπ.

Έχοντας κατά νου τα παραπάνω και φυσικά το ότι οι γνωριμίες και το καλό background παίζουν σπουδαίο ρόλο σε μια πρόσληψη, ανασυγκρότησε το cv σου και παίξε ανάλογα.
Καλή επιτυχία.

Pavliaris
01-09-2009, 09:03
Καλο μηνα και καλο χειμωνα σε ολους. Θα ηθελα να ροτησω κατι , ακουσα οτι σε ναυτιλιακες εταιρειες στα γραφεια τους προσλαμβανουν καπετανιους (απο εμπορικο ναυτικο)... Μπορει να μου εξηγησει καποιος ως τι τους προσλαμβανουν , τι ακριβως κανουν....

marios.sp
03-09-2009, 04:28
Καλο μηνα και καλο χειμωνα σε ολους. Θα ηθελα να ροτησω κατι , ακουσα οτι σε ναυτιλιακες εταιρειες στα γραφεια τους προσλαμβανουν καπετανιους (απο εμπορικο ναυτικο)... Μπορει να μου εξηγησει καποιος ως τι τους προσλαμβανουν , τι ακριβως κανουν....

Παυλο εξ οσων γνωριζω οι ναυτιλιακες εταιριες προσλαμβανουν καπετανιους σε ηλικια μεγαλη δηλαδη 50-55 ετων.Τους προσλαμβανουν ως αρχικαπετανιους δηλαδη για να διαχειριζονται υποθεσεις που απασχολουν τη διοικηση της ναυτιλιακης εταιριας.

Panetoimos
03-09-2009, 10:34
Παυλο εξ οσων γνωριζω οι ναυτιλιακες εταιριες προσλαμβανουν καπετανιους σε ηλικια μεγαλη δηλαδη 50-55 ετων.Τους προσλαμβανουν ως αρχικαπετανιους δηλαδη για να διαχειριζονται υποθεσεις που απασχολουν τη διοικηση της ναυτιλιακης εταιριας.
οχι απαραιτητα εμεις ειχαμε καπετανιους τον 40 ετων στο Marine section περισσοτερο για port captains .

Natsios
03-09-2009, 12:17
Η ηλικια δεν νομιζω να εχει καμια σημασια. Οι καπετανοι μπορουν να δουλεψουν σε πολλα τμηματα μιας ναυτιλιακης εταιριας, εκτως βεβαια απο αυτα που χρειαζονται ιδικεςγνωσεις, οπως νομικο, τεχνικο κτλ. Ετσι μπορουν να εργαστουν στο Operations η στο Marine κυρίως αλλα και στο τμημα πληρωματων ακομα και σε λογιστηριο να ελενχουν MGA (λιγο σπανιο αλλα οχι απιθανο σε μια μεγαλη εταιρια). Πολλες εταιριες προτιμουν τους καπετανιους τους να δουλεψουν, οταν αποφασισουν να ξεμπαρκαρουν, στα γραφεια τους. Ειναι αυτοι, οπως και οι μηχανικοι, που ισως ξερουν τα βαπορια του στολου αλλα και το συστημα (το πως δουλευει) της εταιριας καλυτερα από ολους. Η ηλικια ισως ειναι ενα θεμα. Ισως για πολλους μεσα στα βαπορια να φαινειται πολυ απλο να δουλευεις στο γραφειο απο τη στιγμη που εχεις φαει τη βαποριλα με το κουταλι. Οι προκλησεις ομως ειναι διαφορετικες εξω και η προσαρμογη στη ξηρα ισως ειναι δυσκολη και τα συναισθηματα μοιαζουν με αυτα του πρωτομπαρκου. Αυτο δεν αρεσει και πολυ. Ομως δεν ειναι και ο κανονας

Pavliaris
03-09-2009, 12:23
Η ηλικια δεν νομιζω να εχει καμια σημασια. Οι καπετανοι μπορουν να δουλεψουν σε πολλα τμηματα μιας ναυτιλιακης εταιριας, εκτως βεβαια απο αυτα που χρειαζονται ιδικεςγνωσεις, οπως νομικο, τεχνικο κτλ. Ετσι μπορουν να εργαστουν στο Operations η στο Marine κυρίως αλλα και στο τμημα πληρωματων ακομα και σε λογιστηριο να ελενχουν MGA (λιγο σπανιο αλλα οχι απιθανο σε μια μεγαλη εταιρια). Πολλες εταιριες προτιμουν τους καπετανιους τους να δουλεψουν, οταν αποφασισουν να ξεμπαρκαρουν, στα γραφεια τους. Ειναι αυτοι, οπως και οι μηχανικοι, που ισως ξερουν τα βαπορια του στολου αλλα και το συστημα (το πως δουλευει) της εταιριας καλυτερα από ολους. Η ηλικια ισως ειναι ενα θεμα. Ισως για πολλους μεσα στα βαπορια να φαινειται πολυ απλο να δουλευεις στο γραφειο απο τη στιγμη που εχεις φαει τη βαποριλα με το κουταλι. Οι προκλησεις ομως ειναι διαφορετικες εξω και η προσαρμογη στη ξηρα ισως ειναι δυσκολη και τα συναισθηματα μοιαζουν με αυτα του πρωτομπαρκου. Αυτο δεν αρεσει και πολυ. Ομως δεν ειναι και ο κανονας
Σε ευχαριστω πολλυ φιλε!

dimpet
04-09-2009, 22:52
καλησπερα.ειμαι φοιτητης στην διοικηση επιχειρησεων και θελω να δουλεψω σε ναυτιλιακη εταιρεια.υπαρχει καποιος που δουλευει σε τετοια εταιρεια?

asterias77
09-09-2009, 13:30
Morgan πρέπει να εχω τελειώσει το παπει για να βρω δουλεια σε ναυτιλιακή εγω εχω τελειώσει Α.Ε.Ν Ασπροπύργου αλλα δεν θα ηθελα να φύγω έξω,έχω 6 μήνες σαν Ανθυπλοίαχος και έχω κάνει σε όλες τις κατηγορίες πλοίων είναι τόσο δύσκολο να βρώ δουλεια σε παρεμφερέι ναυτιλιακό τομέα ???????????????????

ElisTa
10-09-2009, 12:43
Καλησπερα σε ολους,

για το sbe στο μοσχατο ξερει κανεις? αναγνωριζουν το πτυχιο οι ναυτιλιακες?
ολες οι αποψεις ειναι ευπροσδεκτες...πειτε μου πριν δωσω τσαμπα χρηματα γιατι δεν ειναι και λιγα.

Eng
12-09-2009, 02:05
Καλησπερα σε ολους,

ολες οι αποψεις ειναι ευπροσδεκτες...πειτε μου πριν δωσω τσαμπα χρηματα γιατι δεν ειναι και λιγα.

Καλησπερα φιλε μου,
μια ερωτηση, ποιο ειναι το SBE? Μαλλον θα ειναι καποιο απο τα ιδιωτικα κολεγια και μαλλον θα θελεις να κανεις master σε shipping administration. Περαν αυτου τι εχεις τελειωσει?

Natsios
12-09-2009, 10:37
Καλησπερα σε ολους,

Γνωριζα αυτο το κολλεγιο αρκετα χρονια πριν. Ειχε καποιους αξιολογους καθηγητες μεσα απο εταιριες και το χωρο της ναυτιλιας που σου διδασκαν τα πραγματα οπως πργματικα ειναι στη πραξη χωρις πολλες θεωριες. Δεν ξερω αν συνεργαζονται ακομα με το κολλεγιο. Οπως και να εχει ενα ιδιωτικο κολλεγιο ειναι ενα ιδιωτικο κολλεγιο. Με τον ενα τροπο η τον αλλο καποια στιγμη θα περασεις τα μαθηματα. Το θεμα ειναι τι προσπαθεια θα κανεις εσυ και ποσο πολυ θα ασχοληθεις και θα εμβαθυνεις και απο μονος σου και ποσο θα προχωρησεις. Βεβαια η οργανωση και οι καθηγητες του κολλεγιου θα πρεπει να βοηθησουν σε αυτο και σε αυτα δεν εχω εικονα του πως ειναι σημερα.

ElisTa
12-09-2009, 21:03
Καλησπερα φιλε μου,
μια ερωτηση, ποιο ειναι το SBE? Μαλλον θα ειναι καποιο απο τα ιδιωτικα κολεγια και μαλλον θα θελεις να κανεις master σε shipping administration. Περαν αυτου τι εχεις τελειωσει?

Καλησπερα και ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
Απο πτυχια εχω BSc Business Administration/International business και επισης, MSc Electronic Business. Να σημειωσω οτι μενω και δουλευω στην Θεσσαλονικη και παραλληλα παρακολουθω ενα seminar του sbe στην Αθηνα στο οποιο κανω καποια εισαγωγικα μαθηματα σχετικα με την ναυτιλια. Οσο για μεταπτυχιακο μου ειπανε οτι ειναι δυσκολο διοτι δεν εχω καμια γνωση της ναυτιλιας και της σχετικης αγορας και με παραμπεμπουν σε ενα προγραμμα Bsc maritime operations διαρκειας 2 ετων αναγνωριζοντας τα πτυχια μου ωστε να γλυτωσω τον πρωτο χρονο. Αυτα σε ο,τι αφορα τα πτυχια. Αν εχεις χρονο μπορεις να δεις www.sbe.gr (http://www.sbe.gr)
Γενικοτερα σχετικα με τα ναυτιλιακα δεν υπαρχουν πολλες επιλογες στην Ελλαδα απο ιδιωτικα κολλεγια. Ειναι μετρημενα στα δαχτυλα ενος χεριου.

ElisTa
12-09-2009, 21:12
Γνωριζα αυτο το κολλεγιο αρκετα χρονια πριν. Ειχε καποιους αξιολογους καθηγητες μεσα απο εταιριες και το χωρο της ναυτιλιας που σου διδασκαν τα πραγματα οπως πργματικα ειναι στη πραξη χωρις πολλες θεωριες. Δεν ξερω αν συνεργαζονται ακομα με το κολλεγιο. Οπως και να εχει ενα ιδιωτικο κολλεγιο ειναι ενα ιδιωτικο κολλεγιο. Με τον ενα τροπο η τον αλλο καποια στιγμη θα περασεις τα μαθηματα. Το θεμα ειναι τι προσπαθεια θα κανεις εσυ και ποσο πολυ θα ασχοληθεις και θα εμβαθυνεις και απο μονος σου και ποσο θα προχωρησεις. Βεβαια η οργανωση και οι καθηγητες του κολλεγιου θα πρεπει να βοηθησουν σε αυτο και σε αυτα δεν εχω εικονα του πως ειναι σημερα.

Ευχαριστω για την απαντηση!

Συμφωνω απολυτα μαζι σου εκτος απο ενα σημειο...το οτι ειναι ιδιωτικο ειναι μια παρεξηγημενη εννοια. Το πρωτο μου πτυχιο το πηρα απο ιδιωτικο κολλεγιο με πολυ διαβασμα και σε ενα πραγματικα εξαιρετικο επιπεδο σπουδων. οι πανελληνιες και γενικοτερα το εκπαιδευτικο συστημα στην χωρα μας δεν αφηνει και πολλες επιλογες και νομιζω θα συμφωνησεις μαζι μου οτι το επιπεδο πολλες φορες ειναι αθλιο. Σαφεστατα υπαρχουν και εξαιρεσεις ομως. Εαν υπηρχε ενα πιο συμπαγες και δυνατο συστημα εκπαιδευσης κανενας δεν θα πηγαινε στα ιδιωτικα γιατι πολυ απλα δεν θα ειχαν ζητηση. Δεν ειναι τυχαιο που ειμαστε η μοναδικη χωρα με φροντηστηρια που ξεκινουν ακομη και απο το δημοτικο...το ειδα σε μια διαφημιση προσφατα και δεν το πιστευα.

Τελοσπαντων, να μην φλυαρω περισσοτερο και ευχαριστω και παλι για την γνωμη σου.

Eng
12-09-2009, 22:32
Αγαπητε μου φιλε Elis Ta,
σαν επειδη σπουδων πραγματικά μπορω να πω πως σε θαυμαζω. Θεωρω πως σε οποιονδηποτε επιχειρηματικο χωρο θα εχει σιγουρα ενα καλο μελλον. Σε οτι ομως αφορά το χωρο μας, τη Ναυτιλια εδω τα πραγματα τινουν να ειναι μονοδιαστατα. Ο συσχετισμος του business admin. με το shipping δεν ειναι και κατι το οποιο ευδοκιμει στην Ελλαδα. Οπως και συ προανεφερες στον φιλο μου Natsios με πολυ ομορφα λογια, μπορω να στο συνοψισω στο σε μια φραση, ελλειπεις θεσεις. Στις Ναυτιλιακες αυτο που εχει τη μεγαλυτερη κινηση ειναι το Operation και κυριως το Technical Department - αυτο που ανηκω εγω. Τωρα το τι χρειαζεται για αυτα, αν ανατρεξεις σε προηγουμενες σελιδες, θα βρεις πολλες πληροφορίες.
Οποτε σαν μια ταπεινη γνώμη μου.. να διαπρέψεις στον τομεα σου.
Ευχομαι οτι καλυτερο μεσα απ τη καρδια μου φιλε μου και ας μην σε ξερω!!

Natsios
13-09-2009, 21:46
Ευχαριστω για την απαντηση!

Συμφωνω απολυτα μαζι σου εκτος απο ενα σημειο...το οτι ειναι ιδιωτικο ειναι μια παρεξηγημενη εννοια. Το πρωτο μου πτυχιο το πηρα απο ιδιωτικο κολλεγιο με πολυ διαβασμα και σε ενα πραγματικα εξαιρετικο επιπεδο σπουδων. οι πανελληνιες και γενικοτερα το εκπαιδευτικο συστημα στην χωρα μας δεν αφηνει και πολλες επιλογες και νομιζω θα συμφωνησεις μαζι μου οτι το επιπεδο πολλες φορες ειναι αθλιο. Σαφεστατα υπαρχουν και εξαιρεσεις ομως. Εαν υπηρχε ενα πιο συμπαγες και δυνατο συστημα εκπαιδευσης κανενας δεν θα πηγαινε στα ιδιωτικα γιατι πολυ απλα δεν θα ειχαν ζητηση. Δεν ειναι τυχαιο που ειμαστε η μοναδικη χωρα με φροντηστηρια που ξεκινουν ακομη και απο το δημοτικο...το ειδα σε μια διαφημιση προσφατα και δεν το πιστευα.

Τελοσπαντων, να μην φλυαρω περισσοτερο και ευχαριστω και παλι για την γνωμη σου.

θα συμφωνησω απόλυτα μαζί σου και ο μονος λόγος που αναφέρθηκα ετσι για τον ιδιωτικό τομέα ειναι γιατί εχω δει πολλους και πολλές να εχουν πάρει πτυχία χωρις να πατανε σε σχολές και χωρις να ασχολούνται. Ειναι σίγουρα προς οφελος σου το οτι διαβασες και ασχολήθηκες με τις σπουδές σου και αυτο θα το δεις μπροστά σου. Αυτο ειναι εξάλου και αυτό που εννοούσα και έτσι να συνεχίσεις. Να ασχοληθείς με αυτο που πραγματικά σου αρέσει και σε γοητεύει. Ο χώρος την ναυτιλίας είναι λίγο δύσκολος στο να κάνεις την αρχή. Να μπείς κάπου. Μην το βάζεις όμως κάτω. Σου επισημαίνω οτι ναυτιλία δεν σημαίνει απαραίτητα ναυτιλιακή εταιρία μόνο. Υπάρχουν πολλές εταιρίες με μεσίτες πετρελαίων, ναύλων, αγοροπωλησιών πλοίων κτλ
Σχετικά με το κολλεγιο, όπως σου είπα και πριν δεν εχω πρόσφατη εικόνα

suede
24-09-2009, 16:02
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ (ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΑΣ) ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑNEI MSc IN MARITIME OPERATION . ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ (ΕΚΑΝΑ ΕΛΕΓΧΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΣΕ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ) ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ TRIA ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΟ FREIGHT COLLECTION DEPT (LAYTIME CALCULATIONS). ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΣTO OPERATION DEPARTMENT ΜΙΑΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ? ΕΧΩ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΡΙΕΡΑ ΕΚΕΙ? Η ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

suede
24-09-2009, 16:12
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ (ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΑΣ) ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑNEI MSc IN MARITIME OPERATION . ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΕ ΕΛΕΓΚΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ (ΕΚΑΝΑ ΕΛΕΓΧΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΣΕ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ) ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ TRIA ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΟ FREIGHT COLLECTION DEPT (LAYTIME CALCULATIONS). ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΣTO OPERATION DEPARTMENT ΜΙΑΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ? ΕΧΩ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΡΙΕΡΑ ΕΚΕΙ? Η ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

http://www.nautilia.gr/forum/images/misc1/progress.gif

found
24-09-2009, 20:33
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
diskolo to blepo.xriazete empiria sta ploia

fotini86
24-09-2009, 22:00
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Το εάν έχεις τα προσόντα με το εάν μπορείς να δουλέψεις στο ops dpt. είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Όσον αφορά το πρώτο και με βάση όσα περιγράφεις για την καριέρα σου μέχρι τώρα θεωρώ πως μπορείς να ανταπεξέλθεις. Τώρα όσον αφορά το δεύτερο νομίζω πως εξαρτάται και από την κρίση της εκάστοτε εταιρείας. Φαντάζομαι πως -πάνω κάτω - εφόσον έχεις επαφή με το αντικείμενο και με τον χώρο θα έχεις ακούσει ή θα έχεις παρακολουθήσει λιγάκι και πως δουλεύει το ops. Δεν μιλάμε για κάτι ανέφυκτο. Μπορείς να το δοκιμάσεις ξεκινώντας να ψάχνεις επάνω σε αυτό....Ούτως ή άλλως εμπειρία υπάρχει. :rolleyes:

Apostolos
24-09-2009, 22:07
Θέλει γνώσεις και εμπειρία και απο το πλοίο καθε αυτό. Σπάνια κάποιος μή Πλοίαρχος ή Α' Μηχ/κος καταφέρνει να είναι ηγετικό μέλος του operation dpt

Natsios
24-09-2009, 22:21
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

θα συμφωνήσω με τη fotini 86. Η προυπηρεσια σου στο freight collection σημαινει εμπειρια στην έννοια χρονου-εκμεταλευση/διαχειριση πλοίου που θα σε βοηθήσει πολύ στο operation. Θα σου προτεινα να αφιερώνεις χρόνο στην εννοια "πλοιο", "βαπόρι". Να χώνεσαι και να μαθαίνεις καπετανίστηκα πράγματα όπως φορτώσεις, κοπώσεις πλοίου, φορτία, αμπάρια, καθαρισμος αμπαριών, πετρέλαια, καταναλώσεις, πλήρωμα και ψυχολογία αυτου κτλ κτλ. Μπορεί να ακούσεις απο πολλους οτι αμα δεν εισαι καπετάνιος δεν κανεις. Μην μασας! Αμα σου αρέσει και εχεις το ζήλο να ασχοληθείς θα προχωρήσεις. Φυσικα εξαρταται απο την εταιρια οπως ειπε η fotini αλλα εσυ εκει, στη προσπαθεια σου. Αν εισαι ακόμα στο freight collection προσπαθησε να κάθεσαι σε μια θέση μεσα στο operation και στήνε αυτι όλη μέρα. Να ακούς και να παρακολουθείς τις εξελίξεις. Έχει αρκετες ιδιαιτεροτητες και προκλησεις το τμήμα και χρειάζεται μεγάλη εμπειρια που όλοι μας αποκτούμε μέρα με τη μέρα.

fotini86
24-09-2009, 22:34
Δεκτό ότι ηγετικό μέλος γίνεσαι δύσκολα ή πολύ απλά να γίνεις operator. Δεν ξεκινά κανείς την καρίερα του από στέλεχος. Παρόλα αυτά δεν το βρίσκω και τόσο δύσκολο να εργαστεί κανείς στο operation.....

Natsios
24-09-2009, 22:38
Το θεμα θα μεταφερθει στο "ποντοπορος-εργασια σε ναυτιλιακο γραφειο" που ηδη αναπτύσεται και εκει

fotini86
24-09-2009, 22:43
θα συμφωνήσω με τη fotini 86. Η προυπηρεσια σου στο freight collection σημαινει εμπειρια στην έννοια χρονου-εκμεταλευση/διαχειριση πλοίου που θα σε βοηθήσει πολύ στο operation. Θα σου προτεινα να αφιερώνεις χρόνο στην εννοια "πλοιο", "βαπόρι". Να χώνεσαι και να μαθαίνεις καπετανίστηκα πράγματα όπως φορτώσεις, κοπώσεις πλοίου, φορτία, αμπάρια, καθαρισμος αμπαριών, πετρέλαια, καταναλώσεις, πλήρωμα και ψυχολογία αυτου κτλ κτλ. Μπορεί να ακούσεις απο πολλους οτι αμα δεν εισαι καπετάνιος δεν κανεις. Μην μασας! Αμα σου αρέσει και εχεις το ζήλο να ασχοληθείς θα προχωρήσεις. Φυσικα εξαρταται απο την εταιρια οπως ειπε η fotini αλλα εσυ εκει, στη προσπαθεια σου. Αν εισαι ακόμα στο freight collection προσπαθησε να κάθεσαι σε μια θέση μεσα στο operation και στήνε αυτι όλη μέρα. Να ακούς και να παρακολουθείς τις εξελίξεις. Έχει αρκετες ιδιαιτεροτητες και προκλησεις το τμήμα και χρειάζεται μεγάλη εμπειρια που όλοι μας αποκτούμε μέρα με τη μέρα.

Έτσι ακριβώς...

sealonep
06-10-2009, 14:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΑ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΤΟ FORUM ΣΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΡΙΣΚΩ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΡΤΙΟ.ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ ΜΕ 15 ΜΗΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΠΙΑ ΣΤΗΝ ΣΤΕΡΙΑ.ΕΧΩ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΔΕΞΑΜΕΝΟΠΛΟΙΑ ΚΑΙ ΩΣ ΤΩΡΑ ΣΥΖΗΤΟΝΤΑΣ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΩΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗΣ ΦΟΡΤΙΟΥ.ΠΛΕΟΝ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΝΩΜΗ,ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΒΟΗΤΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΘΑΝΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΥΡΕΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗ ΣΤΕΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΝΑΥΤΙΚΟ.ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΓΙΑ ΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΩΝ ΦΟΡΤΙΟΥ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Michael
09-10-2009, 13:47
Προσωπικά, θα σου πρότεινα να κάνεις ένα ακόμα μπάρκο και να πας πάρεις του γραμματικού. Μετά αν θες ψάχνεις για δουλειά εκτός πλοίου. Όπως καταλαβαίνεις είσαι ένα κλικ από το να αποκτήσεις ενα επιπλέον προσόν που μπορεί να βοηθήσει να έχεις λίγο καλύτερες προοπτικές. Βέβαια και σαν ανθυποπλοίαρχός μπορείς να βρεις δουλειά.

Οι τρόποι είναι οι συνήθεις.
Οι προσωπικές συστάσεις και γνωριμίες είναι ο πρώτος!
Από εκεί και πέρα αγγελίες και σαιτ εταιρίων που σε ενδιαφέρουν. Πλέον όλα σχεδον τα σαιτ έχουν κομμάτι για αποστολή βιογραφικών από ενδιαφερόμενους υποψήφιους υπαλλήλους και ενίοτε δημοσιεύουν κενές θέσεις.
Αρα πρέπει να φτιάξεις και ένα καλό βιογραφικό πριν από όλα...

Αν κοιτάξεις και προηγούμενα μηνήματα σε αυτήν την ενότητα και στο υπόλοιπο φόρουμ θα βρεις αρκετό υλικό και απαντήσεις. Ό,τι άλλη απορία έχεις ρώτα εδώ και στις άλλες σχετικές ενότητες.

ΚΑΡΜ
21-10-2009, 11:13
ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΟΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΜΟΥ ΣΤΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΤΟ CARDIFF, ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ , ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΙΛ ΣΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ ΛΙΓΟ. ΣΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ, ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΟ ΣΤΟ ΠΑΠΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ. ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ CV SE AKOMA ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ουραγκων
21-10-2009, 13:13
Φιλε ΚΑΡΜ στο συγκεκριμενο διαδυκτυακο χωρο θα βρεις σχεδον ολες τις Ναυτιλιακες εταιριες. Πολλες απο αυτες εχουν σελιδα αλλες παλι οχι. Αυτες που δεν εχουν προσπαθησε να τις εντοπισεις μεσω google. Εγω αυτο κανω ακολουθοντας το γνωστο copy paste and google it!!!!
http://www.ship.gr/offices/index.htm

nikstef
21-10-2009, 13:20
ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΟΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΜΟΥ ΣΤΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΤΟ CARDIFF, ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ , ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΙΛ ΣΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ ΛΙΓΟ. ΣΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ, ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΟ ΣΤΟ ΠΑΠΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ. ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ CV SE AKOMA ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

KΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ,

ΜΑΛΛΟΝ ΣΟΥ ΕΤΥΧΕ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΙΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.
ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΔΟΚΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΧΑΜΗΛΩΝ ΝΑΥΛΩΝ, ΟΠΟΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ (ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ).

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΤΕΙΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ, ΜΕ ΓΝΩΣΤΟΥΣ, ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ (ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΗΣ ΣΤΟ ΠΑΠΕΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΟΧΙ ΠΩΣ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ).
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΙΣ CV, ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ COVER LETTER, ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΡΙΝΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. ΜΠΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ www.ship.gr (http://www.ship.gr), ΕΚΕΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ.
ΤΕΛΟΣ, ΔΟΚΙΜΑΖΕ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΙΣ CV ΣΤΙΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ, ΚΑΘΩΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΩΝΤΑΣ ΓΕΡΑ ΘΕΜΕΛΙΑ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΕΚΤΑΘΟΥΝ ΜΕ ΑΓΟΡΕΣ ΠΛΟΙΩΝ Κ.Α.

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΩΡΑΣ, ΕΛΠΙΧΩ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ.

Michael
21-10-2009, 15:25
Προσπάθησε να ψάξεις και σε άλλες εταιρέιες και οργανισμούς περί την ναυτιλία και όχι μόνο καθαρά ναυτιλιακές εταιρίες δηλάδη όχι μόνο σε εταιρίε που διαχειρίζωνται πλοία.
Επίσης σκέψου και το εξωτερικό.
Και μην ρίχνεις την διαθεσή σου. Για όλους υπάρχει μια θέση!

fotini86
24-10-2009, 14:18
Καλησπέρα και από εμένα...

ΚΑΡΜ πολύ σωστά όσα σου έχουν πει και οι υπόλοιποι. Και εγώ όταν τελείωσα τις σπουδές μου από τα 58 βιογραφικά που είχα στείλει είτε μαιλ είτε φαξ απαντήθηκαν μόνο τα 4!! Και αυτό γιατί α) σε κάποιους δεν έκανα από την αρχή β) κάποια βιογραφικά δεν έφατσαν εκεί που θα έπρεπε γ) κάποιοι αποφάσισαν εκ των υστέρων ότι δεν θα προσλάβουν κανέναν και τέλος κάποιες αγγελίες μπαίνουν απλά για να παρακολουθούν οι εταιρείες την αγορά και να μαζεύουν βιογραφικά.
Επίσης κάποιες φορές τα πολλά "χαρτιά" λειτουργούν αντίθετα. Και τι θέλω να πω. Τα πολλά χαρτιά θέλουν και μεγαλύτερες αμοιβές και ίσως κάποιες εταιρείες δεν είναι διατεθιμένες να δώσουν. Ακόμα, όσο και αν δεν μου αρέσει -και σε κανέναν φαντάζομαι- είναι αυτό που λέμε στα μπακαλίστικα μέσο/γνωριμία. Όσο περίργο και αν ακούγεται οι περισσότερες όταν ζητάνε υπάλληλο το πρώτο που κάνουνε είναι να σηκώσουν το τηλ και να ρωτήσουνε σε άλλες εταιρείες αν έχουν κανέναν διαθέσιμο.

Εν τέλει, μην απογοητεύεσαι και μην τα παρατάς. Ψάξε όσο μπορείς και να επιμένεις στις εταιρείες. Αν πάει καιρός πού εχεις στείλει κάνε έναν κόπο και ξαναστείλε reminder.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι και....σύντομα!!!

ElisTa
25-10-2009, 22:02
Καλησπερα σε ολους,

Εδω και καιρο διαβαζω τη ναυτεμπορικη και βλεπω τις αγγελιες σε οτι αφορα εργασια σε ναυτιλιακες. Ενω δεν λενε ποια εταιρια ζητα ατομα, μερικες φορες το εμαιλ τους τις προδιδει. Ομως υπαρχουν και εμαιλ του στυλ yahoo, gmail, hotmail etc. Ειναι συνηθες να δινουν τετοιου ειδους εμαιλ η κατι αλλο συμβαινει?

Και KARM μην απογοητευεσαι, πιστευω οτι το timing ειναι περιεργο. Σε λιγους μηνες θα φτιαξουν τα πραγματα.

Leo
25-10-2009, 23:01
Ναι είναι σύνηθες να υπάρχουν e-mail του στυλ yahoo, gmail, hotmail etc τα οποία δημιουργούνται για να μην φαίνεται ποιο σπίτι κρύβεται από πίσω. Είναι πρόκληση να παίζεις με το άγνωστο, θα σας συμβούλευα να μην χάνετε ευκαιρίες και να μην ανησυχείτε με αυτή την λεπτομέρεια. Δοκιμάστε ότι προφέρεται και επιλέξτε το κατά την κρίση σας καλύτερο.

ElisTa
26-10-2009, 09:01
Ναι είναι σύνηθες να υπάρχουν e-mail του στυλ yahoo, gmail, hotmail etc τα οποία δημιουργούνται για να μην φαίνεται ποιο σπίτι κρύβεται από πίσω. Είναι πρόκληση να παίζεις με το άγνωστο, θα σας συμβούλευα να μην χάνετε ευκαιρίες και να μην ανησυχείτε με αυτή την λεπτομέρεια. Δοκιμάστε ότι προφέρεται και επιλέξτε το κατά την κρίση σας καλύτερο.

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας!

Mao
26-10-2009, 10:12
Geia xara se olous, se ligo teleiwnw to stratiwtiko mou kai exw arxisei na paizw to paixnidi tis anazitisis ergasias. Exw paratirisei ola ayta pou exoun pei ta paidia pio panw. I alitheia einai oti oi perissoteres etairies psaxnoun atoma etoima(arximixanikous, managers) kai oxi toso poly voithous, to opoio kanei akoma pio dyskoli tin katastasi. Exoume pesei kai panw stin xeiroteri oikonomiki periodo. Tespa auto pantos pou eipe o Michael einai to kalytero 'gia olous yparxei mia thesi'.
Kai kati akoma mipws kserete kanena allo site i otidipote opou dimosieuonte aggelies gia nautiliakes ektos tis naftemporikis?

Amalia Ioanna
13-01-2010, 19:50
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!!!! ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΖΗΤΩ ΕΡΓΑΣΙΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ FORUM ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΨΙΛΟΧΑΘΕΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΙΞΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΣΑ. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΓΓΕΛΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Natsios
14-01-2010, 09:56
Καλή επιτυχία Αμαλια. Μην περιοριστείς μόνο σε αγγελίες, στείλε βιογραφικά και χτύπα πόρτες. Αξιολόγησε τις όποιες προτάσεις σου γίνουν με ουσιαστικά κριτηρια και μην περιοριστείς σε θέματα χρημάτων, απόστασης κτλ μόνο. Βάλε σκοπό να μπείς κάπου, να κάνεις την αρχή και να αποκτήσεις, εμπειρία και προϋπηρεσία που θα είναι πολύ καλά εφόδια για το μέλλον.
Μην το βάλεις κάτω, να είσαι υπομονετική.

fotini86
14-01-2010, 12:55
Καλημέρα και απο εμένα.. Και εγώ έχω αποφοιτήσει από το Ναυτιλίας του Αιγαίου (Αμαλία το ονομά σου δεν μου θυμίζει κάτι :? ). Εν πάσει περιπτώσει όπως έχει αναφέρει ο Natsios μην το βάλεις κάτω. Και εγώ ήμουν κάποτε στην θέση σου και μάλιστα είχα απογοητευτεί τόσο πολύ που έλεγα ότι ποτέ δεν θα βρεθεί κάτι και για μένα, θεωρούσα το πτυχίο μου άχρηστο. Αλλά δεν είναι έτσι, προσπάθησέ το με λίγο επιμονή και υπομονή και θα βρεθεί κάτι. Καλή δύναμη και επιτυχία σου εύχομαι.

ais
14-01-2010, 20:26
kalispera paidia molis graftika sto forum.eime nayths kai opws oloi mas psaxnw doyleia,eyxaristw kalo brady se olous

ΘΑΛΑΜΗΠΟΛΟΣ
25-01-2010, 12:11
αν και δεν εχω μαθει ακομα αν εχω εδω μεσα συναδελφους που εργαζονται σε ναυτιλιακες, το παρων τοπικ το ανοιγω με σκοπο οταν χρειαστει καποιος , να ζητησει πληροφοριες για το πως μπορει να μπει σε μια εταιρεια για δουλεια, πως να ειναι το cv του, τι απαιτειται απο τους εργοδοτες, που δινουν σημασια και παει λεγοντας.

επειδη ειμαι ηδη σε μεγαλη εταιρεια και εχω περασει και απο κανα δυο αλλες, νομιζω οτι θα μπορουσα να βοηθησω σχετικα με συμβουλες για τις συνεντευξεις, να ενημερωσω για το κλιμα που επικρατει και γενικα να δωσω πληροφοριες που ισως φανουν χρησιμες.

παιδια εχω περασει αρκετες συνεντευξεις, εχω φτιαξει/αλλαξει το βιογραφικο μου περισσοτερες και θα την βρουμε την ακρη... αντε να βλεπω..

στην διαθεση σας για ερωτησεις ,Morgan
kΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΝΤΟΠΟΡΩΝ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΘΑΛΑΜΗΠΟΛΟΥΣ

ais
25-01-2010, 13:38
kalispera morgan.ais nayths.se poia etairia eise ?ti leei ekei gia ellinhki shmaia kai katotero plhrwma ?

Morgan
26-01-2010, 14:44
Καλησπερα,

Ειμαι εδω και καποια χρονια στο εξωτερικο. Άλλωστε Το θεμα συζητησης εδω ειναι η εργασια σε ναυτιλιακο γραφειο στην στερια.
Ριξε μια ματια γυρω γυρω στο φορουμ. Τα παιδια εδω εχουν κανει τρομερη δουλεια κ πιστευω να μπορεις να αλιευσεις πληροφοριες σχετικα με αυτο που ζητας

Leviathan
07-02-2010, 16:20
kΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΝΤΟΠΟΡΩΝ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΘΑΛΑΜΗΠΟΛΟΥΣ

Andriaki shipping company αν και δεν εχω τη καλύτερη εντύπωση για αυτή την εταιρεία. Επίσης μέχρι τελευταία είχε και έλληνες ναύτες.

Apokliros
19-02-2010, 22:49
Καλησπέρα, έχω κι εγώ μια απορία για το εξής θέμα:
στην ναυτεμπορική δημοσιεύονται κατά καιρούς αγγελίες για παχυμετρητές ελασμάτων πλοίων.
Ξέρει κανείς γενικώς τι παίζει σ αυτήν την δουλειά; Απαιτούνται ιδιαίτερα προσόντα; Σε προσλαμβάνει η πλοιοκτήτρια εταιρεία ή τεχνικό γραφείο που ασχολείται με τέτοιες δουλειές; Χρειάζεσαι κάποια πιστοποίηση, απαιτείται κάποιο πτυχίο ή μπορεί να το κάνει και κάποιος τεχνίτης (πχ φιττερ); Συνθήκες εργασίας; Απολαβές;

Northern_Lights
22-02-2010, 13:48
Γενικώς πάντως είναι μια δύσκολή περίοδος για εύρεση εργασίας στον Ναυτιλιακό κλάδο.

Eng
22-02-2010, 22:21
Καλησπέρα, έχω κι εγώ μια απορία για το εξής θέμα:
στην ναυτεμπορική δημοσιεύονται κατά καιρούς αγγελίες για παχυμετρητές ελασμάτων πλοίων.
Ξέρει κανείς γενικώς τι παίζει σ αυτήν την δουλειά; Απαιτούνται ιδιαίτερα προσόντα; Σε προσλαμβάνει η πλοιοκτήτρια εταιρεία ή τεχνικό γραφείο που ασχολείται με τέτοιες δουλειές; Χρειάζεσαι κάποια πιστοποίηση, απαιτείται κάποιο πτυχίο ή μπορεί να το κάνει και κάποιος τεχνίτης (πχ φιττερ); Συνθήκες εργασίας; Απολαβές;

Δυστυχως φιλε μου ειναι μια δουλεια που κατ'ουσιαν ειναι πολυ σημαντικη αλλά στη τελικη απο τα στανταρ που εχουν θεσει η ζητηση αλλά και η προσφορα εργασιας, εχει καταντησει..(τεσπα..!).
Στο θεμα μας, ποσόντα, απο αποφοιτο Λυκειου, ΑΕΝ, ΤΕΙ, ΑΕΙ, ΙΕΚ, κλπ κλπ, απο οπου κι αν εισαι βρισκεις δουλεια. Ειδικα το καιρο που υπηρχε φουλ δουλεια, μεχρι και..απτυχιοτους επαιρναν :D. Βλεπεις αναλογα με το πως κινειται το χρημα στην αγορα, διαμορφωνεται και η ζητηση.
Αλλο.. Πιστοποιηση, στην βαζουν κατευθειαν χωρις καμια μα καμια εξεταση, 500$ που τα δεινει το Γραφειο και εισαι πτηχιουχος ultraσονας.
Σε προσλαμβανει το Τεχνικο Γραφειο και οχι η Ναυτιλιακη,
Συνθηκες εργασιας? Σου αρεσει να δουλευεις στη λασπη / πετρελαιο / sludges κλπ? Εισαι ανετος να προχωρισεις σε υψος 1,25m? Περνας απο ανθρωποθυριδα D400? Μπορεις να σκαρφαλωσεις σε σκαλωσια? Αν ολα αυτα και αλλα παρομοια μπορεις να τα κανεις τοτε.. προχωρας!
Απολαβες...μαλιστα εδω ειμαστεεεε... Οι απολαβες λοιπον απο μα τετοια δουλεια ή μαλλον να το θεσω καπως αλλιως, οι απολαβες σε σχεση με το ρισκο / υποχρεωσεις / ευθυνες που εχεις ειναι πααααρα πολλες. Επισης σε σχεση με δουλεια στεριας, σιγουρα παραπάνω. ΟΜΩΣ, ρισκο να χασεις να λεφτα σου? Πιθανο εως πολυ πιθανο, συνθηκες δουλεις vs απολαβες..μμμ..προσωπικη αποψη του καθενος...
Αυτα εν ολιγοις!

Apokliros
02-03-2010, 20:08
Οκ, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Απλά με είχε παραξενέψει το γεγονός ότι στις αγγελίες της ναυτεμπορικής αναφερόταν ''ζητούνται παχυμετρητες για ναυτιλιακή''.

Επίσης αναρωτιώμουν αν για την παχυμέτρηση χρειάζεται κάποιο προχωρημένο επίπεδο πιστοποίησης όπως πχ για τον έλεγχο συγκολλήσεων σε δοχεία υπο πίεση. Από οτι φαίνεται (500 ευρω χωρις καμια εξέταση ???) μάλλον πρόκειται για το βασικό επίπεδο.

Eng
02-03-2010, 23:28
Οκ, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Απλά με είχε παραξενέψει το γεγονός ότι στις αγγελίες της ναυτεμπορικής αναφερόταν ''ζητούνται παχυμετρητες για ναυτιλιακή''.

Επίσης αναρωτιώμουν αν για την παχυμέτρηση χρειάζεται κάποιο προχωρημένο επίπεδο πιστοποίησης όπως πχ για τον έλεγχο συγκολλήσεων σε δοχεία υπο πίεση. Από οτι φαίνεται (500 ευρω χωρις καμια εξέταση ???) μάλλον πρόκειται για το βασικό επίπεδο.

Οχι για ναυτιλιακη οπως θεωρειται, δεν ειναι αυτο. Πολλα γραφειο θελουν να χρησιμοποιουν τον ορο ναυτιλιακη. Τι να κανουμε, το prestige βλεπεις.. Παντως δεν υπαρχει καμια πιστοποιηση. Απλα περνεις ενα μηχανημα και μετρας λαμαρινες. Ακουμπας το probe πανω στο ελασμα και αυτο σου λεει τι παχος σου δεινει. Αυτο και τελειωσε η δουλεια. Τωρα, υπαρχουν αλλου ειδους μαθηματα που φτανουν και μεχρι σε master οπου διδασκεσαι το Quality Control. Εκει μαθαινεις τα παντα απο συγκολλησεις (θεωρια) μεχρι τον ελεγχο που σε αυτη τη περιπτωση τον λεμε NDT (None Distructed Techniques). Αυτο βεβαια που σου ανεφερα δεν εχει ουδε μια σχεση με τις παχυμετρησεις που αναφεραμε παραπάνω.

woody allen
03-02-2011, 19:07
Καλησπέρα παιδια. Θα ήθελα να ρωτήσω αν καποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με το maersk shipbroker trainee programme.Ευχαριστώ πολύ

marcon1984
21-03-2011, 13:24
Παιδια καλησπερα σε ολους,

Μπορει καποιος να μου λυσει την απορια, τι καινουρια "μοδα" ειναι αυτη στις αγγελιες και ολοι βαζουν gmail, ymail, hotmail accounts για να λαμβανουν βιογραφικα? Ο μονος ειμαι που με εκνευριζει η υπαρχουν κι αλλοι?

Εγω προσωπικα στελνω μονο σε αυτες που βαζουν κανονικες διευθυνσεις, ή εστω εναν αριθμο φαξ. Εσεις?

Παναγιώτης
21-03-2011, 14:00
Το έχουμε ξανακουβεντιάσει αυτό παλιότερα

Οι λόγοι είναι πολλοί από το να θέλει να κρύψει από τους ανταγωνιστές της μία επένδυση ή άλλη επιχειρηματική κίνηση (οι ανταγωνιστές έυκολα μρούν να καταλλάβουν ότι αν ζητάει κόσμο κάτι νέο ετοιμάζει, ειδικά αν ζητάει πολλές θέσεις). Ή μπορεί να είναι και ο πρακτικός λόγος ότι αν βάλουν κάποιο email της εταιρείας θα το παρόυν τα ρομποτάκια και θα γεμίσει με spam σεχρόνο dt και θα επιβαρύνει το σέρβερ της εταιρείας για χρόνια.
Θα συμφωνήσω με τη συμβουλή του καπετάνιου να στέλνεις κι εκέι και αν σε πάρουν τηλέφωνο ή ακόμα καλύτερα σου ζητήσουν συνάντηση να κρίνεις.

marcon1984
21-03-2011, 19:26
Να'σαι καλα για την απαντηση. Λυπαμαι που δεν θα συμφωνησω με τις αποψεις σου, αλλα εξηγουμαι:
(1) βαλει-δεν βαλει το ονομα της στην αγγελια, η ναυτιλια ειναι τοσο μικρο κυκλωμα, που και η παραμικρη κινηση γινεται παντου γνωστη, αν εχεις εστω κ το ελαχιστο networking (προσληψεις/απολυσεις στελεχων, κτλ)
(2) τι δουλεια εχουν τα robots-spammers? με την ιδια λογικη, την σημερον ημερα το 95% των ναυτιλιακων που εχουν websites πρεπει να τα καταργησουν, γιατι εκει δημοσιοποιειται το email τους :confused::confused::confused:

τεσπα, μην το κουραζουμε. αυτα ειναι πιστευω γουστα, οποιος θελει στελνει βιογραφικο, οποιος δεν γουσταρει δεν στελνει. Ε, εγω δεν στελνω γιατι το θεωρω προσβλητικο να στελνω τα personal details μου σε εναν αγνωστο.

Eng
21-03-2011, 20:07
οποιος δεν γουσταρει δεν στελνει. Ε, εγω δεν στελνω γιατι το θεωρω προσβλητικο να στελνω τα personal details μου σε εναν αγνωστο. =>

"Οποιος θελει στελνει, οποιος δεν θελει δεν στελνει. Προσωπικα, εγω δεν θα στειλω γιατι θεωρω προσβλητικο να στελνω τα personal details μου σε εναν αγνωστο".

Αυτος ειναι ο τροπος που γραφουμε σε αυτο το χωρο.

marcon1984
21-03-2011, 20:45
παρδον? :confused:

scuba
31-03-2011, 12:03
Καλημέρα και από μένα! Εϊμαι νέος στο forum και διαβάζοντας, θεώρησα πως το πιο σωστό forum ήταν το συγκεκριμένο για να τοποθετηθώ.

Πρώτα από όλα, καλώς σας βρήκα!
Ένα forum για τη ναυτιλία όπου μπορώ να διαβάζω και να μαθαίνω!!

Έχω σπουδάσει Μηχανολόγος Μηχανικός στο ΕΜΠ και έχω τελειώσει και στην Αγγλία ένα αντίστοιχο πτυχίο και δυστηχώς δε μπορώ να βρω δουλειά!
Ψάχνω εργασία στο Τεχνικό Τμήμα. Ξέρω πως είναι δύσκολες εποχές, και σίγουρα είναι "κλειστός" τομέας εργασίας!

Είναι τόσο κλειστός ο τομέας, που μετά από πάρα πολλά βιογραφικά, δεν με έχουν πάρει τηλέφωνο ούτε για συνέντευξη!

Τα ταξίδια και η αλλαγή περιβάλλοντος μου αρέσουν, οπότε πιστεύω πως δεν θα έχω πρόβλημα! Από την άλλη, με την κατάσταση στη Κίνα, τί κάνεις?!?!

Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνώ, έτσι ώστε να μπορέσω να βρω δουλειά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όλη βοήθεια!

Χάρηκα και ελπίζω να τα λέμε!!

Παναγιώτης
31-03-2011, 15:25
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα για να βρεις κάποιες πληροφορίες για την τακτική έυρεσης εργασίας σε ναυτιλιακή. Χρειάζεται επιμονή, να στέλνεις βιογραφικά και να ψάχνεις για αγγελίες.

scuba
31-03-2011, 15:37
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα για να βρεις κάποιες πληροφορίες για την τακτική έυρεσης εργασίας σε ναυτιλιακή. Χρειάζεται επιμονή, να στέλνεις βιογραφικά και να ψάχνεις για αγγελίες.

Καλησπέρα Παναγιώτη,
ψάχνω όσο μπορώ! Ψάχνω εδώ και 6 μήνες. Σίγουρα είναι δύσκολη φάση, αλλά πιστεύω το σημαντικότερο στη ναυτιλία είναι η γνωριμία, που δυστηχώς δεν έχω. Γιατί δεν γίνεται να μην μπορώ να βρω δουλειά! Κοιτάω στην "Ν" καθημερινά, αλλά όπως είπα και πιο πάνω είναι κλειστός τομέας και θέλει γνωριμίες!

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!

diastimikos
04-03-2013, 21:39
Καλησπέρα και από εμένα!!! Θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας σε κάτι.
Διάβασα πως κάποιοι έχετε στείλει βιογραφικό σε αγγελίες οι οποίες αναφέρουν μόνο Τ.Θ και Τ.Κ. και τίποτε άλλο.
Θέλησα και εγώ λοιπόν να στείλω, όμως συνάντησα κάποιο πρόβλημα στο ταχυδρομείο.
Μου είπαν πως δεν μπορώ να στείλω, καθώς δεν υπάρχει επωνυμία ή κάποιο όνομα, το οποίο θα δηλωθεί σαν παραλήπτης.
Ρώτησα σε δύο διαφορετικά ταχυδρομεία και η απάντηση ήταν η ίδια!!
Έχετε κάτι να μου προτείνετε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παναγιώτης
05-03-2013, 07:23
Ναι έχω στείλει επιστολή σε Ταχυδρομική θυρίδα (αυτό σημαίνει ΤΘ) και δεν υπήρχε πρόβλημα έφτασε κανονικά, δεν μπορώ να καταλάβω αν άλλαξε κάτι στα ΕΛΤΑ (αυτό έγινε το 2003). Ο παραλήπτης είναι αυτός που νοικιάζει την Τ.Θ. από τα ΕΛΤΑ. Πάρε γραμματόσημα και ρίξε το στο κουτί και το πολύ πολύ να σου γυρίσει πίσω.

diastimikos
05-03-2013, 12:45
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
Ίσως το φταίξιμο να είναι δικό μου γιατί στο πρώτο ταχυδρομείο που επισκέφθηκα, με ρώτησαν πως θέλω να το στείλω και τους είπα με τον πιο γρήγορο και σίγουρο τρόπο, όπερ σημαίνει συστημένο.
Ίσως με απλή αποστολή να μην υπάρχει πρόβλημα, αν και δεν μου εξήγησε κανείς ότι μπορώ με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.
Όπως και να έχει θα προσπαθήσω αύριο ξανά.
Ευχαριστώ και πάλι!!

giotavouz
23-03-2013, 20:21
Καλησπερα σε ολους!!!!

Χαιρομαι παρα πολυ που βρηκα ατομα με τις ιδιες ανησυχιες και ενδιαφεροντα!!

Ειμαι και γω "παιδι" της ναυτιλιας!!!

Το αγορι μου ψαχνει για δουλεια και θα ηθελα να σας παρακαλεσω αν ακουστε κατι
να μου πειτε.

Εχει 10 χρονια εμπειρια στη ναυτιλια, στο operation κ disburstment accounts σε πλοια dry και bulk.

Ειναι 31 ετων, πολυ προθυμος και εργατικος! Αν βρεθει κατι, πειτε μου!

Σας ευχαριστω παρα πολυ!!!!!

singlep_17
10-06-2013, 16:44
Καλησπέρα,

Ονομάζομαι Πασχάλης. Βλέπω γίνεται αξιόλογη δουλειά από όλους εδω μέσα για αυτο και θα ήθελα μια άποψη για μια σκέψη μου. Σε έναν μήνα τελειώνω την ΑΕΝ Μακεδονίας στην σχολή Πλοιάρχων. Αφού μπαρκάρω και γυρίσω με το καλό σκέφτομαι να φύγω για Αγγλία για ένα μεταπτυχιακό είτε στο Cass (Shipping trade and finance) είτε στο Cardiff( Marine policy) με σκοπό να μείνω εκεί για εργασία.Να αναφέρω οτι αποφοιτώ με βαθμό 8.0 και με πτυχιακή βασισμένη σε προδιαγραφές των Αγγλικών Παν/μίων.Πιστέυεται οτι θα μπορέσω να βρω δουλειά εκέι έπειτα? Ξέρω οτι με του Υπο/χου είναι πιο εύκολο να βρεις δουλειά ωστόσο με ενδιαφέρει προσ το παρων αν θα τα καταφέρω με του Πλοιάρχου Γ.

Ευχαριστω

Natsios
12-06-2013, 17:11
Καλησπέρα,

Ονομάζομαι Πασχάλης. Βλέπω γίνεται αξιόλογη δουλειά από όλους εδω μέσα για αυτο και θα ήθελα μια άποψη για μια σκέψη μου. Σε έναν μήνα τελειώνω την ΑΕΝ Μακεδονίας στην σχολή Πλοιάρχων. Αφού μπαρκάρω και γυρίσω με το καλό σκέφτομαι να φύγω για Αγγλία για ένα μεταπτυχιακό είτε στο Cass (Shipping trade and finance) είτε στο Cardiff( Marine policy) με σκοπό να μείνω εκεί για εργασία.Να αναφέρω οτι αποφοιτώ με βαθμό 8.0 και με πτυχιακή βασισμένη σε προδιαγραφές των Αγγλικών Παν/μίων.Πιστέυεται οτι θα μπορέσω να βρω δουλειά εκέι έπειτα? Ξέρω οτι με του Υπο/χου είναι πιο εύκολο να βρεις δουλειά ωστόσο με ενδιαφέρει προσ το παρων αν θα τα καταφέρω με του Πλοιάρχου Γ.

Ευχαριστω

Καλησπέρα,

Δε νομίζω φίλε μου οτι είναι εύκολο να σου απαντήσει κανείς στο ερώτημά σου, αν και στη φάση που είσαι είναι ένα εύλογο ερώτημα για σένα. Καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου και τους προβληματισμούς σου. Συγκεντρώσου στους στόχους σου και τις σπουδες σου. Απεκτησε μεσω αυτών όσα περισσοτερα εφόδια μπορείς τα οποία θα σε βοηθήσουν οταν με το καλό έρθει η ώρα να ανοίξεις τις πόρτες που θες.

Michael
17-06-2013, 13:36
Καλησπέρα,

Ευχαριστω
Ενα απο τα βασικά προσόντα που ζητούν οι επιχειρ'ήσεις είναι η προυπηρεσία. Τα πτυχία βοηθάνε αλλά απο μόνα τους δεν σου εγγυώνται την πρόσληψη. Αν δεν έχεις λοιπόν κανένα γνωστό να σε βάλει σε κανένα γραφείο ώστε να πάρεις προυπηρεσία και να ψάξεις αργότερα για κάτι καλυτερο, νομίζω πως θα δυσκολευτείς. Και αν βρεις δουλειά, τα χρ'ηματα και οι συνθήκες μπορεί να μην είναι αρκετά καλά. Συνεπώς θεωρώ πως αυτην την στιγμή με την ναυλαγορά σε πολύ χαμηλά επίπεδα και τις προοπτικές όχι ευοίωνες είναι μια κίνηση υψηλού ρίσκου. Καλύτερα νομίζω θα ήταν η απασχόληση στο πλοίο, ώστε να έχεις μια κάποια προυπηρεσία να επιδείξεις, και κοίταξε να πάρεις γρήγορα τα διπλώματα και τότε να κάνεις το μεταπτυχιακό και μετα να ψάξεις για δουλεία σε γραφείο. Βέβαια πάντοτε υπάρχουν μεμονωμένες ευκαιρίες, αλλά αυτές είναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα. Μπορέις βέβαια να τα κάνεις όλα παράλληλα. Δηλ. και να ψάξεις για δουλέια έξω και αν δεν βρεις να μπαρκάρεις και στο μεταξύ αν έχεις γίνει δεκτός σε κάποιο μεταπτυχιακό πας και μετά ψάχνεις για δουλεια σε γραφείο και αν βρεις, έστω και όχι καλή, πας για λίγο και ή ψάχνεις για καλύτερη ή ξανα μπαρκάρεις κ.ο.κ. Γενικά χρειάζεται ευελιξία, υπομονή και επιμονή.

Η ζωή στο πλόιο μπορεί να έιναι δύσκολη, αλλάσε καιρούς κρίσης είναι σχετικά επικερδής, και αν τύχεις με καλούς ανθρώπους μπορείς να περάσεις πού ωράια ακόμα και στο χειρότερο πλοίο. Ε, τώρα αν τύχεις σε πονηρούς, κακόβουλούς και χαζους ανθρώπους κανε λίγο υπομονή και σε λίγο ή αυτός θα ξεμπαρκάρει ή εσύ και θα ηρεμήσεις.

Επίσης, πρόσεξε να επιλέξεις εκείνο το μεταπτυχιακό που πραγματικά θα σε βοηθήσει να σταδιοδρομήσεις στον τομέα που επιθυμεις. Π.χ. το Cass, αν και πολυ καλό, είναι περρισότερο για όσους θέλουν να ασχοληθούν με την ναυτιλιακή χρηματοδότηση, την ανάλυση των ναυλαγορών κλπ. Αν θες να ασχοληθείς λ.χ. στο operation ή στο marine dpt πολύ περρισότερο θα σε βοηθήσουν νομίζω άλλα μεταπτυχιακά εκτός και αν το συνδυάσεις και με άλλές σπουδές, προσεχτική επιλογή των επιλεγόμενων μαθηματών και προυπηρεσία στο πλοίο.

Καλή σταδιοδρομία και επιτυχία σου εύχωμαι σε ό,τι και αν επιλέξεις να κάνεις! Και μην το βάζεις κάτω ό,τι και αν συναντήσεις...!

arzetlam
22-01-2014, 14:27
Καλησπέρα παιδιά,

Παρακάτω θα σας παραθέσω τις απόψεις μου και κάποια ερωτήματα που έχω.

Κατανοώ ότι οι καιροί είναι δύσκολοι.
Κατανοώ ότι για να προσληφθείς σε μια εταιρεία, είτε ναυτιλιακή είτε οχί, απαιτείται πλέον προυπηρεσία.
Κατανοώ ότι η ναυτιλία είναι ένας τομέας όπου οι διασυνδέσεις παίζουν ρόλο (φυσικά σε όλους τους τομείς παίζουν ρόλο, απλά πιστεύω ότι στη ναυτιλία παίζει λίγο περισσότερο)

Ας μπω στο ζουμί τώρα, λέγοντας σας κάποια πράγματα για το background μου.
Το πτυχίο μου είναι Οικονομικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών.
Το μεταπτυχιακό μου αφορά το Management.
Η προυπηρεσία μου κατά κύριο λόγο είναι ως αναλυτής. (και πωλήσεις)

Θα μου πείτε εύλογα, τι δουλειά έχω εδώ????

Η αλήθεια είναι πως πάντα ήταν η επιθυμία μου να εργαστώ στο ναυτιλιακό τομέα αλλά οι συνθήκες και οι περιστάσεις/επιλογές ποτέ δεν μου έδωσαν αυτήν την ευκαιρία.
Βέβαια κάποιος ο οποίος δεν είναι τεχνικός ή με σπουδές στα ναυτιλιακά, εννοείται πως δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να εργαστεί σε ναυτιλιακή εταιρεία κλπ.

Ήμουν πολύ κοντά στο να εργαστώ στη Lloyds αλλά λίγο ότι ήμουν μίκροτερος και άπειρος, λίγο ότι δεν είχα καμία άκρη, δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ αυτή η συνεργασία.

Το τελευταίο διάστημα, με ενδιάφερει να ασχοληθώ με το κώδικα ISM & ISPS με σκοπό να γίνω auditor.
Κουφαθήκατε?!?!?!?! :D

Είναι πολύ λίγες οι πιθανότητες μου, το γνωρίζω και ακόμα λιγότερες να με δεχθεί κάποια εταιρεία σαν trainee αρχικά για να παρακολουθήσω και να μάθω. ’λλα, επείδη μου αρέσει και το γουστάρω, θα προσπαθήσω τουλάχιστον.
Ερωτήσεις όσον αφορά το συγκεκριμένο αντικείμενο.....άπειρες!
Παρόλαυτα ψάχνοντας το forum βρήκα αρκετές πληροφορίες, ύστερα και από αναζήτηση από το google.
Πήρα το θάρρος να ρωτήσω κάποιους έμπειρους (χωρίς να τους γνωρίζω φυσικά και όχι από το forum) αλλά οι απαντήσεις λίγο πολύ ήταν λιτές και τυποποιημένες. Μέσον δεν έχω δυστηχώς ρε παίδια τι να κάνω...ότι έχω καταφέρει το έχω καταφέρει από μόνος μου.

Δεν θα σας ζητήσω να μου βρείτε δουλειά ούτε να με παρηγορήσετε :) .
Αυτό που θέλω να μάθω είναι λίγες πληροφορίες.

Είναι κορεσμένο επάγγελμα ο επιθεωρητής ISM & ISPS?
Υπάρχει πιθανότητα να με δεχθεί κάποια εταιρεία (αφού παρακολουθήσω το σεμινάριο)?
Μόνο σε νηογνώμονες μπορεί να εργαστεί ή και σε ναυτιλιακές?
Αν ναι, η ναυτιλιακή δλδ μετά τον βάζει και κάνει τις πιστοποιήσεις στ ακαράβια της ???

Ότι περισσότερο μου πείτε τόσο το καλύτερο.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Eng
22-01-2014, 15:32
1. Είναι κορεσμένο επάγγελμα ο επιθεωρητής ISM & ISPS?
2. Υπάρχει πιθανότητα να με δεχθεί κάποια εταιρεία (αφού παρακολουθήσω το σεμινάριο)?
3. Μόνο σε νηογνώμονες μπορεί να εργαστεί ή και σε ναυτιλιακές?
4. Αν ναι, η ναυτιλιακή δλδ μετά τον βάζει και κάνει τις πιστοποιήσεις στ ακαράβια της ???

Ότι περισσότερο μου πείτε τόσο το καλύτερο.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Καλησπερα,
θα σου πω την αποψη μου απο τη δικη μου εμπειρια στη ναυτιλιακη που εργαζομαι και ταυτοχρονα θα προσπαθησω να αναφερθω στα ερωτηματα σου.

Καταρχην ο κλαδος που επελεξες του οικονομικου αναλυτη εφαρμοζεται στη ναυτιλιακη. Συνηθως με καποιο injection ναυτιλιακου τιτλου. Η δικη μας αλλα και καποιες αλλες ναυτιλιακες προσλαμβανουν οικονομικους αναλυτικες για τον υπολογισμο κοστους, ανταλλακτικων, λαδιων, καυσιμων ειτε σε κλιματα 6μηνου ή/και χρονου. Οποτε μια αρχη σε βαση βιογραφικου μπορεις να τη κανεις. εμεις ηδη εχουμε 2 τετοια ατομα.

Τωρα σχετικα με τα ερωτηματα, για να τα δουμε:

1. Η απαντηση ειναι οχι. Ειναι περισσοτερο ανακυκλωσιμη θεση, απο τη θεση του αρχιμηχανικου ή αλλον τμηματων. Εμεις εχουμε κανει μεσα στο 2013 δυο νεες προσληψεις σε ηλικιες 20-25 και μια σε βοηθου DPA (μαθητευομενος) σε ηλικια 30+. Σιγουρα παιζουν ρολο η προυπερσια αλλα που την εχεις κανει, ποσο δεκτικος στις αλλαγες εισαι και βεβαια τι προσωπικοτητα εισαι.

2. Οπως σου ανεφερα παραπανω, ναι υπαρχει.

3. Εχω την αισθηση Περισσοτερο σε ναυτιλιακες παρα σε νηογνωμονες. Στους νηογνωμονες - απο τη δικη μου εμπειρια - θελουν τη βαση να εισαι ναυπηγος ή να εχεις ανακατευτει με τα ναυτιλιακα.

4. Ναι το auditing γινεται σε πλοια γιατι απαιτηται. Ολα τα πλοια της εταιριας πρεπει να γινονται internal audit απο το πλοιο μια φορα στο 6μηνο και πριν το external audit που γινεται απο αναγνωρισμενο οργανισμο (σημαια ή νηογνωμονα). Επισης συμφωνα με την νεα MLC2006 (Maritime Labor Convention) που θα ειναι υποχρεωτικα σε ισχυει σε ολες τις ναυτιλιακες απο τον Ιουνιο του 2014, θα πρεπει εκτος απο τα κλασικα audits να γινεται και pre-MLC auditing σε τακτα χρονικα διαστηματα.
Αρα λοιπον, οπως καταλαβαινεις, η αναγκη υπαρξης auditors ειναι σημαντικη ειδικα αν αναφερομαστε σε ναυτιλιακες με αρκετα πλοια.

Οποτε θα σου ελεγα, κανε το σεμιναριο και στο audit και βαλτο στο βιογραφικο σου. Αλλα μην ξεχασεις αυτο που σου ειπα, οτι ακομα και σαν αναλυτητης μπορεις να βρεις στο Accounts θεση.

Ευχομαι οτι καλυτερο.

arzetlam
22-01-2014, 15:55
Καταρχήν, σε ευχαριστώ πολύ γιατί είσαι ο πρώτος που μου απαντάει και μου δίνει τόσες πληροφορίες. Κανονικά στο πληθυντικό έπρεπε να σου απευθύνομαι μόνο και μόνο από τα χρόνια εμπειρίας σου, αλλά λόγω forum πιστεύω να με συγχωρέσεις. ^^

Η αλήθεια είναι ότι εργάζομαι σε εταιρεία Oil & Energy, αλλά όχι ως αναλυτής το παρόν διάστημα και γενικότερα θα ήθελα να κάνω μια επαγγελματική "στροφή".
Από όσο γνωρίζω (όχι πολλά) οι ναυτιλιακές δύσκολα να ανακοινώσουν θέση στο website τους. Μόνο φαντάζομαι αν στείλω σε όλες τις ναυτιλιακές ή εάν έχεις κάποιο μέσον (κλασσικά). Βέβαια, με συγχωρείτε για να μην παρεξηγηθώ, το "μέσον" δεν είναι πάντα αρνητικό.....κάποιες φορές είναι όντως χέρι βοηθείας σε άτομα καταξιωμένα.

Έχω ρωτήσει Lloyds, BV, ABS & DNV για προγράμματα και κόστος και απλά ενημερωτικά, να αναφέρω τα παρακάτω σε σειρά αναλογικά με το πιο κοστοβόρο:

1) DNV
2) Lloyds
3) BV
4) ABS (δεν μου απάντησαν)

Εσείς που μου προτείνετε να το κάνω? (Παίζουν οι διασυνδέσεις μέσα από το νηογνώμονα που θα το κάνω?)

Δεν με προβληματίζει ούτε το πόσο διάβασμα θα έχω, ούτε η δυσκολία....
Απλά δεν ξέρω αν έχει νόημα να ξοδέψω ένα αξιόλογο ποσό χρημάτων χωρίς να υπάρχει καμία πιθανότητα για προοπτική. Βέβαια, τα λόγια σου ήταν κάπως ενθαρρυντικά (προς θεού δεν είπες ότι θα με πάρουν :D xaxa).

Eng
22-01-2014, 16:21
ΕΝΙΚΟΣ πρωτα απ' ολα.
So, δεν γνωριζω να σου πω ποια κλαση εχει τι καλυτερο. Εγω πιστοποιηθηκα MLC auditor απο τον GL και μαλιστα τωρα τον Δεκεμβρη.
Ομως οσο και να το ψαξεις, ολες οι λασεις τα ιδια θα σου πουν. Ενα βιβλιο ειναι (μιλαω για το MLC) που υπαρχει και στο δικτυο. Για δες μπας και μπορεις να περασεις καποιο πιο οικονομικο σεμιναριο, απο μη νηογνωμονα. Δες στη Λυριτζη (KCL group) αν παιζει κανενα σεμιναριο. Καλυτερα ετσι. Μην και δεν αξιζει απο μονος σου να χαλασεις εναν σκασμο λεφτα (αν θυμαμαι τα σεμιναρια παιζουν στο 3000+) για μια υποθεση - οπως και σωστα τα λες. Αν με το καλο μπεις σε ναυτιλιακη, εκει πολυ πιθανον θα περασεις in house seminar για auditor. Και αυτο με βαση την MLC ειναι υποχρεωτικο να γινεται (απο την εταιρια στους υπαλληλους).
Ομως εχε υποψην σου και αυτο που σου ειπα, οτι μπορεις να στειλεις βιογραφηκο σε πρωτη φαση και βεβαια Ναι αρκετες ναυτιλιακες δεν βαζουν αγγελιες ομως ολες φαϊλαρουν τα καλα βιογραφικα...

arzetlam
22-01-2014, 16:24
Thank you very much !!!

martins
27-01-2014, 10:28
Την καλημέρα μου σε όλο το φόρουμ ,

Λέω λίγο το στόρι μου για να με βοηθήσετε αν είναι εφικτό ...
Τέλειωσα οικονομικά στο πανεπιστημιο αθηνων .. στη συνεχεια πηγα στρατο και τωρα ολοκληρωνω τις σπουδες μου στο μεταπτυχιακο ναυτιλιακων σπουδων του πα.πει ..

Στοχος ηταν να μπω σε ναυτιλιακη . Δεν μπορω με τιποτα να βρω δουλεια σε γραφειο ναυτιλιακης και σκεφτομαι (αφου τολμησω μια εγχειρηση για τη μυωπια μου - μικρου ρισκου και κοστους 2000 ευρω) να δωσω το απολυτηριο και να μπω ΑΕΝ Ασπροπυργου για πλοιαρχος ...

Τα ερωτηματα μου ειναι :
1) Οι εταιρειες ποντοπορου ναυτιλιας ( γκαζαδικα - lng - lpg ) παιρνουν δοκιμους σε αυτη την ηλικια (26 χρονών) ; Μήπως προτιμόνται οι νέοι ;
2) Τι μισθοί παίζουν για δόκιμους σήμερα στις παραπάνω κατηγορίες πλοίων ;
3) Θα αποτελέσει αβαντάζ η αποκόμιση ναυτικής υπηρεσίας ώστε να βγω σε γραφείο στη συνέχεια ;
και
4 ) Τι προετοιμασια μπορω να κανω ωστε να αυξησω τις πιθανοτητες - παρά την ηλικία μου - να με προτιμησουν ( κάποια σεμινάρια ; κάποια έξτρα εκπαίδευση ; ) .. Ακόμα και με κόστος .. Θα τα βολέψουμε αν είναι για να βρω δουλειά .

Ευχαριστώ για την προσοχή και τον χρόνο σας .

martins
06-02-2014, 19:19
Αναμενω με χαρα τη γνωμη σας .

Vasilis-Eng
08-02-2014, 10:09
Ας ξεκινήσω από τα πρώτα που ρωτάς.
Οι εταιρίες όταν παίρνουν δόκιμους για το ταξίδι τους κοιτάν τον χαρακτήρα,πτυχία αγγλικών, αν πέρασες τα μαθήματά του εξαμήνου και τη γενικότερη συμπεριφορά σου( και φυσική κατάσταση,πολλές εταιρίες έχουν θέμα με τη παχυσαρκία λόγω κάποιων νέων κανονισμών και ασφάλισης.).Δεν ενδιαφέρονται τόσο για την ηλικία εφόσον οι ΑΕΝ οι ίδιες έχουν όριο ηλικίας και εσύ το πληρείς.
Το δύσκολο κομμάτι τώρα, επί μακρόν οι σχολές ΑΕΝ παίρνουν περισσότερους πλοιάρχους παρ'α μηχανικούς με αποτέλεσμα να υπάρχει πληθώρα στην αγορά και να δυσκολεύονται τα παιδιά να βρουν εταιρεία για να ταξιδέψουν.
Αν γνωρίζεις κάποιον σε εταιρεία και μπορεί να σε βοηθήσει θα ήταν χρήσιμο.

Τώρα το θέμα της εγχείρησης δεν γνωρίζω τι πρόβλημα έχεις αλλά ενδεχομένως και να μην χρειάζεσαι να κάνεις την εγχείρηση,πλοίαρχος θα γίνεις όχι Ίκαρος!
Αν ψάξεις θα βρεις τη προκήρυξη στο Διαδίκτυο η οποία αναφέρει το όριο μυωπίας.
Πάμε και στα ερωτήματα σου τα υπόλοιπα
2)Οι μισθοί κυμαίνονται, δεν είναι σταθεροί για τους δόκιμους ειδικά στο 1ο ταξίδι είναι πιο χαμηλά
3)Το γραφείο να ξέρεις απασχολεί λίγα άτομα σε σχέση με τα βαπόρια τις εταιρείας, αλλά η προϋπηρεσία σε ένα πλοίο είναι αβαντάζ
4)Κάποιο επιπλέον χαρτί ως δόκιμος δεν χρειάζεται να έχεις, να περάσεις όλα τα μαθήματα(σχετικά εύκολο με σωστή προσπάθεια)

Δεν σου γράφω πολλά για γραφείο γιατί δεν ξέρω και πολλά, οπότε να μη σου λέω ασυναρτησίες.
Αν μπορώ να φανώ χρήσιμος σε κάτι άλλο να μου το πεις.
Καλά ταξίδια

Την καλημέρα μου σε όλο το φόρουμ ,

Λέω λίγο το στόρι μου για να με βοηθήσετε αν είναι εφικτό ...
Τέλειωσα οικονομικά στο πανεπιστημιο αθηνων .. στη συνεχεια πηγα στρατο και τωρα ολοκληρωνω τις σπουδες μου στο μεταπτυχιακο ναυτιλιακων σπουδων του πα.πει ..

Στοχος ηταν να μπω σε ναυτιλιακη . Δεν μπορω με τιποτα να βρω δουλεια σε γραφειο ναυτιλιακης και σκεφτομαι (αφου τολμησω μια εγχειρηση για τη μυωπια μου - μικρου ρισκου και κοστους 2000 ευρω) να δωσω το απολυτηριο και να μπω ΑΕΝ Ασπροπυργου για πλοιαρχος ...

Τα ερωτηματα μου ειναι :
1) Οι εταιρειες ποντοπορου ναυτιλιας ( γκαζαδικα - lng - lpg ) παιρνουν δοκιμους σε αυτη την ηλικια (26 χρονών) ; Μήπως προτιμόνται οι νέοι ;
2) Τι μισθοί παίζουν για δόκιμους σήμερα στις παραπάνω κατηγορίες πλοίων ;
3) Θα αποτελέσει αβαντάζ η αποκόμιση ναυτικής υπηρεσίας ώστε να βγω σε γραφείο στη συνέχεια ;
και
4 ) Τι προετοιμασια μπορω να κανω ωστε να αυξησω τις πιθανοτητες - παρά την ηλικία μου - να με προτιμησουν ( κάποια σεμινάρια ; κάποια έξτρα εκπαίδευση ; ) .. Ακόμα και με κόστος .. Θα τα βολέψουμε αν είναι για να βρω δουλειά .

Ευχαριστώ για την προσοχή και τον χρόνο σας .

martins
08-02-2014, 16:24
Ας ξεκινήσω από τα πρώτα που ρωτάς.
Οι εταιρίες όταν παίρνουν δόκιμους για το ταξίδι τους κοιτάν τον χαρακτήρα,πτυχία αγγλικών, αν πέρασες τα μαθήματά του εξαμήνου και τη γενικότερη συμπεριφορά σου( και φυσική κατάσταση,πολλές εταιρίες έχουν θέμα με τη παχυσαρκία λόγω κάποιων νέων κανονισμών και ασφάλισης.).Δεν ενδιαφέρονται τόσο για την ηλικία εφόσον οι ΑΕΝ οι ίδιες έχουν όριο ηλικίας και εσύ το πληρείς.
Το δύσκολο κομμάτι τώρα, επί μακρόν οι σχολές ΑΕΝ παίρνουν περισσότερους πλοιάρχους παρ'α μηχανικούς με αποτέλεσμα να υπάρχει πληθώρα στην αγορά και να δυσκολεύονται τα παιδιά να βρουν εταιρεία για να ταξιδέψουν.
Αν γνωρίζεις κάποιον σε εταιρεία και μπορεί να σε βοηθήσει θα ήταν χρήσιμο.

Τώρα το θέμα της εγχείρησης δεν γνωρίζω τι πρόβλημα έχεις αλλά ενδεχομένως και να μην χρειάζεσαι να κάνεις την εγχείρηση,πλοίαρχος θα γίνεις όχι Ίκαρος!
Αν ψάξεις θα βρεις τη προκήρυξη στο Διαδίκτυο η οποία αναφέρει το όριο μυωπίας.
Πάμε και στα ερωτήματα σου τα υπόλοιπα
2)Οι μισθοί κυμαίνονται, δεν είναι σταθεροί για τους δόκιμους ειδικά στο 1ο ταξίδι είναι πιο χαμηλά
3)Το γραφείο να ξέρεις απασχολεί λίγα άτομα σε σχέση με τα βαπόρια τις εταιρείας, αλλά η προϋπηρεσία σε ένα πλοίο είναι αβαντάζ
4)Κάποιο επιπλέον χαρτί ως δόκιμος δεν χρειάζεται να έχεις, να περάσεις όλα τα μαθήματα(σχετικά εύκολο με σωστή προσπάθεια)

Δεν σου γράφω πολλά για γραφείο γιατί δεν ξέρω και πολλά, οπότε να μη σου λέω ασυναρτησίες.
Αν μπορώ να φανώ χρήσιμος σε κάτι άλλο να μου το πεις.
Καλά ταξίδια

Σε ευχαριστώ πολύ ! Χαίρομαι που η ηλικία δεν είναι αποτρεπτική ! Στην ουσία αφήνω δουλειά με 580 ευρώ στη στεριά (10ωρη απασχόληση - σκέτη εκμετάλευση , άσχετη με το χώρο της ναυτιλίας για να πάω στη θάλασσα ) .. Γι αυτό θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πει σε τάνκερ και lng τι μισθούς παίρνουν οι πρωτόμπαρκοι δόκιμοι για να έχω μια πιο καθαρή εικόνα . Ευχαριστώ !

Παναγιώτης
08-02-2014, 18:41
Για τα εκπαιδευτικά ταξίδια καλό θα ειναι να δεις το σχετικό θέμα και να συνεχιστει εκέι η κουβέντα αφού εδώ συζητάμε για την εργασία σε ναυτιλιακό γραφείο.

martins
09-02-2014, 00:14
ΟΚ ! Όπως θέλετε !

nantia_ena
24-03-2014, 03:25
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με εργασία σε λογιστήριο Ναυτιλιακής εταιρείας.
Διάβασα τα παραπάνω και πήρα γνώσεις-ιδέες τις οποίες δεν ήξερα καν.

Αρχικά ενδιαφέρομαι για πρακτική.Είμαι 33 ετών και τελειώνω ΑΤΕΙ λογιστικής.
Έχω τελειώσει σαν πρώτο πτυχίο Διοίκηση και Οικονομία απο ΙΕΚ.
Έχω πολλά χρόνια προϋπηρεσία σε λογιστήρια αλλά δυστυχώς όχι σε ναυτιλιακή εταιρεία.
Τώρα βρίσκομαι στο 8ο εξάμηνο και θα ήθελα να βρω να κάνω τη πρακτική μου σε κάποια ναυτιλιακή με τη προϋπόθεση να ασχοληθώ με το αντικείμενο περαιτέρω.

Θα ήθελα να ρωτήσω:
Α) Αν η ηλικία μου είναι απαγορευτική σε συνδυασμό με το φύλο μου και το γεγονός ότι δεν έχω προϋπηρεσία στο αντικείμενο.(ναυτιλιακό λογιστήριο)
Β)Απ'ότι ασχολήθηκα λίγο παρατήρησα ότι οι ναυτιλιακές δεν ζητούν άτομα για πρακτική εργασία λόγω του ότι είναι άπειρα πάνω στο αντικείμενο.Πολλά παιδιά που βρήκαν απο τη σχολή είχαν κάποιο γνωστό και στην ουσία τους πήραν χαριστικά.

Θα ήθελα αν μπορούσατε και γνωρίζατε να μου δώσετε κάποια συμβουλή για το πως θα μπορούσα να έρθω σε επαφή ή να γίνει πιο ελκυστικό το βιογραφικό μου.Εγώ σκέφτηκα να πάρω υπευθύνους ανθρωπίνου δυναμικού ναυτιλιακών εταιρειών ή να περάσω απο τα γραφεία να αφήσω βιογραφικό μου.Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή ιδέα ή εφικτό.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Κάθε βοήθεια δεκτή.:fat:

Michael
26-03-2014, 18:48
Η ηλικία και πολύ περισότερο το φύλλο εκτιμώ πως δεν παίζουν ρόλο.

Όντως συνήθως ζητούνται άτομα με προυπηρεσία ειδικά σε ναυτιλιακές εταιρείες. Πάντως εφόσον υπάρχει ήδη προυπήρεσία σε λογιστήριο πιστεύω ότι είναι ένα πολύ ισχυρό συν. Ίσως σε συνδυασμό με κάποιο σχετικό σεμινάριο στην ναυτιλιακή λογιστική μπορεί να πείσει για την ικανότητα να ανταπεξέλθεις.

Αγγελίες κατα καιρούς υπάρχουν. Αν είσαι σε εγρήγορση στέλνεις και στην συνέντευξη προσπαθείς να τους πείσεις για τις ικανότητές σου και την εμπειρία σου. Εξάλλου δεν θα παρουσιαστούν πάντοτε πολλοί υποψήφιοι που να έχουν ήδη προυπηρεσία ειδικά σε ναυτιλιακή.

Τώρα πλέον αρκetές ναυτιλιακές έχουν ιστοσελίδες μέσω των οποίων μπορείς να στείλεις speculative CV.

Για τις άλλες μια επίσκεψη επιτόπου για να αφήσεις ένα βιογραφικό δεν είναι κακή ιδέα. Σε αρκετές βέβαια μπορεί να μην σε αφήσουν καν να περάσεις την πόρτα, αλλά σίγουρα θα δεχτούν ένα βιογραφικό για να το δώσουν στο HR. Εναλλακτικά μια προηγούμενη τηλεφωνική επικοινωνία μπορεί να να διευκολύνει τα πράγματα.

Οι προσωπικές συστάσεις παίζουν όντως σημαντικό ρόλο. Βέβαια, εφόσον υπάρχουν και κάποια στοιχειώδη προσόντα. Προσωπικά δεν μου άρέσει καθόλου αυτή η "κακή συνήθεια", η οποία με ταλαιπωρεί κι εμένα στην προσπάθεια εξέυρεσης εργασίας, αλλά είναι μια πραγματικότητα. Προτείνω πάντως να αρχίσεις networking. Ημερίδες για την ναυτιλία κτλ είναι μια ευκαιρία να πίασεις κουβεντούλα στο διάλειμα με τους άλλους συνέδρους και που ξέρεις μπορεί να τύχει η περίπτωση.Εντάξει, βέβαια εννοείται πως δεν θα πιάσεις την κουβεντούλα μόνο με αυτό τον σκοπό και με φορτικό τρόπο... Υπαρχούν κατα καιρούς δωρέαν τέτοια event απλά απαιτείται συνήθως προηγούμενο κλείσιμο θέσης μέσω καποιας ιστοσελίδας. Επιπλέον έχεις και την ευκαιρία μέσα από αυτά να μάθεις και κάποια πράγματα γενικότερα για την ναυτιλία.

Καλή επιτυχία σου εύχωμαι και αν τυχόν χρειαστεί καποια διευκρίνηση εδώ είμαστε.

nantia_ena
26-03-2014, 22:00
Μιχάλη σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την απάντηση και το χρόνο που διέθεσες.
Έχω ήδη αρχίσει να στέλνω βιογραφικά.
Βρήκα ένα site με όλες τις ναυτιλιακές και έφριξα "ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ" :05.18-flustered:
Θα μου πάρει καμία εβδομάδα να τα τσεκάρω και να τα στείλω σε όλες. :o

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν που θα βρω τα σεμινάρια και οι ημερίδες.
Μέσα απο εδώ ή δημοσιεύονται στο site του υπουργείου ναυτιλίας?
Βρήκα κάποιες ημερίδες και μάλιστα έχασα μια ημερίδα στο ΠΑΠΕΙ υπάρχουν όμως κάπου συγκεντρωμένες όλες μαζί?

Οι πληροφορίες σου ήταν πραγματικά χρήσιμες.
Και πάλι ευχαριστώ πολύ. :indecisiveness:

Η ηλικία και πολύ περισότερο το φύλλο εκτιμώ πως δεν παίζουν ρόλο.

Όντως συνήθως ζητούνται άτομα με προυπηρεσία ειδικά σε ναυτιλιακές εταιρείες. Πάντως εφόσον υπάρχει ήδη προυπήρεσία σε λογιστήριο πιστεύω ότι είναι ένα πολύ ισχυρό συν. Ίσως σε συνδυασμό με κάποιο σχετικό σεμινάριο στην ναυτιλιακή λογιστική μπορεί να πείσει για την ικανότητα να ανταπεξέλθεις.

Αγγελίες κατα καιρούς υπάρχουν. Αν είσαι σε εγρήγορση στέλνεις και στην συνέντευξη προσπαθείς να τους πείσεις για τις ικανότητές σου και την εμπειρία σου. Εξάλλου δεν θα παρουσιαστούν πάντοτε πολλοί υποψήφιοι που να έχουν ήδη προυπηρεσία ειδικά σε ναυτιλιακή.

Τώρα πλέον αρκetές ναυτιλιακές έχουν ιστοσελίδες μέσω των οποίων μπορείς να στείλεις speculative CV.

Για τις άλλες μια επίσκεψη επιτόπου για να αφήσεις ένα βιογραφικό δεν είναι κακή ιδέα. Σε αρκετές βέβαια μπορεί να μην σε αφήσουν καν να περάσεις την πόρτα, αλλά σίγουρα θα δεχτούν ένα βιογραφικό για να το δώσουν στο HR. Εναλλακτικά μια προηγούμενη τηλεφωνική επικοινωνία μπορεί να να διευκολύνει τα πράγματα.

Οι προσωπικές συστάσεις παίζουν όντως σημαντικό ρόλο. Βέβαια, εφόσον υπάρχουν και κάποια στοιχειώδη προσόντα. Προσωπικά δεν μου άρέσει καθόλου αυτή η "κακή συνήθεια", η οποία με ταλαιπωρεί κι εμένα στην προσπάθεια εξέυρεσης εργασίας, αλλά είναι μια πραγματικότητα. Προτείνω πάντως να αρχίσεις networking. Ημερίδες για την ναυτιλία κτλ είναι μια ευκαιρία να πίασεις κουβεντούλα στο διάλειμα με τους άλλους συνέδρους και που ξέρεις μπορεί να τύχει η περίπτωση.Εντάξει, βέβαια εννοείται πως δεν θα πιάσεις την κουβεντούλα μόνο με αυτό τον σκοπό και με φορτικό τρόπο... Υπαρχούν κατα καιρούς δωρέαν τέτοια event απλά απαιτείται συνήθως προηγούμενο κλείσιμο θέσης μέσω καποιας ιστοσελίδας. Επιπλέον έχεις και την ευκαιρία μέσα από αυτά να μάθεις και κάποια πράγματα γενικότερα για την ναυτιλία.

Καλή επιτυχία σου εύχωμαι και αν τυχόν χρειαστεί καποια διευκρίνηση εδώ είμαστε.

nantia_ena
28-03-2014, 19:55
Μιχάλη σε ευχαριστώ πολύ.Βρήκα τελικά άκρη για σεμινάρια,μαθήματα,μέχρι και βιβλία ναυτιλιακά απο site.
Τη τρίτη θα πάω ήδη σε ένα.

Απλά όταν είσαι καινούρια σε forum χάνεσαι μέχρι να μάθεις κάποια πράγματα και να προσανατολιστείς.
:single_eye: