PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκπαίδευση -ΣΧΟΛΕΣ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ/ΣΧΟΛΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (μαθήματα)

Σελίδες : [1] 2

Καπετάν Φουρτούνας
24-08-2006, 01:24 AM
Με συγχωρείτε για το μήνυμα αλλά έχω ανάγκη να μάθω.
Ξέρει κανείς την ύλη για τις Ναυτικές Μηχανές στον Ασπρόπυργο;
Με έχει πιάσει μιά κρίση με αυτό το μάθημα μιάς και αν το περάσω τελειώνω τη σχολή και μπαρκάρω.
Βέβαια χρωστάω άλλα 4:
Ευστάθεια Ε
Ευστάθεια ΣΤ
Ν.Δίκαιο ΣΤ
Μεταφορά Φορτίων ΣΤ

Αυτά τα έχω διαβάσει και είμαι έτοιμος.
Μπορώ να πω κιόλας πως το ότι έμεινα στην Ευστάθεια μου έκανε πολύ καλό.
Αν την πέρναγα θα έμενα στραβάδι.Τώρα μπορώ να πω πως είμαι έτοιμος να κάνω ολόκληρη την φόρτωση ενός πλοίου καθώς και να ελέγξω τους παράγοντες που μπορεί να επηρρεάσουν την ευστάθεια του κατά τη διάρκεια του πλου.

Morgan
24-08-2006, 09:14 AM
δυσκολα μαθηματακια (εκτος απο το Δικαιο)...

καλα δεν εχεις επαφες στην σχολη, για την υλη??? Η γραμματεια, δεν ειναι ανοιχτη?

Καπετάν Φουρτούνας
24-08-2006, 09:52 AM
δυσκολα μαθηματακια (εκτος απο το Δικαιο)...

καλα δεν εχεις επαφες στην σχολη, για την υλη??? Η γραμματεια, δεν ειναι ανοιχτη?

Αν εσύ ρε Morgan πιστεύεις πως είναι τόσο απλό να βρεις την ύλη για το συγκεκριμμένο μάθημα,μου φαίνεται πως έχεις χάσει επεισόδια από τη σχολή μας.
Η γραμματεία δε σου λέει.(Το πιό πιθανό είναι πως δε γνωρίζει κιόλας.)
Αν πας στον καθηγητή,σε κοιτάει απορρημένος που τον ρωτάς και σε δουλεύει κιόλας.
Η απάντηση του είναι:
"Τι να την κάνεις την ύλη.Αφου θα μείνεις"
Κι έτσι μένουμε.

Morgan
24-08-2006, 09:59 AM
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχααχα

συγνωμεη εχω χασει πολλα επεισοδια οντως , αλλα εγω ετσι εβρισκα την υλη , τι να σου πω τωρα!! πλακα εχει παντως η κλασσικη αντιμετωπιση του καραγκιοζη καθηγητη (του κλασσικου του μ@%$κα του ελληνα που λενε...).
αλλα ρε φιλε να μην σου λεει η γραμματεια!?! ουτε εχουν αναρτησει κατι σε πινακες στον ασπροπυργο?

κανενας αλλος συμμαθητης δεν δινει το μαθημα? στο λεω γιατι δυστυχως οσοι ειναι -στο φορουμ- συναδελφοι σου και συσπουδαστες ειναι ηδη σε μπαργκο!

Sirius
24-08-2006, 03:00 PM
Αν εσύ ρε Morgan πιστεύεις πως είναι τόσο απλό να βρεις την ύλη για το συγκεκριμμένο μάθημα,μου φαίνεται πως έχεις χάσει επεισόδια από τη σχολή μας.
Αν πας στον καθηγητή,σε κοιτάει απορρημένος που τον ρωτάς και σε δουλεύει κιόλας.
Η απάντηση του είναι:
Κι έτσι μένουμε.

Αυτα ειναι τα 'καλα' του Ασπροπυργου....

Michael
25-08-2006, 01:51 PM
Η απάντηση του είναι:
Κι έτσι μένουμε.

:confused: Τί είναι αυτά τα πράγματα βρε παιδιά;

Morgan
25-08-2006, 02:20 PM
απο οτι βλεπω καπεταν φορτουνα μου....δυσκολα τα πραματα

Καπετάν Φουρτούνας
25-08-2006, 03:34 PM
Δεν πειράζει,τι να κάνουμε.
πάλι καλά που υπάρχουν μέρη όπως η πολυτεχνειούπολη με μεγάλες βιβλιοθήκες να πηγαίνουμε για διάβασμα.
Θα μάθω όλο το βιβλίο και θα τον γράψω στα @@ μου.

Morgan
25-08-2006, 03:46 PM
xaxaxaxa
εγω διαβαζα στην βιβλιοθηκη του Ευγενιδη και απεναντι απο το Λαικο στην βιβλιοθηκη της Ιατρικης

Anthypopyravlos
08-09-2006, 09:32 PM
Με συγχωρείτε για το μήνυμα αλλά έχω ανάγκη να μάθω.
Ξέρει κανείς την ύλη για τις Ναυτικές Μηχανές στον Ασπρόπυργο;
Με έχει πιάσει μιά κρίση με αυτό το μάθημα μιάς και αν το περάσω τελειώνω τη σχολή και μπαρκάρω.
Βέβαια χρωστάω άλλα 4:
Ευστάθεια Ε
Ευστάθεια ΣΤ
Ν.Δίκαιο ΣΤ
Μεταφορά Φορτίων ΣΤ

Αυτά τα έχω διαβάσει και είμαι έτοιμος.
Μπορώ να πω κιόλας πως το ότι έμεινα στην Ευστάθεια μου έκανε πολύ καλό.
Αν την πέρναγα θα έμενα στραβάδι.Τώρα μπορώ να πω πως είμαι έτοιμος να κάνω ολόκληρη την φόρτωση ενός πλοίου καθώς και να ελέγξω τους παράγοντες που μπορεί να επηρρεάσουν την ευστάθεια του κατά τη διάρκεια του πλου.
Λοιπόν η ύλη στις Ναυτικές Μηχανές όπως και σε όλες τις εξεταστικές είναι όλο το βιβλίο,βγαλε έξω μονο τα κεφάλαια 13 και 14.Τωρα το τι μπορεί να πέσει αρκεί να σου πω αυτο που έτυχε να ακούσω από τον ίδιο τον εξεταστή-συνήθη-ύποπτο που τραβιούντε κάθε εξεταστική πάνω απο 100 άτομα και που όνειρό του είναι να γεμίσει το Ολυμπιακό στάδιο με άτομα που θα χρωστάνε Ναυτικές μηχανές:
ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ
Συνηθης-ύποπτος:Αυτή την εξεταστική λέω να τους βάλω ερώτηση το όνομα του συγγραφέα να τους τρελάνω όλους,ΧΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ.
Συνομιλητης-καθηγητης:χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα,καλά ότι και να τους βάλεις εσύ ούτος η άλλος θα κοπούνε αφού τους κατεβάζεις με 1 και 2 στην πρόοδο
Συνηθης-ύποπτος:χαχαχαχα,ναι αλλά θα τρελάνω και αυτούς με τα οφειλόμενα χαχαχαχα,θα κοπούνε όλοι......
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΙΣ Ν.ΜΗΧΑΝΕΣ
Όσο για την ευστάθεια που λές όλα αυτά που κάνεις στο χέρι στα βγάζει ο υπολογιστής απλά βαζοντάς του τα στοιχεία και μην μου πεις και αν χαλάσει ο υπολογιστής γιατί κάθε βαπόρι έχει υπολογιστή και κάθε αξιωματικός που σέβεται τον εαυτό του έχει ένα λαπτοπ,τώρα να χαλάσουνε και οι 2 ταυτόχρονα το βλέπω κάπως χλωμό,ασε που πολλές φορες πρέπει να κάνεις 2 και 3 διαφορετικές φορτώσεις για να δείς ποια είναι ποιο σωστή και ποιά σε βολέυει καλύτερα(πέρα απο τις αρνητικές που μπορείς να βγάλεις)αμα κάτσεις να το κάνεις με το χέρι σε βλέπω να τρώς κάτι ώρες και να σε βρίζει απο καπετάνιος μέχρι τζόβενω και από γραφεία μέχρι broker οπότε....

iwannisprin
19-10-2006, 04:24 PM
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που διαβάζω για το επίπεδο των ανθυποπλοιάρχων στις ναυτικές μηχανες.Λοιπόν από εδω και στο εξής όποτε τυχαίνει και υπάρχει κανένας ανθυποπλοίαρχος από Ασπρόπυργο,και βγάζουμε εμβολο στη μηχανή θα τον φωνάζουμε να βάζει κανένα χεράκι να τελειώνουμε τακα-τακα!!!και εμείς βέβαια θα διωρθώνουμε κανένα χάρτη για να βγάζουμε την υποχρέωση!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!

Nikola
19-10-2006, 11:20 PM
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που διαβάζω για το επίπεδο των ανθυποπλοιάρχων στις ναυτικές μηχανες.Λοιπόν από εδω και στο εξής όποτε τυχαίνει και υπάρχει κανένας ανθυποπλοίαρχος από Ασπρόπυργο,και βγάζουμε εμβολο στη μηχανή θα τον φωνάζουμε να βάζει κανένα χεράκι να τελειώνουμε τακα-τακα!!!και εμείς βέβαια θα διωρθώνουμε κανένα χάρτη για να βγάζουμε την υποχρέωση!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!

Δεν τον γνωρίζεις τον συγκεκριμένο καθηγητή γι'αυτό τα λες. Είναι εφιάλτης για κάθε σπουδαστή που πέρασε απο Ασπρόπυργο!(Σαν αυτόν που κάνει σχέδιο στους μηχανικούς, αν δεν κάνω λάθος) Εαν δεν το περάσεις με την πρώτη την έβαψες! Κουράγιο Φίλε...

iwannisprin
20-10-2006, 01:06 AM
Φιλε nikola καταλαβαινω!δεν κανεις λάθος για τον καθηγητη που κανει σχεδιο στον Ασπροπυργο!Δεν ξερω βεβαια αν ειναι ακομα εκει πάντως εγω τον ειχα!Αυτοι οι τύποι ειναι γελοιοι, δίνουν βαση σε πράγματα ανουσια με αποτέλεσμα οι δόκιμοι να μπαίνουν στα πλοία εξαρτώμενη καθαρα και μονο από την όρεξη του εκάστοτε αξιωματικου εκπαιδευτη.Και που να δεισ στο ΚΕΣΕΝ!πολυ γέλιο σου λεω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kyriakos
20-10-2006, 10:11 AM
Και που να δεισ στο ΚΕΣΕΝ!πολυ γέλιο σου λεω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χαίρομαι που το διασκεδάζετε, γιατί εγώ μόνο που τα διαβάζω μου ανέβηκε το αίμαι στο κεφάλι.

Προφανώς έχει καταλήξει γελοία η κατάσταση με το κάθε κομπλεξικό ξερόλα που αν τον βάλεις τώρα στο καράβι θα βάλει τα κλάματα και θα φωνάξει ρυμουλκό, και το παίζει "άρχοντας" στους φοιτητές γιατί δεν τον σηκώνει να το κάνει στην γκόμενά του. Ντρέπομαι που φορολογούμαι για να πληρώνονται αυτοί.

Και από προσωπικές πηγές ξέρω οτί σε σωστούς καθηγητές οι φοιτητές έδειχναν ενδιαφέρον.

BTW, ο λόγος που μαθαίνεις την ευστάθεια στο χέρι είναι ουσιαστικά για να έχεις και την αντίληψη του πως θα επηρεάσει το πλοίο κάθε σου απόφαση.
Απαιτούνται min 2 PC με το πρόγραμμα ευστάθειας/φόρτωσης, ή ένας "marine type"

Καπετάν Φουρτούνας
22-10-2006, 06:08 PM
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς,εγώ πάντως του έγραψα 8,5 και τέλειωσα με αυτόν.

Τώρα μου έμεινε ένα μάθημα γαμώτο.

iwannisprin
23-10-2006, 12:22 AM
Συγχαρητήρια Καπετάν Φουρτούνα!

Nikola
26-10-2006, 06:20 PM
Το Διασκεδάζουμε, Τι άλλο να κανουμε? Στην αρχη εκπλαγήκαμε, Μετά Τσαντιστήκαμε και οταν βλέπουμε οτι δεν αλλαζει τίποτα το ρίξαμε στην πλάκα. (αν και θα έπρεπε να κάνουμε περισσότερα). και.. πράγματι κυκλοφορούν και στο κεσεν κατι αστέρια...

Καπετάν Φουρτούνας
26-10-2006, 11:25 PM
Το Διασκεδάζουμε, Τι άλλο να κανουμε? Στην αρχη εκπλαγήκαμε, Μετά Τσαντιστήκαμε και οταν βλέπουμε οτι δεν αλλαζει τίποτα το ρίξαμε στην πλάκα. (αν και θα έπρεπε να κάνουμε περισσότερα). και.. πράγματι κυκλοφορούν και στο κεσεν κατι αστέρια...

Πάντως η αλήθεια είναι πως και οι περισσότεροι δεν το διαβάζουν το μάθημα.
Δε μπορώ να καταλάβω το λόγο.Ούτε εγώ το διάβαζα μέχρι που πήρα απόφαση να το περάσω.
Ίσως φταίει η προκατάληψη που έχουν οι περισσότεροι εξαιτίας του Σχεδίου.

engineer1980
31-10-2006, 08:35 PM
Φιλε nikola καταλαβαινω!δεν κανεις λάθος για τον καθηγητη που κανει σχεδιο στον Ασπροπυργο!Δεν ξερω βεβαια αν ειναι ακομα εκει πάντως εγω τον ειχα!Αυτοι οι τύποι ειναι γελοιοι, δίνουν βαση σε πράγματα ανουσια με αποτέλεσμα οι δόκιμοι να μπαίνουν στα πλοία εξαρτώμενη καθαρα και μονο από την όρεξη του εκάστοτε αξιωματικου εκπαιδευτη.Και που να δεισ στο ΚΕΣΕΝ!πολυ γέλιο σου λεω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Afou ta pragmata pou leei einai 'anousia' opws les den yparxei kai logos na pigainoume stis sxoles ??

Azzos
01-11-2006, 10:06 AM
Paidia kai ego perasa 4 xronia ston Aspropyrgo (95-99). Ta biblia den htan toso kala... ego eixa teliosei 1h desmi TEL kai hlektrologos se TEL pali. eixa kapia gnosi kai mporouna na krino an ta biblia einai kala i oxi. se simio eftasa pou ekana dikes mou simiosis xoris na diabazo to biblio. to eixa pei kai se ka8igiti kai h apantisi tou htan oti den dinei to ipourgeio xrimata gia anaba8misi ths ylhs. Ti alo mporeis na kaneis???apo ADSEN se AEN??mono afto ftanei??

Morgan
01-11-2006, 10:20 AM
Afou ta pragmata pou leei einai 'anousia' opws les den yparxei kai logos na pigainoume stis sxoles ??

να πηγαινουμε και να ακουμε τιποτα ουσιαστικο, υπαρχει ως επιλογη?
σε αυτη την κατευθυνση πρεπει να κοιταμε...και το πως θα το πετυχουν/με

acrux
24-01-2007, 07:34 PM
εγω παντως ειχα τυχη βουνο γιατι δεν ειχα το συνηθη υποπτο αλλα μια αλλγ γυναικα,παρ'ολα αυτα το αφησα αλλα το περασα το Σεπτεβρη με 5!!!
Σχετικα με θεματα το πιο λογικο ειναι να πεσει 2χ ΜΕΚ με υπερπληρωση που πεφτει ως συνηθως ή τπ επεσε Ιουνιο και Σεπτεβριο. Σημερα βγηκε το προγραμμα εξεταστικης αλλα δεν ειδα ποτε το δινουν διοτι δε μ'ενδιαφερει. Αν θες θα επανελθω αυριο με ημερα και ωρα εξετασης....

Καπετάν Φουρτούνας
24-01-2007, 09:07 PM
εγω παντως ειχα τυχη βουνο γιατι δεν ειχα το συνηθη υποπτο αλλα μια αλλγ γυναικα,παρ'ολα αυτα το αφησα αλλα το περασα το Σεπτεβρη με 5!!!
Σχετικα με θεματα το πιο λογικο ειναι να πεσει 2χ ΜΕΚ με υπερπληρωση που πεφτει ως συνηθως ή τπ επεσε Ιουνιο και Σεπτεβριο. Σημερα βγηκε το προγραμμα εξεταστικης αλλα δεν ειδα ποτε το δινουν διοτι δε μ'ενδιαφερει. Αν θες θα επανελθω αυριο με ημερα και ωρα εξετασης....

Καλώς ήλθες.
Το μάθημα το έδωσα το Σεπτέμβρη και του έγραψα 8,5.
Τώρα περιμένω να δώσω Μεταφορά Φορτίων Στ για να ξεμπερδεύω.
Εσύ τι άλλο χρωστάς;
Μήπως ξέρεις ημερομηνία για μεταφορά;

acrux
24-01-2007, 11:25 PM
καλως σας βρηκα, δε χρωσταω κανενα μεχρι τωρα, Ε ειμαι και παω για ΣΤ.
Δεν ξερω για μεταφορα ΣΤ τι γινετε και ποτε.Αντε με το καλο και καλη σταδιοδρομια να χουμε...

Ypox8onios
10-01-2008, 07:54 PM
hi guys!!!skeftomai fetos na dhlwsw aen krhths...genika pws einai to klima stis aen???goustarw trela th 8alassa kai pisteuw oti 8a mou aresei...kai kati akoma,ti sxolia akougontai gia thn aen krhths??(8etika h arnhtika???)

JASON12345
10-01-2008, 09:51 PM
Το πσαράκλας τι σχέση έχει?

Ypox8onios
10-01-2008, 11:06 PM
sto oti den exw kamia sxesh me tis aen akoma...

papageorge
13-01-2008, 01:29 PM
Γεία σας παίδες,

Είμαι ο Γιώργος, είμαι δευτέρα λυκείου και πιθανότατα υποψήφιος φοιτητής στην εμποροπλοιάρχων...

Παρ' όλες τις διεξοδικές σας αναλύσεις στα θέματα που τίθονται,εχω κι εγώ με τη σειρά μου κάποια ερωτήματα...

Κατ' αρχήν θα ήθελα να μάθω στην σχολή της Μηχανιώνας αν μπορώ να μείνω εξώ απο το πρώτο εξάμηνο και να μην πειμένω το τέταρτο...

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Morgan και λοιποί συνεχίστε το διαφωτιστικό σας έργο!!!:grin:

Michael
14-01-2008, 02:54 PM
hi guys!!!skeftomai fetos na dhlwsw aen krhths...genika pws einai to klima stis aen???goustarw trela th 8alassa kai pisteuw oti 8a mou aresei...kai kati akoma,ti sxolia akougontai gia thn aen krhths??(8etika h arnhtika???)
Εγώ δεν έχω ακούσει, ύτε ιδιαίτερα αρνητικά, ούτε ιδιαίτερα θετικά σχόλια. Μάλλον ουδέτερα προς το θετικό. Νομίζω ότι έχεικαινουργιες σχετικά εγκατστάσεις και γενικά καλή διαβίωση.

Morgan
15-01-2008, 10:23 PM
απο παλαιοτερα , εχω ακουσει οτι ηταν απο τις καλες σχολες (καλες συνθηκες).

πολλοι συναδελφοι πηραν μεταγραφη για εκει το δευτερο ετος

HAMBURG-EVOIA BURNING
18-01-2008, 05:56 PM
xaxaxaxa
εγω διαβαζα στην βιβλιοθηκη του Ευγενιδη και απεναντι απο το Λαικο στην βιβλιοθηκη της Ιατρικης

diladi mporei o kathenas na paei se aftes tis vivliothikes kai na diavasei??vasika ti kalitero sou prosferoune apo to isixo,iremo,efxaristo kai opos thes esi spitaki sou?ade kai me to tsagaki sou dipla???

Morgan
18-01-2008, 06:08 PM
SE VAZOUN STO KLIMA GIA NA DIAVASEIS KAI MPOREIS NA EISAI EKEI ME THN KOPELA SOU, AN DEN MENEIS HDH MONOS...

AS MHN ANOIKSOUME KOUVENTA GIAYTO PANTWS EDW...
MPOROUME ALLO

(SORRY FOR THE CAPS/GREEKLISH)

legolas
01-02-2008, 11:51 AM
Κατ' αρχήν θα ήθελα να μάθω στην σχολή της Μηχανιώνας αν μπορώ να μείνω εξώ απο το πρώτο εξάμηνο και να μην πειμένω το τέταρτο...
ναι,μπορεισ ν μεινει εξω απο τ πρωτο εξαμηνο σε ολεσ τις σχολες ε.ν,δν ισχυει το παλιο συστημα!

MaranG
13-02-2008, 12:55 PM
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΛΕΙΟΦΟΙΤΟΣ ΑΠΟ ΑΕΝ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ...ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ Ο.Ε.Π.....

Morgan
14-02-2008, 12:27 AM
to mathima einai asteio...

y.g. mhn postareis ta idia se 10 topics

PIGASOS
18-03-2008, 09:25 PM
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΥΛΙΔΗ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΑΠΟ ΑΣΤΕΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ............:D

αννα-μαρια
18-03-2008, 09:29 PM
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΥΛΙΔΗ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΑΠΟ ΑΣΤΕΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ............:D
Από Ασπρόπυργο κι εσύ συνάδελφε?

Να σε ρωτήσω, έχεις υποψιν σου αν έγινε επίσημη ανακοίνωση για το αν θα λειτουργήσει η σχολή του Ασπροπύργου αύριο;

PIGASOS
18-03-2008, 09:40 PM
anna kanonikotata tha leitourgisei!! EXO KAI SOSTIKA GAMOTO!!!! EOS TIS 5 EKEI THA EIMAI :(

αννα-μαρια
18-03-2008, 09:45 PM
Τι καλά!!!!

Το θέμα είναι ότι οι μηχανικοί δεν έχουν και τους το έχουν πεί. Τους πλοιάρχους τους βλέπω να τρέχουν μέχρι τον Ασπρόπυργο και να μην κάνουν...πράμα!

Καλό κουράγιο με τα σωστικά! Αν κατάλαβα καλά εσύ έχεις σχεδόν φάει και τον γαϊδαρο και την ουρά! Το πήρες το δίπλωμα?

Άντε, με το καλό να πιάσεις!

PIGASOS
18-03-2008, 09:55 PM
de exo parei to diploma! EIMAI ST EKSAMHNO! TELEIONO KAI XROSTAO EIDH 5 MATHIMATA! TO PALEYO! ESY ANNA?

αννα-μαρια
18-03-2008, 09:58 PM
Είμαι στο ελπιδοφόρο Δ' εξάμηνο! Και ως γνήσιο φυτό δεν χρωστάω κάτι!!

Τώρα το δίπλωμα παέι για Ιούλιο ή για του χρόνου τέτοια εποχή?

PIGASOS
18-03-2008, 10:01 PM
GIA SEPTEMBRIO PAEI :) iounio de mporo epeidi o paylidis me katebazei me 1.5 kai iounio de mporo na to kano apopoihsh! Ara septembrio me oles moy tis dynameis tha to paro :) ante kalh mas epityxia :D

αννα-μαρια
18-03-2008, 10:15 PM
Μακάρι να το περάσεις το μάθημα γιατί είναι ζόρι στη σχολή, πολύ μεγαλύτερο από ότι στο βαπόρι!

Εγώ προς το παρόν θέλω να ελπίζω για καλοκαιρινό μπάρκο, έχω συμπληρώσει, άλλα μου αρέσει το βαπόρι!

PIGASOS
18-03-2008, 10:20 PM
EYxaristo bre kai sena eyxomai na to pareis to ptyxio oso pio grhgora ginete! :)KAI mena maresei to bapori! ksexniemai! einai oraia :) se ti karabia eisai? ego se forthga kai eksoteriko

αννα-μαρια
18-03-2008, 10:24 PM
Πρώτο μπάρκο ήμουν στην Μεσσόγειο.
Δεύτερο ήταν Καραιβική και λίγο Ευρώπη (με επισκευή-πολύ καλή εμπειρία)
Γκαζάδικα και τα δύο και δεν τα αλλάζω. Δεν έχω δοκιμάσει ούτε φορτηγά ούτε ποστάλια, άλλα πέτυχα ανθρώπους που μου μάθαν πολλά πράγματα και σίγουρα μου μάθαν να αγαπάω την δουλειά μου!!!

Morgan
18-03-2008, 10:56 PM

ακομα αυτος ειναι?
ακομα να .... φτου φτου φτου!

Morgan
18-03-2008, 10:57 PM
Πρώτο μπάρκο ήμουν στην Μεσσόγειο.
Δεύτερο ήταν Καραιβική και λίγο Ευρώπη (με επισκευή-πολύ καλή εμπειρία)
Γκαζάδικα και τα δύο και δεν τα αλλάζω. Δεν έχω δοκιμάσει ούτε φορτηγά ούτε ποστάλια, άλλα πέτυχα ανθρώπους που μου μάθαν πολλά πράγματα και σίγουρα μου μάθαν να αγαπάω την δουλειά μου!!!

α-μ, υπαρχει θεματακι με τα μπαρκα αν θελεις να συνεχισουμε σχετικη κουβεντουλα να παμε εκει

αννα-μαρια
18-03-2008, 10:59 PM
α-μ, υπαρχει θεματακι με τα μπαρκα αν θελεις να συνεχισουμε σχετικη κουβεντουλα να παμε εκει
Καλησπερίζω!

Ακόμα στον εκεί είναι! Όπως και ο κ. Πέππας και η κ. Κώνστα!

Έτυχε στα μπάρκα μου να πετύχω κόσμο (ακόμα και καπετάνιο) που τους είχε στην σχολή!

Morgan
18-03-2008, 11:00 PM
GIA SEPTEMBRIO PAEI :) iounio de mporo epeidi o paylidis me katebazei me 1.5 kai iounio de mporo na to kano apopoihsh! Ara septembrio me oles moy tis dynameis tha to paro :) ante kalh mas epityxia :D

εγω χρωστουσα 2 μαθηματα για Σεπτ. ευσταθεια και φορτωση
αλλα να σε κατεβαζει ο αλλος με τετοιο βαθμο σημαινειοτι συνεχιζει να βαθμολογει με τους ιδιους τροπυς και μεθοδους.
εγω ημουν αρκετα τυχερος να εχω εναν αλλο για καθηγητη, δεν θυμαμαι πια το ονομα...δικηγορος ηταν νομιζω η κατι τετοιο.
καλα κουραγια και καλο πτυχιο

υγ...αλλαξα γιατι θυμηθηκα!!!!!!

αννα-μαρια
18-03-2008, 11:04 PM
Έχω υπόψιν μου πλείδα σπουδαστών που κατέβηκαν στην εξεταστική ακόμα και με 0 (μηδέν, κουλουράκι...). Αυτό ήταν φαινόμενο από τα Ν.Η.Ο.

PIGASOS
18-03-2008, 11:14 PM
Ygeia na xoume! o poio magkas kathigiths ston aspropyrgo einai o Kalisperis!

Ton paylidi aporo giati ton exoune akomh! exo ylh 130 erothseis! kai sto telos evale alles apto myalo tou! h sxolh aspropyrgoy distixos exei katanthsei mpoyrd....o distixos! EYstatheia sth taksh mou apta 33 paidia meiname kai oi 33! mhpos eimaste kai oi 33 xazoi ? Prepei na allaksei o tropos ekpedeyshs giati einai krima gia tous mathites na prospathoun na paroun ptyxio apton kathe arrosto!

Morgan
18-03-2008, 11:14 PM
αν μου πεις οτι καθηγητρια στα ΝΗΟ Α ειναι η γνωστη θα τρελλαθω....

Έχω υπόψιν μου πλείδα σπουδαστών που κατέβηκαν στην εξεταστική ακόμα και με 0 (μηδέν, κουλουράκι...). Αυτό ήταν φαινόμενο από τα Ν.Η.Ο.

Morgan
18-03-2008, 11:15 PM
Ygeia na xoume! o poio magkas kathigiths ston aspropyrgo einai o Kalisperis!

Ton paylidi aporo giati ton exoune akomh! exo ylh 130 erothseis! kai sto telos evale alles apto myalo tou! h sxolh aspropyrgoy distixos exei katanthsei mpoyrd....o distixos! EYstatheia sth taksh mou apta 33 paidia meiname kai oi 33! mhpos eimaste kai oi 33 xazoi ? Prepei na allaksei o tropos ekpedeyshs giati einai krima gia tous mathites !

καλα ασε τον παυλιδη θα μεινει στην ιστορια

ευσταθεια ποιον εχετε?

αννα-μαρια
18-03-2008, 11:17 PM
αν μου πεις οτι καθηγητρια στα ΝΗΟ Α ειναι η γνωστη θα τρελλαθω....
Άλλοι την αποκαλούν Τουτανχαμόν, άλλοι λένε ότι αντικατέστησε στον Μαγγελάνο όταν ήρθε στη σχολή!

Λογικά την ίδια λέμε!

Morgan
18-03-2008, 11:17 PM
Ακόμα στον εκεί είναι! Όπως και ο κ. Πέππας και η κ. Κώνστα!

καλησπερα!

χαχαχαχαχαχαχαχαχα
αχαχαχαχαχαχαχαχα

νο κομμεντς!

το 98 τελειωσα ημαρτον, ζουν ακομα?

PIGASOS
18-03-2008, 11:18 PM
ENa neo frouto ! ta leei toso grhgora ston pinaka pou mas leei ok ta katalabate pame parakato! emeis menoume afonoi kai ton koitame aporimmenoi! ospou se liges meres tha grafto frontistirio giati de ginete diaforetika :) isos ekei to pane kai merikoi kathigites xoris na thelo na kathgoriso kanenan..............

Morgan
18-03-2008, 11:19 PM
Άλλοι την αποκαλούν Τουτανχαμόν, άλλοι λένε ότι αντικατέστησε στον Μαγγελάνο όταν ήρθε στη σχολή!

Λογικά την ίδια λέμε!

ναι ναι καταλαβα

αυτη θελει με το (πολυ) γλυκο!
ισως επειδη ημουν γλυκο αγορι να μην με αφησε..!! χαχαχαχχα απιστευτο!!!

ΝΗΟ Β ειχα εναν καλο με μουσακι..δεν θυμαμαι ονομα, καπετανιος ηταν!

Morgan
18-03-2008, 11:20 PM
ENa neo frouto ton mpalioush! ta leei toso grhgora ston pinaka pou mas leei ok ta katalabate pame parakato! emeis menoume afonoi kai ton koitame aporimmenoi! ospou se liges meres tha grafto frontistirio giati de ginete diaforetika :) isos ekei to pane kai merikoi kathigites xoris na thelo na kathgoriso kanenan..............

μην ασχολεισαι με φροντιστηρια - το πτυχιο θα το παρεις.
βαλε τα λεφτα σου αλλου

PIGASOS
18-03-2008, 11:23 PM
thelo file morgan na baza ta lefta mou allou ! alla eystatheia apth stigmh pou o kathigiths de mporei na mas thn didaksei kai na mh mporo na th katalabo tote anagkaio einai to frontistirio gia na paro ptyxio to septembrio! De ksero ti na po sto aspropyrgo exoun ginei ola mpaxalo!

Morgan
18-03-2008, 11:24 PM
μπαχαλο ηταν παντα
αν δεν ειχα εναν συμφοιτητη και τωρα καπετανιο 30 ετων
να μου δειξει ακομα θα εδινα.
απο οτι θυμαμαι ομως οι ασκησεις του Σεπτ ηταν στανταρ 30 χρονια !
κατσε να τις μαθεις και προχωρα.
πιαστον και μιλα του

PIGASOS
18-03-2008, 11:26 PM
de milietai einai psixopathis kai aytos ! axa! Ygeia ola tha rthoun me thn ora tous! Pao gia founto! Kalhnyxta paidia! Xarhka poy irtha sth parea sas:)

Morgan
18-03-2008, 11:27 PM
θα μιλαμε

καλο βραδυ σε ολους ..θα μεινω λιγο ακομα εχω βαρδια

PIGASOS
20-03-2008, 07:51 PM
kai go eixa konsta kai an de eixa gidopoulo de tha xa perasei! h konsta tha mas afhne olous :P egrapsa arista sto gidopoulo sto telos kai to perasa! doksasi

Νικόλας
20-03-2008, 08:17 PM
αα οκ κατάλαβα διάβαζα τα μηνύματα και σκέφτηκα ακόμα υπάρχουν τέτοιοι μακάκες καθηγητές στην σχολή καλά μου φαίνεται θα το ξανασκεφτώ αν (όταν περάσω από πανελλήνιες) πάω ασπρόπυργο

αννα-μαρια
20-03-2008, 08:43 PM
Κοίταξε Νικόλα να ξέρεις ότι τέτοιους καθηγητέςᾱνθρώπους θα συναντήσεις όπου και να πας.

Και αργότερα στην δουλειά σου, και γενικότερα στην ζωή σου.

Το τι θα αποφασίσεις να δηλώσεις όμως είναι τελείως άλλο θέμα.

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να είσαι σίγουρος για τις επιλογές σου και να σε εκφράζουν απόλυτα!

navigation
21-03-2008, 07:14 PM
ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι αννα-μαρια!
Τώρα αν εσυ Νικολα πιστευεις οτι καποιοι ανθρωποι ή καθηγητες είναι ικανοί να γινουν εμποδιο για τον επαγκελματικο σου μέλλον και πιθανον και ονειρο τοτε δεν θες πραγματικα να ακολουθησεις αυτον τον δρόμμο.Αν το θες πραγματικά πρεπει να στιριχθεις σε σενα και οχι να δεις πιοι είναι αυτοι που θα σου κανουν μαθημα! όσο για τους καθηγητές ας μην τους βαζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.Το γεγονός οτι μερικοί εχουν κάποιο κολημα (ασ το πω έτσι) δεν σημένει ότι ολοι ειναι έστι. Υπάρχουν και αρκετοι αξιόλογοι και γνώστες του αντικειμένου που έχουν και όλη την καλή διάθεση να σε βοηθήσουν...αρκει να θέλεις και εσύ να βοήθήσεις τον εαυτό σου!!

αννα-μαρια
21-03-2008, 07:37 PM
Η αλήθεια είναι αύτη που λέει ο navigation, υπάρχουν στον Ασπρόπυργο πολλοί καθηγητές που είναι πρόθυμοι να σταθούν δίπλα στους σπουδαστές (και το κάνουν) και να βοηθήσουν με όποιο τρόπο μπορούν.

Και δεν το κάνουν επειδή πρέπει, το κάνουν επειδή ΘΕΛΟΥΝ!

Νικόλας
21-03-2008, 08:50 PM
πρώτον αυτό το επάγγελμα θέλω να το ακολουθήσω από πιτσιρικάς όταν με έπερνε ο πατέρας μαζί του απλός σκέφτηκα να πάω σε κάποια άλλη σχολή (πχ στην Χιο) που έχω ακούσει τα καλύτερα για την σχολή και όπως έχει αποδηχθεί νομίζω ότι οι περισσότεροι καπετανέοι έχουν βγει από την σχολή της Χίου ένα είναι το σίγουρο όπως είπατε και ΄σεις κανένας καθηγητής δεν θα σταθεί εμπόδιο σε όποιον θέλει να ακολουθήσει το επάγγελμα

MaranG
26-03-2008, 09:29 PM
Den xreiazete na anisixxite gia kanena mathima kai gia kamia konsta!!!!
Na kserete oti opoios diabasei tha perasei!!!
kanena kathigiths den exei logo na afisei tous mathites tou!!!
se kamia periptosi kai gia kanena logo!!!
iparxoun kai kapoies eksereseis alla einai poli spanies!!!!!

gioannis13
27-03-2008, 12:33 PM
Αχ εποχες ομορφες στον Ασπροπυργο με : Γκιαφη,Λεμονη,Μελα,Σιδερη,Αγλαια,Ρουσακη,Περακη... ......και φυσικα σε καινουργια τοτε εμφανιση Ο ναι λεω ο ΠΑΥΛΙΔΗΣ (Χανς Κριστιαν Αντερσεν) !!! :D

geopapa
28-03-2008, 06:35 PM
egw exw thn ais8hsh pantws oti polloi ka8hghtes tha eprepe na eixan parei dromo ap'tis aen.kai fysika mhn ksexnate oti den einai kai liges oi fores pou exoume akousei pragmata oson afora ton xrhmatismo kapoion ka8hghtwn.........einai tha elega kati san koino mystiko!!!

Morgan
31-03-2008, 11:10 AM
den kserw an zw se idanika plasmeno kosmo, alla gia xrhmatisno stis sxoles pou exw kanei egw, den exw akousei.
gia idiaiteres sxeseis kai gia filies , nai..
alla oxi gia xrhmatismo

navigation
01-04-2008, 07:23 PM
H αλήθεια είναι οτι ουτε και εγω εχω ακούσει για χρησματισμό παρα μόνο για ορισμενες συμπάθειες....και θα έλεγα ότι είναι και η πρω΄τη φορά που ακούω κάτι τέτοιο!Αν όντως ισχύει ελπίζω και εύχομαι να ήταν απλά μια μεμνομένη περίπτωση και τίποτα άλλο!!!!!

MaranG
05-04-2008, 09:59 PM
Ax ti eixa trabiksei se auto to mathima filaraki!!!!
Gamiseta itan!!!
Loipon akou prosektika:stin selida 12 kato kato stin teleutea pararafo grafei anatolas(to opoio tha prepei na ginei dismas)kai to pros ta pano(tha prepei na ginei pros ta kato)!!
Na to prasexeis poli auto to mathima kai na to diabaseis oso pio kala mporeis!!!
Kali epitixia filaraki :-)

marios.sp
06-04-2008, 12:31 PM
ta mathimata pou ginontai sto likeio,enoo mathimatika fisiki exoun kapoia sxesi me auta pou ginontai sti sxoli?

geopapa
06-04-2008, 03:54 PM
φιλε Μάριε ναι. μπορει να πει κανεις οτι εχουν καποια σχεση(μιλαω για τα μαθηματα των πλοιαρχων). και κυριως η φυσικη. γνωμη μου παντως ειναι οτι και να μην εχεις ιδεα απ'αυτα που γινονται στο λυκειο δεν θα δυσκολευτεις με αυτα τησ σχολης, αρκει να υπαρχει και καποια προσπαθεια!!!

marios.sp
07-04-2008, 12:46 PM
Se sxesi me ta alla mathimata ektos apo mathimatika kai fisiki,gnorizo oti iparxoun mathimata opos nautilia kai alla.iparxei periptosi me kapoia prospatheia na min peraseis se kapoia apo auta ta mathimata?gt exo akousei kai kapoia akoma pragmata.

geopapa
09-04-2008, 01:45 PM
φιλε μαριε πολλα ακουγονται και πολλα γινονται.λυπαμαι που το λεω αλλα σαν φοιτητης Δ εξαμηνου στην σχολη ασπροπυργου μπορω να πω οτι εχω απογοητευτει, οχι τοσο απ'τα μαθηματα και τον τροπο διδασκαλιας (δεν χρωσταω κανενα μαθημα) αλλα απ΄τον τροπο που δουλευει το συστημα ή για να στο πω και αλλιως επειδη καθε μερα ολο και περισσοτερο καταλαβαινω οτι δεν δουλευει το συστημα (οπως θα επρεπε να δουλευει τουλαχιστον). Βεβαια αυτο αποτελει καθαρα προσωπικη αποψη και κανεναν που θα ηθελε να ακολουθησει αυτο το επαγγελμα δεν θα πρεπει να τον επειρεαζουν αυτα που γραφονται αλλα το θεωρω και ανοητο να λεμε οτι ολα μεσα στις σχολες ειναι ροδινα και οπως διαβαζω και απ'τα αλλα post δεν το λεμε. αυτα τα λιγα...........οποιαδηποτε αλλη απορρια εχεις ελπιζω να μπορουμε να βοηθησουμε.

marios.sp
09-04-2008, 08:17 PM
φιλε μαριε πολλα ακουγονται και πολλα γινονται.λυπαμαι που το λεω αλλα σαν φοιτητης Δ εξαμηνου στην σχολη ασπροπυργου μπορω να πω οτι εχω απογοητευτει, οχι τοσο απ'τα μαθηματα και τον τροπο διδασκαλιας (δεν χρωσταω κανενα μαθημα) αλλα απ΄τον τροπο που δουλευει το συστημα ή για να στο πω και αλλιως επειδη καθε μερα ολο και περισσοτερο καταλαβαινω οτι δεν δουλευει το συστημα (οπως θα επρεπε να δουλευει τουλαχιστον). Βεβαια αυτο αποτελει καθαρα προσωπικη αποψη και κανεναν που θα ηθελε να ακολουθησει αυτο το επαγγελμα δεν θα πρεπει να τον επειρεαζουν αυτα που γραφονται αλλα το θεωρω και ανοητο να λεμε οτι ολα μεσα στις σχολες ειναι ροδινα και οπως διαβαζω και απ'τα αλλα post δεν το λεμε. αυτα τα λιγα...........οποιαδηποτε αλλη απορρια εχεις ελπιζω να μπορουμε να βοηθησουμε.

exw akousei oti kathigites den se pernane akoma kai an exeis grapsei bathmo pou pernas,isa isa gia na tous doseis kapoia xrimata.eixa akousei kai gia ena peristatiko ston aspropirgo pou zitisan apo kathigiti na doun ta grapta tous kai den tous ta edine o kathigitis enw dikaiountousan na ta doun

Παναγιώτης
10-04-2008, 12:20 AM
Μην πιστεύετε τις διάφορες φήμες, αστικούς μύθους καλύτερα. Ο τάδε δεν περνάει κανένα για τρία εξάμηνα, ο δείνα θέλει λεφτά ο άλλος θέλει...
Τα περισσότερα (για να μην είμαι απόλυτος) είναι φαντασίες ή δικαιολογίες κάποιων που δεν το πέρασαν. Ή ξεκινάνε από κουτσομπολιά και μεγαλώνουν. Θυμάμαι όταν ήμουν φοιτητής (όχι σε ΑΕΝ μη φτιάξουμε κι άλλους μύθους) ένας τύπος ενεργό μέλος σε μια παράταξη είχε πει σε μια πρωτοετή ότι έχει άκρες να τη βοηθήσει να περνά τα μαθήματα(μάλλον ήθελε να το πάιξει σπουδάιος), δυστυχώς για αυτός η τύπισσα ανήκε σε αντίπαλη παράταξη τους το είπε και έγινε θέμα που έφτασε μέχρι τη γενική συνέλευση με θέμα αν τα κόμματα δίνουν λίστες με ποιους θα περάσουν και ποιοι είναι οι "λίσταρχοι":D. Βέβαια εγώ το διασκέδασα απίστευτα με την παρέα μου πως ένα κακό καμάκι(και αποτυχημένο όπως φάνηκε) μπορεί να γίνει μέγα θέμα. Ενδεχομένως να υπάρχουν και σήμερα (καμιά δεκαπενταριά χρόνια μετά) κάποιοι στη Σχολή μου που τους είπε "κάποιος παλιός", "ο ξάδερφός τους που ήξερε πρόσωπα και πράγματα" (κάπως έτσι δεν ξεκινάνε οι αστικοί μύθοι; ) ότι για να περάσεις τα μαθήματα πρέπει να είσαι σε κόμμα (αν και δεν νομίζω να πάιζει σήμερα μια και δεν είναι τόσο πολιτικοποιημένα τα πράγματα)

Αν έχεις διαβάσει κανένας δε μπορεί να σου κάνει το εννιάρι άσσο.

uddox
10-04-2008, 09:20 AM
Θα αφήσω τα περί χρηματισμού σε άλλους ειδικότερους αλλά,
ο καθηγητής δεν είναι αυτός που βγάζει ένα βιβλίο και σου λέει διάφορα περι το αντικείμενο.
Είναι αυτός που ηγείται της τάξης και του καθε μαθητή ξεχωριστά. Τέτοιοι λοιπόν, υπάρχουν απο 0 έως 2 στις σχολές. Και αυτό διότι το να διδάσκεις είναι κάτι πιο διαφορετικό απο το να λες ιστορίες και εμπειρίες με τους φίλους σου...

Θα συμφωνήσω ότι μερικές φορές, υπήρξαν και κάτι διπλά σε πρώτους, χωρίς κάποια εξήγηση, και χωρίς να επιτρέψουν την επανεξέταση του γραπτού, διότι...
Δεν στέκομαι στην μιζέρια, αγγελικός κόσμος υπάρχει αλλού???

gagarin
10-04-2008, 01:13 PM
Όταν πήγαινα Ασπρόπυργο είχαν πιάσει τον Λαρδόπουλο για χρηματισμό και τον αναγκάσαν (και οι σπουδαστές μαζί) να παραιτηθεί.
Ακόμα είχαν τα θέματα σε Μαθηματικά και Ηλ. μηχανές λίγες ώρες πριν την εξεταστική.
Στις Ηλ. μηχανές μου είχε δώσει τα θέματα και σε εμένα κολλητός μου που ήταν μέσα στα πράγματα.
Υπήρχε και ένας ακόμα καθηγητής που είχε (δεν γνωρίζω αν έχει ακόμα) φροντιστήριο που πήγαινα, δεν σου έλεγε στην ψύχρα ότι θα σε περάσει αλλά όσοι πηγαίναμε περάσαμε όλοι.:???:

navigation
10-04-2008, 04:57 PM
Ε παντως θα συμφονήσω με τον Παναγίωτη! Το τόσο (μετα συγχψρήσεως, πάντα) το κάνουμε τόοοοοοοοοοοοσοοοοοοοοοο!
Εγώ δεν εω ακούσει ούτε έχω αντιλυφθει τέτοιου είδουσ περιστατικά! Όσο για τα γραπτα μη ξεχναμε οτι τουλαχιστον για την εξεταστικη εχεις δικαιωμα 10 μέρες για ενσταση!Δεν μπορεις να πας οποτε σου καπνίσει εσένα και να εις θελω να δω το γραπτο μου! Αλλα να σας πω και κάτι....υπάρχει κανένας που να ζήτησε αναβοθμολόγηση είτε σε εξεταστική ειτε σε διαγωνισμα και να κέρδισε κάτι!Εγω παντως δεν ξέρω κανέναν!Και δεν κερδίζεις κάτι γιατι πολυ απλούστατα όντως έχεις λάθη στο γραπτό σου αλλά εσύ πιστευεις ότι ήσουν σωστος!

captain 83
10-04-2008, 06:01 PM
Ναυτική μετεωρολογία ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων ποιός κάνει στον Ασπρόπυργο;

geopapa
11-04-2008, 11:36 PM
Οντως ο κυριος σακελλαριου δεν ειναι πλεον μαζι μας.ηταν και καθηγητης μου φετος και πιστευω οτι ειναι μια απωλεια.οτι αφορα την σχολη τωρα νομιζω οτι εχουμε μπερδεψει παλι λιγο τα πραγματα.σιγουρα δεν μπορει ενας καθηγητης το 9 να το κανει 2 και δεν εχει και λογο να το κανει 2.εχεις ομως το δικαιωμα να ζητησεις να δεις το γραπτο σου.να δεις τα λαθη σου κα να μην τα επαναλαβεις και οχι να ερθει ο καθηγητης και να σου πει ετσι απλα εγραψες τοσο.να σας πω οτι πολλοι καθηγητες πλεον απο περυσι που ημουν Β-Γ εξαμηνο δεν μας ελεγαν καθολου ποσο γραφαμε.για ποιο λογο?θα σας πω και ας με θεωρειτε υπερβολικο.η πλειοψηφεια των καθηγητων λοιπον περυσι ηταν εντελως αντιθετοι οχι απλα με το να μας δωσουν να δουμε τα γραπτα μας αλλα και με το να μας πουν ποσο γραψαμε.γιατι γινοταν αυτο και ποια παιδια θα ειχαν προβλημα?οταν εχει ζητηθει απο τον καθηγητη να βοηθησει εναν μαθητη και ο μαθητης του εχει γραψει 2(στην προοδο) ο καθηγητης θα τον βοηθησει κατεβαζωντας τον στο τελος με 6. Ο μαθητης ομως που δεν περιμενει βοηθεια και εχει γραψει 4 θα κατεβει με 5.φανταστειτε λοιπον τι ειχε να γινει αν οι καθηγητες μας ελεγαν ποσο γραφαμε.ποσα γιατι θα δεχονταν οι καθηγητες και ποσες απαντησεις θα επρεπε να δωσουν.ετσι δεν λενε τιποτα μεσα στην ταξη,δεν ξερεις ποσο εγραψαν οι συμμαθητες σου,δεν μπορεις να του πεις τιποτα.

Δεν θα ξεχασω περυσι με την καθηγητρια των νηο, η οποια μας ανακοινωνε ποσο γραψαμε στην προοδο και οταν εφτασε σε εναν συμμαθητη ο οποιος βοηθηθηκε σε πολλα μαθηματα(μεσω της φοιτητικης παραταξης,κατι που μας το εχει πει και ο ιδιος)του ειπε το εξης ''το δικο σου δεν προλαβα να το διορθωσω''.πειτε μου κατι ρε παιδια.ειμαι εγω ο υπερβολικος?προλαβε ολων των παιδιων εκτος απο το δικο του?και στο τελος ενω ολοι κατεβαιναμε με 0 και καποια παιδια ειχαν 1 αυτο το παιδι κατεβηκε 3(αν θυμαμαι καλα).λογικο?

λοιπον εγω επιμενω οτι γινονται πολλα στις σχολες αλλα αν εισαι καλος μαθητης δεν θα χρειαστεις ποτε την βοηθεια τους.βοηθιουνται αυτοι που δεν ειναι ικανοι να περασουν τα μαθηματα με την αξια τους και αδικημενοι ειναι οι μαθητες που ειναι στο ιδιο επιπεδο με αυτους που βοηθιουνται.

Mirfak
29-04-2008, 12:50 AM
[quote=geopapa;74223]Οντως ο κυριος σακελλαριου δεν ειναι πλεον μαζι μας.ηταν και καθηγητης μου φετος και πιστευω οτι ειναι μια απωλεια.οτι αφορα την σχολη τωρα νομιζω οτι εχουμε μπερδεψει παλι λιγο τα πραγματα.σιγουρα δεν μπορει ενας καθηγητης το 9 να το κανει 2 και δεν εχει και λογο να το κανει 2.εχεις ομως το δικαιωμα να ζητησεις να δεις το γραπτο σου.να δεις τα λαθη σου κα να μην τα επαναλαβεις και οχι να ερθει ο καθηγητης και να σου πει ετσι απλα εγραψες τοσο.να σας πω οτι πολλοι καθηγητες πλεον απο περυσι που ημουν Β-Γ εξαμηνο δεν μας ελεγαν καθολου ποσο γραφαμε.για ποιο λογο?θα σας πω και ας με θεωρειτε υπερβολικο.η πλειοψηφεια των καθηγητων λοιπον περυσι ηταν εντελως αντιθετοι οχι απλα με το να μας δωσουν να δουμε τα γραπτα μας αλλα και με το να μας πουν ποσο γραψαμε.γιατι γινοταν αυτο και ποια παιδια θα ειχαν προβλημα?οταν εχει ζητηθει απο τον καθηγητη να βοηθησει εναν μαθητη και ο μαθητης του εχει γραψει 2(στην προοδο) ο καθηγητης θα τον βοηθησει κατεβαζωντας τον στο τελος με 6. Ο μαθητης ομως που δεν περιμενει βοηθεια και εχει γραψει 4 θα κατεβει με 5.φανταστειτε λοιπον τι ειχε να γινει αν οι καθηγητες μας ελεγαν ποσο γραφαμε.ποσα γιατι θα δεχονταν οι καθηγητες και ποσες απαντησεις θα επρεπε να δωσουν.ετσι δεν λενε τιποτα μεσα στην ταξη,δεν ξερεις ποσο εγραψαν οι συμμαθητες σου,δεν μπορεις να του πεις τιποτα.

Δεν θα ξεχασω περυσι με την καθηγητρια των νηο, η οποια μας ανακοινωνε ποσο γραψαμε στην προοδο και οταν εφτασε σε εναν συμμαθητη ο οποιος βοηθηθηκε σε πολλα μαθηματα(μεσω της φοιτητικης παραταξης,κατι που μας το εχει πει και ο ιδιος)του ειπε το εξης ''το δικο σου δεν προλαβα να το διορθωσω''.πειτε μου κατι ρε παιδια.ειμαι εγω ο υπερβολικος?προλαβε ολων των παιδιων εκτος απο το δικο του?και στο τελος ενω ολοι κατεβαιναμε με 0 και καποια παιδια ειχαν 1 αυτο το παιδι κατεβηκε 3(αν θυμαμαι καλα).λογικο?

Με τον geopapa απο τι καταλαβα ειμαστε στην ιδια σχολη και στο ιδιο εξαμηνο.Για την εν λογω καθηγητρια το ιδιο παρατηρηθηκε και στο τμημα μου.2-3 παιδια που τα ειχε παρει με καλο ματι περασαν χωρις να γραψουν καλα.Οπως και ενα αλλο παιδι που standard δεν ειχε ανοιξει βιβλιο ολοι την χρονια και περασε το συγκεκριμενο μαθημα.

ChiefMate
29-04-2008, 02:09 PM
Palikaria min psaxnetai na vreite akri!
Koitate na grafete opws opws na pernate na pate sto kalo na vgalete kana frago.Oi vathmoi kaloi k xrisimoi,k egw pou teleiwsa me 8.5 den eida diafora.H diafora einai ti kanete sto vapori.Ekei ama kourasteis k diavaseis k valeis tin mathisi panw apo ton ypno k tin tainia tou kapnistirioy tha eiste poly kaluteroi apo aytous pou pairnoun gia kapious logous ta 9ria.
Allwste as min kryvomaste to epipedo den einai idio me ayto pou itan prin anoiksoun oi portes k mpei kathe karydias karydi ekei mesa.Mou prokalei lypi pou to lew,to idio tha lete k eseis,k na eiste ypeythinoi giati kathe aksiwmatikos pou vgainei k exei elleipseis,ayrio methayrio tha anagasteite na ton yposteite eseis.
Etsi pou eginan ta pramata mas swzei mono to kleisimo twn perifereiakwn sxolwn,na meinei o aspropyrgos,me neous kathigites(Mono o Skebes k o Stefanatos aksizoun),na mpainoun kathe xrono 200 atoma k na stratiwtikopoiithei i sxoli me stoles k steriseis eksodou,wste merika nea k kalomathimena paidakia pou pane ekei na katalavoun ti simainei pitharxia sto vapori k na ginoun NAYTIKOI!Lypamai pou to lew...
Lypithika pou ematha gia ton Sakellariou,itan kalos anthrwpos k voithise poly kosmo.
episis megali lypi tha prokalesei k o thanatos tou megalou postalisiou(egw eimai fortigisios) Cpt APOSTOLOU PSYXOULI,kathigiti mas sto KESEN pou pethane tin mera opu kleisame gia Pasxa.Htan o monos pou milouse naytika k starata.Kalo tou taksidi!

dryhammer
31-05-2008, 12:44 AM
Γεια σας, θα ηθελα μερικες πληροφοριες για τις ΑΕΝ και συγκεκριμενα για τις σχολες Πλοιαρχων. Ποσο δυσκολα ειναι τα μαθηματα; Στα μαθηματικα και στη φυσικη η υλη εχει καμια σχεση με αυτη του λυκειου; Σε αλλα μαθηματα οπως ναυτιλια, ναυτικες μηχανες, μετερωλογια, επικοινωνιες, ευσταθια τι μαθαινεις; Ειναι ευκολα ή δυσκολα; Η ζωη στις ΑΕΝ εχει καμια σχεση με αυτη στα ΑΕΙ/ΤΕΙ; Ειναι προεραιτικη η παρακολουθηση των θεωριων; Για καθε μαθημα υπαρχει και αντιστοιχο εργαστηριο; Υπαρχει κανονας ενδυσης μεσα στη σχολη; Υπαρχουν κανονες που πρεπει να ακολουθεις; Στις σχολες οπου η φοιτηση ειναι εσωτερικη, ειναι ευχαριστο το περιβαλλον ή καλυτερα θα πρεπει να νοικιασεις; Η σιτιση ειναι μεσα στη σχολη; Κατα τη διαρκεια της φοιτησης ποσο πληρωνεσαι; Αφου τελειωσεις τη σχολη μπορεις να δουλεψεις στο εξωτερικο; Καθε ποτε ανεβαινεις βαθμους; Επειδη δινω εξετασεις και θελω να περασω στις ΑΕΝ, θελω να ξερω πως ειναι τα πραγματα μεσα. Αν ειναι ευκολο ή θα τα παρατησω.

dryhammer
31-05-2008, 08:15 PM
Ξερω οτι ρωταω πολλα, αλλα αν μπορει καποιος να απαντησει στα μισα θα με βοηθουσε πολυ

Παναγιώτης
31-05-2008, 08:33 PM
Ρίξε μια ματιά στο θέμα Σχολές Εμπορικού Ναυτικού όπου φοιτητές ΑΕΝ ανταλλάσσουν τις εμπειρίες τους από τις σχολές και στο θέμα Σχολές πλοιάρχων Σχολές μηχανικών όπου υπάρχουν γενικότερες πληροφορίες και καλύπτουν πολλά από τα ερωτήματά σου. Αν τα μαθήματα είναι εύκολα δεν νομίζω ότι μπορεί να απαντηθεί γιατί είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό γενικά η άποψή μου είναι ότι αν κάτι σου αρέσει είναι εύκολο να ασχοληθείς με αυτό, να διαβάσεις και να το μάθεις.

navigation
01-06-2008, 08:10 AM
Λοιπόν αγχωμένε Ddryhammer καταρχήν θα συμφωνήσω με τον Παναγίωτη...τις περισσότερες ερώτησεις σου τις έχουμε αναλύσει στα παραπάνω θεματα.Εγώ θα απάντησω στις απόρειες σου αν και πάρα πολλές βρε παιδί μου...και αν νομίζει κάποιος admin οτι πρέπει να μεταφερθούν στις ΣΧΟΛΕΣ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ... ας το κάνει!
Τα μαθήματα όσο περνάνε τα εξαμηνα δυσκολέυουν και αυτό ειναι φυσιολογικό.Τα μαθηματικά δεν έχουν πολύ σχεση με του σχολείου άλλα τού σχολείου είναι μια πολύ καλή βάση για να τα καταφερεις και στην σχολή.Η φυσική έχει πολλά κοινά στοιχεία με αυτήν του Λυκείου.Στα υπόλοιπα μαθήματα που αναφέρεις μαθένεις το αντικείμενο του μαθήματος....στην μετεορολογία π.χ. δεν θα μαθεις να λες τον καιρό αλλα θα μάθεις ποτε πλησιάζεις σε κυκλώνες, τα σύννεφα που βλέπεις τι προδιαθέτουν διαφορα όργανα που χρησιμοποιείς στο πλοίο και άλλα πολλά.Η ζωή στις ΑΕΝ δεν έχει καμία σχέση με αυτήν των ΤΕΙ/ΑΕΙ...καθε ΑΕΝ είναι μια μικρή κοινωνία και οι πιο πολοί καθηγητές γνωρίζονται με τα παιδια ενώ στα ΤΕΙ/ΑΕΙ δεν υπάρχεις με το όνομά σου αλλά με τον αριθμό Μητρώου σου. Η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική σε όλα τα μαθήματα και υπάρχει και το σλυστημα των απουσιών. Δεν υπάρχουν εργαστήρια για όλα τα μαθήματα αλλά μόνο για κάποια συγκεκριμένα και αυτά τα εργαστήρια όχι σε όλες τις σχολές.Κανόνες ενδυσεις ναι υπάρχουν...δεν μπορείς π.χ. να ΄πας με κάπρι ή βερμούδα ούτε οι γυναίκες με μπόυζάκια έξω η πλάτη. Κατά την διάρκεια της φοίτησης δεν πληρώνεσαι.Πληρώνεσαι μόνο κατα την διαρκεια της πρακτικής σου΄όταν μπάινεις σε πλοίο.Οπότε και ο μισθός σου εξαρτάται από την εταιρία που θα βρεις.¨οταν τελειώσεις με το καλό την σχολή μπορείς και να δουλεψεις στο εξωτερικό αλλά και να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό ή να μπαρκάρεις εδώ στην Ελλάδα. Ο βαθμός σου ανεβένει όταν έχεις συμπληρώσει ένα χρονικό διαστημα ως Ανθ/ρχος τότε ξεμπαρκάρεις πας στο ΚΕΣΕΝ παρακολουθείς κάποια μαθήματα,δινεις κάποιες εξετάσεις και πέρνεις του Υπ/ρχου και αυτό συνεχίζεται μέχρι του Καπετάνιου........Αυτααααα!!!!!!!!!!!!!
dryhammer τίποτα δεν είναι ευκολο και τίποτα δεν μπορείς να κατακτήσεις χωρίς κόπο. Η ζωή του επαγκελματία ναυτικού (και αναφέρωμαι και στους μηχανικούς) είναι συνέχεια να μαθενει κατι καινούργιο δεν σταματάς ποτέ να μαθαίνεις και να εξελίσεσε.Αν ξεκινάς με την προοπτική απλά να μπορέσω να τελειώσω την σχολή για να πάρω το χαρτι, μην το κάνεις. Μόνο όταν αγαπάς αυτό το επάγκελμα μπορεί να σου χαρίσει πολλά!

Apostolos
01-06-2008, 10:23 AM
Και το κυριότερο... Εχεις να αντιμετωπίσεις τους σκληρότερους επαγγελματικά ανθρώπους! Να εργάζεσε πολλές ώρες υπερωριακά χωρίς να πληρώνεσε και με το παραμικρό λάθος να σε στέλνει στο Λιμεναρχείο για απόλυση...
Παρόλα αυτά ορισμένοι τρελοί συνεχίζουν να αγαπούν το επάγγελμα...

dryhammer
01-06-2008, 04:04 PM
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, λαθος μου που δεν κοιταξα και σε αλλα post. Το ξερω οτι αν δεν κουραστεις δεν καταφερνεις τπτ, θα το προσπαθησω λοιπον και ελπιζω να πανε ολα καλα.

LKal
01-06-2008, 05:18 PM
otan lete ta mathimata ine upoxrewtika, boreite na ginete ligo pio safeis? px sta upoloipa aei tei, apla dn patas k otan phgaineis, t kaneis gia kamia wra ade duo.. stis aen h parakolouthish twn mathimatwn ine kathimerinh k me stathero programma?

navigation
01-06-2008, 06:10 PM
Ακριβώς έτσι καθημέρινη...υποχρεωτική και με σταθερό πρόγραμμα...σαν να πηγαίνεις στο Λύκειο π.χ....με απουσίες κιολάς...και δεν έχει δικαολογημένες και αδικαιολόγητες...εχεις 50-60 απουσίες δικαιωμα και αυτό ειναι όλα...ουτε χαρτι από γιατρο ουτε τιποτα! Σε μερικές σχολές μόνο οταν δώσεις αίμα αλλά μόνο σε συγκεκριμένη αιμοδοσία που διοργανώνει η σχολή σου σβήνουν 12 απουσίες που θα κανεις...οχι που έκανες...αλλά η αιμοδοσία γίνεται μια φορά το εξάμηνο!!!

navigation
01-06-2008, 06:16 PM
Και το κυριότερο... Εχεις να αντιμετωπίσεις τους σκληρότερους επαγγελματικά ανθρώπους! Να εργάζεσε πολλές ώρες υπερωριακά χωρίς να πληρώνεσε και με το παραμικρό λάθος να σε στέλνει στο Λιμεναρχείο για απόλυση...
Παρόλα αυτά ορισμένοι τρελοί συνεχίζουν να αγαπούν το επάγγελμα...
Ολόσωστος ο Απόστολος.....
Ας μην ξεχνάμε ότι είναι το μοναδικό επάγγελμα που ενώ τελειώνεις την δουλεία σου είσαι υποχρεωμένος να ζεις στον χώρι της δουλείας σου, να τρως εκεί, να κοιμάσαι εκεί,να διασκεδάζεις(λέμε τώρα)εκει, πολλές φορές να βλέπεις την ιδια σου την οικογεννεια μόνο εκει και γενικότερα όλη σου η ζωή να πέρναει μέσα στον χώρο της δουλέιας σου!!!Τραγικό ε?!!!!!

navigation
14-06-2008, 07:02 PM
Μια νέα αλλαγή στο όριο των μαθημάτων για τα εκπαιδευτικά ταξίδια εχει γίνει αυτές τις μέρες...
Οι δευτεροετής σπουδαστές θα μπορούν πλέον να εκτελέσουν το δευτερο εκπαιδευτικό τους ταξίδι ακομα και αν οφείλουν 5 μαθήματα ανεξαρτήτος εξαμήνων
(παλιά ήταν και πάλι 5 τα μαθήματα άλλα δεν μπορούσες να οφείλεις 4 από ένα εξάμηνο)

LNGmania
17-06-2008, 02:55 PM
Αυτες τις μερες στον Ασπροπυργο εχουν γινει τα αδιανοητα ! Οταν γραφαμε Ευσταθεια Στ μας πηρανε τις χαρτια αναφορας πανω στην 1μιση ωρα!!! και γιατι παρακαλω ? Γιατι ο επητηρητης βιαζοτανε να παει για μια δουλεια! Περι παραπονων στην διοικηση η απαντηση ηταν "ας μου το λεγατε νωριτερα!"

Το αλλο κορυφαιο ητανε σημερα οταν γραφαμε Ευσταθεια Ε οι επιτηρητες ερχοντουσαν συνεχως απο πανω μας και μας επεξεργαζοντουσαν τα γραπτα μας επανειλημενως (εως 4 φορες σε ενα 2ωρο) και χωρις να εχουμε δωσει αφορμη με αποτελεσμα να χανουμε τον ειρμο και την συγκεντρωση μας.

Το αποκορυφωμα παντως που με εκανε σημερα να <<εκραγω>> απο τα νευρα μου ητανε η απαντηση των καθηγητων στους συμμαθητες μου που γραφανε Μεταφορα Φορτιων και οι οποιοι σαν ανθρωποι 8ελανε να πανε στην τουαλετα και η απαντηση ητανε " Μετα απο οσα εγιναν στο ΚΕΣΕΝ, κρατηθειτε και συνεχιστε να γραφετε ή να παραδοσετε την κολλα σας και να πατε." Στις πανελλαδικες οταν διναμε μας αφηνανε τουλαχιστον να κανουμε τις φυσικες μας αναγκες αλλα εδω μας το απαγορευουνε δια ροπαλου και ας ειναι 2 και 3 καθηγητες επιτηρητες σε μια αιθουσα!

Η εικονα της σχολης του Ασπροπυργου ειναι απλα απελπιστικη πλεον στο τεταρτο ετος και δεν ειναι καθολου σαν αυτο που μου περιγραφανε οι τεταρτοετεις του 2005 και των προηγουμενων ετων! Τελευταια εχουνε ξεφυγει ολοι (με εξαιρεση θα ελεγα αντικειμενικα 4 καθηγητες) και αμα ηξερα οτι θα ηταν ετσι τα πραγματα 8α ειχα παρει μεταγραφη απο το 2ο ετος. Τωρα πλεον δεν μπορουμε να παρουμε μεταγραφη και εχουμε κολλησει εδω να χρωσταμε μαθηματα και οι εταιρειες να μας παιρνουνε τηλεφωνο και να μας ρωτανε ποτε θα φυγουμε επανηλειμενως με αποτελεσμα οταν μενουμε για ψυλλου πηδημα (μας κοβουνε για 0,1 ως συνηθως οι γερακοματηδες) και μετα γινομαστε ρομπες και στην εταιρεια μας, που οσον αφορα για μενα προσωπικα δεν εχω μουτρα να τους αντικρισω γιατι νοιωθω ταπεινωμενος που τους απογοητευσα και δεν θα μπορεσω να ανταποκριθω στις προσδοκιες τους και επειδη θα χαρακτηρισθω δευτερας διαλογης αποφοιτος.

Ενοιωσα οτι επρεπε να εκφρασω αυτα που νοιωθω και τα οποια απο οτι παρατηρω δεν ειναι μονο δικα μου αισθηματα αλλα και των υπολοιπων συναδελφων μου για αυτο και εκανα την προσπαθεια να σας μεταφερω το κλιμα που επικρατει εντος.

Στιγμες σαν αυτη μου ερχονται τα προφητικα λογια ενος συμμαθητη που αφησε την σχολη "Δεν παμε να γινουμε καλυτερα κομμωτριες?" Αν θελετε να ξερετε το μεγαλυτερο ποσοστο των δοκιμων στον Ασπροπυργο παρατανε την σχολη και το επαγγελμα στο 4ο ετος παρα στα μπαρκα και στα υπολοιπα ετη!

Kapetanissa
18-06-2008, 02:01 AM
LNGΜania,

είναι τραγικά αυτά που περιγράφεις. Ως παλιά απόφοιτη σχολής Ε.Ν. (ΑΔΣΕΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ) ντρέπομαι για τα χάλια που επικρατούν σήμερα. Και ιδιαίτερα γιατί αρκετοί της σειράς μου είναι λογικά σε θέσεις καθηγητών εκεί. Ελπίζω να είναι τουλάχιστον από τους τέσσερις που αποτελούν την εξαίρεση...

Είχαμε και εμείς προβλήματα με τις σπουδές μας εκείνα τα χρόνια. Και χρειάστηκε να τα βάλουμε με τη διοίκηση της σχολής και να το πληρώσουμε σκληρά... Αλλά όχι και έτσι που περιγράφεις σήμερα... Ούτε σε χώρες του τρίτου κόσμου δεν συμβαίνει αυτό να αρνούνται σε άνθρωπο να κάνει τη φυσική του ανάγκη. Θα έλεγα πως αντί να εγκαταλείπετε τις σπουδές σας, θα έπρεπε να διαμαρτυρηθείτε γραπτώς. Αν όχι ως άτομα (καταλαβαίνω τι μπορεί να επακολουθήσει αν κάποιος το κάνει αυτό ατομικά...) τουλάχιστον μέσω του συλλόγου σπουδαστών.

Το ίδιο και για τα υπόλοιπα ζητήματα που θέτεις. Κανείς δεν πρόκειται να σας λύσει προβλήματα αν δεν αγωνιστείτε μόνοι σας. Στα δικά μας χρόνια (1978 - 1980) οι σχολές ήταν ημιστρατιωτικού τύπου. Φοράγαμε στολές και κάναμε πρωινή αναφορά λες και ήμασταν φαντάροι. Δεν άλλαξαν αυτά τα πράγματα από μόνα τους. Κάθε γενιά έδωσε τους δικούς της μικρούς ή μεγάλους αγώνες. Το ίδιο χρωστάτε τώρα κι εσείς. Η διακοπή φοίτησης ή ακόμη και η μεταγραφή δεν είναι λύση. Είναι απλώς φυγή... υποχώρηση... σκύψιμο κεφαλιού ... Και τελικά περνάνε ανεμπόδιστα όλα αυτά που καταγγέλεις. Λίγο πείσμα. Να μη γίνεται το δικό τους. Να γίνει αυτό που είναι σωστό και δίκαιο και θα σας βοηθήσει να βγείτε σωστοί επαγγελματίες.

LNGmania
18-06-2008, 08:16 PM
Αγαπητη Καπετανισσα, η ειρωνεια ειναι οτι τα τελευταια χρονια συναντω Καπετανιους με το Κ κεφαλαιο οι οποιοι ειναι αποφοιτοι ναυτικων λυκειων και κανανε υπηρεσια ναυτη πριν γινουν ανθυποπλοιαρχοι, και ειναι σαφεστατα ανωτεροι σε θεμα συμπεριφορας, ηθικης και παραδειγματος στους αλλους σε σχεση με αυτους που εχουμε στην σχολη και οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι αποφοιτοι της ιδιας της σχολης.

Σε θεμα γνωσεων δεν ειμαι σε θεση να τους συγκρινω λογω της μικρης μου εμπειριας αλλα απο θεμα συμπεριφορας και παραδειγματος το χασμα ειναι πολυ μεγαλο υπερ των μεν αλλα αυτο δεν το λεω κατηγορηματικα οτι δεν υπαρχουν αποφοιτοι σχολων με το σωστο παρουσιαστικο απλα οσοι βρισκονται στην σχολη μας ειναι μετρημενα στα δαχτυλα ενος χεριου και οι υπολοιποι, ειτε ταξιδευουν ακομα ή θα δουλευουν σε καποιο γραφειο.

Ευτυχως που υπαρχουν Καπετανιοι με οπως ο Καπτα Αποστολος ο Ζαχοπουλος στην σχολη μας και μας φωτιζουν με τις γνωσεις και τις εμπειριες τους και δεν φευγουμε απο αυτη την σχολη με γνωσεις προ δεκαετιων αλλα συγχρονες και το πιο σημαντικο χρησιμες και οχι απλα περιττες.

Οσον αφορα για τους αγωνες που λετε, αυτοι απαιτουν οργανωση και το πιο σημαντικο στοιχειο ειναι να συμμετεχουμε ολοι και οχι να ξεκιναμε τα 8/10 και να καταληγουμε το 1/10 και αυτοι να τρωμε τιμωριες και καταδιωξη ως εκει που δεν παιρνει. Στις καταληψεις ημουνα παρων και βιωσα απο πρωτο χερι αυτες τις σκηνες και απογοητευθηκα οικτρα κυριως απο τον συλλογο σπουδαστων οι οποιοι οτι προτεινουν ειναι εναντιον μας και οπως στις περισσοτερες σχολες εξυπηρετουν τα συμφεροντα τους και τις πολιτικες τους βλεψεις.

Προσωπικα πιστευω ειμαστε ετη φωτος πισω στην ικανοτητα οργανωσης ενος τετοιου αγωνα ο οποιος θα ειναι αποτελεσματικος και οχι απλα για καποιους να σκοτωνουν την ωρα τους. Σαν παραδειγμα εχω τον παππου μου που ηταν πιλοτος στη Ολυμπιακη επι Ωναση και καταφερανε οι συνδικαλιστικες οργανωσεις του προσωπικου της Ολυμπιακης να υποχρεωσουν τον Ωνασση να συμμορφωθει με τις απαιτησεις τους!!! Εμεις δεν ειμαστε σε θεση να επιχειρηματολογησουμε προκειμενου να πεισουμε τους καθηγητες μας να μας αλλαξουν τις ημερομηνιες των προοδων μας!

Συμπερασμα ειναι η κατασταση μπαχαλο αλλα και εμεις δεν εχουμε την "φωνη" για να μιλησουμε. Εγω μπηκα στον κοπο να το κανω και γλυτωσα την παρολιγο εισαγωγη μου στην μαυρη λιστα της σχολης αφου πηγανα διεκδηκησω τα αυτονοητα δικαιωματα μου αφου πρωτα τηρω τις υποχρεωσεις μου απεναντι στην σχολη.

LNGmania
18-06-2008, 10:59 PM
Κατι τελευταιο που θα ηθελα να προσθεσω ειναι σχετικα με την επισκεψη εφοπλιστη μεγαλης και γνωστης εταιρειας με στολο 27 πλοιων και αρκετων αλλων υπο ναυπηγηση, μαζι με τον SQT Manager της εταιρειας προκειμενου να συζητησουν με την διευθυνση των Πλοιαρχων για τον παραδοξα μικρο αριθμο των σπουδαστων που αποφοιτουν ετησιως απο την σχολη σε σχεση με τους εισαχθεντες σε αυτην και οχι μονο. Η συναντηση ειχε γινει κατοπιν ραντεβου αλλα κατα ενα περιεργο τροπο ο Διευθυντης της σχολης ελειπε, ειχε κλειστο το κινητο του και κανεις δεν ηξερε που ειναι με αποτελεσμα να περιμενουν ο εφοπλιστης και ο αρχιπλοιαρχος για μιση ωρα τον διευθυντη και μετα αγανακτησμενοι με την συμπεριφορα του φυγανε με τις χειροτερες εντυπωσεις για την σχολη. Το γεγονος αυτο μου το ειπε ο ιδιος ο αρχιπλοιαρχος που ηταν εκει και η ερωτηση του προς εμενα ητανε "Ποιος νομιζει πως ειναι ο διευθυντης σας?". Το προβλημα τους δεν ηταν η απουσια του αλλα γενικως η συμπεριφορα του επι του θεματος η οποια τους εξεπληξε βαθυτατα. Πειτε μου ποιες ειναι οι εντυπωσεις σας επι του θεματος;

Kapetanissa
19-06-2008, 12:01 AM
Σημασία δεν έχουν οι εντυπώσεις οι δικές μας... αλλά πώς θα λυθεί το πρόβλημα. Μην ξεχνάς ότι ο καλός ο καπετάνιος στη φουρτούνα φαίνεται. Βάλε στίγμα στο χάρτη σου, εκτίμησε τις συνθήκες και χάραξε πορεία. Για να βγεις στο λιμάνι που θες και όχι να ταξιδεύεις σαν καρυδότσουφλο και όπου φυσάει ο άνεμος. Τη θέση μας την έχεις ήδη δώσει, το λιμάνι το περιέγραψες... τι μένει;

Και μην ξεχνάς ότι εμείς οι έλληνες κρατάμε ναυτική παράδοση από τον καιρό του Ομήρου. Γίνε Οδυσσέας, πολυμήχανος και καστροκαταλύτης. Μην περιμένεις να σε λυπηθεί ο Κύκλωπας. Χρωστάς να βρεις μόνος σου την έξοδο από τη σπηλιά.

Κι εμείς χρωστάμε να προβάλουμε το ζήτημα όσο καλύτερα μπορούμε. Υπόσχομαι να το κάνω και σύντομα στο διαδικτυακό τόπο που έχουμε οι ελληνίδες καπετάνισσες. Και σε ό,τι άλλο χρειαστείτε οι σπουδαστές... Θα μας έχετε δίπλα σας. Γιατί θέλουμε και εμείς να καμαρώνουμε για το επίπεδο ναυτικών σπουδών της χώρας μας.

LNGmania
19-06-2008, 12:43 AM
Πρεπει να παραδεχτω Καπετανισσα πως τα λογια σου ειναι περα για περα αληθινα και απο πρωτοετης εχω συνηθισει σε αυτη την κατασταση επιβιωσης σε αυτη την σχολη με καθε τροπο.

Εκανα υπομονη τεσσερα χρονια εως τωρα και απλα ελεγα οτι ετσι εχουν τα πραγματα αλλα εγω θα παραμεινω ο εαυτος μου και θα προσπαθω για κατι καλυτερο αλλα αυτα που βλεπω τις τελευταιες μερες δεν τα ειδα οσο καιρο ειμαι στην σχολη και για αυτο ειπα αυτα που ειπα γιατι εγω αργα ή γρηγορα θα παρω το πτυχιο αλλα ειναι κριμα παιδια που θα μπορεσουν να αγαπησουν την θαλασσα και την δουλεια του ναυτικου να απογοητευθουν απο την ιδια την σχολη.

Το μονο καλο που σιγουρα αποκομιζει πιστευω κανεις απο αυτη την κατασταση ειναι σταθεροτητα και επιμονη στις δυσκολιες, τα οποια ειναι απαραιτητα προσοντα πιστευω σε αυτη την δουλεια.

Ευχαριστω για την υποστηριξη και μακαρι να υπηρχαν και αλλα ατομα σαν εσενα που να ενθαρρυναν τους σπουδαστες να συνεχισουν την δουλεια και να τους διδασκουν μεσα απο το παραδειγμα τους γιατι κακα τα ψεμματα απο οτι μπορω να φανταστω εαν οι ανδρες δυσκολευονται σε αυτο το επαγγελμα τοτε εσεις πρεπει να εχετε περασει απο χειροτερες δυσκολιες λογω των διαφορων προκαταληψεων που επικρατουσαν και συνεχιζουν να επικρατουν.

Silent_oz
19-06-2008, 03:29 PM
kalispera an kai kainourios sto forum to diavasa me prosoxi tha ithela mia apantisi se ena post pou eida stin selida 10 sygkekriman pws dld tha perimenta na antidrasi to ds kai gia pia epoxi epoxi milate gia tis katalipseis? kai ti enoeite gia proswpika tous sumferonta an kai kainourios stin sxoli tha ithela na enimerothw gia ta flegon zitimata auta

PiEpsilon
25-06-2008, 01:34 PM
Απόφοιτος της ανωτέρω σχολής εν έτη 1990 όταν ακόμη στεγαζόταν σε ιδιόκτητο κτήριο...

Αναμνήσεις πολλές οι οποίες θα αναβιώσουν πιστεύω μέσα από αυτό το θέμα και από τη συμμετοχή συναδέλφων.

nektarios15
25-06-2008, 01:56 PM
Απόφοιτος της ανωτέρω σχολής εν έτη 1990 όταν ακόμη στεγαζόταν σε ιδιόκτητο κτήριο...

Αναμνήσεις πολλές οι οποίες θα αναβιώσουν πιστεύω μέσα από αυτό το θέμα και από τη συμμετοχή συναδέλφων.Καλώς όρισες στο forum, εγώ σπούδαζα εκείνη την εποχή(από 1987) στην ΑΔΣΕΝ Ηρακλείου Κρήτης.

PiEpsilon
25-06-2008, 03:13 PM
θένκς για το καλοσώρισμα.

geopapa
03-07-2008, 01:16 AM
Ευτυχως που υπαρχουν Καπετανιοι με οπως ο Καπτα Αποστολος ο Ζαχοπουλος στην σχολη μας και μας φωτιζουν με τις γνωσεις και τις εμπειριες τους και δεν φευγουμε απο αυτη την σχολη με γνωσεις προ δεκαετιων αλλα συγχρονες και το πιο σημαντικο χρησιμες και οχι απλα περιττες.

Αγαπητε φιλε LNGmania ειμαι και εγω φοιτητης στον ασπροπυργο στο τριτο ετος. Συμφωνω για αυτα που εγραψες για τον ΚΠΤ. Ζαχοπουλο (ο οποιος θα ξαναφυγει για τα κεσεν αν γνωριζω καλα) και για μερικους ακομα καθηγητες οι οποιοι δυστηχως ομως ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα!!! Απο το πρωτο ετος και μεχρι σημερα δεν μπορω ακομα να καταλαβω την λογικη της πλειοψηφειας των καθηγητων οι οποιοι απ'την μια μας θεωρουν συναδελφους τους και απ'την αλλη το κυριο μελημα τους ειναι πως θα καταφερουν να μας κοψουν..... ισως βεβαια να ειναι και αυτη η γραμμη που εχουν παρει απ'την διευθυνση!!! Επισης δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον απ'την σχολη π.χ. της υδρας στο τεταρτο ετος να ειναι 30 μαθητες και να παιρνουν πτυχιο οι 25 και στον ασπροπυργο στο αντιστοιχο ετος να ειναι 200 μαθητες και να παιρνουν πτυχιο οι 30. Δεν μπορει κατι συμβαινει.Η αληθεια ειναι οτι εχω απογοητευτει πληρως και φυσικα οχι απ'το επαγγελμα το οποιο και θα συνεχισω αλλα απ'το κατεστημενο που επικρατει στον ασπροπυργο.Ειπε η καπετανισσα να κανουμε τον αγωνα μας μεσω του συλλογου των σπουδαστων.ποιου συλλογου σπουδαστων?Της Ν.Δ. που ειναι αυτη τη στιγμη εξουσια(μαζι με την διευθυνση) στην σχολη?Δε βγαζω ακρη ρε παιδια και ειλικρινα εχω στεναχωρηθει παρα πολυ που η σχολη εχει φτασει σε αυτο το σημειο.Το μονο που εχω καταλαβει οτι μπορει να κανει καποιος ειναι να ειναι τυπικος με τα μαθηματα του μηπως και καταφερει και αποφητησει on time (αν και δεν ειναι απολυτα στο χερι του ουτε αυτο πλεον).Σχετικα φιλε LNGmania με αυτο που ειπες οτι ηρθε ενας αρχιπλοιαρχος απο μεγαλη εταιρεια και ο διευθυντης την ειχε κανει με πηδηματακια σε ρωτω το εξης. Και αν ηταν εκει και ειχε την συναντηση με τον αρχιπλοιαρχο τι θα του ελεγε?Τα χαλια μας τα μαυρα?Οτι οι ιδιοι εχουν ριξει την σχολη σε χαμηλο επιπεδο γιατι πολυ απλα αυτο τους συμφερει?Απ'την μια ερχεται ο υφυπουργος ο Καμμενος και μας λεει οτι εχουμε λιγους αποφοιτους και οτι χρειαζομαστε ναυτικους και απ'την αλλη βλεπεις τους καθηγητες να σε κοβουν για 0,1 ή 0,2 και καθυστερεις να παρεις το πτυχιο πολλες φορες εξαιτιας μαθηματων οπως το σχεδιο(το οποιο δεν υπαρχει πλεον) ή ναυτικες μηχανες που εγω πιστευω οτι την παραμικρη γνωση δεν προσφερουν στον χωρο της δουλειας που επιλεξαμε.Τελως παντων συγνωμη αν σας κουρασα αλλα ευτυχως που υπαρχει και αυτος εδω ο χωρος και συζηταμε λιγο τα πραγματα και τα προβληματα μας.

Φιλικους χαιρετισμους ;)

Νικόλας
03-07-2008, 02:47 PM
εγώ παιδιά που θέλω να γίνω καπετάνιος και του χρόνου θα μπώ στην σχολή έχω την εντύπωση πως ο ασπρόπυργος άντε γεια μακρύα και αγαπημένοι γι αυτό το 1ο εξάμηνο(όπως μ είπε μια ψυχή;)) πέρνω μεταγραφή και κύριος

gvaggelas
06-07-2008, 04:06 PM
Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα της Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου, κ. Γιάννη Λέκκα, προεγκρίθηκε η υπογραφή σύμβασης των ακόλουθων Υποέργων:
o «Προμήθεια ενός πλήρους συστήματος προσομοιωτή Μηχανοστασίου πλοίου», ποσού 606.810 για την ΑΕΝ Χίου
o «Προμήθεια ενός πλήρους συστήματος προσομοιωτή GMDSS», ποσού 144.075 ευρώ, για την ΑΕΝ Οινουσσών.
Και τα δυο Υποέργα υλοποιούνται στο πλαίσιο των ενταγμένων στο ΠΕΠ Βορείου Αιγαίου Πράξεων με τίτλο:
«Προμήθεια τεχνικού και εκπαιδευτικού εξοπλισμού ΑΕΝ Χίου» και «Προμήθεια τεχνικού και εκπαιδευτικού εξοπλισμού ΑΕΝ Οινουσσών».

www.chiosnews.gr (http://www.chiosnews.gr)

Νικόλας
06-07-2008, 10:17 PM
τι διαφορά έχει ΑΕΝ ειδι.κατηγορίας απο της γενικής σειράς???

ViliWiz
06-07-2008, 11:03 PM
ακυρο παιδια... βρηκα την απάντηση thx

navigation
06-07-2008, 11:07 PM
τι διαφορά έχει ΑΕΝ ειδι.κατηγορίας απο της γενικής σειράς???
Ειδική κατηγορία είναι πολύτεκνοι και γενικότερα με επιπλεόν μόρια (έχουν χάσει κάποιο γονιό κτλ.)

Νικόλας
06-07-2008, 11:42 PM
ααα οκ και έχει πιο μεγάλη πιθανότητα να σε πάρουν εκεί με αίτηση ρωτάω γιατι είμαστε πολύτεκνοι:D

navigation
06-07-2008, 11:49 PM
Νομίζω οτι αυτές οι κατηγορίες αφοράν μόνο την εισοδο στην σχολή με υποβολή μηχανογραφικου! Για αιτηση στην σχολή δεν ξέρω...καλο κακού αν πας για αιτηση κρατα και ένα πιστοποιητικό από πολυτεκνικό σύλλογο (δεν ξέρω αν κάνει το πιστοποιητικό οικογεννειακής κατάστασης)

Νικόλας
06-07-2008, 11:56 PM
οκ σε ευχαριστώ θα πάρω τηλ και θα ρωτήσω για να είμαι και 100% για το χαρτί

Roger Rabbit
09-07-2008, 04:52 PM
Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτησούλες..
1. Μπορώ να γραφτώ στην ΑΕΝ και να πάω για φοίτηση 1 χρόνο μετα;
2. Οι ειδική κατηγορία τι πλεονεκτήματα έχει;

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι λίγο άκυρες..:rolleyes:

navigation
09-07-2008, 11:53 PM
Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτησούλες..
1. Μπορώ να γραφτώ στην ΑΕΝ και να πάω για φοίτηση 1 χρόνο μετα;
2. Οι ειδική κατηγορία τι πλεονεκτήματα έχει;

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι λίγο άκυρες..:rolleyes:

Άκυρες δεν έιναι...πολυαπαντημένες είναι:D:D
1.) όχι δεν μπορείς
2.) Πλεονέκτημα? Έχεις παραπάνω μόρια συνεπώς παραπάνω πιθανότητες εισαγωγης!

Roger Rabbit
10-07-2008, 12:15 AM
Σοβαρά;Είναι αδύνατο δηλαδή;Ελεγα να τελείωνα με το στρατιωτικό πρώτα και μετά να έμπαινα..:confused:

sakis18
13-07-2008, 04:47 PM
παιδια μια ερωτηση.επειδη μαλλον εχω περασει στο εμπορικο.μηπως μπορειτε να μου πειτε για τα μαθηματα.πανω-κατω πως ειναι.(τα μαθηματικα ειναι ευκολα?)

Kapetanissa
13-07-2008, 08:04 PM
Τι απάντηση να δώσει κανείς; Πέρασες πλοιάρχων ή μηχανικών; Σε ποια σχολή; Κάθε σχολή έχει τα δικά της. Περίμενε πρώτα να βεβαιωθείς που περνάς και ρώτα μετά πιο συγκεκριμένα. Μια και λες πάντως για τα μαθηματικά, από τις ΑΕΝ δε βγαίνει κανείς μαθηματικός αλλά τα μαθηματικά είναι απαραίτητα σε πολλούς τομείς της δουλειάς και των πλοιάρχων και των μηχανικών.

sakis18
14-07-2008, 03:06 PM
μονο για πλοιαρχος δηλωσα.απλως θελω να ξερω πως ειναι η σχολη.

kostas-gus
14-07-2008, 03:35 PM
οσο αφορα τα μαθηματικα θα κανεις σφαιρικη τριγωνομετρια.Ημιτονα και τετοια.

sakis18
14-07-2008, 03:40 PM
απο τεε ειμαι.δεν εχουμε κανει τετοια.

Morgan
14-07-2008, 03:55 PM
Enw emeis pou eixame kanei sto lykeio….
Mhn agxesai prink ala mpeis.. diavasma thelei kai prosoxh kai otan den ksereis na psaxneis, na rwtas kai na vriskeis.
Pragmatika den ta mathimata ayto gia to opoio prepei na agxwtheis mesa sthn sxolh. Tha ta katafereis ftanei na prospathiseis & na kinhtheis.

Kalh synexeia na exeis kai poly anagnwsh! Ta topics edw mporoun na einai thysayros gia ayta pou psaxneis kai rwtas. Kai ola ta melh sthn diathesh olwn.

kostas-gus
14-07-2008, 03:56 PM
καλα,τι διαολο δεν κανατε καθολου μαθηματικα στο τεε????

sakis18
14-07-2008, 04:05 PM
καναμε παραγουσες, ορια, στατιστικη.

Kapetanissa
14-07-2008, 04:11 PM
Μην αγχώνεσαι. Έχω βγάλει τη σχολή πλοιάρχων πριν χρόνια. Τώρα είμαι εκπαιδευτικός και μ' αυτή την ιδιότητα θα σου μιλήσω περισσότερο. Το άγχος είναι ο πρώτος αρνητικός παράγοντας για να μην καταλάβεις ένα μάθημα. Η προσπάθεια και η σωστή προσέγγιση των καθηγητών σου θα είναι οι καλύτεροι βοηθοί σου. Τώρα βέβαια αν τύχουν καθηγητές ιδιότροποι... Γι' αυτό σου λέμε, κάτσε να μπεις και μετά ρώτα για τη συγκεκριμένη σχολή. Όλο και κάποιος θα βρεθεί που θα έχει πρόσφατη εμπειρία για τις συνθήκες που επικρατούν.

kostas-gus
14-07-2008, 04:12 PM
Ενταξει μωρε,μην αγχωνεσαι.Θα διαβασεις και θα μαθαινεις σιγα σιγα.Το μονο μυστικο ειναι να μην αφηνεις κενα και αποριες.Δεν ειναι και τρομερα δυσκολα τα μαθηματικα αλλα ουτε και ευκολα.

sakis18
14-07-2008, 04:15 PM
απλως ειχα ακουσει απο παιδια.για τα μαθηματικα.για αυτο ρωτησα.μην παω και τα ξερουν ολοι.και εγω να ειμαι εκτος.

Roger Rabbit
14-07-2008, 04:16 PM
Καλά μη φανταστείς και οτι έχουμε τρελή διαφορά απο τα μαθηματικά του ενιαίου..:cool:

sakis18
14-07-2008, 04:20 PM
ευχαριστω για την πληροφορια.ναστε καλα.

Michael
16-07-2008, 02:42 PM
παιδια μια ερωτηση.επειδη μαλλον εχω περασει στο εμπορικο.μηπως μπορειτε να μου πειτε για τα μαθηματα.πανω-κατω πως ειναι.(τα μαθηματικα ειναι ευκολα?)

Γενικά τα μαθήματα είναι εύκολα. Εκείνο που είναι δύσκολο ενίοτε είναι ορισμένοι καθηγητάδες και το ότι δεν έχεις πάντοτε την ευκολία να πας σε μια βιβλιοθήκη και να μελετήσεις την βιβλιογραφία προκειμένου να λύσεις τις απορίες σου (τουλάχιστόν για εμένα αυτό ήταν βασικό πρόβλημα).
Εκείνο που χρειάζεται είναι να τα πάρεις όλα τα μαθήματα από την αρχή με προσοχή και σύστημα. Αν διαβάζεις καθέ μέρα τα μαθήματα και δεν αφήνεις να δημιουργηθούν κενά στην κατανόηση δεν θα ΄χεις κανένα πρόβλημα. Όταν έχεις απορία να ρωτάς και να την λύνεις άμεσα. Αυτό είναι και το νόημα της υποχρωτικής φοίτησης. Για την ακρίβεια δεν είναι "φοίτηση" αλλά "σπουδές" και εσύ όχι φοιτητής, αλλά σπουδαστής. Αυτό σημαίνει ότι απλά δεν φοιτείς (= συχνάζεις) στην σχολή άλλα με σπουδή (= με ιδιαίτερη προσοχή και ένταση) μελετάς ένα συγκεριμενό γνωστικό τομέα τόσο απο θεωρητικής όσο και από πρακτικής απόψεως. Τώρα αν αφήνεις να περνάν οι απορίες, τα μαθήματα και ο χρόνος και πας στην τελευταία βδομάδα να διαβάσεις... όπως καταλαβαίνεις κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα. Υπάρχουν μαθήματα εύκολα και δύσκολα, με λίγη ύλη και πολύ ύλη. Θυμήσου όμως τον μύθο με τον λαγό και την χελώνα...

Τώρα ειδικά για τα μαθηματικά μην ανησυχείς. Από ό,τι θυμάμαι, στην αρχή είναι κατί απλές ασκήσεις με τριγωνομετρία (νόμος ημιτόνων κλπ) με εφαρμογή στην ναυτιλία μετα παράγωγοι, μήτρες (πίνακες), ορίζουσες, κανόνας L' Hopitale, στατιστική (πολύ βασικά πράγματα) και ολοκληρώματα. Α, και την σφαιρική τριγονομετρία που αμα την μάθεις ΄θα σου φανεί εκ των υστέρων πολύ έυκολη και πολύ χρήσιμη στην κατανόηση των υπολογισμών της αστροναυτιλίας. Η ύλη είναι σε δυο εξάμηνα (ή τουλάχιστόν ήταν). Γενικά για να σου δώσω να καταλάβεις εγώ ήμουν κλασσικής παιδείας. Στην τρίτη λυκέιου δεν είχα κανει καθόλου μαθηματικά. Το αποτέλεσμα; Στο τέλος έκανα φροντιστήρια σε συναδέλφους μου που είχαν κάνει όλα τα παραπάνω στο λύκειο! Απλά εγώ στρώθηκα λίγο παραπάνω στην αρχή και τα έμαθα στην σχολή και οι συνάδελφοι πήγαιναν για καφέ διότι τα ξέραν από το λύκειο και στο τέλος θυμόντουσταν ότι πρέπει να διαβάσουν και μαθηματικά... Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι εσύ μάλλον έχει περισσότερες γνώσεις μαθηματικών από ότι έιχα εγώ τότε. Επομένως αν μελετάς συστηματικά, στο τέλος δεν θα ξενυχτας διαβάζωντας με άγχος, αλλά θα κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου και με καθαρό μυαλό και χαμογελαστός θα πας να δώσεις το πρωι εξετάσεις.
Επειδή μου δώθηκε η ευκαιρία να κάνω κι άλλα πιο προχωρημένα μαθηματικά στην μετέπειτα σταδιοδρομία μου, πιστεψέ με τα μαθηματικά της σχολής δεν πρέπει να σε αγχώνουν. Δες το περισσότερο σαν μια ευκαιρία επανάληψης μαθαίνωντας και κάτι καινούργιο.
Εκείνο που πρέπει ίσως να προσέξεις αν δεν γνωρίζεις ακόμα παράγωγους και ολοκληρώματα ( όπως δεν γνώριζα εγώ τότε) είναι την φυσική Ι διότι, αν είναι ακόμα το ίδιο βιβλίο, από ότι θυμάμαι χρησιμοποιούσε παραγώγους και ολοκληρώματα ενώ ακόμα στην σχολή δεν είχαμε κανει τα αντίστοιχα μαθηματικά!

eliasg17
19-08-2008, 07:34 PM
Γεια σας!
Θα μπορουσε καποιος να μου πει πως ειναι ας πουμε μια κανονικη μερα στης ΑΕΝ?Δηλαδη ποσες ωρες εχουν μαθημα,ποσο διαβασμα πεφτει κτλπ.
χαιρετω.

SOLAS74/78
20-08-2008, 12:44 AM
Επειδή μόλις φέτος αποφοίτησα απο την ΑΕΝ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ θα σου παραθέσω μερικές πληροφορίες:
Αρχικά τα μαθήματα ξεκινούν στις 08:30 και είναι καθημερινά 6ωρα με καταγραφή απουσιών κάτι αντίστοιχο του λυκείου.Διαρκεί η κάθε ώρα 45 λεπτά με ενδιάμεσα διαλλείματα των 10 λεπτών.Η μέγιστη δυνατότητα απουσιών δεν θα πρέπει να ξεπερνα τις 67 χωρίς να υπάρχει η παραμικρή δυνατότητα δικαιολόγησης απουσιών.Μεταφορικό μέσο όπως πουλμαν σχολής δεν υπάρχει πλέον οπότε αν δεν έχεις μεταφορικό μέσο η μεταφορά σου καθιστάται εξαιρετικά δύσκολη λόγω κίνησης στην ανωτέρω περιοχή.Επίσης αν συμμετάσχεις στην προαιρετική αιμοδοσία δικαιούσαι επιπλέον απουσίες 2 ημερών ως αντάλλαγμα.Απο πλευράς μαθημάτων η πιο δύσκολη σχολή θεωρειται του ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ σε σχέση με τις υπόλοιπες ΑΕΝ αλλά η αλήθεια είναι ότι με ένα τυπικό διάβασμα θα γελάς με το επίπεδο της σχολής.Καμία σχέση με ΑΕΙ ή ΤΕΙ.Επίσης μετά το πρώτο και τρίτο εξάμηνο ακολουθολυν ταξίδια υποχρεωτικά με καράβι που υπάγεται στην δική σου πρωτοβουλία για να βρεις.Αν έχεις να ρωτήσεις κάτι στην διαθεσή σου.

eliasg17
20-08-2008, 07:43 AM
Ευχαριστω για της πληροφοριες!;)

Kapetanissa
09-09-2008, 02:50 PM
Πριν λίγο παρέλαβα στο μέιλ μποξ μου ένα μήνυμα που δημοσιεύτηκε σήμερα σ' αυτή την ενότητα. Ευτυχώς όταν μπήκα εδώ διαπίστωσα πως δεν υπάρχει πια. Φαντάζομαι πως κάποιος διαχειριστής το αφαίρεσε και πολύ καλά έκανε. Όπως και να έχει όμως στάλθηκε αυτόματα σε όσους έχουμε επιλέξει να παρακολουθούμε αυτή την ενότητα και αναγκαστήκαμε να διαβάσουμε ένα κείμενο που το λεξιλόγιο και το ύφος του μόνο σε μελλοντικό αξιωματικό δεν αρμόζουν. Μπορεί ο συντάκτης του να πέρασε το χι μάθημα όπως επαίρεται, αλλά στον τομέα ήθος μένει μεταξεταστέος. Και είναι σημαντικότερος αυτός από οποιοδήποτε μάθημα. Ειλικρινά λυπάμαι πολύ για τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου δοκίμου.

Morgan
09-09-2008, 02:56 PM
o mellontikos .."ploiarxos"... hdh eidopoih8hke me mail..

egw to esvhsa, synadelfissa

Michael
09-09-2008, 03:36 PM
...το λεξιλόγιο και το ύφος του μόνο σε μελλοντικό αξιωματικό δεν αρμόζουν. Μπορεί ο συντάκτης του να πέρασε το χι μάθημα όπως επαίρεται, αλλά στον τομέα ήθος μένει μεταξεταστέος. Και είναι σημαντικότερος αυτός από οποιοδήποτε μάθημα. Ειλικρινά λυπάμαι πολύ για τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου δοκίμου.
θα συμφωνήσω απόλυτα. Φίλε μου και δίκιο να έχεις με αυτόν τον τρόπο το χάνεις...

SOLAS74/78
09-09-2008, 08:38 PM
Όλος αυτός ο ντόρος για την ΑΕΝ Ασπροπύργου και μέσα και τηλέφωνα κτλ. για μία σχολή που εγώ προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να είσαι χαζός για να μην τελειώσεις ή τεμπέλης.
Κύριοι του ΥΕΝ και αξιότημη ΠΕΠΕΝ να τους χαίρεσται τους λοστρομοδόκιμους με συμπεριφορά καρνάγιου και τρούμπας.

Ypox8onios
10-09-2008, 05:39 PM
Περασα φετος στην α.ε.ν κρητης και εχω μια-δυο ερωτησεις σχετικα με το μαθημα των αγγλικων...ειμαι κατοχος proficiency εχω δικαιωμα απαλλαγης απο το μαθημα?και γενικοτερα,διδασκομαστε ναυτικη ορολογια στα αγγλικα η τα κλασικα του φροντιστηριου?ευχαριστω εκ των προταιρων...:D

marios.sp
15-09-2008, 08:59 PM
Καλησπέρα

Είμαι μαθητής Γ Λυκείου και έχω κάποιες απορίες..

1)Το lower πρέπει να το έχω πριν μπω στην σχολή η μπορώ να το πάρω κατά την διάρκειά της σχολής?

2)Η εξεταστική καθε ποτέ είναι?

3)Η Φυσική και τα Μαθηματικά της σχολής έχουν καμία σχέση με αυτά που κάνω τώρα στην 3η Λυκείου?

Ευχαριστώ.

Morgan
15-09-2008, 09:24 PM
eksetastikes exeis kalokairi kai fthinopwro alla exei na kanei k me to etos spoudwn.
ta mathimatika k h fysikh nomizw einai ligo pio apla apo 3h lykeiou - pantws oxi dyskola akoma k gia mena (asxetos)..
gia to lower tha sou apanthsei kapoios synadelfos

marios.sp
15-09-2008, 09:28 PM
Ευχαριστώ πολύ morgan.Oποιος ξέρει σχετικά με το lower παρακαλώ ας μου απαντήσει..

Ευχαριστώ

mastropanagos
15-09-2008, 10:10 PM
Φιλε μου εαν διαθετεις lower παιρνεις καποια μορια παραπανω για να μπεις στη σχολη και επισης μεσα στη σχολη δεν διδασκεσαι το μαθημα των αγγλικων με τη προυποθεση στη εξεταστικη να το περνας το μαθημα ειδαλλως η απαλλαγη κοβεται..εαν παρεις το lower ενω εισαι στη σχολη δεν ξερω τι ισχυει,θα μαθω ομως και θα σου απαντησω και σε αυτο συντομα..!!!

mastropanagos
15-09-2008, 10:12 PM
Περασα φετος στην α.ε.ν κρητης και εχω μια-δυο ερωτησεις σχετικα με το μαθημα των αγγλικων...ειμαι κατοχος proficiency εχω δικαιωμα απαλλαγης απο το μαθημα?και γενικοτερα,διδασκομαστε ναυτικη ορολογια στα αγγλικα η τα κλασικα του φροντιστηριου?ευχαριστω εκ των προταιρων...:D
εχεις απαλλαγη απο το μαθημα,διαβασε τι εγραψα και παραπανω..!!!τα αγγλικα περιεχουν τα κλασσικα του φροντιστηριου αλλα περιεχουν και ναυτικη ορολογια εννοειται..!!!

marios.sp
15-09-2008, 11:14 PM
εχεις απαλλαγη απο το μαθημα,διαβασε τι εγραψα και παραπανω..!!!τα αγγλικα περιεχουν τα κλασσικα του φροντιστηριου αλλα περιεχουν και ναυτικη ορολογια εννοειται..!!!

Από αυτά που λέτε το lower δεν είναι απαραίτητο για να μπεις στην σχολή.
Θα πρέπει να το έχεις πάρει μέχρι να τελειώσεις έτσι??

mastropanagos
15-09-2008, 11:19 PM
Από αυτά που λέτε το lower δεν είναι απαραίτητο για να μπεις στην σχολή.
Θα πρέπει να το έχεις πάρει μέχρι να τελειώσεις έτσι??
Κοιτα η σχολη δεν σε υποχρεωνει για να παρεις πτυχιο να εχεις lower γι'αυτο διδασκονται και αγγλικα μεσα στη σχολη...Αλλα πιστεψε με ειναι καλο να το εχεις γιατι η αγγλικη γλωσσα μεσα στα καραβια χρειαζεται παρα πολυ..και επισης ζητανε και οι εταιριες να εχεις lower..!!!

Γιωργακης
18-11-2008, 11:05 AM
παιδια θα ηθελα να μου πειτε αν τα μαθηματα στις αεν ειναι δισκολα να τα περασει κανεις.ευχαριστω θα με βοηθεισεται παρα πολυ αν μου απαντισεται.

Michael
18-11-2008, 11:10 AM
Εξαρτάται από την σχολή και το μάθημα. Πάντως σε γενικές γραμμές για κάποιον επιμελή σπουδαστή που του αρέσει το όλο αντικείμενο με λίγο συστηματικό διάβασμα δεν έχει πρόβλημα.

Silent_oz
19-11-2008, 09:20 PM
ola wraia osa lete alla tha mporousame na mathoume pianis eterias itan o efoplistis(-ploioktitis)kai o arxikapetanios dioti den to kserw kai egw pou eimai kathe mera stin sxoli oti egine episkepsi apo nautilikai etairia

mastropanagos
19-11-2008, 09:30 PM
Κατι τελευταιο που θα ηθελα να προσθεσω ειναι σχετικα με την επισκεψη εφοπλιστη μεγαλης και γνωστης εταιρειας με στολο 27 πλοιων και αρκετων αλλων υπο ναυπηγηση, μαζι με τον SQT Manager της εταιρειας προκειμενου να συζητησουν με την διευθυνση των Πλοιαρχων για τον παραδοξα μικρο αριθμο των σπουδαστων που αποφοιτουν ετησιως απο την σχολη σε σχεση με τους εισαχθεντες σε αυτην και οχι μονο. Η συναντηση ειχε γινει κατοπιν ραντεβου αλλα κατα ενα περιεργο τροπο ο Διευθυντης της σχολης ελειπε, ειχε κλειστο το κινητο του και κανεις δεν ηξερε που ειναι με αποτελεσμα να περιμενουν ο εφοπλιστης και ο αρχιπλοιαρχος για μιση ωρα τον διευθυντη και μετα αγανακτησμενοι με την συμπεριφορα του φυγανε με τις χειροτερες εντυπωσεις για την σχολη. Το γεγονος αυτο μου το ειπε ο ιδιος ο αρχιπλοιαρχος που ηταν εκει και η ερωτηση του προς εμενα ητανε "Ποιος νομιζει πως ειναι ο διευθυντης σας?". Το προβλημα τους δεν ηταν η απουσια του αλλα γενικως η συμπεριφορα του επι του θεματος η οποια τους εξεπληξε βαθυτατα. Πειτε μου ποιες ειναι οι εντυπωσεις σας επι του θεματος;

ola wraia osa lete alla tha mporousame na mathoume pianis eterias itan o efoplistis(-ploioktitis)kai o arxikapetanios dioti den to kserw kai egw pou eimai kathe mera stin sxoli oti egine episkepsi apo nautilikai etairia
Εαν αναφερεσαι στο παραπανω μηνυμα του φιλου LNGmania να σημειωσω οτι το συγκεκριμενο post εχει γινει απο τις 18/6/2008,αρα μιλαμε για τη περσινη ακαδημαικη χρονια..!!Και επισης δεν νομιζω να υπαρχει και καποιος σκοπος να αναφερθουν ονοματα και εταιριες..!!Βγαινουμε και off-topic κιολας,εδω μιλαμε για τα μαθηματα..!!

Silent_oz
21-11-2008, 06:16 AM
nai wraia re paidia dekto auto oti to post einai persino alla kai pali tha epiminw na mathw mia etairia einai dioti mas afora tous spoudastes amesa omws thelw na pw kai kati allo se sesi me tin apantisi sou kaio dieythintis na mleipeis iparxei kai o anaplirwtis o opios opws leei kai to onoma tou den einai ypodieythintis alla anaplirwtis den mporou na krinoume etsi ton kathena poses fores exoume paei ston grafeio tou duethinti kai lipei se symvoulia i alles epitropes dioti kathe mera einai sto grafeio tou kai piio prin apo kathigites to lew auto gt otan pame na paroume parousiologia prin apo tis 8 to grafeio tou einai anoixto gia auto ton logo rwtaw tin gnwmi sou

mastropanagos
21-11-2008, 10:29 AM
nai wraia re paidia dekto auto oti to post einai persino alla kai pali tha epiminw na mathw mia etairia einai dioti mas afora tous spoudastes amesa omws thelw na pw kai kati allo se sesi me tin apantisi sou kaio dieythintis na mleipeis iparxei kai o anaplirwtis o opios opws leei kai to onoma tou den einai ypodieythintis alla anaplirwtis den mporou na krinoume etsi ton kathena poses fores exoume paei ston grafeio tou duethinti kai lipei se symvoulia i alles epitropes dioti kathe mera einai sto grafeio tou kai piio prin apo kathigites to lew auto gt otan pame na paroume parousiologia prin apo tis 8 to grafeio tou einai anoixto gia auto ton logo rwtaw tin gnwmi sou
Δεν ειναι το μονο γεγονος το οποιο θα μας κανει να σχηματισουμε γνωμη για το διοικητη,δοξα το θεο 3 χρονια στη σχολη προσωπικα εγω ξερω τι εστι διοικηση πλοιαρχων και διοικηση μηχανικων,τωρα εαν εσυ εχεις αλλη γνωμη τοτε σου λεω οτι θα ξεγελαστεις απλα και δεν βλεπεις τα πραγματα οπως ειναι..Και γιατι δηλαδη σε ενδιαφερει να μαθεις οπωςδηποτε απο ποια εταιρια ηταν??Εχει καποια σημασια??

mastropanagos
21-11-2008, 10:30 AM
Εχω την εντυπωση οτι εδω συζηταμε για τα μαθηματα,οποιαδηποτε ερωτηση υπαρχει πανω στα μαθηματα δεκτη να τη συζητησουμε,οτιδηποτε αλλο ειναι απλα off-topic..!!
Καλημερα..!!

Morgan
24-11-2008, 01:47 PM
leipsame 2 meres ... kai ginetai xaos! thanks synadelfe, analamvanw..

JACKSPAROW
19-12-2008, 11:45 AM
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΟΚΙΜΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ? Ή ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΛΗ ΤΩΝ ΔΟΚΙΜΩΝ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ?:confused:

Morgan
19-12-2008, 05:37 PM
pio mathima?

knaut
03-01-2009, 12:47 AM
kserete pote ksekinane ta mathhmata meta tis giortes?
m eipan pws tha kanoume k t ah gianniou..

Roger Rabbit
03-01-2009, 02:53 AM
kserete pote ksekinane ta mathhmata meta tis giortes?
m eipan pws tha kanoume k t ah gianniou..

Τετάρτη στις 7 του μήνα.

alkiviadis
14-01-2009, 02:37 PM
Παιδιά σας χαιρετώ.Μέχρι πρίν λίγο καιρό δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο στόχο για της πανελλήνιες και γ'αυτό τα είχα όλα γραμμένα.Αυτό μέχρι που πήρα την απόφαση να μπώ στην σχολή πλοιάρχων.Είλικρινα πιστεύω και νιώθω πως είναι ό,τι καλύτερο για μένα μιας και αγαπώ την θάλασσα απο παιδί.Το μόνο πρόβλημα που ίσως μπορώ να έχω είναι επειδή είμαι θεωριτική κατεύθηνση και δέν έχω κάνει μαθήματα φυσικής εκτος απο αυτά που έκανα μόνος μου επειδή μου άρεσε και για τα μαθηματικά έχω ήδη ξεκινήσει μαθήματα και ελπίζω να είναι αλήθεια ολα αυτά που διάβασα σε αυτο το topic περι ευκολίας των μαθηματικών επειδή το μόνο που θέλω αυτή τη στιγμή είναι να περάσω σε αυτή την σχολή.

mastropanagos
14-01-2009, 03:14 PM
Παιδιά σας χαιρετώ.Μέχρι πρίν λίγο καιρό δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο στόχο για της πανελλήνιες και γ'αυτό τα είχα όλα γραμμένα.Αυτό μέχρι που πήρα την απόφαση να μπώ στην σχολή πλοιάρχων.Είλικρινα πιστεύω και νιώθω πως είναι ό,τι καλύτερο για μένα μιας και αγαπώ την θάλασσα απο παιδί.Το μόνο πρόβλημα που ίσως μπορώ να έχω είναι επειδή είμαι θεωριτική κατεύθηνση και δέν έχω κάνει μαθήματα φυσικής εκτος απο αυτά που έκανα μόνος μου επειδή μου άρεσε και για τα μαθηματικά έχω ήδη ξεκινήσει μαθήματα και ελπίζω να είναι αλήθεια ολα αυτά που διάβασα σε αυτο το topic περι ευκολίας των μαθηματικών επειδή το μόνο που θέλω αυτή τη στιγμή είναι να περάσω σε αυτή την σχολή.
Καλως μας ηρθες φιλε...Να σε πληροφορησω οτι εφοσον εισαι θεωρητικη θα δυσκολευτεις λιγο στα μαθηματα της σχολης (μαθηματικα-φυσικα και τετοια)..Και τα μαθηματικα στη σχολη δεν ειναι ιδιαιτερα ευκολα,ειναι στο περιπου οτι κανουνε στο λυκειο σε λιγο πιο απλη μορφη,δηλαδη πρεπει να εχεις βασεις απο πριν,αν και πιστευω οτι με καλη προσπαθεια ολα γινονται...Να εισαι καλα...

alkiviadis
14-01-2009, 03:48 PM
Καλως μας ηρθες φιλε...Να σε πληροφορησω οτι εφοσον εισαι θεωρητικη θα δυσκολευτεις λιγο στα μαθηματα της σχολης (μαθηματικα-φυσικα και τετοια)..Και τα μαθηματικα στη σχολη δεν ειναι ιδιαιτερα ευκολα,ειναι στο περιπου οτι κανουνε στο λυκειο σε λιγο πιο απλη μορφη,δηλαδη πρεπει να εχεις βασεις απο πριν,αν και πιστευω οτι με καλη προσπαθεια ολα γινονται...Να εισαι καλα...

Το θέμα είναι οτι ήμουν τεχνολογική πέρυσι οπότε έχω ιδέα και απο μαθηματικά και απο φυσική(πιο πολυ βέβαια φυσική επειδή ασχολούμαι και μόνος μου)Σε ευχαριστώ πολύ!!Ανυπομονώ να περάσω και να αρχίσω μαθήματα...

mastropanagos
14-01-2009, 03:50 PM
Το θέμα είναι οτι ήμουν τεχνολογική πέρυσι οπότε έχω ιδέα και απο μαθηματικά και απο φυσική(πιο πολυ βέβαια φυσική επειδή ασχολούμαι και μόνος μου)Σε ευχαριστώ πολύ!!Ανυπομονώ να περάσω και να αρχίσω μαθήματα...
Να εισαι καλα,καλη επιτυχια να εχεις....

navigation
15-01-2009, 07:20 PM
Alkiviadi καλως ήρθες και από εμένα στο forum! Μην σε αγχώνει καθόλου το θέμα οτι είσαι θεωρητική κατεύθυνση! Και εγώ από θεωρητική μπήκα...και όχι απλά έτσι...εμένα μου λέγαν για εξίσωση και έλεγα...τι είναι αυτό τρώγεται???Και από Φυσική το μόνο πράγμα που ήξερα ήταν οτι ο Αϊνσταιν είχε άσπρα φουντοτά μαλιά και άσπρο μουστάκι!!!!:D
Σε πληροφορώ οτι στην σχολή έμαθα μαθηματικά απτην αρχή και φυσική! Οι καθηγητές που μού έκανα μάθημα (γιατί είναι και αυτό) ήταν άψογοι και υπομονετικοί(όχι μόνο μαζί μου)! π.χ. Αποτέλεσμα πρώτης εξετεστικής Μαθηματικά πέρασα με 9 και φυσική με 8! Πρόσεξε όμως, είχα βάλει κάτω τις σημειώσεις απτις παραδώσεις, είχα πάρει και τα βιβλία του Γυμνασίου και τα ξεσκόνιζα! Γιατί να μπορούν οι άλλοι να καταλάβουν αυτά τα μαθήματα και όχι εγώ? Δεν το δέχτηκα και μου βγήκε σε καλό! Μπορεί να είμαι λίγο υπερβολικός αλλα κυριολεκτικά ήμουν σπίτι-σχολή...σχολή σπίτι...και όχι για τον βαθμό αλλα για να μάθω να διαβάζω αυτά τα δύο μαθήματα, γιατί το βασικότερο είναι να μάθεις πως διαβάζονται!!Και μία συμβουλή...μην χάνεις παραδώσεις!
Μην αγχώνεσαι λοιπόν, αν το θες πραγματικά θα το καταφέρεις!!!;)

alkiviadis
07-03-2009, 05:44 PM
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αλλά τώρα έχω συστυχώς κάτι καινούργιο..Έχω τρελαθεί!Δεν ξέρω που να πάω.Να πάω για μηχανικός η να πάω για καπετάνιος??Μπορεί κάποιος να μου πεί τα θετικά και τα αρνητικά αυτών των δύο ή να μου πει πού υπάρχουν στο forum?Θα με βοηθούσε πάρα πολύ....

gagarin
07-03-2009, 05:59 PM
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αλλά τώρα έχω συστυχώς κάτι καινούργιο..Έχω τρελαθεί!Δεν ξέρω που να πάω.Να πάω για μηχανικός η να πάω για καπετάνιος??Μπορεί κάποιος να μου πεί τα θετικά και τα αρνητικά αυτών των δύο ή να μου πει πού υπάρχουν στο forum?Θα με βοηθούσε πάρα πολύ....
Για καπετάνιος να πας.
Οι συνθήκες εργασίας είναι Νταχάου Vs Γραφείο

alkiviadis
07-03-2009, 06:00 PM
Σε ευχαριστώ πολύ και εγώ είμαι πιο πολύ προς τα εκεί αλλά θέλω να μου πουν τα υπέρ και του μηχανικού όποια και αν είναι αυτα...

alkiviadis
08-03-2009, 10:21 PM
Συγγνώμη αν είναι σε λάθος topic αλλά δεν μπορεί κανένας να βοηθήσει??

Ωκυρρόη
10-03-2009, 08:55 AM
Παιδιά ΣΟΣ!!! Υπάρχει μια ερώτηση κρίσεως στη Σχολή Πλοιάρχων στα Χανιά και χρήζει άμεσης απάντησης. Παρακαλώ ΌΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!
Η ερώτηση είναι η εξής:
Aν έχουμε ένα πλοίο με ναυλοσύμφωνο για 69.000 τόνους και ο καπετάνιος παραλάβει 70.000 τόνους, ξέρει κανείς για τους 1.000 παραπάνω τόνους τι διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσει ο καπετάνιος, προκειμένου να τους πληρωθεί και αυτούς;;;;;;;;;;;
ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ επείγον και θα εκτιμούσα πολύ άμεση απάντηση-βοήθεια!!!

Ουραγκων
10-03-2009, 01:14 PM
Δε χρειαζεται ιδιαιτερες διαδικασιες . Ο ναυλος που θα πληρωθει απο τον ναυλωτη θα υπολογιστει με βαση το φορτιο που θα αναγραφει η φορτωτικη οποτε εαν ειναι παραπανω το φορτιο και αν βεβαια εχει χωρεσει στο πλοιο τοτε το τμημα freight collection θα ακολουθησει την διαδικασια που χρειαζεται χωρις ο καπταιν να κανει κατι. Σε voyage charter βεβαια

Apostolos
10-03-2009, 01:17 PM
Και αφού προηγουμένως αποδεικνύει την ποσότητα του φορτίου με draft survey που να συνυπογράφει και ο φορτωτής (shipper).

Ωκυρρόη
10-03-2009, 01:29 PM
Παιδιά....ευχαριστώ πολύ...Να 'στε καλά.....

Ωκυρρόη
11-03-2009, 11:57 AM
Και έχουμε συνέχεια στα κουίζ που βάζουν στην ΑΕΝ Χανίων:confused:: Η ερώτηση είναι ως εξής:
Έχουμε ένα βαπόρι που φορτώνει σίδερα και η φορτωτική του είναι clean bill of lading....Το βαπόρι φτάνει στον προορισμό εκφόρτωσης κανονικά. Αλλά κατά την εκφόρτωση ο παραλήπτης διαπιστώνει ότι έχει και χαλασμένο φορτίο (σκουριασμένα σίδερα πχ). Στην περίπτωση αυτή πώς πληρώνεται ο εκναυλωτής;;;;;;;;;;;;;;;;

Apostolos
11-03-2009, 01:06 PM
Αν τα tally sheets ειναι επίσεις καθαρά ή δέν υπάρχει ανάλογο damage report απο την πλευρά του πλοιου (ωστε να αποδικνύει ότι φορτώθηκαν χαλασμένα), τότε αναλαμβάνουν τα P&I clubs. Καλούν όλοι τους ασφαληστάς τους και αρχίζουν τις διαπραγματευσεις

Ουραγκων
11-03-2009, 01:17 PM
Ο carrier θα πληρωθει κανονικα τον ναυλο που αντιστοιχει στην μεταφορα εαν δεν εχει παραλειψει να βαλει στο ναυλοσυμφωνο τον ορο DANRVAOCLONL το οποιο σημαινει Discountless And Non Returnable Vessel And Or Cargo Lost Or Not Lost. Δηλαδη ο ναυλος θα πληρωθει κανονικα γιατι τον εχω κερδισει απο την αρχη (φορτωση). Τωρα τι θα γινει μετα και το ποσες αγωγες θα γινουν αυτο δεν εχει σχεση

Ωκυρρόη
11-03-2009, 01:26 PM
Να σας ευχαριστήσω ξανά.....για τη βοήθεια;;; :rolleyes:
Δεν ήταν μόνο έγκυρη ....ήταν και αμεσότατη!!!

LIZZIE
20-04-2009, 05:58 PM
Ψανχω εδω κ καιρο να μαθω τι μαθηματικα κ τι φυσικη διδασκονται στισ Α.Ε.Ν. Γνωριζει κανεισ να μου δωσει καποιεσ πληροφοριεσ

Manolishaf
20-04-2009, 09:16 PM
αυτο με ενδιαφερει αρκετά, όποιος γνωριζει να μας πει :-)

Cpt_Kostas
27-04-2009, 10:18 PM
Στις σχολες πλοιαρχων τα μαθηματικα ειναι σχετικα απλα, στο πρωτο εξαμηνο ειναι κυριως τριγωνομετρια, λογαριθμοι και στη συνεχεια σφαιρικη τριγωνομετρια (υπολογισμος ορθροδρομιας, ωρικης γωνιας κτλ). Γενικα δεν ειναι δυσκολα, δουλευεις με τυπολογιο και με πινακες (ναυτιλους).

Manolishaf
28-04-2009, 01:52 PM
και από φύσική??? έχω ακούσει οτι δεν είναι πολυ εύκολα

LIZZIE
05-05-2009, 10:41 AM
ΤΙ ΜΕΛΕΤΑΝΕ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ Η' ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ?

Παναγιώτης
05-05-2009, 11:55 AM
Φυσική
Πλοίαρχοι
α) Γνώσεις που αφορούν τις βασικές ιδιότητες της ύλης

β) Γνώσεις κινηματικής, δυναμικής και στατικής

γ) Βασικές γνώσεις σχετικές με τις διατάξεις ενισχύσεως - εκπομπής - λήψεως

δ) Γνώσεις πάνω στα ηλεκτρικά φορτία και τα ρεύματα

ε) Γνώσεις σχετικές με τις ταλαντώσεις και τις ηλεκτρικές ταλαντώσεις

στ) Γνώσεις γεωμετρικής οπτικής

ζ) Γνώσεις υδροστατικής και υδροδυναμικής

η) Γνώσεις σχετικές με την θερμότητα και

θ) Στοιχειώδεις γνώσεις ατομικής και πυρηνικής φυσικής με τις οποίες θα υποβοηθούνται και στην κατανόηση άλλων μαθημάτων της ειδικότητας τους.

Μηχανικοί
α) Γνώσεις που αφορούν τις βασικές ιδιότητες της ύλης

β) Γνώσεις κινηματικής, δυναμικής και στατικής

γ) Γνώσεις σχετικές με τις ταλαντώσεις δ) Γνώσεις σχετικές με τον ήχο

ε) Γνώσεις στατιστικής μηχανικής

στ) Γνώσεις πάνω στην θερμική διαστολή

ζ) Γνώσεις σχετικές με τις μετατροπές φάσεων και

η) Στοιχειώδεις γνώσεις ατομικής και πυρηνικής φυσικής με τις οποίες θα υποβοηθούνται και στην κατανόηση άλλων μαθημάτων της ειδικότητας τους.

Οι μηχανικόι διδάσκονται σε ξεχωριστά μαθήματα Ηλεκτροτενχία και θερμοδυναμική

LIZZIE
05-05-2009, 01:44 PM
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΠΧ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΕΣ Κ ΟΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΤΑΛΑΝΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΑ ΑΚΟΥΩ. ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

nikolakis
06-05-2009, 08:27 PM
Απο οτι διάβασα ο μηχανικός είναι υπεύθυνος απο τη καλή λειτουργία των μηχανημάτων πρόοσης του πλοίου μέχρι και το πιστολάκι των μαλλιών. Μ αρέσουν πολύ τα μαστορέματα θέλω να φοιτήσω στις ακαδημίες εμπορικού ναυτικού ως μηχανικός αλλά με 4 χρόνια σπουδών τώρα που είμαι μικρός γνώστης της μαστοριάς θα καταφέρω να γίνω ο πολυτεχνίτης του πλοίου που χωρίς τη δυνατότητα βοήθειας να επιλύω κάθε μηχανικό και ηλεκτρολογικό ή γνικότερα οποιοδήποτε τεχνικό πρόβλημα παρουσι'αζεται?

Manolishaf
07-05-2009, 03:06 PM
nikolaki στα 4 χρόνια που θα είσαι στη σχολή θα μάθεις τα βασικά μετά από αρκετα χρόνια δουλειάς και διαβάσματος θα καταφέρεις να λύνεις με "κλειστά μάτια" τα προβλήματα που θα βρεις μπροστά σου αλλά σου ξαναλέω οτι χρειάζεται διάβασμα ανοιχτά μάτια και αυτιά και πολύ αγάπη για το επάγγελμα

Manolishaf
07-05-2009, 03:09 PM
Επισης πρέπει να σου πω οτι άλλο να είσαι μάστορας στη στεριά και άλλο στη θάλασσα.Όταν είσαι μηχανικός σε πλοίο δε χρειάζεται μόνο αγάπη για το επάγγελμα του μηχανικού αλλα και του ναυτικού. Διάβασε ορισμένα topic για το τροπο ζωης μέσα στα καράβια και μετά ξανασκέψου αν αυτό που θες είναι πραγματικά αυτό.

nikolakis
07-05-2009, 06:05 PM
Επισης πρέπει να σου πω οτι άλλο να είσαι μάστορας στη στεριά και άλλο στη θάλασσα.Όταν είσαι μηχανικός σε πλοίο δε χρειάζεται μόνο αγάπη για το επάγγελμα του μηχανικού αλλα και του ναυτικού. Διάβασε ορισμένα topic για το τροπο ζωης μέσα στα καράβια και μετά ξανασκέψου αν αυτό που θες είναι πραγματικά αυτό.

Ευχαριστώ που μου τα λέτε τόσο σωστά. Καταλαβαίνω οτι το ναυτικό επάγγελμα δε σηκώνει αμφιβολίες και οτι για να ανταπεξέλθεις πρέπει να΄είσαι 100% συνηδητοποιημένος για οτι κάνεις. Επιπλέον αυτό το καιρό αντλώ πληροφορίες σχετικά με το ναυτικό επάγγελμα. Η άντληση πληροφοριών είναι ένας απο τους λόγους που συμμετέχω σε αυτές τις επικοδημητικές συζητήσεις του ζωντανού αυτού φόρουμ.

Manolishaf
07-05-2009, 08:13 PM
σε βρήσκω πολύ σωστό, συνειδητοποιημένο και αν συνεχίσεις ετσι σίγουρα θα πάρεις τη σωστή απόφαση.

Manolishaf
07-05-2009, 08:18 PM
βεβαια καλό θα ήταν να postαρουμε σε σωστο topic γιατι μάλλον εχουμε ξεφύγει απο το θέμα

MaurosPit
23-06-2009, 02:40 PM
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΑΡΚΑΡΟΥΜΕ?(ΓΙΑ 2ο ΜΠΑΡΚΟ)
ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ 6 ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΣΤΟΝ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ..
ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ?

sailormoon
23-06-2009, 06:50 PM
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΑΡΚΑΡΟΥΜΕ?(ΓΙΑ 2ο ΜΠΑΡΚΟ)
ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ 6 ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΣΤΟΝ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ..
ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ?

apokleietai file mou na min to kseroun..... iparxei kai sxetiko xarti stin aithousa ton kathigiton apenanti apo tin grammateia ton ploiarxon.......

mastropanagos
23-06-2009, 09:07 PM
apokleietai file mou na min to kseroun..... iparxei kai sxetiko xarti stin aithousa ton kathigiton apenanti apo tin grammateia ton ploiarxon.......
Προς το παρον απο το υπουργειο δεν εχει ερθει κανενα χαρτι στον Ασπροπυργο που να λεει για 6 μαθηματα....Βεβαια και περσι το χαρτι που ελεγε οτι εγιναν 5 τα μαθηματα ηρθε στο τελος της εξεταστικης...

george123
24-06-2009, 09:05 AM
Σε περίπτωση ΔΥΣΧΡΩΜΑΤΟΨΙΑΣ υπάρχει πιθανότητα να σε κόψουν ή να μη γίνεις αποδεκτός στη σχολή εμποροπλοιάρχων?

LIZZIE
24-06-2009, 11:19 AM
Σε περίπτωση ΔΥΣΧΡΩΜΑΤΟΨΙΑΣ υπάρχει πιθανότητα να σε κόψουν ή να μη γίνεις αποδεκτός στη σχολή εμποροπλοιάρχων?

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΓΙΑ 3 ΛΑΘΗ ΣΤΟ ΤΕΣΤ ΑΧΡΩΜΑΤΟΨΙΑΣ.

firestorm2008
24-06-2009, 03:04 PM
καλησπερα!ειμαι νεος στο forum kai θα χρειαζομουν καποιες ακριβης πληροφοριες σχετικα με τις A.E.N. απο σπουδαστες καθως και εγω ειμαι υποψηφιος για εισαγωγη και
συγκεκριμενα με ενδιαφερουν εκτενεστρα οι σχολες πλοιαρχων.Καταρχας βαθμος δυσκολιας κατα τη διαρκεια της φοιτησης σε ολες τις σχολες,ποια ειναι η καταλληλοτερη για φοιτηση με αυτο το αντικειμενο,στις σχολες οπου επιτρεπεται η εσωτερικη διαμονη πως διαμορφωνοωται οι ρυθμοι διαβιωσεις(επιπεδο,αυστηροτητα,πειθαρχια).Τελος διαδικασια που ζητατε να εξεταστεις τι κολυμβηση κτα την διαρκεια του πρωτου εξαμηνου φοιτησης πως διεξαγεται και τι αποκομεις.ευχαριστω εκ των προτερων και ζητω συγγνωμη για τα ερωτηματα που σας παραθετω,μα απο το αντικεμενο αυτο καθοριζεται το μελλον μου.

mastropanagos
24-06-2009, 03:08 PM
Εισαι εκτος θεματος εδω φιλε...
Κοιτα εδω (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=211875#post211875) και εδω (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=222540#post222540)...Καθως και σε μερικα κομματια του φορουμ της εκπαιδευσης...

firestorm2008
24-06-2009, 03:13 PM
με συγχωρεις φιλε το μεταφερω.

mastropanagos
24-06-2009, 03:14 PM
με συγχωρεις φιλε το μεταφερω.
Διαβασε τα θεματα που σου εδωσα και οτι αποριες εχεις ποσταρεις..Καλο ψαξιμο...

firestorm2008
25-06-2009, 09:18 AM
mastropanago παρακολουθησα ενδελεχως τα δυο topic που ποσταρες, μα δεν αποσαφινειζονται πληρως τα ερωτηματα που παραθετω,αν ειναι ευκολο
κανε ενα κοπο και παραθεσε συγκεκριμενες απαντησεις.ευχαριστω εκ των προτερων.

firestorm2008
25-06-2009, 09:20 AM
και οποιος αλλος ειναι γνωστης του αντικειμενου ας παραθεσει οτι γνωριζει.

mastropanagos
25-06-2009, 04:40 PM
Εγω ειμαι μηχανικος και ειμαι στη σχολη του ασπροπυργου που η φοιτηση ειναι εξωτερικη,αρα δεν μπορω να σε βοηθησω,ας πει καποιος ο οποιος ειναι πλοιαρχος σε σχολη εσωτερικης φοιτησης...Αλλα σε αλλο τοπικ,εδω αφορα τα μαθηματα της σχολης...

daimanissa....
27-06-2009, 10:53 AM
Ναυτική μετεωρολογία ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων ποιός κάνει στον Ασπρόπυργο;

Η Ψιχα και η περιβοητη Πετρουλα του Ασπροπυργου η Βιωνη

daimanissa....
27-06-2009, 11:29 AM
καλησπερα!ειμαι νεος στο forum kai θα χρειαζομουν καποιες ακριβης πληροφοριες σχετικα με τις A.E.N. απο σπουδαστες καθως και εγω ειμαι υποψηφιος για εισαγωγη και
συγκεκριμενα με ενδιαφερουν εκτενεστρα οι σχολες πλοιαρχων.Καταρχας βαθμος δυσκολιας κατα τη διαρκεια της φοιτησης σε ολες τις σχολες,ποια ειναι η καταλληλοτερη για φοιτηση με αυτο το αντικειμενο,στις σχολες οπου επιτρεπεται η εσωτερικη διαμονη πως διαμορφωνοωται οι ρυθμοι διαβιωσεις(επιπεδο,αυστηροτητα,πειθαρχια).Τελος διαδικασια που ζητατε να εξεταστεις τι κολυμβηση κτα την διαρκεια του πρωτου εξαμηνου φοιτησης πως διεξαγεται και τι αποκομεις.ευχαριστω εκ των προτερων και ζητω συγγνωμη για τα ερωτηματα που σας παραθετω,μα απο το αντικεμενο αυτο καθοριζεται το μελλον μου.

Λοιπον φιλε firesstorm δεν εχουν μεγαλο βαθμο δυσκολιας οι σχολες διοτι η υποχρεωτικη καθημερινη παρακολουθηση των μαθηματων σε βοηθαει να καταλαβεις καποια μαθηματα (οπως ναυτιλια π.χ)τα οποια αν ξεκινουσες μονος σου να τα διαβασεις θα τα εβρισκες σκουρα... το μονο που χρειαζεται ειναι το πολυ μια ωρα διαβασμα την ημερα στα μαθηματα που εκανες την εκατοστε ημερα τιποτε παρα πανω...
Σε ολες της εσωκλειστες σχολες εχουν 2 ωρες υποχρεωτικης μελετης.... στον Ασπροπυργο its up to you...
επιπλεον στις αλλες σχολες εκτος Ασπροπυργου εκτος απο καθηγητες και διοικητη εχεις και τουσ 4ετεις πανω απο το κεφαλι σου οι οποιοι κανουν κουμαντο... θα ωρεισ για αυτο περισωτερες πληροφοριες σε αλλο τοπικ...
περι αυστηροτητας-πειθαρχιας για τις αλλες σχολες δεν γνωριζω κατι αλλα στον Ασπροπυργο που ειμαι απλα πρεπει να ακολουθουμε τον εσωτερικο κανονισμο της σχολης δεν εχει καποιες αλλες ιδιαιτεροτητες...
Οσον αφορα την κολυμβηση που αναφερεις πραγματοποιηται μια συγκεκριμενη ημερομηνια σε καποιο κλειστο κολυμβητηριο με σκοπο απλα και μονο να αποδειξεις οτι γνωριζεις κολυμβηση και τιποτε παρα πανω δεν εχει κανενα οφελος σε εσενα....
αυτα!!! ;)

alkiviadis
28-06-2009, 07:10 PM
Λοιπον φιλε firesstorm δεν εχουν μεγαλο βαθμο δυσκολιας οι σχολες διοτι η υποχρεωτικη καθημερινη παρακολουθηση των μαθηματων σε βοηθαει να καταλαβεις καποια μαθηματα (οπως ναυτιλια π.χ)τα οποια αν ξεκινουσες μονος σου να τα διαβασεις θα τα εβρισκες σκουρα... το μονο που χρειαζεται ειναι το πολυ μια ωρα διαβασμα την ημερα στα μαθηματα που εκανες την εκατοστε ημερα τιποτε παρα πανω...
Σε ολες της εσωκλειστες σχολες εχουν 2 ωρες υποχρεωτικης μελετης.... στον Ασπροπυργο its up to you...
επιπλεον στις αλλες σχολες εκτος Ασπροπυργου εκτος απο καθηγητες και διοικητη εχεις και τουσ 4ετεις πανω απο το κεφαλι σου οι οποιοι κανουν κουμαντο... θα ωρεισ για αυτο περισωτερες πληροφοριες σε αλλο τοπικ...
περι αυστηροτητας-πειθαρχιας για τις αλλες σχολες δεν γνωριζω κατι αλλα στον Ασπροπυργο που ειμαι απλα πρεπει να ακολουθουμε τον εσωτερικο κανονισμο της σχολης δεν εχει καποιες αλλες ιδιαιτεροτητες...
Οσον αφορα την κολυμβηση που αναφερεις πραγματοποιηται μια συγκεκριμενη ημερομηνια σε καποιο κλειστο κολυμβητηριο με σκοπο απλα και μονο να αποδειξεις οτι γνωριζεις κολυμβηση και τιποτε παρα πανω δεν εχει κανενα οφελος σε εσενα....
αυτα!!! ;)

daimanissa να σε ρωτήσω κάτι,πήρα μια απάντηση απο τον Μαστροπαναγό αλλά θέλω να ρωτήσω κ εσένα..Τα τατουάζ επιτρέπονται??Π.Χ. αν πάω στην εξέταση της κολύμβησης και το δουν υπάρχει πιθανότητα να με διώξουν και καλά οτι απέτυχα απλά για να το δικαιολογήσουν??Μιλάω για τον Ασπρόπυργο....Συγγνώμη για τοπ offtopic αλλά το είδα μετά...

daimanissa....
28-06-2009, 08:08 PM
file alkiviadi min se anisixei auto dioti stin kolimvisi den kovetai kanenas kai gia kanenan logo to mono pou theloun na doun einai ean ksereis na kolimpas... oso gia to tattoo den sou dimiourgei provlima pouthena allou ektos apo to karavi... stin sxoli den tha exeis provlima ean den fainetai den prokeitai na sou poun kati sygkekrimeno oi kathigites apla gia na se paroun kaikala me kalo mati kalo einai na to kalipteis... twra sto karavi pali den tha fainetai wraia na fainetai to tattoo sou giati esy mesa sto karavi deixneis kai kala to proswpo tis etairias kai oxi mono esy o kathenas mas opote prosexoume genikws tin emfanisi mas xwris na prokaloume eite stin sxoli eite sto karavi....
sorry gia ta greeklish paidia!!!

firestorm2008
28-06-2009, 10:50 PM
fili daimanissa se euxaristo gia tis plirofories pou paratheteis.opoios gnorizei as aposafinisei peraitero gia ta tis esoterikis foitisis.eyxaristo ek ton proteron.

alkiviadis
29-06-2009, 07:08 AM
file alkiviadi min se anisixei auto dioti stin kolimvisi den kovetai kanenas kai gia kanenan logo to mono pou theloun na doun einai ean ksereis na kolimpas... oso gia to tattoo den sou dimiourgei provlima pouthena allou ektos apo to karavi... stin sxoli den tha exeis provlima ean den fainetai den prokeitai na sou poun kati sygkekrimeno oi kathigites apla gia na se paroun kaikala me kalo mati kalo einai na to kalipteis... twra sto karavi pali den tha fainetai wraia na fainetai to tattoo sou giati esy mesa sto karavi deixneis kai kala to proswpo tis etairias kai oxi mono esy o kathenas mas opote prosexoume genikws tin emfanisi mas xwris na prokaloume eite stin sxoli eite sto karavi....
sorry gia ta greeklish paidia!!!

Ok Σε ευχαριστώ πολύ....

firestorm2008
29-06-2009, 05:08 PM
peraitero plirofories;

fatnasi
09-07-2009, 05:52 PM
geia sas paidia eimai kainourgios sto forum. ithela na sas rwtisw kapoia pragmata. molis prin 2 meres katethesa ta xartia mou gia to emporiko nautiko (me panellinies). stohevw na paw stin AEN Kritis. mipws gnwrizete pws ginetai i epilogi k pws einai ta pragmata se autin ti sxoli????

alkiviadis
09-07-2009, 07:09 PM
geia sas paidia eimai kainourgios sto forum. ithela na sas rwtisw kapoia pragmata. molis prin 2 meres katethesa ta xartia mou gia to emporiko nautiko (me panellinies). stohevw na paw stin AEN Kritis. mipws gnwrizete pws ginetai i epilogi k pws einai ta pragmata se autin ti sxoli????

Γιατί δεν διαβάζετε λίγο πρίν γράψετε οτιδήποτε??Καταλαβαίνω το άγχος σας αλλά ψάξτε και λίγο μόνοι σας...Το πώς γίνεται η επιλογή το γράφει η προκύρηξη στις τελευταίες σελίδες,ρίξε μια ματιά..Όσο για την σχολή της Κρήτης είναι τα ίδια όπως σε κάθε σχολή,έχει τα θετικά και τα αρνητικά της..Καμία σχολή δεν είναι τέλεια και αν δεν την δείς απο μόνος απλά δεν θα ξέρεις...Απλά αποφάσισε ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ και δες,δεν θα σου πώ εγώ που να πας ούτε που είναι καλύτερα γιατί αλλιώς μπορεί να τα βλέπω εγώ και αλλιώς εσυ...

georgecpt
03-10-2009, 06:37 PM
daimon θα ηθελα να σε ρωτησω κατι...

με τα μαθηματα του εξαμηνου τι γινεται??
πρεπει να περασεις εναν συγκεκριμενο αριθμο μαθηματων για να πας για το εκπαιδευτικο ή οχι.

σε ευχαριστω πολυ!

Daimon
04-10-2009, 12:04 PM
λοιπόν, ας πάρουμε τα πράγματα λίγο από την αρχή.
Η ακαδημία είναι 4 χρονια, από τα οποια τα 3 χρονια (6 εξάμηνα) θα τα κανεις στη ακαδημία και τον έναν χρόνο (2 εξάμηνα) στην θάλασσα.

p.x
1o εξάμηνο : Οκτώβρη 2009 - Φεβρουάριο 2010 (Στεριά)
............... : Μάρτιο 2010 - Οκτώβρη 2010 (Θάλασσα)

2o εξάμηνο : Οκτώβρη 2010 - Φεβράρη 2011 (Στεριά)
3o εξάμηνο : Μάρτιο 2011 - Ιουνίου 2011 (Στεριά)

............... : Ιούλιο 2011 - Φεβρουάριο 2012 (Θάλασσα)
4o εξάμηνο : Μαρτίου 2012 - Ιούνιο 2012 (Στεριά)

5o εξάμηνο : Οκτώβρι 2012 - Φεβρουάριο 2013 (Στεριά)
6o εξάμηνο : Μάρτιο 2013 - Ιούνιο 2013 (Στεριά) (http://www.lib.yen.gr/aen/main/menou/program/home.htm)

Για να πραγματοποίησης το εκπαιδευτικό ταξίδι (είτε το πρώτο είτε το δεύτερο) τα συνολικά χρωστούμενα μαθήματα σου δεν πρέπει να ξεπερνάνε τα 5, εάν ξεπερνάνε δεν πας το ταξίδι (αυτό ισχύ μονο για τα εκπαιδευτικά ταξίδια, για τα υπόλοιπα εξάμηνα δεν έχει περιορισμούς).

aristarchosel
04-10-2009, 03:19 PM
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ..ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΣΤΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ,ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ Γ.Ε.Λ.,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ?ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑΤΑ....ΕΧΩ ΚΑΙ ΝΑΥΤΙΛΙΚΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ.
ΘΕΜΑ: ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗ Γ΄ ΤΑΞΗΣ Ε.Ν.
ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:
• Θαλάσσια προϋπηρεσία 3 ετών με ειδικότητα καταστρώματος σε πλοία μέχρι 1500
ο.χ. για τους κατόχους απολυτηρίου Γυμνασίου ή Ισότιμης Σχολής και θαλάσσια
υπηρεσία 18 μηνών με ειδικότητα καταστρώματος σε πλοία μέχρι 1500 ο.χ. για τους
κατόχους πτυχίου επιπέδου 3 του άρθρου 6 παρ. 1 περιπτ. γ΄ του ν.2009/92 (Α΄18)
των Τ.Ε.Ε. τομέα Ναυτικού και Ναυτιλιακού ειδικότητας Πλοιάρχων Ε.Ν.
Αν έχει απολυτήριο Δημοτικού Σχολείου πρέπει να έχει αρχίσει Θαλάσσια Υπηρεσία
πριν τις 31/01/2002.
• Κατά την θαλάσσια υπηρεσία και για χρονικό διάστημα 12 μηνών τουλάχιστον από τη
συνολικά απαιτούμενη ο υποψήφιος θα εκπαιδεύεται σε πλοία πάνω από 75 ο.χ. στα
καθήκοντα υπεύθυνου φυλακής γεφύρας υπό την επίβλεψη αξιωματικού που θα
αποδεικνύεται με σχετική εγγραφή σε εγχειρίδιο κατευθυνόμενης εκπαίδευσης το
οποίο θα ελέγχεται για την κανονική συμπλήρωσή του από την Ακαδημία Εμπορικού
Ναυτικού (ΑΕΝ) που θα του χορηγεί σχετική βεβαίωση.
• Επιτυχής αποφοίτηση από το ειδικό τμήμα εκπαίδευσης Κυβερνητών Δημόσιας
Σχολής Ε.Ν. για τους κατόχους απολυτηρίου Γυμνασίου ή ισότιμης Σχολής.
• Πιστοποιητικά εκπαίδευσης από Δημόσιες Σχολές Ε.Ν. στα παρακάτω γνωστικά
αντικείμενα: ΓΥΡΟΠΥΞΙΔΕΣ-ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΠΗΔΑΛΙΑ -ΒΥΘΟΜΕΤΡΑ-
ΔΡΟΜΟΜΕΤΡΑ-RADAR-ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ (R.O. GMDSS)-
ΣΩΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΑ ΜΕΣΑ-ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ.
• Να είναι απογεγραμμένος ναυτικός - Ναυτικό Φυλλάδιο σε ισχύ (εντός της
τελευταίας τετραετίας τουλάχιστον 8μηνη θαλάσσια υπηρεσία ).
• Να έχει συμπληρώσει το 20 έτος της ηλικίας του και να μην υπερβαίνει το
εξηκοστό πέμπτο (65) έτος.
• Να είναι στρατολογικά εντάξει.
• Να μην τελεί υπό στέρηση των πολιτικών του δικαιωμάτων.
• Να μην έχει καταδικαστεί για κακούργημα ή φυλάκιση ανώτερη του εξαμήνου
καθ΄ υποτροπή ή μείζονα του εξαμήνου επί λαθρεμπορία ναρκωτικών ή επί
παραβάσει του νόμου περί προστασίας του Εθνικού νομίσματος ή αδικήματος
αναφερομένων εις την επί του πλοίου υπηρεσία και να μην έχει στερηθεί οριστικά
του δικαιώματος της ασκήσεως ναυτικού επαγγέλματος.
• Να είναι σωματικά και πνευματικά υγιής

georgecpt
04-10-2009, 05:33 PM
λοιπόν, ας πάρουμε τα πράγματα λίγο από την αρχή.
Η ακαδημία είναι 4 χρονια, από τα οποια τα 3 χρονια (6 εξάμηνα) θα τα κανεις στη ακαδημία και τον έναν χρόνο (2 εξάμηνα) στην θάλασσα.

p.x
1o εξάμηνο : Οκτώβρη 2009 - Φεβρουάριο 2010 (Στεριά)
............... : Μάρτιο 2010 - Οκτώβρη 2010 (Θάλασσα)

2o εξάμηνο : Οκτώβρη 2010 - Φεβράρη 2011 (Στεριά)
3o εξάμηνο : Μάρτιο 2011 - Ιουνίου 2011 (Στεριά)

............... : Ιούλιο 2011 - Φεβρουάριο 2012 (Θάλασσα)
4o εξάμηνο : Μαρτίου 2012 - Ιούνιο 2012 (Στεριά)

5o εξάμηνο : Οκτώβρι 2012 - Φεβρουάριο 2013 (Στεριά)
6o εξάμηνο : Μάρτιο 2013 - Ιούνιο 2013 (Στεριά) (http://www.lib.yen.gr/aen/main/menou/program/home.htm)

Για να πραγματοποίησης το εκπαιδευτικό ταξίδι (είτε το πρώτο είτε το δεύτερο) τα συνολικά χρωστούμενα μαθήματα σου δεν πρέπει να ξεπερνάνε τα 5, εάν ξεπερνάνε δεν πας το ταξίδι (αυτό ισχύ μονο για τα εκπαιδευτικά ταξίδια, για τα υπόλοιπα εξάμηνα δεν έχει περιορισμούς).

σε ευχαριστω πολυ daimon. με εβγαλες απο εναν μεγαλο προβληματισμο!!
καλη σταδιοδρομια.!

marios.sp
10-10-2009, 09:16 AM
Παιδια τα μαθηματα στο 1ο εξαμηνο ειναι 9?Εχουμε και σχεδιο?

Roger Rabbit
10-10-2009, 09:58 AM

Ναυτική Γεωγραφία
Ναυτική Τέχνη
Ναυτιλία
Μαθηματικά
Φυσική
Αγγλικά
ΔΚΑΣ
Υπολογιστές
Ναυτικό Δίκαιο

marios.sp
10-10-2009, 10:01 AM
Ναυτική Γεωγραφία
Ναυτική Τέχνη
Ναυτιλία
Μαθηματικά
Φυσική
Αγγλικά
ΔΚΑΣ
Υπολογιστές
Ναυτικό Δίκαιο

Ευχαριστω πολυ Roger απλα ειδα αυτο το site (http://www.lib.yen.gr/aen/main/menou/program/home.htm) και μπερδευτικα!!

alkiviadis
10-10-2009, 11:54 AM

Σχέδιο έχουμε εμείς(Μηχανικοί)

Daimon
11-10-2009, 03:09 PM
Ευχαριστω πολυ Roger απλα ειδα αυτο το site (http://www.lib.yen.gr/aen/main/menou/program/home.htm) και μπερδευτικα!!

:P

το site είναι λίγο προ-πολεμικό, έχουν αλλάξει παρα πολύ τα μαθήματα στα εξάμηνα (αλλα μεταφέρθηκαν από ένα εξάμηνο στο άλλο, αλλα άλλαξαν ονομασίες κτλ.)
εγώ ανέφερα το site απλός για να πάρετε ιδέα σχετικά με τα εξάμηνα

στο πρώτο εξάμηνο οι μηχανική έχουν 10 μαθήματα και η πλοίαρχοι 9, στο δεύτερο η μηχανική 7 και η πλοίαρχοι 8 (για το πρώτο εξάμηνο είμαι σίγουρος, για το δεύτερο όχι και τόσο)

ΑΝΤΩΝΗΣ Π
03-11-2009, 10:08 PM
gia sas paidia.eimai 3 likeiou kai 8elw na mpw AEN MIXANIWNAS.einai diskola na pareis apolitirio apo ti sxoli??????ta ma8imata mesa sti sxoli einai diskola???please re paidia apantiste giati eseis 3erete polla perissotera apo mena kai xreiazomai tin boi8eia sas....

marios.sp
03-11-2009, 11:42 PM
gia sas paidia.eimai 3 likeiou kai 8elw na mpw AEN MIXANIWNAS.einai diskola na pareis apolitirio apo ti sxoli??????ta ma8imata mesa sti sxoli einai diskola???please re paidia apantiste giati eseis 3erete polla perissotera apo mena kai xreiazomai tin boi8eia sas....

Φιλε Αντωνη καλως ηρθες,

Τα μαθηματα στη σχολη εχουν καποια δυσκολια αλλα με ενα τυπικο διαβασμα πιστευω οτι μπορεις ευκολα να παρεις το πτυχιο.

haytek
04-11-2009, 11:05 AM
Κάτσε ρε Μάριε όχι και τυπικό..
Εγώ μιας και είμαι ΑΕΝ Μακεδονίας τουλάχιστον μερικά μαθήματα θέλουν αρκετό διάβασμα..
Τυπικό διάβασμα είναι πχ στη πληροφορική,στα αγγλικά..
Δηλαδή Ναυτική Τέχνη,Ναυτική Γεωγραφία,Μαθηματικά,Φυσική,Ναυτικό Δίκαιο,ΔΚΑΣ θα τα περάσεις με ένα τυπικό διάβασμα?
Τι με λες τώρα ρε....:confused:

alkiviadis
04-11-2009, 11:55 AM
Εγώ μιας και είμαι ΑΕΝ Μακεδονίας τουλάχιστον μερικά μαθήματα θέλουν αρκετό διάβασμα..
Δηλαδή Ναυτική Τέχνη,Ναυτική Γεωγραφία,Μαθηματικά,Φυσική,Ναυτικό Δίκαιο,ΔΚΑΣ θα τα περάσεις με ένα τυπικό διάβασμα?

Κ εμείς έχουμε κάτι μαθηματικά κάτι φυσικές άστα.....Μη πω για το σχέδιο παναγία μου....Είναι δύσκολα και ειδικά το σχέδιο θέλει πολλή εξάσκηση..

Apostolos
04-11-2009, 01:27 PM
Ξέχασες το βασικότερο! Την Ναυτιλία!!!! Το θέμα ειναι να πάρεις πτυχίο η να είσαι καταρτισμένος Αξιωματικός?

Roger Rabbit
04-11-2009, 03:40 PM
Τα μαθηματα στη σχολη εχουν καποια δυσκολια αλλα με ενα τυπικο διαβασμα πιστευω οτι μπορεις ευκολα να παρεις το πτυχιο.

Συμφωνώ μαζί σου, το πολύ 1 ώρα την ημέρα καθημερινά και είσαι πρώτος
(Εννοείται οτι στη ναυτιλία ρίχνουμε περισσότερο βάρος :D και Μάριε αν έχεις τον κ.Ζ******** καθηγητή Ναυτιλίας να προσέχεις τα λόγια του, θα μάθεις απο αυτόν μόνο τόσα όσα απο όλους τους άλλους μαζί ;) )

Sizor
04-11-2009, 09:22 PM

Πρόγραμμα θέλει όχι πολύωρο διάβασμα ;)
Τα μαθηματικά είναι γελοία αν έχεις κάποιες βάσεις.
Εάν όχι τότε πρέπει να διαβάσεις αρκετά.
Το ίδιο και στην φυσική.

Η ναυτική γεωγραφία δεν έχει καν βιβλίο οποτε θέλει απλά προσοχή και σημειώσεις στο να καταλάβεις λίγο πολύ τι γίνεται,τι έχεις να συναντήσεις.Το κυριότερο είναι να προσεχεις και όχι να διαβάζεις.Λίγα είναι τα μαθήματα που αν δεν προσέξεις θα τα παλέψεις και ακόμα ποιο λίγα είναι αυτά που θέλουν πολύ διάβασμα

Τα περισσότερα είναι μια προετοιμασία για το τι θα συναντήσεις στο βαπόρι.
The real fun ξεκινάει από δεύτερο έτος και μετά ;)

ΑΝΤΩΝΗΣ Π
04-11-2009, 10:35 PM
ok paidia katalava kapws ti ginetai.alla exw diavasei se ena egxeiridio oti apo AEN mporeis na asxoli8eis kai me nautiliakes epeixiriseis.ali8euei auto???an nai ti einai akrivws????eyxaristw ek twn prwterwn

haytek
05-11-2009, 05:49 PM
ok paidia katalava kapws ti ginetai.alla exw diavasei se ena egxeiridio oti apo AEN mporeis na asxoli8eis kai me nautiliakes epeixiriseis.ali8euei auto???an nai ti einai akrivws????eyxaristw ek twn prwterwn

Αδερφέ,καλύτερα να ανοίξεις ένα νέο τοπικ με τις τυχόν απορίες σου..Εδώ μιλάμε όλοι εμείς που είμαστε ΗΔΗ στις ΑΕΝ και συζητάμε τους προβληματισμούς μας και ψάχνουμε τυχόν επεξηγήσεις..
:cool:

Roger Rabbit
05-11-2009, 07:27 PM
Αδερφέ,καλύτερα να ανοίξεις ένα νέο τοπικ με τις τυχόν απορίες σου..Εδώ μιλάμε όλοι εμείς που είμαστε ΗΔΗ στις ΑΕΝ και συζητάμε τους προβληματισμούς μας και ψάχνουμε τυχόν επεξηγήσεις..
:cool:

Μπορεί ο καθένας να συμμετέχει αλλά όσον αφορά τα μαθήματα των ΑΕΝ!

ΑΝΤΩΝΗΣ Π
05-11-2009, 09:24 PM
siga re alania siga.mia erwtisei ekana.siga na poume....eseis den eixes apories diladi.kai mou les emeis pou eimaste HDH stis AEN les kai eisai pios 3erei ti.....

haytek
05-11-2009, 09:30 PM
Δεν είπα ότι δεν είχαμε αλλά τουλάχιστον τις διατυπώναμε στα κατάλληλα τοπικς...:rolleyes:

Dark_kronos
30-11-2009, 04:45 PM
Γεια σας παιδια (καινουργιος οπως βλεπετε)!
Φετος ειμαι γ λυκειου και θελω να μπω στην εμποροπλοιαρχων! Βλεπω οτι το θεμα λυνει πολλες αποριες, και εχω αρχισει σιγα-σιγα να το διαβαζω!

Να θεσω μια απορια ομως, ελπιζοντας οτι δεν εχει ηδη απαντιθει; Εχει καμια ουσιαστικη διαφορα εαν μπεις μεσω πανελληνιων η με απολυτιριο; Για πανελληνιες το παω ουτος η αλλος, ωστε καλου-κακου αν μεχρι το τελος της χρονιας αλλαξω γνωμη να μπορω να επιλεξω κατι αλλο, αλλα θελω να ξερω αν εχει ας πουμε σημασια σε πια απο της σχολες θα πας η τπτ αλλο

haytek
01-12-2009, 11:31 AM
Κοίτα μέχρι την σήμερον ημέρα δεν υπάρχει διαφορά ουσιαστική..
Παρόλα αυτά άκουσα ότι παίζει οι ΑΕΝ να μπούνε στο Υπουργείο Παιδείας και αν γίνει αυτό,θα είσαγονται μόνο άτομα με πανελλήνιες..:rolleyes:

Dark_kronos
01-12-2009, 03:11 PM
Μονο απο πανελληνιες ε;... Ισως θα ητανε καλο, αλλα απο την αλλη, πολυ πιθανων να ξεμεινει το εμπορικο ναυτικο απο αξιοματικους....

haytek
01-12-2009, 03:46 PM
Ούτως ή άλλως δεν υπάρχουν αξιωματικοί και όσο πάνε τα χρόνια περισσότερα κορίτσια θα εισάγονται παρά αγόρια..
Γιαυτό και σύμφωνα με το marinews,αναζητούνται λύσεις για την ναυτική εκπαίδευση..:rolleyes:

Dark_kronos
01-12-2009, 06:26 PM
Απο την στιγμη ομως που ουτος η αλλος δεν υπαρχουν, αν κλεισει και το παραθυρο για οσους δεν τα καταφεραν απο πανελληνιες, θα υπαρχουν ακομα λιγοτερο...
Αυτο δεν μου φαινετε σε μετρο-λυση για την ναυτικη εκπαιδευση... Εκτος και αν μου διαφευγουν καπιοι συμαντικοι παραγωντες

Roger Rabbit
01-12-2009, 08:09 PM
Έλα ρε παιδιά ακόμα κανείς δεν ξέρει για το τι πρόκειται να γίνει..
Μη λέτε αόριστα πράγματα.

Dark_kronos
02-12-2009, 09:19 PM
Τα μαθηματικα και η φυσικη ειναι δυσκολα;... Δλδ για εναν που δεν τα παει καθολου καλα με τα μαθηματικα της γ λυκειου, και οχι ιδιετερα καλα με τηην φυσικη, θα χρειαστει πολυ προσπαθεια μεσα στην σχολη;

Με το σχεδιο, για οσους δεν εχουν καμια επαφη πριν την σχολη τι γινεται;

Apokliros
02-12-2009, 09:44 PM
Ρε σεις παιδιά, στη μηχανιώνα ποιοι καθηγητές έχουν μείνει; Αν θέλει να μου απαντήσει (ίσως με πμ) κανείς θα του είμουν υπόχρεος. Πάντως εγώ πριν κάτι χρόνια που τελείωσα θα συμφωνήσω με τον συνάδερφο που είπε ότι με μια ώρα διάβασμα τη μέρα γίνεσαι πρώτος. Φυσικα η ναυτιλία η ευστάθεια και προπάμτωμ ο ΔΚΑΣ έχουν μια ιδιαίτερη βαρύτητα.

haytek
03-12-2009, 07:38 PM
Παίδες,ισχύει ότι λόγω εορτής του Αγ.Νικολάου τη Δευτέρα δεν θα έχουμε μάθημα?

alkiviadis
04-12-2009, 10:20 PM
Τα μαθηματικα και η φυσικη ειναι δυσκολα;... Δλδ για εναν που δεν τα παει καθολου καλα με τα μαθηματικα της γ λυκειου, και οχι ιδιετερα καλα με τηην φυσικη, θα χρειαστει πολυ προσπαθεια μεσα στην σχολη;

Με το σχεδιο, για οσους δεν εχουν καμια επαφη πριν την σχολη τι γινεται;

Μαθηματικά και φυσική εγώ δεν την παλεύω που δεν είχα(ούτε έχω)ιδέα βέβαια,αλλα έχουμε καλούς καθηγητές..Ούτε σχέδιο είχα ιδέα αλλά το παρακολούθησα στενά απο την αρχή και τώρα είμαι σε ένα αρκετα καλό επίπεδο...

kwstantinos18
08-12-2009, 01:05 PM
παιδια καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με το σύστημα των μαθημάτων όσο αφορά τις προόδους.δηλαδή πως βγαίνει ο τελικός βαθμός πρόσβασης.Επίσης θα ήθελα να μάθω άν χρωστάμε μαθήματα στο 1ο εξάμηνο πρέπει να τα περάσουμε για το δεύτερο ταξίδι + τα μαθήματα του 3ου εξάμηνου? ευχαριστώ και συγνώμη αν έχει ξαναειπωθεί η ερώτηση και δεν το είδα.

kwstantinos18
15-12-2009, 02:13 PM
Αν γίνεται παρακαλώ να απαντήσετε στο παραπάνω μήνυμα...

Roger Rabbit
15-12-2009, 02:36 PM
Ο βαθμός μπαίνει ανάλογα με το καθηγητή, δηλαδή μερικοί βάζουν οτι γράψεις στη πρόοδο και άλλοι σε βαθμολογούν ανάλογα με τη συμμετοχή σου στο μάθημα + ή - ή + και - την πρόοδο..

Νομίζω οτι πρέπει να περάσεις 4 ή 5 μαθήματα για να μπαρκάρεις (Δύσκολο δηλαδή να μείνεις :cool:)

marios.sp
15-12-2009, 02:38 PM
παιδια καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με το σύστημα των μαθημάτων όσο αφορά τις προόδους.δηλαδή πως βγαίνει ο τελικός βαθμός πρόσβασης.Επίσης θα ήθελα να μάθω άν χρωστάμε μαθήματα στο 1ο εξάμηνο πρέπει να τα περάσουμε για το δεύτερο ταξίδι + τα μαθήματα του 3ου εξάμηνου? ευχαριστώ και συγνώμη αν έχει ξαναειπωθεί η ερώτηση και δεν το είδα.

Κωσταντινε,

Υπαρχει ο προφορικος βαθμος και ο βαθμος που θα γραψεις στην εξεταστικη.Ο προφορικος βαθμος βγαινει απο την προοδο+την αποδοση σου στην ταξη.Αυτος ο βαθμος προσθετετε με αυτον της εξεταστικης και διαιρειται δια του 2.Αν το αποτελεσμα ειναι απο 5 και πανω τοτε περνας το μαθημα.

Στο Γ εξαμηνο εχεις το δικαιωμα να αφησεις 5 μαθηματα συνολικα,απο τα μαθηματα του Α του Β και του Γ εξαμηνου για να φυγεις το 2ο σου ταξιδι.

Roger Rabbit
15-12-2009, 03:00 PM
Για να μη μπερδευόμαστε, τα θαλάσσια εξάμηνα δεν τα υπολογίζουμε,
δηλαδή: Α' εξ, 1ο εκπ, Β' ,Γ', 2ο εκπ ...κλπ.:cry:

marios.sp
15-12-2009, 05:51 PM
Για να μη μπερδευόμαστε, τα θαλάσσια εξάμηνα δεν τα υπολογίζουμε,
δηλαδή: Α' εξ, 1ο εκπ, Β' ,Γ', 2ο εκπ ...κλπ.:cry:

Ναι ρε συ Roger.Δεν τα υπολογισα πουθενα τα θαλασσια εξαμηνα.:confused::confused:

Roger Rabbit
03-06-2010, 01:29 PM
Αγαπητη Καπετανισσα, η ειρωνεια ειναι οτι τα τελευταια χρονια συναντω Καπετανιους με το Κ κεφαλαιο οι οποιοι ειναι αποφοιτοι ναυτικων λυκειων και κανανε υπηρεσια ναυτη πριν γινουν ανθυποπλοιαρχοι, και ειναι σαφεστατα ανωτεροι σε θεμα συμπεριφορας, ηθικης και παραδειγματος στους αλλους σε σχεση με αυτους που εχουμε στην σχολη και οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι αποφοιτοι της ιδιας της σχολης.

Σε θεμα γνωσεων δεν ειμαι σε θεση να τους συγκρινω λογω της μικρης μου εμπειριας αλλα απο θεμα συμπεριφορας και παραδειγματος το χασμα ειναι πολυ μεγαλο υπερ των μεν αλλα αυτο δεν το λεω κατηγορηματικα οτι δεν υπαρχουν αποφοιτοι σχολων με το σωστο παρουσιαστικο απλα οσοι βρισκονται στην σχολη μας ειναι μετρημενα στα δαχτυλα ενος χεριου και οι υπολοιποι, ειτε ταξιδευουν ακομα ή θα δουλευουν σε καποιο γραφειο.

Ευτυχως που υπαρχουν Καπετανιοι με οπως ο Καπτα Ανδρέας ο Ζαχοπουλος στην σχολη μας και μας φωτιζουν με τις γνωσεις και τις εμπειριες τους και δεν φευγουμε απο αυτη την σχολη με γνωσεις προ δεκαετιων αλλα συγχρονες και το πιο σημαντικο χρησιμες και οχι απλα περιττες.

Ας το ξαναπούμε αυτό, αξίζει..
Πρόσθεσε και τον Στεφανάτο.!

haytek
04-06-2010, 01:21 PM
Καλώς σας βρήκα παίδες..Μετά από 3 μήνες ναυτολογήμενος ξεμπάρκαρα αλλά τώρα θα μπαρκάρω σε φορτηγό..
Στους νεους υποψήφιους εύχομαι καλά αποτελέσματα και να επιδείξουν τον ίδιο ζήλο και μέσα στο βαπόρι , γιατί εκεί είναι τελικά το πραγματικό σχολείο..
Στους μπαρκαρισμένους , καλές θάλασσες και υπομονή..